Connect with us

Genel

Trump, dünyanın en güçlü rüzgâr türbinine engel olamadı

Published

on

Dünyanın en güçlü rüzgâr türbini, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın itirazına rağmen 10 Nisan’da İskoçya açıklarına yerleştirildi.

ABD Başkanı Donald Trump

İskoçya’nın kuzeydoğusundaki Aberdeen kentinin açıklarına yerleştirilen yeni rüzgâr türbini 191 metre yüksekliğinde. Türbinin, 80 metre uzunluğundaki kanatlarının tek bir dönüşüyle İngiltere’deki ortalama bir evin bir günlük elektrik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Rüzgâr türbini tamamen kullanıma hazır.

İskoçya’da açık denize kurulan türbin, 11 rüzgâr türbininden oluşacak bir yüzer çiftliğin ilk öğesi. Proje tamamlandığında bu rüzgâr türbini çiftliğinin, Aberdeen’in enerji ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını karşılayacağı belirtiliyor. Yüzer çiftlik projesi hayata geçtiğinde yenilenebilir enerji sayesinde yıllık 134 bin tonluk karbondioksit salınımının önüne geçileceği belirtiliyor.

Rüzgâr türbinini “çirkin” olarak niteleyen ve İskoçya’da sahibi olduğu golf sahasının manzarasını bozacağını söyleyen Donald Trump, ABD Başkanı olmadan önce türbininin kurulmaması için açtığı davayı kaybetmişti. (Kaynak: bbc.com)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com