Connect with us

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı

Yayın tarihi:

-

2M&Marca Proje ve Satış Mühendisi Yeşim Özkaçak’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmalarının faaliyet alanları hakkında açıklamalarda bulunan Yeşim Hanım, rüzgâr enerjisi ekipman sektörüne yönelik çözümleri hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 8 yıldır 2M&Marca bünyesinde Proje ve Satış Mühendisi olarak çalışmaktayım. Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Mühendislik çözümleri, Teknik Servis Prosesleri, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanlarında eğitimler aldım. Bu eğitimlere ek olarak temsilcisi olduğumuz firmaların yurtdışında gerçekleştirmekte oldukları seminerler ve sertifikalı eğitimlere katıldım.

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

2M Makina 1996’da Malzeme Kaldırma, İletme ve İstifleme konularında hizmet vermek üzere kuruldu.
Daha sonra ise personel erişim ve emniyeti konularında da uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları; Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı Mühendislik, teknik servis (bakım&onarım) ve imalat konularında destek aldığımız kardeş firmamız Marca Makine ile 2017 yılından bu yana alanında öncü Rüzgar Enerjisi Santralleri yatırımcılarının aralarında bulunduğu firmalara kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermekteyiz.

Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol ve genel bakımları sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca sahada kullanmakta olduğumuz portatif test benchler (veya talep dahilinde kalibre yükler ile test)
ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO, Teknik Muayene vb. sahada ekibimiz ile eş zamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır. Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir.

Faaliyet alanlarınız ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Faaliyet Alanları;
1. Malzeme Kaldırma & İletme
2. Personel Erişimi
3. Yüksekte Çalışma Emniyeti (Height Safety)
4. Kiralama (Asma iskele & Vinç)
5. Montaj -Bakım -Onarım
Ürünler;

• Askı Sapanlar ve Fitingler
• Kanca Altı Travers ve Ataşmanlar
• Vinç ve çeşitli kaldıraç ekipmanları
• Manuel Kaldıraçlar
• Hidrolik Ekipmanlar
• Yükleme Emniyeti Ekipmanları
• Personel Emniyeti Ekipmanları
• Personel Erişim Ekipmanları

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler hangileridir?

Hemen hemen her sektöre çözümler sunuyoruz. İnşaat, maden, gıda, demir çelik, otomotiv, limanlar
ve tersaneleri özellikle çözüm sunduğumuz sektörler olarak belirtebiliriz.

Rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik çalışmalarınız ve çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

2017 yılında faaliyete geçirmiş olduğumuz RES projeleri bakım onarım, periyodik kontrol ve tamir işleri sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından titizlikle yapılmaktadır. Ekibimiz ile hem yurtiçi hem de yurtdışı sahalarında hizmet vermekte olup gerekli tüm donanım ve teçhizata sahip, biri mobil servis aracı olmak üzere iki farklı iş istasyonumuz ile yerinde test ve kontrol yaparak komple çözüm sunuyoruz. Akredite
kuruluşlar ile ortaklaşa yürüttüğümüz muayene işleri, portatif test benchler ile yük testleri sahada tamamlanıp sertifikalandırılabilmektedir.

Faaliyet alanınız gereği en önemli unsurlardan biri de iş ve işçi güvenliği. Bu alanda ne tür çözümler üretiyorsunuz?

Tecrübeli mühendis ekip liderlerimiz ve belirli aralıklarla denetim yapan iş güvenliği uzmanımız ile sahada yürütmekte olduğumuz çalışmalarımızda mevcut riskleri minimize ediyoruz. İş güvenliği eğitimlerini düzenli olarak verip aynı zamanda sahada da uygulamalı olarak gerçekleştiriyoruz. Süpervizörlerimizin saha için gerekli olan tüm eğitimlerini sahaya giriş yapmadan önce yetkili kuruluşlar aracılığı ile tamamlayıp sertifikalandırıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış sonrası hizmetler, özellikle önem verdiğimiz iş prosesimizdeki en önemli alanların başında elmektedir. Burada ilgili teknik ekibimiz ile tamir, bakım-onarım ve test, yerinde servis, yedek parça tedariki ve kullanıcı eğitimleri hizmetlerini vermekteyiz.

Eğitim faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Konusunda uzman teknik personellerimiz tarafından yaklaşık 10 yıldır vermekte olduğumuz eğitimler standart ürün eğitimleri ve 2017’den beri aktif olduğumuz rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren firmaların talep ettiği bu eğitimleri ister çalışma sahanızda isterseniz de firmamız da bulunan eğitim salonunda alabilirsiniz. 2M Makina olarak iş ortaklığında bulunduğumuz firmalara ve hatta bizimle
çalışma talebinde bulunan tüm firmalara bir kereye mahsus ücretsiz olarak bu eğitimi vermekteyiz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Şu an yürütmekte olduğumuz kule içi ekipman kontrollerine ek olarak hem kule içerisinde bulunan
teçhizatlarının tedariki hem de tower external işleri 2019’un son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planladığımız işlerin başındadır. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı sahalarda da etkinliğimizi artırabilmek
adına girişimlerimiz devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

• 9 farklı ürün grubu ve 20.000’den fazla ürün
• Yüksek kalitede ürün temini
• 5000 farklı üründe ve yüksek miktarda stok
• Malzeme elleçleme ve güvenlik konularında Proje Danışmanlığı
• Terzi işi üretim, soruna özel tasarım çözümler
• Satış sonrası servis
• Her zaman aynı kalitede ürün temini

2M temsilciliklerinden bazıları:

 

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

EM ElektroMekanik elektrik altyapılarında güvenilir iş ortağı

Yayın tarihi:

-

EM ElektroMekanik Elektrik Şalt Cihazları San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak, global üretici iş ortaklarımızın geniş ürün gamıyla, profesyonel çözümleri güçlü teknik personel ve altyapısıyla, iş ortaklarımızın talep ettiği standartlarda üretimlerimiz, hizmetlerimiz ve sertifikalı olarak ulusal ve uluslararası elektrik altyapı projelerde yer almaktadır.

Ülkemiz yenilebilir enerji kaynakları rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji ve güneş enerjisi elektrik altyapı projelerinde ve ayrıca yurtdışında elektrik altyapı projelerinde ürünler ve hizmetler ihracatı yapmaktayız.

  • Turgutlu OSB Manisa adresli 3700 m2 kapalı alan fabrikamız üretimleri, 
  • YG-OG-AG Şalt Sistemleri ürün tedarik ve montaj hizmetleri, 
  • Test-devreye alma-servis hizmetleri, 
  • Elektrik-inşaat altyapı anahtar teslim proje uygulamaları hizmetleri sunmaktayız.

Uluslararası tecrübeye sahip satış ve servis-montaj personeliyle, gelişen yeni teknolojileri takip ederek ve global, kaliteli ve sürekliliği olan firmaların geniş ürün yelpazesiyle Türkiye distribütörlüklerini yapmaktadır. 

Özellikle ülkemiz elektrik dağıtım sisteminde hizmet veren,

  • Elektrik üretim & dağıtım firmalarına, 
  • Elektrik mühendislik ve müteahhitlik hizmetleri firmalarına, 

gelişen yeni teknolojileri seminer ve eğitimlerle tanıtım, satış, servis ve test hizmetleri sunmak, teknik ve ekonomik alternatifler üretmek EM ElektroMekanik olarak temel anlayışımızdır.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

Endüstri 4.0 ve Kestirimci Bakım

Yayın tarihi:

-

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0, son dönemde sıkça kullanılan tabirler arasında yer alıyor. Sanayi Devrimi’nin dördüncü jenerasyonu olarak nitelendirilebilir ya da 4. Sanayi Devrimi diyebiliriz.

Endüstri 1.0’dan 4.0’a doğru

İlk sanayi devrimi (Endüstri 1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. (18. yüzyıl)

İkinci sanayi devrimi Endüstri (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. (19. yüzyıl)

Üçüncü sanayi devriminde (Endüstri 3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve BT (Bilgi Teknolojileri)’nin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi. (20. yüzyıl)

Dördüncü sanayi devrimi (Endüstri 4.0) 21. yüzyıl yani içinde bulunduğumuz süreçte ise sanal ve fiziksel sistemler entegre olarak kullanılmaya başlayacak. Sanal ortam ve otonom makineler. 

Yazının devamını okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projeleri için uzman bakım ve onarım: 2M&Marca

Yayın tarihi:

-

2M&Marca rüzgâr enerjisi sektörünün öncüsü konumundaki RES firmaları ve yatırımcılarının partnerliğini yapmakta ve kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermektedir.

1996 yılında; malzeme kaldırma, iletme ve istifleme alanlarında hizmet vermek üzere kurulan 2M Makina, süreç içerisinde personel erişim ve emniyeti konularında uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları şunlardır: Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

2M&Marca Yurtdışı RES İş İstasyonu

2M Makina, RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardında mühendislik, teknik servis (bakım ve onarım) ve imalat konularında iş birliği içerisinde olduğu Marca Makina ile 2017
yılından bu yana rüzgâr enerjisi santrallerinde kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri
için sahada/yerinde destek sunmaktadır. Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol
ve genel bakım uygulamaları 2M&MARCA firmasının sertifikalı süpervizörleri tarafından yapılmaktadır.

2M Makina’nın sahada kullanmakta olduğu portatif test benchler (veya talep hâlinde kalibre yükler ile
test) ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO; Teknik Muayene vb. sahadaki ekiple eşzamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır.
Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir. 2M Makina, yurtiçi ve yurtdışı rüzgâr enerjisi sahaları için özel olarak tasarlamış olduğu iş istasyonları ile komple bir çözüm sunmaktadır.

Rüzgâr türbinleri içerisinde yer alan 14-16 kalem ürünün tamamının bakım; onarım ve gerekli olduğunda tüm tamir işlemlerini alanında uzman sertifikalı 2M süpervizörleri ile gerçekleştirmektedirler.

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com