Connect with us

Genel

Rüzgar enerjisi İETT’de

Published

on

 

Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar türbini kurulumu gerçekleştiren İETT, yenilenebilir enerji yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İETT’nin Kartal Peron Alanı’na tesis ettiği ‘’rüzgar türbini’’ yılda yıl da yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretimi sağlayacak.

 

Yenilenebilir enerjitesislerinin ilkini Beylikdüzü’nde kuran İETT, bu tesislerin sayısınıarttırarak Kartal Peron alanına da rüzgar türbini kurdu. Kartal Peron Alanı’na yerleştirilen 2,4 kW’lık rüzgartürbini şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışarak peron alanında yer alanİşletme binasına elektrik sağlayacak. Yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektriküretimi yapması öngörülen sistem önümüzdeki günlerde 6 kW’lık güneşpanelleri ile desteklenecek.

 

Hedef: İklim değişikliğiile mücadele

İstanbullulara 145yıldır hizmet veren İETT, ekonomi, ekoloji, enerji ve etkinliğini kapsayanprensiple yola çıkarak, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve malikaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atmayadevam ediyor. Ülkedeki diğer kamu kurumlarına da örnek olabilecek bu proje ileiklim değişikliği ile mücadele hedefleniyor.

 

’Hava kalitesine yaklaşık 250 ağaçlık katkı’’

Yıllık enerji üretim miktarınagöre sistem yılda yaklaşık 3 bin kilogram karbondioksit gazı salınımınıengelleyecek ve yaklaşık 250 ağacın sağlayacağı katkıyı sağlayacak.

 

İETT bir ilkigerçekleştirmişti

İETT, BeylikdüzüMetrobüs Park Sahası’nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgartürbinini kurulumunu gerçekleştirmişti. Şebeke elektriğinden bağımsız şekildeçalışan ve Beylikdüzü Metrobüs İşletme binasına elektrik sağlayacak sistemyılda yaklaşık 17 bin kWh üretim yapması öngörülmüştü.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com