Connect with us

Genel

Rüzgarda rekor başvuru

Published

on

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’de teknik incelemeleri kısa sürede yapabilirse, yüksek bedellerle lisans alma süreci sona erer. Lisans ticareti yerine yatırım süreci daha net bir şekilde ortaya çıkar. Güven ortamı oluşur.

3 bin MW’lık kapasite için 24- 30 Nisan 2015 tarihleri arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yapılan ön lisans başvurularının kapasitesi açıklandı. Bu kapsamda EPDK’ya toplam gücü 42.273,65 MW olmak üzere 1.096 adet başvuru yapıldı. Tahsis edilecek olan toplam kapasitenin 3 bin MW olduğu dikkate alındığında bu kapasitenin yaklaşık 14 katı kadar başvuru olduğu açıklandı.

 

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “7 yıl boyunca yeni başvuru alınmaması nedeni ile talebin bu kadar yoğun olduğunu belirtti. En son 2007 yılında alınan başvurulardan sonra rüzgarda hiç müracaat alınmadı.

 

Geçtiğimiz yedi yıl boyunca sektör gelişti, yatırımcılar tecrübe kazandı, kamu tarafı sektöre destek olmak adına yasaları ve mevzuatı revize etti. Hala yatırımcıların önünde izin süreçleri ve harçlarla ilgili bazı sıkıntılar mevcut ama yedi yıl öncesindeki birçok sorun çözüldü.” diyen Ataseven başvuruların kısa zamanda sonuçlandırılmasının 2023 yılı hedeflerine büyük katkısı olacağını söyledi.

 

7 Mayıs’ta 2.000 MW’lık Yeni Kapasite Açıklandı

Mayıs ayının ilk haftasında 2.000 MW’lık yeni bir kapasitenin daha açıklandığını hatırlatan Ataseven “Mayıs ayının ilk haftasında yeni kapasite açıklandı. Bu yeni açıklanan 2000 MW’lık kapasitenin şöyle bir avantajı oldu. Bundan sonraki süreçte yeni elektrik piyasası kanununa göre sürdürülebilir bir rüzgar sektörü olduğu vurgulanmış oldu. Bundan sonraki dönemde Teiaş’ın açıkladığı kapasite için EPDK düzenli bir şekilde başvuru alırsa, rüzgar piyasası stabil hale gelir ve kısa süre içinde hızla ilerler.

 

 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’de teknik incelemeleri kısa sürede yapabilirse, yüksek bedellerle lisans alma süreci sona erer. Lisans ticareti yerine yatırım süreci daha net bir şekilde ortaya çıkar. Güven ortamı oluşur. Yatırım yapılabilir proejeler hızlı bir şekilde hayata geçer. Açıklanan bu 2.000 MW’lık kapasite için başvurular 2015 yılının Ekim ayında da alınabilir, 2016 yılının ekim ayında da olabilir. EPDK bunun için açıklama yapacaktır.” Dedi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com