Connect with us

Genel

Hydrostor and NRStor Dünya’nın ilk ileri sıkıştırılmış hava enerjisi depolama işletmesini (A-CAES) duyurdu

Published

on

İleri Sıkıştırılmış Hava Enerjisi Depolama projeleri geliştiricisi Hydrostor, Kanadalı enerji depolama projeleri geliştircisi NRStor ile ortak olarak Kanada, Ontario, Goderich’teki A-CAES işletmesinin tamamlandığını ilan etti. Santral, uzun dayanımlı enerji depolamada pivot oluşturacak bir gelişmeye işaret ettiği gibi, yakıtısz (adyabatik) CAES teknolojisinin başarılı şekilde ilk ticarileştirilmesi niteliğini de taşıyor.

Açılış, işletmedeki kurdela kesme töreniyle kutlandı.

Goderich A-CAES işletmesi, en yüksek kapasitenin gerçekleştirilmesi, yardımcı hizmetler ve ticari enerji piyasasına güvenilir entegrasyon amacıyla Ontario Bağımsız Elektrik Sistemi Operatörüyle ticari anlaşma sağladı. Tamamen yakıtsız olan santral, sıfır sera emisyonu ortaya çıkarıyor ve daha temiz, esnek, ekonomik elektrik şebekesine imkan tanıyor.

Hydrostor’un A-CAES Becerisi

1.75 MW üst güç çıktısı, 2.2 MW şarj oranı ve 10 MWh depolama kapasitesiyle, bu başarı A-CAES teknolojisinin işletme boyutundaki ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Teknoloji, IESO tarafından belirlenen ara bağlantı, çalışma süresi, performans ve dağıtım standartlarına uygun. İşletme, Hydrostor’un elektrik piyasaları için anlamlı şebeke hizmetleri sağlama konusundaki becerisini de gösteriyor.

A-CAES teknolojisinde hava kompresörünü çalıştırmak için şebekeden elektrik kullanılıyor. Bu da sıcak sıkıştırılmış hava üretiyor. Isı hava akımından çıkarılıyor ve daha sonra kullanılmak üzere depolanıyor. Soğuk sıkıştırılmış hava, ardından yeraltına sevk ediliyor ve daha önceden var olan ya da bu amaçla inşa edilen bir mağarada depolanıyor. Şebekede sevk edilebilir enerji kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda, hava tekrar yüzeye taşınıyor, depolanan ısıyı alıyor ve istenen enerjiyi elde etmek üzere hava türbinine yollanıyor.

Proje, Kanada İhracat Geliştirme Merkezi (EDC) tarafından desteklendi. Temiz teknolojileri getirmek amacıyla Kanadalı firmalarla çalışan Kanada Sürdürülebilir Gelişme Ajansı’ndan fon aldı. Ayrıca, Ontario Mükemmeliyet Merkezleri yoluyla Ontario Hükümetinden da fon sağlandı.

Bu ayın başlarında Goderich A-CAES işletmesi, Kuzey Amerika Enerji Depolama Yenilik Ödülünü de aldı. Bu da, enerji depolamadaki ve sanayideki liderliğinin ve olumlu etkisinin göstergesi niteliğini taşıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com