Connect with us

Genel

Türkerler Holding Barbaros rüzgar enerji santrali için GE’nin 3.2-103 rüzgar türbinlerini seçti

Published

on

Türkerler Holding Barbaros Rüzgar Enerji Santrali için GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti

 

  • GEve Türkerler Holding Türkiye’nin kuzey batısındaki Tekirdağ ilin de dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbini kurmak üzere anlaşma imzalıyor.
  • BarbarosRüzgar Enerji Santrali, öngörülen 42 GWh üretimiyle, Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi

hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

 

GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki

Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbininin

tedariğine ilişkinanlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım

hizmetini de içeriyor.

Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh

elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, aynı zamanda

yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımınında önüne geçilmesi sağlanacak.

GE’nin en güçlü rüzgar türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin2023 yılı için kurulu rüzgar enerjisi gücünün 20 GW’a erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının %30’unun yenilenebil­ir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe en­erjiyeolan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Ku­rulu Başkanı Kazım Türker, “Türker­ler Holding olarak GE ile iş birliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye ekledi.

 

Rüzgardan jeotermale kadar uzananyenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkanı olan Türkiye’nin, TürkiyeRüzgar Enerjisi Birliği rakam­larına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW’tır.

 

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türk­erler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık.Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikteileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

 

Akıllı bir türbin olan GE3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yö­netmeye yardımcı olacak şekilde kul­lanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlar.

 

Türkerler Holding toplam 1993,21 MW enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 MW’ırüzgar enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkerlerve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgar en­erjisi projesi olacak. Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortak­lığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.

 Türkerler Holding

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com