Connect with us

Genel

“Temiz bir dünya için temiz enerji”

Yayın tarihi:

-

Faaliyetlerine başladıkları ilk günden itibaren, var olan enerjilerini sektöre hizmet vermek adına harcayan, ‘’temiz bir dünya için temiz enerji’’ sloganını ilke edinmiş olan Naturel Enerji’yle sizler için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bize Naturel Enerji’den bahsedebilir misiniz?
NATUREL ENERJİ Türkiye’de Yenilebilir enerji sektöründe  “yüksek kalite çözümler sunmak”  anlayışıyla,  alanında uzmanlaşmış yönetim kadrosu ve kalifiye personeli ile faaliyete başlamıştır.
Bu doğrultuda gün geçtikçe artan bir kapasiteyle hizmet veren firmamız, bugün sahasında Türkiye’nin önde gelen, proje ve uygulama şirketi konumundadır.
Son yıllardaki kaynakların verimli kullanımının bir kat daha önem kazandığı enerji sektörünün önemli oyuncularından olan şirketimiz, bilgi ve teknolojinin önemini özümsemiş yetkin ve yaratıcı kadrosuyla, yenilenebilir enerji ölçümleri ve değerlendirmesi konusunda köklü bir geçmişe sahip olmuştur.
Naturel Enerji başta hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz olmak üzere yenilebilir enerji kaynaklarında müşteri memnuniyetine katkıda bulunacak ürün, teknoloji ve hizmet sunmaktadır. Yenilenebilir enerji teknolojilerinde çağdaş tüm hizmetleri, hem teknik seviyede, hem de hizmet sunumu açısından müşteri memnuniyeti odaklı bir sistem içerisinde sunmaktadır.
Kuruluşumuz müşteri ihtiyaçlarına göre organize olmakta ve mühendislerimiz müşterilerimizle güvenilir ve saygıdeğer ilişkiler kurmaktadır. Müşterimizin ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmek, potansiyellerini artırmak ve onlara nasıl değer katacağımız konusunda yardım edebilmek için çok çalışmaktayız.
Elektrik enerjisinin olmadığı noktalarda enerji ihtiyacının karşılayan yeşil enerji çözümleri yanı sıra, tüketilen enerjiyi düşüren mühendislik uygulamaları da sunulan değerli hizmetlerimiz arasındadır.
Uzun yıllar içinde enerji sektöründe kazanılan tecrübeler ışığında elde edilen bilgi birikimini mühendislik kabiliyetlerimiz ile şekillendirerek, başta yenilenebilir enerji sektöründe karşılık gören çözümlerimizin sürdürülebilir olması için çalışmaktayız.
 
•Şirket olarak vizyonunuz ve misyonunuz nedir?
Naturel Enerji; müşteri memnuniyetini, sürekli gelişmeyi, kaliteyi, ekip çalışmasını, sosyal sorumluluğu, profesyonel yönetim anlayışını, teknolojik gelişmelere uygunluğu ve paylaşımı esas alan bir anlayışla sektöründe lider bir kuruluş olmayı kendine vizyon edinmiştir.
Ayrıca belirlemiş olduğumuz bu vizyon çerçevesinde müşterilerimize, çalışanlarımıza, ülkemize kaynak ve değer katan örnek bir kuruluş olmayı kendimize misyon edindik.
Yenilenebilir enerji sizce neden bu kadar önem teşkil ediyor?
Artan nüfus ile birlikte insanların rahat ve konforlu şartlarda yaşama arzuları enerji talebini sürekli olarak artırmaktadır. Artan enerji talebini, rezervleri sınırlı olan fosil esaslı yakıtlarla karşılamak her geçen gün güçleşmektedir. Enerjiye olan büyük ihtiyaç, nüfus artışı, ilerleyen sanayi ve fosil kökenli enerji kaynaklarının tükenmesi; kurum, kuruluş ve hükümetleri yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir.
Yenilenebilir enerji, kaynak problemi olmaması ve çevreye zarar vermemesi sebebiyle önemlidir. Buna ek olarak, günümüzdeki en önemli konulardan biri olan sürdürülebilirlik özelliği de önemini arttıran bir başka etkendir.
Yenilenebilir enerji teknolojileri, çevreye kirletici atıklar bırakmadıkları için ekolojiyi fosil enerji teknolojilerinden daha az etkiler. Kaynağının bitmesi söz konusu olmadığı için, bu enerji her zaman var olacaktır. Sadece bizlerin değil, gelecek nesillerin de kullanacağı bir enerjidir.
Yenilenebilir enerji yatırımları, yüksek maliyetli enerji ithalatı yerine, tesis kurulumu, teknoloji, AR-GE, malzeme ve insan gücüyle yapılır. Bu sebeplerden ötürü, yenilenebilir enerji yatırımları kalıcıdır. Yapıldıkları yörede, iş ve lokal ekonomiler için de enerji kaynağı olurlar. Geliştirilen teknoloji, ihraç edildiği takdirde, ülke ekonomisine katkısı daha da artar.
Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında hangi konumda duruyor?
Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında en gelişmiş ve ticari açıdan en elverişli enerji türleri arasında yer almaktadır. Rüzgarın insan sağlığı ve çevreyle uyumlu yerli bir enerji kaynağı olması, tükenmez olması, fosil yakıtlardan tasarruf sağlaması, teknolojideki ilerlemeler sonucu kurulum ve işletim maliyetinin her geçen gün düşmesi gibi nedenlerle, giderek tercih edilen bir enerji kaynağı haline gelmiştir.
Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi kullanımı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. Dünyadaki birçok ülke, yerli, sürekli, ham madde maliyeti olmayan, temiz enerji kaynağı olması, dışa olan bağımlılığı azaltması, türbin kuruluşunun hızla gerçekleştirilebilmesi gibi nedenlerle rüzgar enerjisini tercih etmektedir. Rüzgar enerjisinin fosil yakıtlara alternatif olabilmesi ve rekabet edebilmesi amacıyla, dünyada çeşitli teşvik uygulamaları yapılmaktadır. Bu teşvikler aracılığı ile hem rüzgar enerjisine dayalı bir sanayi oluşmakta, hem de kullanılabilirliği yaygınlaşmaktadır.
Sektöre rüzgar enerjisi ile ilgili sunduğunuz çözümler nelerdir? Hangi konularda fark yaratıyorsunuz?
Hizmet aşamasında birçok fark yaratıyoruz. Öne çıkan en önemli farkımız ise kalite ve taahhüt standartlarımız. Kurulumdan önce planlama aşamasını çok ciddiye aldığımız gibi, ürünlerin birbiri ile uyumunu da gözetiyoruz. Seçilen ürünlerin kurulacak tesis alanının iklim ve coğrafi şartlarına uygunluğundan emin olmak için birçok test aşamasından geçiriliyor.
Ayrıca rüzgar alanındaki yenilikçi çözümlerimizi geliştirmek için Ar-Ge faaliyetlerimizi de aralıksız sürdürüyoruz. Rüzgâr enerjisi denince akla ilk tepelere yerleştirilen karasal çözümler gelse de Naturel Enerji’nin Off-Shore olarak tanımlanan deniz üzerindeki çalışmaları da bulunuyor. Bu sistemde, bulunduğu konuma göre karadan belirli bir mesafede denize kurulan santrallerden elde edilen enerjinin, yine Naturel Enerji’nin özel olarak geliştirdiği çözümlerle karaya, oradan da tüketileceği alanlara aktarılması planlanmaktadır. Bu konuda uzman ekibimiz yurt dışında gerekli teorik ve pratik eğitimleri almış bulunmaktadır.
Rüzgar enerjisi ile ilgili projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bir yandan 2015 yılındaki rüzgara dayalı lisans başvurularına hazırlanırken bir yandan da yeni proje sahalarının geliştirilmesine devam etmekteyiz. Bu süreçte ürettiğimiz rüzgar ölçüm istasyonlarının kurulumunu gerçekleştirirken; mevcut istasyonların da ölçüm sonuçlarını raporlamaktayız. Bu raporlamalar doğrultusunda Micro – Sitting çalışmalarımızla birlikte fizibiliteler son hallerini almakta ve başvurulara hazır hale gelmektedirler.
Ayrıca Off – Shore çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Off – Shore ölçüm platformu kurulumu, data toplanması ve fizibilite hazırlanması konularında müşterilerimize hizmet vermeye hazırız.
Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Naturel Enerji, profesyonel teknolojiler kullanarak, profesyonel bir ekiple, Türkiye’nin geleceği olacak ve toplumu kalkındıracak yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili, prosesler ve projeler hazırlamaya ve geliştirmeye devam edecektir.

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com