Connect with us

Nordex Türkiye’nin İlk Kadın Saha Yöneticisi

Yayın tarihi:

-

Nordex Saha Yöneticisi Ebru Dinar

Dergimizin bu sayısında Nordex Türkiye’nin ilk kadın Saha Yöneticisi Ebru Dinar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hem kendisini yakından tanıma fırsatı yakaladık, hem de kadın Saha Müdürü olarak yaptığı işler hakkında bilgiler edindik.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Eğitim durumunuz, sektör tecrübeniz hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunuyum, iş hayatına devam ederken Beykent Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Tasarım ve Yapım Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. İnşaat sektöründe tünel, viyadük, endüstriyel tesis, prefabrik üretim, kalite gibi bir çok farklı iş kollarında çalıştım. Haziran 2020’de rüzgar enerjisi sektörüne adım atarak Nordex Türkiye’de çalışmaya başladım. İzmir ve Aydın bölgelerinde yer alan Ovacık RES ve Bafa RES’teki) oryantasyon sürecimin ardından, Kırıkkale Atakale RES ve Kırklareli Evrencik RES projelerinde görev aldım. Şu anda İstanbul RES projesinde saha müdürü olarak çalışmaktayım. Sorumlu olduğum sahalarda toplamda 17 türbinin nakliye, montaj ve devreye alma gibi tüm  saha aktivitelerinin koordinasyonunu görevini yerine getirdim.

Nordex Türkiye’de hangi pozisyonda bulunuyorsunuz? Sorumluluklarınız ve yapmış olduğunuz işlerden bahsedebilir misiniz?

Nordex Türkiye’de Saha Müdürü pozisyonunda bulunuyorum. Proje Müdürü    desteğiyle sahada yapılacak tüm işler Saha Müdürü’nün sorumluluğundadır. Öncelikle sorumlu olduğumuz sahaların inşaat süreçlerini; kazı, temel, ankraj montajı, donatı montajı, beton ve grout dökülmesi, yolların yapılmasını takip ediyoruz. Sahada çalışmalara başlamadan önce saha personeli için geçici ofisler kurarak işleri hazır hale getiriyoruz. Sahaya gelen ekiplerin ve ekipmanların yeterli olduğundan emin olmak, yine ekip ve ekipmanları önceliklere ve mevcut plana göre koordine etmek, kendi ekibimiz için genel ve günlük çalışma sorumluluklarını tahsis etmek, mevcut planlamalara uyabilmek için zaman çizelgesi oluşturmak ve ekibin katılımını sağlamak, makine ve ekipman kullanımını denetlemek, tüm güvenlik önlemlerinin ve kalite standartlarının karşılandığından emin olmak, harcamaların takibini yapmak, acil durumları belirlenmiş prosedürlere uygun şekilde ele almak gibi işler Saha Müdürü sorumluluğunda yer alıyor. Kısaca mobilizasyon ile başlayıp kalite kontrol süreçleri, montaj çalışmaları, türbinin devreye alınmasından servise teslime kadar olan tüm süreç saha müdürü sorumluluğundadır.

Nordex Türkiye’de Saha Müdürü olabilmek için nasıl bir altyapı gerekiyor?

Nordex Türkiye’de Saha Müdürü olabilmek için mühendislik altyapısı ile yöneticilik vasıflarının bir arada olması gerekiyor. Teknik eğitimin getirisi olan analitik düşünebilme ve  proje yönetimi kabiliyetine sahip olmak, liderlik vasfı, yoğun stres altında çalışabilmek, acil durumlarda soğukkanlı davranarak doğru karar verebilmek, ekip ve müşterilerle etkili iletişim sağlayabilmek, iş hiyerarşisi gibi konularda tecrübe sahibi olmayı gerektiriyor. 

Türkiye’de rüzgar enerjisi sektöründe bir kadın olarak var olmanın keyifli yanları ve zorlukları nelerdir?

Rüzgar enerjisi sektörü de diğer pek çok sektörde olduğu gibi erkek egemen bir sektör, Nordex Türkiye organizasyonundaki ilk kadın Saha Müdürü benim, bu sebeple ekiplerimizin ekstra özenli davrandığını düşünüyorum. Sektöre başladığımdan beri bu konuda yaşadığım herhangi bir zorluk olmadı, aksine ekiplerimiz hep daha pozitif, daha hassas yaklaştılar. Sektörde eğitim düzeyi çok yüksek olduğu için sahada yer alan  herkes sahada kadınların da yer alması gerektiğinin bilincindeler. 

Bunun yanısıra zorluklar mutlaka var, fakat bunlar kadın çalışan olmaktan ziyade işin doğal dinamiklerinden kaynaklı olan; zorlu iklim koşulları, coğrafi koşullar gibi işin ayrılmaz bütünü olan zorluklar. 

Ancak günün sonunda yaptığınız işin tatmini o kadar yüksek ki, arkanıza baktığınızda yaşadığınız tüm zorlukları geride bırakıyorsunuz.

Türkiye’de Rüzgar başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Günden güne hızlanan nüfus artışı, kentleşme ve ekonomik büyüme gibi sebepler ülkemizde ve dünyada enerji ihtiyacını sürekli arttırmaktadır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yer alıyor. Bu kaynakların geliştirilmesi, hem iklim değişikliğiyle mücadele, hem de enerjide ithal ve fosil yakıt bağımlılığından kurtulabilmek için büyük öneme sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından hidroelektrik ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere güneş, biyokütle ve jeotermal enerji de her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Rüzgar potansiyeli çok yüksek olan ülkemizde rüzgar santrallerinin diğer santrallere göre daha kısa sürede kurulum özelliğine sahip olması, türbinlerin 20-30 yıl gibi uzun süre kullanılabilmesi ve böylece maliyetlerin uzun bir zamana yayılmasının sağlanması, türbinlerin yanında tarım ve hayvancılığın devam edebilmesi, güneş santralleri gibi geniş alanlara ihtiyaç duymaması gibi özellikleriyle de ön plana çıkarmaya devam edecektir.

Sektörde kariyer yapmak isteyen genç kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Sektörde kariyer yapmak isteyen genç kadınlara tavsiyem öncelikle tam olarak nereden başlamak istediklerine karar vermeliler. Ofis ve saha organizasyonlarında aynı hedef için farklı kollardan çalışan pek çok meslek grupları mevcut, yapacakları stajlar vesilesi ile tam olarak ne istediklerine daha kolay karar verebilirler. 

Günümüzde iş platformları sayesinde sektörden insanlara, şirketlere ulaşmak eskiye nazaran çok daha kolay,  merak ettikleri hususları sormaya çekinmesinler.  Kariyer planları sahada çalışmak ise akıllarında bu konuda bir soru işareti olmasın, sayımız henüz çok olmasada kadın saha çalışanları mevcut ve hepsi de işlerini severek isteyerek yaptığı için başarılı. Bizler mesleğimiz ve yaptığımız iş ile buradayız.  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye’de kadın istihdamı çok kısıtlı, özellikle yönetimsel ve karar verici konumlarda tercih çoğu zaman erkek çalışanlardan yana kullanılıyor; halbuki aynı eğitimleri alıyoruz, benzer yollardan geçiyoruz. Genç kadınların daha fazla sektörde yer alması ve bizlerin de her alanda varlığımızı hissettirmemizle birlikte ümit ediyorum ki gelecek yıllarda mesleğimizin önünde yer alan kadın ibaresi kalkarak olması gerektiği gibi sadece mesleki kimliğimizle sektörlerde var olacağız.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Hardware ve Fastener Expo Eurasia 91 Ülkeden 2.309 Ziyaretçi Ağırladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Hardware ve Fastener Expo Eurasia 91 Ülkeden 2.309 Ziyaretçi Ağırladı

Hırdavat ve bağlantı elemanları sektöründe büyük bir başarıya imza atıldı! Sektörün önde gelen buluşma noktası Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia ve Avrasya Endüstriyel Bağlantı ve Sabitleme Elemanları Fuarı Fastener Expo Eurasia, 9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde büyük bir katılım ile gerçekleşti. Fuarlar %30 rekor artışla, 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. 

Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia ve Avrasya Endüstriyel Bağlantı ve Sabitleme Elemanları Fuarı Fastener Expo Eurasia fuarları, bu yıl %30 rekor bir artışla 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarı elde etti. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarlar, sektör profesyonellerini bir araya getiren ve yenilikçi ürünlerin sergilendiği önemli bir platform olarak yoğun ilgi gördü. 

HISİAD Akademi Seminerleri Ziyaretçilerden Büyük İlgi Gördü

Fuar kapsamında Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği HISİAD Akademi tarafından düzenlenen seminerlere katılım da oldukça yüksekti. 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen seminerlerde, sektörün önde gelen isimleri sunumlar yaparak katılımcılarla önemli bilgiler paylaştılar. 

Sektöre Büyük Katkı Sağlandı

RX Tüyap organizatörlüğünde HISİAD ve BESİAD iş birliği ile düzenlenen fuarlarda 300’den fazla katılımcı firma ve firma temsilcisi ürün ve hizmetlerini sergiledi. 4 gün boyunca ziyaretçiler hırdavat ve bağlantı elemanlarına yönelik en yeni trendleri ve gelişmeleri keşfetme imkanı buldu. Fuarlarda elektrikli el aletlerinden iş güvenliği malzemelerine, bağlantı elemanlarından yüzey işleme kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuldu. Geçen yıla kıyasla uluslararası ziyaretçi sayısında %30 rekor bir artış yakalayan fuarlar, 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Fuarlar toplamda ise 11.114 kişi tarafından ziyaret edildi. 

Fuar kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle organize edilen uluslararası alım heyetleri, katılımcı firmalara yeni iş bağlantıları kurma ve ihracat potansiyellerini geliştirme imkanı sundu. Fuarın ilk günü 60’dan fazla uluslararası VIP alıcı B2B görüşmeler gerçekleştirdi. 4 gün boyunca fuarda ağırlanan 400 kişilik uluslararası alım heyetleri, Türkiye’deki hırdavat ve bağlantı elemanları sektörünün ihracat potansiyelini gözlemleme ve değerlendirme fırsatı buldu.

RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, fuarların sektöre önemli katkılar sağladığını belirterek şunları söyledi: “Hardware Eurasia Fuarı’mızın bu sene üçüncüsünü, Fastener Expo Fuarı’mızın ise ikincisini gerçekleştirdik. Hardware Eurasia ve Fastener Expo Eurasia fuarları, hırdavat ve bağlantı elemanları sektörünün önemli birer platformu olmaya devam ediyorlar. Bu fuarlarımızda geçen yıla göre uluslararası ziyaretçi sayısında %30’un üzerinde bir artış kaydettik. Önümüzdeki senelerde de düzenlenmeye devam edecek fuarlarımız her iki endüstrinin ihracat potansiyeline katkı sağlayacak.”

Devamını oku

Yatırımcılar

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Polat Enerji, Soma RES’le Avrupa’da liderlik hedefliyor 

Yayın tarihi:

-

Yazar

756,2 MWm kurulu gücüyle rüzgar enerjisinde sektör liderliğini elinde bulunduran Polat Enerji, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşması ve enerji tedarik kaynaklarının çeşitlenmesi için yatırımlarını sürdürüyor. 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlara devam eden Polat Enerji, orta vadeli hedefleri arasında Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmayı planlıyor.

Toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üreten Polat Enerji, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği rüzgar enerjisi konusunda liderliğini sürdürüyor. Yıllık enerji üretim kapasitesi 2 milyar KWh’e ulaşan Polat Enerji, kapasite artırımı yatırımlarının yanı sıra enerji depolama çalışmalarını da sürdürerek bu alanda da ilkler arasında yer almayı hedefliyor. Geçtiğimiz sene Yalova’daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımı ile santral kurulu gücünü 121,1 MWm’ye yükselten Polat Enerji, farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına bu sene de devam ediyor. 

Polat Enerji’nin orta vade yatırım hedefleri arasında ise, 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlarına devam ederek, Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmak yer alıyor.

Rüzgar enerjisinde Türkiye’de lider

Polat Enerji’nin rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık %6,1’ni oluşturuyor. Elektrik üreticilerinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sahip oldukları kurulu güçleri baz alınarak yapılan araştırmaya göre Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu 719,8MWm’lik kapasitesi ile Türkiye’de yıllardır bulunduğu lider konumunu 2023 sonu itibarı ile de koruyor. Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında 2 milyar kWh’e yakın elektrik üretimi ile yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eş değer 1,3 milyon ton civarında karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor. 

Türkiye, hedefe emin adımlarla ilerliyor

Rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrik anlamında çok önemli kaynaklara sahip olan Türkiye’de, yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı son 10 yılda önemli bir artış göstererek %29’dan %42’ye çıkıyor. Ulusal Eylem Planı (UEP) Kapsamında Türkiye’nin 2035 yılı enerji hedefleri doğrultusunda, toplam kurulu kapasitesinin 189,7 GW seviyesine ulaşması öngörülüyor. Bu çerçevede, yenilenebilir enerjinin kurulu güçteki payının yaklaşık %65’e, elektrik üretimindeki payının ise %55’e yükselmesi bekleniyor. Aynı dönemde, rüzgar ve güneş enerjisinin Türkiye toplam kurulu elektrik gücünün %43,5’ini ve toplam üretilen elektriğin ise %34,2’sini oluşturması hedefleniyor.

Türkiye’nin hedefe emin adımlarla ilerlediğini belirten Polat Enerji CEO’su Cem Deniz, “Geçen yıl rüzgar enerjisi yatırımlarında yaklaşık 400 MWe kurulu güç devreye alınabildi. Güneş enerjisinde ise yaklaşık 2 GW’a yakın kurulu güç devreye alındı, bunun neredeyse %90’ını lisanssız elektrik üretim santralleri oluşturuyor. Ulusal planlardaki hedeflere ulaşabilmemiz için ise her sene rüzgarda en az 1,5 GW, güneşte en az 3,5 GW kurulu gücü devreye almamız gerekiyor.  Türkiye’nin güçlü potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflerin dahi üzerine çıkma imkanına sahibiz. Sektör olarak en büyük beklentimiz, hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirmek ve Türkiye’nin sahip olduğu muazzam yenilenebilir enerji potansiyelini tüm paydaşlarımızla beraber gerçeğe dönüştürmek” açıklamasında bulunuyor.

Enerjide arz güvenliği önemli

Pandemi ve sonrasında yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının küresel anlamda enerji sektöründe arz güvenliği konusunu gündeme taşıdığını ifade eden Deniz, özellikle Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığını dile getiriyor. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum bağlamında stratejik bir pozisyonda olduğunu ifade eden Polat Enerji CEO’su Cem Deniz “Türkiye sadece yenilenebilir enerji üretimi ile de değil aynı zamanda yenilenebilir enerji sektörüne yönelik yerli imalat sanayinde de önemli bir aşama kaydetmiştir. Türkiye yenilenebilir enerji anlamında hem yurt içi yatırımcılar hem de yurt dışından gelecek yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuşuyor.

Devamını oku

Dernekler

Rüzgar Sektörü Eylül’de Hamburg’a Çıkartma Yapacak!

Yayın tarihi:

-

Yazar

Bu yılı rüzgarda ‘Seferberlik Yılı’ ilan eden Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), Türk rüzgar sektörünün sanayi, üretim ve ihracat potansiyelini Avrupa genelinde vurgulama amaçlı faaliyetlerine Eylül ayında düzenlenecek WindEnergy Hamburg Fuarı’na yine oldukça geniş bir heyetle katılarak devam edecek. Türkiye rüzgar sektöründe sanayi ve hizmet ihracatını artırabilmeyi ve sektörün “Avrupa’nın en güvenilir tedarik partneri” olduğunu vurgulamayı amaçlayan geniş katılımlı organizasyonda kamu ve özel sektörde karar verici konumda bulunan üst düzey yöneticiler yer alacak.

“Geleceğin Enerji Haritasını Birlikte Çizelim” temasıyla WindEnergy Hamburg organizasyonunun hazırlık çalışmalarına başlayan TÜREB yönetimi, sektörün üst düzey isimlerinden oluşan 100’ü aşkın katılımcıyla ülkemizin rüzgâr enerjisi potansiyelini uluslararası arenada tanıtmak ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek amacıyla 23-27 Eylül tarihleri arasında Hamburg’da olacak.

Rüzgar enerjisi değer zincirini baştan sona kapsayan organizasyon yapısıyla dünyanın en çok izlenen fuarlarından biri olan WindEnergy Hamburg, ekipman ve bileşen üreticilerinden proje geliştiricileri ve operatörlerine, bilim insanlarından politikacılara kadar oldukça geniş bir katılımcı kitlesine sahip. Fuarın bu yılki gündeminde yeniden güçlendirme, şebeke bağlantı zorlukları ve yeni enerji depolama çözümleri başlıkları en üst sıralarda yer alıyor. WindEnergy Hamburg kapsamında düzenlenecek 150’yi aşkın panel ve konferansta emisyon hedefleri dolayısıyla aksiyonlarını artırmaları yönünde baskı altında bulunan şebeke işletmecileri ve hükümetlerden beklentiler, rüzgar santrallerinin yaygınlaştırılması, yaşam ömrünü doldurmaya yaklaşan rüzgar enerji santrallerinde rehabilitasyon çalışmaları, depolama teknolojileri ve özellikle türbin teknolojilerinde çığır açan teknolojiler gibi sektörün öne çıkan konuları ele alınacak. Etkinliğe her yıl ortalama 100 ülkeden 40 bini aşkın ziyaretçi katılıyor.

WindEnergy Hamburg Fuarı’nda TÜREB öncülüğünde kurulacak Türkiye Pavilyonu’nda sektörün önde gelen şirketleri sundukları ürün ve çözümleri birebir fuar katılımcılarına aktaracak. Türkiye heyetinde yer alacak katılımcıların bir kısmı kamu ve özel sektör adına fuardaki çeşitli panel ve konferanslarda konuşmacı olarak da yer alacak.

İlgili kamu kurumlarından üst düzey katılımların beklendiği heyet, ziyaret kapsamında dünyanın önde gelen rüzgar şirketleriyle çeşitli iş birliği toplantılarına ve görüşmelere katılacak. Heyet üyeleri Hamburg bölgesindeki rüzgar teknolojisi tesislerine düzenlenecek teknik ziyaretlerle son gelişmeleri yerinde görme fırsatı da bulacak.

Devamını oku

Trendler