Connect with us

Genel

“Temiz bir dünya için temiz enerji”

Yayın tarihi:

-

Faaliyetlerine başladıkları ilk günden itibaren, var olan enerjilerini sektöre hizmet vermek adına harcayan, ‘’temiz bir dünya için temiz enerji’’ sloganını ilke edinmiş olan Naturel Enerji’yle sizler için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bize Naturel Enerji’den bahsedebilir misiniz?
NATUREL ENERJİ Türkiye’de Yenilebilir enerji sektöründe  “yüksek kalite çözümler sunmak”  anlayışıyla,  alanında uzmanlaşmış yönetim kadrosu ve kalifiye personeli ile faaliyete başlamıştır.
Bu doğrultuda gün geçtikçe artan bir kapasiteyle hizmet veren firmamız, bugün sahasında Türkiye’nin önde gelen, proje ve uygulama şirketi konumundadır.
Son yıllardaki kaynakların verimli kullanımının bir kat daha önem kazandığı enerji sektörünün önemli oyuncularından olan şirketimiz, bilgi ve teknolojinin önemini özümsemiş yetkin ve yaratıcı kadrosuyla, yenilenebilir enerji ölçümleri ve değerlendirmesi konusunda köklü bir geçmişe sahip olmuştur.
Naturel Enerji başta hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz olmak üzere yenilebilir enerji kaynaklarında müşteri memnuniyetine katkıda bulunacak ürün, teknoloji ve hizmet sunmaktadır. Yenilenebilir enerji teknolojilerinde çağdaş tüm hizmetleri, hem teknik seviyede, hem de hizmet sunumu açısından müşteri memnuniyeti odaklı bir sistem içerisinde sunmaktadır.
Kuruluşumuz müşteri ihtiyaçlarına göre organize olmakta ve mühendislerimiz müşterilerimizle güvenilir ve saygıdeğer ilişkiler kurmaktadır. Müşterimizin ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmek, potansiyellerini artırmak ve onlara nasıl değer katacağımız konusunda yardım edebilmek için çok çalışmaktayız.
Elektrik enerjisinin olmadığı noktalarda enerji ihtiyacının karşılayan yeşil enerji çözümleri yanı sıra, tüketilen enerjiyi düşüren mühendislik uygulamaları da sunulan değerli hizmetlerimiz arasındadır.
Uzun yıllar içinde enerji sektöründe kazanılan tecrübeler ışığında elde edilen bilgi birikimini mühendislik kabiliyetlerimiz ile şekillendirerek, başta yenilenebilir enerji sektöründe karşılık gören çözümlerimizin sürdürülebilir olması için çalışmaktayız.
 
•Şirket olarak vizyonunuz ve misyonunuz nedir?
Naturel Enerji; müşteri memnuniyetini, sürekli gelişmeyi, kaliteyi, ekip çalışmasını, sosyal sorumluluğu, profesyonel yönetim anlayışını, teknolojik gelişmelere uygunluğu ve paylaşımı esas alan bir anlayışla sektöründe lider bir kuruluş olmayı kendine vizyon edinmiştir.
Ayrıca belirlemiş olduğumuz bu vizyon çerçevesinde müşterilerimize, çalışanlarımıza, ülkemize kaynak ve değer katan örnek bir kuruluş olmayı kendimize misyon edindik.
Yenilenebilir enerji sizce neden bu kadar önem teşkil ediyor?
Artan nüfus ile birlikte insanların rahat ve konforlu şartlarda yaşama arzuları enerji talebini sürekli olarak artırmaktadır. Artan enerji talebini, rezervleri sınırlı olan fosil esaslı yakıtlarla karşılamak her geçen gün güçleşmektedir. Enerjiye olan büyük ihtiyaç, nüfus artışı, ilerleyen sanayi ve fosil kökenli enerji kaynaklarının tükenmesi; kurum, kuruluş ve hükümetleri yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir.
Yenilenebilir enerji, kaynak problemi olmaması ve çevreye zarar vermemesi sebebiyle önemlidir. Buna ek olarak, günümüzdeki en önemli konulardan biri olan sürdürülebilirlik özelliği de önemini arttıran bir başka etkendir.
Yenilenebilir enerji teknolojileri, çevreye kirletici atıklar bırakmadıkları için ekolojiyi fosil enerji teknolojilerinden daha az etkiler. Kaynağının bitmesi söz konusu olmadığı için, bu enerji her zaman var olacaktır. Sadece bizlerin değil, gelecek nesillerin de kullanacağı bir enerjidir.
Yenilenebilir enerji yatırımları, yüksek maliyetli enerji ithalatı yerine, tesis kurulumu, teknoloji, AR-GE, malzeme ve insan gücüyle yapılır. Bu sebeplerden ötürü, yenilenebilir enerji yatırımları kalıcıdır. Yapıldıkları yörede, iş ve lokal ekonomiler için de enerji kaynağı olurlar. Geliştirilen teknoloji, ihraç edildiği takdirde, ülke ekonomisine katkısı daha da artar.
Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında hangi konumda duruyor?
Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında en gelişmiş ve ticari açıdan en elverişli enerji türleri arasında yer almaktadır. Rüzgarın insan sağlığı ve çevreyle uyumlu yerli bir enerji kaynağı olması, tükenmez olması, fosil yakıtlardan tasarruf sağlaması, teknolojideki ilerlemeler sonucu kurulum ve işletim maliyetinin her geçen gün düşmesi gibi nedenlerle, giderek tercih edilen bir enerji kaynağı haline gelmiştir.
Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi kullanımı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. Dünyadaki birçok ülke, yerli, sürekli, ham madde maliyeti olmayan, temiz enerji kaynağı olması, dışa olan bağımlılığı azaltması, türbin kuruluşunun hızla gerçekleştirilebilmesi gibi nedenlerle rüzgar enerjisini tercih etmektedir. Rüzgar enerjisinin fosil yakıtlara alternatif olabilmesi ve rekabet edebilmesi amacıyla, dünyada çeşitli teşvik uygulamaları yapılmaktadır. Bu teşvikler aracılığı ile hem rüzgar enerjisine dayalı bir sanayi oluşmakta, hem de kullanılabilirliği yaygınlaşmaktadır.
Sektöre rüzgar enerjisi ile ilgili sunduğunuz çözümler nelerdir? Hangi konularda fark yaratıyorsunuz?
Hizmet aşamasında birçok fark yaratıyoruz. Öne çıkan en önemli farkımız ise kalite ve taahhüt standartlarımız. Kurulumdan önce planlama aşamasını çok ciddiye aldığımız gibi, ürünlerin birbiri ile uyumunu da gözetiyoruz. Seçilen ürünlerin kurulacak tesis alanının iklim ve coğrafi şartlarına uygunluğundan emin olmak için birçok test aşamasından geçiriliyor.
Ayrıca rüzgar alanındaki yenilikçi çözümlerimizi geliştirmek için Ar-Ge faaliyetlerimizi de aralıksız sürdürüyoruz. Rüzgâr enerjisi denince akla ilk tepelere yerleştirilen karasal çözümler gelse de Naturel Enerji’nin Off-Shore olarak tanımlanan deniz üzerindeki çalışmaları da bulunuyor. Bu sistemde, bulunduğu konuma göre karadan belirli bir mesafede denize kurulan santrallerden elde edilen enerjinin, yine Naturel Enerji’nin özel olarak geliştirdiği çözümlerle karaya, oradan da tüketileceği alanlara aktarılması planlanmaktadır. Bu konuda uzman ekibimiz yurt dışında gerekli teorik ve pratik eğitimleri almış bulunmaktadır.
Rüzgar enerjisi ile ilgili projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bir yandan 2015 yılındaki rüzgara dayalı lisans başvurularına hazırlanırken bir yandan da yeni proje sahalarının geliştirilmesine devam etmekteyiz. Bu süreçte ürettiğimiz rüzgar ölçüm istasyonlarının kurulumunu gerçekleştirirken; mevcut istasyonların da ölçüm sonuçlarını raporlamaktayız. Bu raporlamalar doğrultusunda Micro – Sitting çalışmalarımızla birlikte fizibiliteler son hallerini almakta ve başvurulara hazır hale gelmektedirler.
Ayrıca Off – Shore çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Off – Shore ölçüm platformu kurulumu, data toplanması ve fizibilite hazırlanması konularında müşterilerimize hizmet vermeye hazırız.
Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Naturel Enerji, profesyonel teknolojiler kullanarak, profesyonel bir ekiple, Türkiye’nin geleceği olacak ve toplumu kalkındıracak yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili, prosesler ve projeler hazırlamaya ve geliştirmeye devam edecektir.

Genel

GE’nin Litvanya projeleri için tercihi Global Wind Service

Yayın tarihi:

-

Global Wind Service, GE tarafından, Litvanya’nın çeşitli bölgelerinde, 38 cypress türbininin kurulumu ve tamamlanması için seçildi.

Tercih, iki firma arasında uzun süredir devam eden yakın ilişkiye dayanıyor. Ayrıca, Cypress platformlarının Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde başarılı kurulumları da etkili oldu.

İlk bölgede çalışmalar başlarken işin programlanması tüm bir yıla yayıldı.

Global Wind Service CEO’su Lars Petersen konu hakkında: “GE Renewable Energy tarafından bu projelerde güvenilir ortak olarak seçilmemizden dolayı mutluyuz. Cypress platformu iyi ve güçlü bir türbin tipidir; birçok projede de başarılı bir şekilde kurulumlarını gerçekleştirdik.

Bu türbinleri şimdi Litvanya’da da memnuniyetle kuracağız. İşimizi sürekli genişletiyor ve müşterilerimizle birlikte yeni piyasalara giriyoruz.

Sürekli büyüme, yeni iş arkadaşlarıyla sürekli yol aldığımız anlamına geliyor. Bu projelerde, global karbon ayak izini azaltmanın yanında yerel istihdama öncelik vererek iş imkanları yaratmak da hedefimiz oldu”, diyor.

Global Wind Service A/S (GWS), 2008 başında, her ikisi de rüzgar enerjisi sektöründe, hem sahada hem de kurulum ve servis projelerinin yönetiminde uzun yıllar deneyim sahibi Lars Bo Petersen ve Michael Nielsen tarafından kuruldu.

 

Devamını oku

Genel

Biden Başkan, Yenilenebilir Enerji Şampiyon

Yayın tarihi:

-

Yazar

Yenilenebilir enerji endüstrisi, hafta sonunda Biden’in galibiyetinin ilanıyla yükselişe geçti.

Biden’in ABD seçimlerindeki az farkla galibiyeti, özellikle offshore rüzgar enerjisine odaklanan gruplar tarafından memnuniyetle karşılandı. Demokrat kanat siyasetçisinin, ABD’yi Paris Anlaşması ve 2050 yılı sıfır sera gazı emisyonu hedefi çerçevesine geri getirmesi bekleniyor. Biden, bu yılın başlarında, dört yıllık başkanlığında temiz enerjinin kullanımının artırılması için 2 trilyon harcama yapma planlarını açıklamıştı.

Offshore Rüzgar Enerjisi İş Ağı Başkanı Liz Burdock, “Başkanlığa Joe Biden’in seçilmesi, yenilenebilir enerjiye, paydaşlar arasında açık deniz rüzgarına önemli ölçüde odaklanmayı vaat eden bir yönetimin desteğiyle offshore rüzgar enerjisi endüstrisinin önemli ölçüde büyümesine katkıda bulunacaktır” dedi.Tüm yenilenebilir enerji projeleri için vergi kredilerinin çok yıllı olacak şekilde uzatılmasını ve tüm fosil yakıt sübvansiyonlarında ücretsiz pil depolama ve kesintileri umduğunu da sözlerine ekledi.

Ekim ayında, ABD Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar, 2025 yılına kadar 12.5GW olmak üzere, 2030’a kadar 25GW offshore rüzgar enerjisi hedefi belirlenmesi için bir yasa tasarısı sundu. Amerikan Rüzgar Enerjisi Derneği, “Amerika için daha temiz ve daha müreffeh bir enerji geleceğini şekillendirmek için birlikte çalışırken” Biden yönetimi ve Kongre ile işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Wood Mackenzie Americas Başkan Yardımcısı Ed Crooks, Biden’in, Trump Yönetiminin offshore rüzgâr enerjisine uyguladığı frenleri tersine çevireceğini, petrol ve gaz gelişimine daha fazla kısıtlama getireceğini ve bu durumun 2035 yılına kadar bu sahada üretimi % 30 oranında azaltabileceğini sözlerine ekledi.

Petrol ve gaz altyapı projeleri için federal izinlerle ilgili kararların sera gazı emisyonları ve iklim değişikliği üzerindeki etkilerini hesaba katarak petrol ve gaz boru hatları ve aktarım tesisleri için yeni engeller yaratacağını ekledi.

Bu arada Biden, elektrikli otomobil satışlarına yardımcı olacak daha sıkı yakıt ekonomisi standartları getirmeyi planladığını ve potansiyel olarak 2030 yılına kadar ABD yollarında 4 milyon EV’ye yol açmayı planladığını, ancak bu on yılın yakıt talebi üzerindeki doğrudan etkinin minimum düzeyde olması beklendiğini söyledi.

Biden İklim Planı’nın aynı zamanda, karbon içermeyen hidrojen üretmek için yenilenebilir enerjilerin kullanılması ve çelik, beton ve kimyasalların dekarbonizasyonu gibi stratejilere odaklanacak bir İklim için Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA-C) kurulmasını önerdiğini söyledi.

Kaynak:renews.biz Photo: Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

Devamını oku

Genel

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi:

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com