Connect with us

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı

Yayın tarihi:

-

2M&Marca Proje ve Satış Mühendisi Yeşim Özkaçak’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmalarının faaliyet alanları hakkında açıklamalarda bulunan Yeşim Hanım, rüzgâr enerjisi ekipman sektörüne yönelik çözümleri hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 8 yıldır 2M&Marca bünyesinde Proje ve Satış Mühendisi olarak çalışmaktayım. Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Mühendislik çözümleri, Teknik Servis Prosesleri, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanlarında eğitimler aldım. Bu eğitimlere ek olarak temsilcisi olduğumuz firmaların yurtdışında gerçekleştirmekte oldukları seminerler ve sertifikalı eğitimlere katıldım.

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

2M Makina 1996’da Malzeme Kaldırma, İletme ve İstifleme konularında hizmet vermek üzere kuruldu.
Daha sonra ise personel erişim ve emniyeti konularında da uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları; Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı Mühendislik, teknik servis (bakım&onarım) ve imalat konularında destek aldığımız kardeş firmamız Marca Makine ile 2017 yılından bu yana alanında öncü Rüzgar Enerjisi Santralleri yatırımcılarının aralarında bulunduğu firmalara kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermekteyiz.

Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol ve genel bakımları sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca sahada kullanmakta olduğumuz portatif test benchler (veya talep dahilinde kalibre yükler ile test)
ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO, Teknik Muayene vb. sahada ekibimiz ile eş zamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır. Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir.

Faaliyet alanlarınız ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Faaliyet Alanları;
1. Malzeme Kaldırma & İletme
2. Personel Erişimi
3. Yüksekte Çalışma Emniyeti (Height Safety)
4. Kiralama (Asma iskele & Vinç)
5. Montaj -Bakım -Onarım
Ürünler;

• Askı Sapanlar ve Fitingler
• Kanca Altı Travers ve Ataşmanlar
• Vinç ve çeşitli kaldıraç ekipmanları
• Manuel Kaldıraçlar
• Hidrolik Ekipmanlar
• Yükleme Emniyeti Ekipmanları
• Personel Emniyeti Ekipmanları
• Personel Erişim Ekipmanları

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler hangileridir?

Hemen hemen her sektöre çözümler sunuyoruz. İnşaat, maden, gıda, demir çelik, otomotiv, limanlar
ve tersaneleri özellikle çözüm sunduğumuz sektörler olarak belirtebiliriz.

Rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik çalışmalarınız ve çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

2017 yılında faaliyete geçirmiş olduğumuz RES projeleri bakım onarım, periyodik kontrol ve tamir işleri sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından titizlikle yapılmaktadır. Ekibimiz ile hem yurtiçi hem de yurtdışı sahalarında hizmet vermekte olup gerekli tüm donanım ve teçhizata sahip, biri mobil servis aracı olmak üzere iki farklı iş istasyonumuz ile yerinde test ve kontrol yaparak komple çözüm sunuyoruz. Akredite
kuruluşlar ile ortaklaşa yürüttüğümüz muayene işleri, portatif test benchler ile yük testleri sahada tamamlanıp sertifikalandırılabilmektedir.

Faaliyet alanınız gereği en önemli unsurlardan biri de iş ve işçi güvenliği. Bu alanda ne tür çözümler üretiyorsunuz?

Tecrübeli mühendis ekip liderlerimiz ve belirli aralıklarla denetim yapan iş güvenliği uzmanımız ile sahada yürütmekte olduğumuz çalışmalarımızda mevcut riskleri minimize ediyoruz. İş güvenliği eğitimlerini düzenli olarak verip aynı zamanda sahada da uygulamalı olarak gerçekleştiriyoruz. Süpervizörlerimizin saha için gerekli olan tüm eğitimlerini sahaya giriş yapmadan önce yetkili kuruluşlar aracılığı ile tamamlayıp sertifikalandırıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış sonrası hizmetler, özellikle önem verdiğimiz iş prosesimizdeki en önemli alanların başında elmektedir. Burada ilgili teknik ekibimiz ile tamir, bakım-onarım ve test, yerinde servis, yedek parça tedariki ve kullanıcı eğitimleri hizmetlerini vermekteyiz.

Eğitim faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Konusunda uzman teknik personellerimiz tarafından yaklaşık 10 yıldır vermekte olduğumuz eğitimler standart ürün eğitimleri ve 2017’den beri aktif olduğumuz rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren firmaların talep ettiği bu eğitimleri ister çalışma sahanızda isterseniz de firmamız da bulunan eğitim salonunda alabilirsiniz. 2M Makina olarak iş ortaklığında bulunduğumuz firmalara ve hatta bizimle
çalışma talebinde bulunan tüm firmalara bir kereye mahsus ücretsiz olarak bu eğitimi vermekteyiz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Şu an yürütmekte olduğumuz kule içi ekipman kontrollerine ek olarak hem kule içerisinde bulunan
teçhizatlarının tedariki hem de tower external işleri 2019’un son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planladığımız işlerin başındadır. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı sahalarda da etkinliğimizi artırabilmek
adına girişimlerimiz devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

• 9 farklı ürün grubu ve 20.000’den fazla ürün
• Yüksek kalitede ürün temini
• 5000 farklı üründe ve yüksek miktarda stok
• Malzeme elleçleme ve güvenlik konularında Proje Danışmanlığı
• Terzi işi üretim, soruna özel tasarım çözümler
• Satış sonrası servis
• Her zaman aynı kalitede ürün temini

2M temsilciliklerinden bazıları:

 

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

İzmir Yeni Çevre, pandemi ve kısıtlama sürecinde de faaliyetlerine devam ediyor

Yayın tarihi:

-

Enerji üretimi sonrasında oluşan atıkların yönetiminde uzmanlaşmış olan İzmir Yeni Çevre Danışmanlık & Atık Yönetimi, çözüm ortağı olduğu Nordex Enerji AŞ, Enercon, EnerjiSA, General Elektrik ve Siemens Gamesa firmalarına pandemi sürecinde de atık yönetimi ve çevre danışmanlık hizmeti sunmaya hız kesmeden devam ediyor.

İzmir Yeni Çevre Danışmanlık & Atık Yönetimi, uzman mühendislerden oluşan kadrosuyla, çevre danışmanlığı, atık yönetimi, ÇED raporu hazırlama, TMGD eğitimi ve TMGD danışmanlığı alanlarında hizmet sunmaktadır.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES’lerde uzman partner: GY Mühendislik Mimarlık ve Enerji Danışmanlık

Yayın tarihi:

-

2003 yılında bu yana hem yenilenebilir hem de konvansiyonel enerji alanında pek çok yatırıma mühendislik ve danışmanlık hizmeti veren GY Enerji, tecrübeli ekibi ve katkı sunduğu yüzlerce projeyle öne çıkıyor.

RES projelerinde komple çözümler

Enerji piyasasındaki yatırımcılar için stratejik kararlar vermek ve projeler geliştirmek üzere kurulmuş bir mühendislik ve danışmanlık şirketi olan GY Enerji, rüzgar başta olmak üzere hidrolik, güneş, biyokütle ve termik santraller için saha geliştirme, projelendirme, montaj ve devreye alma süreçlerinde komple çözümler sunuyor. Alanında uzman bir kadroyla çalışmalarını sürdüren firma, ölçüm datası değerlendirme ve enerji hesaplarını kapsayan fizibilite çalışmaları, TEA ve ÇED belgelerinin temini, mera ve kamulaştırma hizmetleri, ön ve kesin olmak üzere orman izinlerinin alınması, imar planlarının hazırlanması, enerji nakil hatları, trafo ve şalt merkezlerinin primer ve sekonder projeleri, zemin etütleri ve sondaj çalışmaları, inşaat ve yol projeleri, ruhsat alımları ile tüm izinlerin alınması ile tesisin tamamlanması ve devreye alma hizmetlerinin yanı sıra hibrit santral projeleriyle ilgili de her türlü mühendislik hizmetini de sunuyor.

Portföyünde pek çok farklı rüzgar enerjisi santrali (RES) projesi bulunan GY Mühendislik, grup firmaları ile farklı alanlarda özelleştirilmiş çözümler sunuyor. 

GY Enerji Genel Müdürü Göknur Atalay, 2014 Yılı Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçilmiş ödüllü bir iş insanı. Kadın İşverenler ve Sanayiciler Derneği (KASİDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan Göknur Atalay, enerji sektöründeki çalışmalarıyla cinsiyet ve fırsat eşitliği alanında da büyük katkı sunan ve pek çok insan için rol model olan bir iş kadını. 

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

Rüzgar enerjisi santrallerinde atık yönetim süreçleri

Yayın tarihi:

-

Çevre ve atık bilinci bir bireyin ve bir işletmenin anayasası olmalı; olmazsa olmaz prensibi ile yaşamak gibi. Dünyamız bir tane sonuçta, onun korunmaya ihtiyacı var. Bir tane olan ve alternatifi bulunmayanın can suyuna sürdürülebilir planların uygulanması sorumluluğu ile yaşamak. Sonuçta o bilinçten uzaklaştığımızda, hoyratça kullandığımız dünyamız bizlere; kasırga, deprem, yangın, sel ve virüs üretmiş oluyor.

Konusu çevre ve dünya olan onlarca makale ve çalışma yayınlanmıştır. Sürekli yenileri de eklenmektedir. Bizlerde bu bağlamda 2010 yılında çalışma hayatımıza başladığımızda, merkezinde çevre olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeterliliğe sahip firmamızı kurarken; önce birey olarak bizlerin, sonra işletmemizin ve devamında bizden hizmet satın alan işletmelerin çevreye duyarlı olmalarını sağlamayı ilke edindik.

Atık yönetimi yaptığımız yıllar içerisinde elde ettiğimiz tecrübelerimizi son yıllarda yatırımları artan rüzgâr enerjisi santrallerinin ihtiyaçlarının tespiti ile yoğunlaşarak çözüm ortaklığı kurmaya başladık.

Bakım sonrası oluşan tehlikeli & tehlikesiz atıkların yönetimi, sevkiyat, bertaraf ve geri dönüşüm, kanat scrap, çevre danışmanlığı ve kurulum süreçlerinde oluşan atıklar için proje bazlı talepler doğrultusunda hizmet vermekteyiz.

Enerji kazanım için kurulan RES’ler rüzgâr merkezli olduğu için yüksek tepelere veya dağlara kurulmaktadır.

Haliyle atık yönetim hizmeti verilecek işletmelerde atık miktarlarının azlığı, ulaşım problemlerinin olması hem zaman maliyeti hem de bertaraf nakliye maliyetleri doğurmaktadır.

Tüm hizmetler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan almış bulunduğumuz yeterliliklerle ve yeterliliği olan lisanslı araç, yeterlilik almış ekip ve yine yeterliliği bulunan bertaraf ve geri dönüşüm firmaları ile işlemler yasal çerçevede gerçekleşmektedir. 

Hizmet verdiğimiz işletmeler danışmanlık sürecimizde ise, atığın stoklandığı alanların ıslahı mevzuata uygun yapımın sağlanması, atığın yerinde azaltılması eğitimi ve yasal zorunlukların AYP (Atık Yönetim Planlarının) düzenlemesi hizmeti ile sorunsuz atık yönetim sürdürmekteyiz.

Şirket politikamız gereği hızla büyüyen RES enerji sektörünün tüm ihtiyaçlarını tesit etmek ve yeterliklerimiz ile çözüm ortaklıklarımızı arttırmayı hedeflemekteyiz.

Referanslarımız: Nordex Enerji AŞ, Siemens Gamesa AŞ, Enerjisa AŞ, İltek Enerji AŞ, Dost Enerji, Enercon AŞ, General Elektrik.

Çevre izin süreçleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan lisanslı firmamız yaklaşık on yıldır ülke genelinde 650’ye yakın firmaya;  

 • Atık yönetimi,
 • Çevre danışmanlık hizmeti,
 • TMGD (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Ege Bölgesi) eğitim ve danışmanlık   hizmetleri vermektedir.                       

Kadromuzda; 5 TMGD, 8 Çevre Mühendisi, 1 Kimya Yüksek Mühendisi, 1 Biyolog, 1 Maden Mühendisi ve ayrıca konusunda uzman 4 idari personel mevcuttur.

Hizmetlerimiz sırası ile;

 • Tüm atıkların yönetimi (toplanması-taşınması-geri kazanımı-bertaraf). Atığın miktarına ve lokasyonuna bakılmaksızın, yasal mevzuatlar uygulanarak geri dönüşüm ve bertaraf firmalarımıza ulaşması sağlanmaktadır. Atık sevk, lojistik hizmetini bünyemizdeki firmamız ile yeterli altyapıya sahip mevzuata uygun lisanslı, kendi ekip ve araçlarımızla yürütmekteyiz. 
 • Çevre Danışmanlık Hizmetleri. (21.11.2008 Tarih ve 27061 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Çevre Denetimi Yönetmeliği madde 6 (ğ) bendi) 
 • TMGD Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, TMGD Eğitim ve Danışmanlık hizmeti (Ege Bölgesi yeterliliği ile).
 • Lisanslandırma çalışmaları (Her türlü geri kazanım, bertaraf, taşıma ve ara depolama lisansları).
 • Güvenlik bilgi formu düzenlemesi (MSDS Belgesi hazırlanması).
 • Atık stok alanı düzenleme – atıklara kaynağında çözüm üretme.
 • Yakıt tankı temizliği.
 • Arıtma tesisi kurma ve çalıştırma 
 • Laboratuvar kurulumu 
 • Çevresel etki kirlilik sigortası 
 • Âtıl durumdaki fabrikaların sökümü 
 • Çeşitli kurumlardan belgelendirme takibi (lisans-izin-ruhsat-emisyon-deşarj-kapasite raporu-ÇED vb.) 
 • ISO Belgelendirmesi (9001, 18001, 24001) 
 • Bilumum ölçüm (koku-gürültü-baca gazı-atık kategori tayini vs.) hizmetleri vermekteyiz.

Rüzgâr Enerji Santrallerine hangi hizmetleri sunuyoruz

 1. RES işletmesinin çevre bilgi sistemine kaydını sağılıyoruz, oluşan atıkların MOTAT sistemi üzerinden atık gönderimleri ile yıl sonu yapılacak TABS (atık beyan sistemi) veri girişlerinin ve faaliyet boyunca oluşacak atıkların mevzuatlar doğrultusunda gönderilebilmesinin alt yapısını oluşturuyoruz.
 2. Proje sahasına montaj aşamasında geçici atık stok alanları kurarak oluşan tüm tehlikeli ve tehlikesiz atıkların lisanslı araçlar ile lisanslı tesissilerimize sevkini gerçekleştiriyoruz.
 3. Kurulum tamamlandıktan sonra kalıcı atık stok alanın Atık Yönetimi Yönetmeliği gereği kriterlere uygun halde yapılması uygun tabelaların asılmasını ve hazırlanması sürecinde işletmeyle bilgi paylaşımında bulunuyoruz.
 4. İşletme faaliyete geçip enerji üretimine başladıktan sonra, bakımlarda ve arızalarda oluşan tehlikeli ve tehlikesiz atıkların bertaraf veya geri dönüşüm tesislerine, öncesinden oluşturduğumuz MOTAT kayıtları ile atık sevklerinin yapılmasını sağlıyoruz.
 5. Faaliyet süresinde oluşabilecek doğa olayları ile rüzgâr gülü kanatlarının gördüğü hasarlar sonucunda, kanatların yenisi ile değiştirildiğinde, sahada kalan hasarlı kanatların Scrap sürecini; kesilerek küçük parçalar halinde araçlara yüklenmesini ve lisanslı geri dönüşüm bertaraf tesisine sevkini gerçekleştiriyoruz.
 6. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeterliliğimiz ile düzenli atık yönetimi ve çevre danışmanlık hizmeti alan RES işletmelerimiz ile sözleşmeler yapıyoruz. 

Çevre danışmanlığı hizmet süresince;

a) Atık yönetimini,

 1. Atık stok alanının kriterlere uygun revizyonu ve kurulumu
 2. Atıkların yerinde ayrıştırılması ve stoklanmasının sağlanması (değerli atıkların geri dönüşme gönderilerek elde edilecek gelirin, bertaraf edilecek atıklar için atık yönetimi bütçesine katkı sağlanması)
 3. Bakım onarım sonrası oluşan atıkların lisanslı araçlar ile lisanslı geri dönüşüm ve bertaraf işletmelerine sevk edilmesi.

b)   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kayıtların oluşturulmasını,

 1. Çevre bilgi sistemi kayıtlarının tamamlanması
 2. Atık gönderimlerinin yıllık TABS (atık beyanlarının veri girişlerinin) sağlanması)
 3. AYP (atık yönetim planlarının) sürecindeki atık stok alnın kriterlere uygun hazırlanması ve atık gönderim raporlarının hazırlanması ile onaylanması
 4. Çevre İzin muafiyetlerinin alınması
 5. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerinde işletmede bulunarak süreçte gerekli tüm belge ve bilgilerin aktarılmasının sağlanmasını.

Yılmaz Başak, İzmir Yeni Çevre

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com