Connect with us

Türbin Üretimi

Çalı-Ağaç Konsepti ve düşey eksenli rüzgâr türbini WIND-ER

Yayın tarihi:

-

WIND-ER

Fransız mucit Georges Jean Marie Darrieus tarafından 1931 yılında ABD patent ofisinden alınan ilk patentin üzerinden 90 yıl geçtikten sonra ilgiyi tekrar üzerine çekmeyi başaran Darrieus tipi düşey eksenli rüzgâr türbinleri, gelişen analiz ve imalat teknolojisi ile birlikte ticari kullanım alanını her geçen gün artırıyor. [1]

Sahip oldukları tasarım sebebiyle rüzgârın esme yönünden bağımsız olarak elektrik enerjisi üretebilen düşey eksenli rüzgâr türbinleri, rotorun içerisinde oluşan türbülanslı, incelenmesi güç akış yapıları nedeniyle uzun yıllar boyu gizemini korumuştu. Özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile geçtiğimiz 20 yıl içerisinde detaylı şekilde incelenebilir hale düşey eksenli rüzgâr türbinleri, aynı süreçte hızlı bir gelişime şahitlik etti. Rüzgârın sık yön değiştirdiği ve türbülans oranının görece fazla olduğu sahalarda bile enerji üretimine devam edebilen düşey eksenli rüzgâr türbinleri, mevcut rüzgâr enerji santrallerinin içerisinde boş bırakılan alanlara kurularak santralin kurulu gücünü artırabiliyor. Çalı-Ağaç Konsepti olarak literatüre geçen kavram ilk olarak 2004 yılında ortaya atılmış ve sektör tarafından kabul görmüştür. (Şekil 1) [2]

Enerji depolama teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ve uluslararası pazarda dağıtık enerjiye geçişin hızla yaşandığı günümüzde, son kullanıcıların rüzgâr enerjisinin maksimum oranda faydalanabilmesini hedefleyen küçük güçlü rüzgâr türbinleri pazarında ciddi bir hareketlilik gözleniyor.

Bu amaçla uluslararası pazardaki rekabete %100 yerli çalışmalarıyla katılan XGEN Enerji, bir süredir üzerinde çalıştığı ilk ürününün ticarileşme sürecinde sona yaklaştı. Düşey eksenli rüzgâr türbinleri üzerine akademik olarak doktora ve yüksek lisans düzeyinde çalışan mühendisleriyle XGEN Enerji tarafından geliştirilen WIND-ER markalı ürün, teorik tasarım sürecinin ardından prototip imalatı da gerçekleştirilerek edilerek sahaya indirildi. (Şekil 2) Geliştirme sürecinin bir kısmını Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde tamamlanan ürün; 5.2 m2 süpürme alanına sahip olarak yıllık enerji üretimini maksimize edecek şekilde tasarlandı.

Gerek akademik geliştirme sürecinin gerekse Ar-Ge faaliyetlerinin %100 yerli mühendislik ile tamamlanmasının ardından üretilen prototipin de yerlileştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

WIND-ER 5.2’nin tasarımında NACA4418 kanat profili tercih edildi. Üzerindeki kamber açısı ile simetrik NACA0018 profilinin geliştirilmiş versiyonu olan NACA4418; özellikle kalkış sırasındaki torkunu artırarak daha düşük rüzgâr hızlarında türbinin harekete geçmesini sağlıyor.

Prototip imalatı ardından gerçekleştirilecek saha deneylerinde Rüzgâr Türbinleri Güç Ölçümlerinde kullanılan uluslararası standart olan IEC61400-12’nin 2017 yılında yayınlanan 2. versiyonunda önerilen yönergeler takip ediliyor. Bu amaçla İzmir’de kurulan test sahasında bir adet WIND-ER ve rüzgâr ölçüm istasyonundan eş zamanlı veri alınarak değerlendiriliyor.

Rüzgâr türbini üzerinden dönüş hızı; güç ve şarj edilen enerji gibi parametreler ölçülürken; rüzgâr ölçüm istasyonu üzerinden ise rüzgâr hızı; rüzgâr yönü; sıcaklık; nem ve basınç gibi türbinin performansına etki edecek meteorolojik parametreler ölçülüyor. 1Hz sıklıkla eş zamanlı olarak toplanan veriler 10dk’lık ortalamalar olarak kaydediliyor ve XGEN Enerji’nin mühendisleri tarafından eş zamanlı olarak inceleniyor.

Ürünün üzerinde bulunan kontrol ünitesi üretilen enerjinin akülere depolanmasını; fazlasının ise kontrollü olarak ısıya dönüştürülmesi için yük ünitesin sevk edilmesini sağlıyor. Mevcut saha testleri standartların yönlendirdiği şekilde şebekeden bağımsız halde yürütülen ürünün bir sonraki versiyonu ise şebeke bağlantılı ve minimum 10kW güçte olması planlanıyor.

[1] Darrieus; G. J. M. (1931). Patent-Turbine having its rotating shaft transverse to the flow of the current. USA.

[2] Thomas; R. N. (2004). Patent-Coupled vortex vertical axis wind turbine. USA.

Yazan: İskender Kökey, XGEN Enerji

Türbin Üretimi

Almanya’da ilk E-160 EP5 rüzgar santralleri onay aldı

Yayın tarihi:

-

Almanya’dan ENERCON için iyi bir haber geldi: Yeni  E-160 EP5 rüzgar enerjisi dönüştürücülerine sahip ilk rüzgar santralleri gerekli onayları aldılar. Nienburg bölgesindeki Hämelhausen projesinde üç rüzgar enerjisi dönüştürücüsü ve Diepholz  bölgesindeki Albringhausen II projesindeki on rüzgar enerjisi dönüştürücüsüne Alman Federal Emisyon Kontrol Yasası (BImSchG) uyarınca onay verildi.

ENERCON Sales Almanya Aşağı Saksonya Bölge Satış Müdürü Wolfgang Lübbe: “Bu gelişmeyle projelerin her ikisinde de bir sonraki aşamaya geçtiğimiz için mutluyuz. Hämelhausen için bu onayın verilmesi prototip açısından bizim için özel önem taşıyor; burada yeni E-160 EP5 E3’ün montajı yapılıyor. Bunlar, makine dairesine entegre edilmiş bir E-nacelle ve elektrik sistemlerine sahip ilk ENERCON WEC’lerdir. Onay, prototip projesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Artık, prototipin kurulumunu planlandığı gibi gelecek yılın başında gerçekleştirebiliriz” dedi.

Devamını oku

Türbin Üretimi

Dünyaca ünlü türbin üreticilerinin kompozit ürünleri tedarikçisi METYX

Yayın tarihi:

-

Yazar

METYX; rüzgar enerjisi, denizcilik, otomotiv, ulaşım, inşaat ve mimari uygulamalar, altyapı, spor ve eğlence endüstrileri için yüksek performanslı teknik tekstil ürünlerinin üretimini yapan köklü bir firma.

METYX, iş ortaklarına şu ürünleri sunmaktadır:  Çok yönlü örgüler (e-glass, aramid, karbon ve  hibritler), karbon örgüler, RTM örgüler, dokuma  örgüler ve vakum sarf malzemeleri. Firmanın  üretim süreçlerinde yalnızca müşterilerin onayladığı hammaddeler kullanılırken, tüm üretim  süreci ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve ISO  45001:2018 standartlarının gereklerine sıkı bir  şekilde bağlı olarak yürütülüyor. Teknik tekstilin yanı sıra model ve kalıp üretimi, PVC, PET,  balsa, poliüretan gibi köpüklerden ve kumaşlardan kullanıma hazır kit üretimi de yapılıyor.

METYX logolu ürünlerin tamamı, firmanın İstanbul, Manisa, Macaristan’ın Kapoşvar şehri  ve ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki gelişmiş ve modern tesislerinde üretilmektedir.  Firma, tek bir çatı altında kompozite dair tüm  ürün ve hizmetleri sunabilmektedir.

Önde gelen türbin kanadı imalatçılarının  tedarikçisi 

METYX; köklü, pazar lideri bir tedarikçi haline  gelmiş ve önde gelen rüzgar türbini kanadı  üreticilerine ürün ve uygun maliyetli A’dan Z’ye  çözümler sunmaktadır. Rüzgar türbini kanadı üreticilerine yönelik olarak; öncelikle elyaf,  h-cam, karbon çok yönlü takviye kumaşlar,  soyma kumaşı, akış filesi, vakum keçesi gibi  vakum sarf malzemeleri tedarik edilmektedir.  PET ve balsadan ayrıca kumaştan kit üretimi  yapılmaktadır. “Son teknoloji” 5 eksenli CNC

işleme merkezinde model ve kalıp çözümleri  sunulmaktadır. Bunların yanı sıra tasarım mühendisliği desteği ile 3D yüzey haritalama ve  CAD-CAM hizmeti de verilmektedir. METYX,  kendi laboratuvarlarında gereken analiz ve  testleri yapabilmektedir.

METYX; TPI, LM, GE, Enercon ve Nordex gibi  sektörün büyük firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır ve bu firmaların hem Türkiye’deki hem de  yurt dışındaki projelerine ürün sağlamaktadır.

METYX, küresel olarak artan müşteri talebini  karşılamak için, Türkiye’de, Avrupa’da ve öte sinde büyüyen rüzgar enerjisi endüstrisinin  ihtiyaçlarına özel olarak odaklanarak, üretim  tesislerini genişletmeye, sunduğu ürün ve hiz met yelpazesini genişletmeye devam ediyor.  Özellikle modern ve gittikçe boyu uzayan  rüzgar kanatları için gereken hafif, yüksek mu kavemetli tasarımı elde etmek için yeni üretim  hatlarına ve teknolojilerine yatırımlar yapan  firma, çok yakında bunların duyurularını da  müşterilerine iletmeye hazırlanıyor. Manisa  fabrikasında, test ve laboratuvar hizmetlerinin  daha kapsamlı sunulabileceği, müşterilerinin  inovasyon beklentilerini karşılayabilecek bir  AR-GE Merkezi kurmak üzere çalışmalarını  sürdüren METYX, Ağustos ayına kadar inşaat  aşamasını tamamlamayı ve bu merkezi faali yete geçirmeyi hedefliyor.

Devamını oku

Türbin Üretimi

Dev türbin üreticilerinin tercihi Sistem Vinç

Yayın tarihi:

-

Yazar

Sistem Vinç, ağır yüklerin vinç hizmetleri ile taşımacılığında uzun yıllardır edindiği tecrübeyle ülkemizdeki ve dünyadaki birçok enerji santrali taahhüt firmasına, inşaat firmalarına ve gemi üretim sanayii firmalarına hizmet sunarak, yenilikçi bir bakış açısı ve teknolojik gelişmelerle faaliyetine devam etmektedir.

İnşaat sektöründe vinç ve taşımacılık hizmeti sunan firmamız, inşaat ve ulaşım sektörünün buluştuğu viyadük ve köprü kirişlerinin taşımacılığında, kule vinç kurulum ve söküm hizmetlerinde, ağır sanayi üretici firmaların, demir-çelik üretici firmaların, çimento üretim firmalarının kurulum ve revizyon hizmetlerine vinç hizmetleri ile çelik konstrüksiyon yapı inşaatında da taşımacılık ve vinç hizmetlerini uzun yıllardır sunmakta ve kazandığı tecrübesiyle başarılı hizmetler vermektedir.

Enerji sektöründe özellik rüzgar enerjisi santrallerinde bakım ve yeni kurulum hizmetlerinin tamamında hem vinç hem de nakliye hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Limanlarda gemiden tahliye ve stok alanına taşınması, tekrar yüklenmesi, ilgili proje sahasına taşınarak teslim edilmesi ve burada ekip ve ekipmanlarla kurulumu hizmetini sunuyoruz.

Son dönemde oldukça hızlanan rüzgar enerjisi sektörü yatırımlarımızı da yönlendiriyor. Montaj yüksekliklerinin ve türbin parçalarının ağırlıklarının artması sonucu vinçlerin kapasiteleri ya da kurulum konfigürasyonları değişti. Bu durum aynı zamanda nakliye açısından da yani yatırımlar yapma gerekliliği doğurdu. Bu bağlamda 2021 yılı içerisinde 3 adet 62 metre açılır yeni tip kanat dorsesini parkımıza kattık. Yine önümüzdeki yıl parkımıza 2 adet daha paletli vinç eklemek için sözleşmelerimizi imzaladık. Her zaman yeni ve yenilikçi düşünceyle müşterisini ve tedarikçisini korumaya çalışan bakış açımızla sektöre hizmet vermeyi hedefledik ve bu yönde gelişmelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

2020 yılı ikinci yarısı ve 2021 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanan bazı projelerimizi belirtmek isterim:

 

Türkiye’nin her bölgesinde hizmet vermeye ve müşterilerimize zor gibi gözüken tüm alanlarda destek olmaya çalışıyoruz. Projelerin yoğun olduğu dönemlerde parkımızda bulunan yüksek kapasiteli mobil vinçlerimiz ile ana montaj vincinin hazır olmasında önce ön dikim çalışmaları ve stok indirmeleri gibi aksiyonları planlayarak projenin zamanında ve eksiksiz teslim edilmesine destek oluyoruz. Ayrıca sektörümüz içindeki diğer paydaşlarımıza da ekipmanlarımızla destek olmaya devam ediyoruz. Projelerin ülkemizin genel kazanımı olduğunu bilerek temiz enerjiye gönül veren ve bizimle bu yolda yürüyen herkese destek olmaya çalışıyoruz.

Rüzgar Enerjisi yatırımlarının sektörümüzün itici gücü olduğunu biliyoruz. Bu durum firmaların hem ekipman yatırımı hem de personel yatırımı konusunda zorlamakta ve gelişmesini sağlamaya destek olmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da ivmelenerek artacağına inandığımız rüzgar enerjisi yatırımlarını takip edeceğiz, bu pastadan elimizden geldiğince pay almaya ve projelere ortak olmaya çalışacağız.

Sektörün içinde bulunan türbin üreticisinden son vidayı sıkıp teslim eden montaj personeline kadar zorlu ve meşakkatli süreçleri tamamlayan tüm paydaşlara ve iş arkadaşlarımıza kattıkları değer için teşekkür ederiz. Arzumuz tüm sektörün birlikte kalkınması ve sürdürebilir bir kazanç yaratılması yönündeki çalışmaların planlanmasıdır.

Sağlıklı ve rüzgarlı günler dilerim.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler