Connect with us

Genel

Türkerler Holding Barbaros rüzgar enerji santrali için GE’nin 3.2-103 rüzgar türbinlerini seçti

Yayın tarihi:

-

Türkerler Holding Barbaros Rüzgar Enerji Santrali için GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti

 

  • GEve Türkerler Holding Türkiye’nin kuzey batısındaki Tekirdağ ilin de dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbini kurmak üzere anlaşma imzalıyor.
  • BarbarosRüzgar Enerji Santrali, öngörülen 42 GWh üretimiyle, Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi

hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

 

GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki

Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbininin

tedariğine ilişkinanlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım

hizmetini de içeriyor.

Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh

elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, aynı zamanda

yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımınında önüne geçilmesi sağlanacak.

GE’nin en güçlü rüzgar türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin2023 yılı için kurulu rüzgar enerjisi gücünün 20 GW’a erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının %30’unun yenilenebil­ir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe en­erjiyeolan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Ku­rulu Başkanı Kazım Türker, “Türker­ler Holding olarak GE ile iş birliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye ekledi.

 

Rüzgardan jeotermale kadar uzananyenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkanı olan Türkiye’nin, TürkiyeRüzgar Enerjisi Birliği rakam­larına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW’tır.

 

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türk­erler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık.Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikteileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

 

Akıllı bir türbin olan GE3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yö­netmeye yardımcı olacak şekilde kul­lanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlar.

 

Türkerler Holding toplam 1993,21 MW enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 MW’ırüzgar enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkerlerve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgar en­erjisi projesi olacak. Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortak­lığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.

 Türkerler Holding

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com