Connect with us

Yenilenebilir enerjinin büyüme hızı tüm dünyada artıyor: Beklenti rekor seviyede

Published

on

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yeni raporuna göre, güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve diğer yenilenebilir teknolojilerden elektrik üretme kapasitesi büyüme hızını artırıyor. Yenilenebilir elektrik üretiminin 2021’deki yeni kurulumlarla tüm zamanların rekorunu kırması bekleniyor.

Güneş panelleri ve rüzgar türbinleri yapımında kullanılan temel malzemelerin artan maliyetlerine rağmen bu yıl yenilenebilir enerji kapasitelerine yapılan ilavelerin 290 gigawatt’a (GW) yükseleceği ve geçen yılki tüm zamanların en yüksek seviyesini aşacağı tahmin ediliyor. 2026 yılına kadar küresel yenilenebilir elektrik kapasitesinin, 2020 seviyelerine göre yüzde 60’tan fazla artarak 4 bin 800 GW üzerine (Fosil yakıtların ve nükleer birleşik mevcut toplam küresel güç kapasitesine eşdeğer) çıkması bekleniyor. Yenilenebilir enerji, 2026 yılına kadar küresel enerji kapasitesindeki artışın neredeyse yüzde 95’ini oluşturacak ve güneş PV’si tek başına, yarısından fazlasını sağlayacak. 2021 ila 2026 döneminde ilave edilecek yenilenebilir kapasite miktarının 2015 ila 2020 arasındakinden yüzde 50 daha yüksek olması bekleniyor. Bu, hükümet politikalarından gelen daha güçlü destek ve COP26 İklim Değişikliği Konferansı ile açıklanan dayanaklı temiz enerji hedeflerinden kaynaklanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan IEA Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Birol, “Bu yılki 290 GW düzeyindeki rekor yenilenebilir elektrik kapasitesi artışı, yeni bir küresel enerji ekonomisinin ortaya çıkmasına ilişkin bir diğer göstergedir. Bugün gördüğümüz yüksek emtia ve enerji fiyatları, yenilenebilir enerji için yeni güçlükler ortaya çıkarıyor ancak artan fosil yakıt fiyatları da yenilenebilir enerjiye avantaj kazandırıyor” diyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarını, 2015-2020 dönemine kıyasla tüm bölgelerde artması bekleniyor. Çin, kapasite artışı hacminde dünya lideri olmaya devam ediyor: 2026’da (var olan 2030 hedefinden dört yıl önce), 1200 GW toplam rüzgar ve güneş kapasitesine ulaşması bekleniyor. 2015-2020 ile karşılaştırıldığında, yeni kurulumlar anlamında büyüme ikiye katlandı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtım ağlarında da önceki beş yıla göre önemli artış bekleniyor. Bu dört pazarın toplamı, yenilenebilir kapasite artışının dünya çapında yüzde 80’ini meydana getiriyor.

Değerlendirmede bulunan Fatih Birol, “Hindistan’da yenilenebilir enerjinin büyümesi olağanüstü. Sayılar, hükümetin yeni açıklanan 2030 yılına kadar 500 GW yenilenebilir enerji kapasitesine ulaşma hedefini destekliyor ve Hindistan’ın temiz enerji dönüşümünü hızlandırma potansiyelini gözler önüne seriyor. Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artışla birlikte, ülkenin CO2 emisyonlarında 2030’dan çok önce bir zirveye ulaşabileceğini göstermeye devam ediyor” diye konuşuyor.

Offshore rüzgar kapasitesinde 3 kat artış bekleniyor

Solar PV, 2021’de yüzde 17 artarak yaklaşık 160 GW’lık yeni bir rekora ulaşacağı tahmin edilen kapasite ilaveleriyle yenilenebilir elektrikteki büyümenin güç merkezi olmaya devam ediyor. Aynı zaman çerçevesinde, karadaki rüzgar kapasitesine yapılan ilaveler, 2015-20 dönemine göre ortalama yaklaşık dörtte bir oranında daha yüksek olacak. Toplam offshore rüzgar kapasitesinin 2026 yılına kadar üç kattan fazla olacağı tahmin ediliyor.

IEA raporu, günümüzün yüksek emtia ve nakliye fiyatlarına rağmen yenilenebilir enerji kaynakları için bu rekor büyümenin gerçekleşmesini bekliyor. Bununla birlikte, emtia fiyatlarının gelecek yılın sonuna kadar yüksek kalması halinde, rüzgar yatırımlarının maliyeti en son 2015’te görülen seviyelere geri dönecek ve güneş PV’de son üç yılda meydana gelen fiyat indirimleri de ortadan kalkacaktır.

Artan fiyatların büyümeyi sınırlamasına rağmen 2021’deki küresel biyoyakıt talebinin, geçen yıl pandeminin neden olduğu büyük düşüşün ardından toparlanarak 2019 seviyelerini aşması bekleniyor. Biyoyakıtlara olan talebin 2026 yılına kadar güçlü bir şekilde büyümesi ve Asya’nın, yeni üretimin neredeyse yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor. Hindistan’ın, ABD ve Brezilya’nın ardından dünya çapında etanol için üçüncü büyük pazar haline gelmesi bekleniyor.

Hükümetler, izin verme ve şebeke entegrasyonu zorlukları, sosyal kabul sorunları, tutarsız politika yaklaşımları ve yetersiz ücretlendirme gibi kilit engelleri ele alarak yenilenebilir enerji kaynaklarının büyümesini daha da hızlandırabilir. Gelişmekte olan dünyadaki yüksek finansman maliyetleri de önemli bir engeldir. Bu engellerin bir kısmının aşıldığını varsayan raporun hızlandırılmış örneğinde, ortalama yıllık yenilenebilir kapasite ilaveleri, 2026’ya kadar olan dönemde ana durumda tahmin edilenden dörtte bir daha yüksektir.

Bununla birlikte, bu daha hızlı dağıtım bile yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyona giden yolda ihtiyaç duyulanın çok gerisinde kalacaktır. Bu, 2021-26 döneminde yenilenebilir enerji kapasitesindeki artışın, şimdiye göre yaklaşık iki katına yükselmesini gerektirecektir. Bu da yenilenebilir ısı talebinde neredeyse üç kat daha fazla büyüme anlamına gelir.

Enerji merkezi

Öte yandan enerjinin daha verimli kullanımının sosyal, ekonomik ve çevresel faydalarını sağlamayı amaçlayan küresel bir iş birliği platformu olan Enerji Verimliliği Merkezi, 1 Aralık’ta Paris’teki Uluslararası Enerji Ajansı’nda düzenlenen bir etkinlikle lanse edildi. Merkezin ilk 16 üyesi Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Avrupa Komisyonu, Fransa, Almanya, Japonya, Kore, Lüksemburg, Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Merkez, üyelerinin karşılaştığı gerçek dünyadaki zorluklarla ilgili konulara odaklanarak, verimlilik politikası, düzenleme ve uygulama konusunda hükümetler arası alışverişi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Lansman etkinliğinde iş birliği alanları olarak dijitalleşme, verimli ekipman ve cihaz dağıtımı, enerji verimliliği teknolojileri ve enerji yönetimi uygulamaları sergilendi.

Merkezin yönlendirme komitesi başkanı olarak görev yapacak olan, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Başkan Yardımcısı Ulrich Benterbusch, “Merkez üyeleri, Doğu’dan Batı’ya ve Kuzey’den Güney’e tüm dünyaya yayılıyor ve toplamda enerji kullanımının ve karbondioksit emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor” diyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Genel

DÜRED Başkanı Murat Durak, deniz üstü rüzgardaki gelişmeleri REIA 2023’te değerlendirecek

Published

on

By

Yenilenebilir enerjinin her alanından Avrupa’daki geliştiriciler, yatırımcılar, finansörler, mali danışmanlar, sektör uzmanları ve brokerları buluşturan Yenilenebilir Enerji Yatırım ve Varlık Yönetimi Konferansı – Renewable Energy Investment & Asset Management Conference (REIA 2023), 30 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Yunanistan’da düzenleniyor.

Avrupa yenilenebilir enerji sektöründeki son gelişmelerin ele alınacağı konferansın konuşmacıları arasında, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Durak yer alıyor. Murat Durak’ın konuşacağı “Blowin in the wind: Investing İn Offshore And Floating Wind” Oturumu, konferansın ikinci gününde saat 13:35’te başlıyor.

REIA 2023’te, deniz üstü rüzgar enerjisindeki yatırımların ele alınacağı oturumla ilgili şu açıklama yer alıyor: “Açık deniz rüzgar potansiyelinin %80’i, 60 metreden daha derin sularda bulunuyor ve bu da sınırlı arazi alanına sahip ülkelerde yüzen türbinlere olan ihtiyacı artırıyor. Yüzen rüzgar enerjisi endüstrisi, Avrupalı ​​şirketlerin öncülüğünde 2022 yılı sonuna kadar planlanan 48 GW kapasiteyle hızla genişliyor. Avrupa’nın 2030 yılına kadar 10 GW, 2050 yılına kadar ise 264 GW yüzer açık deniz rüzgarı üretmesi planlanıyor. Yalnızca Birleşik Krallık, yüzer rüzgar projelerine 60 milyon sterlinin üzerinde yatırım yapıyor. Almanya, Türkiye, Portekiz, İspanya ve diğerleri iddialı offshore rüzgar hedeflerini takip ediyor. Zorluklar arasında yeni bir tedarik zinciri ve liman altyapısı oluşturulması yer alıyor. Avrupa, 2022’de rüzgara 17 milyar Euro yatırım yaparak yıllık hedefinin gerisinde kaldı. Yüzen açık deniz rüzgarı gelecek; ancak potansiyelini gerçekleştirmek için önemli altyapı yatırımlarına ihtiyaç var.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Genel

WindEurope: Türkiye, Marmara Denizi’nde 2,5 GW’lık offshore proje için BAE’li geliştirici ile müzakere ediyor

Published

on

By

WindEurope CEO’su Giles Dickson’ın Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne katılmasının ardından dernek, Türkiye ile ilgili önemli bir değerlendirme paylaştı. Rüzgar enerjisinde Avrupa’nın Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için Türkiye formülünün sunulduğu açıklamada, Türkiye rüzgar enerjisi sektöründen ve hükümetin rüzgardaki politikalarından oldukça olumlu bahsedilirken, Türkiye’nin yanlış yapma riski taşıdığı önemli bir konuda uyarı yapıldı.

Türkiye’nin tamamı karada olmak üzere 12 GW kurulu rüzgâr gücüyle elektriğinin %11’ini rüzgardan üreten bir ülke olarak, kurulu gücüne 2035 yılına kadar 3 GW’ı offshore rüzgar olmak üzere 28 GW daha eklemek istediği bilgisinin paylaşıldığı değerlendirmede, “Bunun için gerekli projeler de mevcut. Geliştirilmekte olan 26 GW’lık kara rüzgâr projesi var” dendi. Önemli bir bilginin yer aldığı değerlendirmede, hükümetin Marmara Denizi’nde 2,5 GW’lık offshore rüzgar için BAE merkezli bir geliştirici ile mutabakat anlaşması müzakere ettiği belirtildi.

Tedarik zincirlerini desteklemeye devam etmeli

“Türkiye’nin rüzgar tedarik zinciri güçlenmeye devam ediyor” başlıklı değerlendirmede, Türk rüzgar endüstrisinin büyük hedeflerinin olduğu ve hükümetin özellikle Türkiye’nin enerji bağımsızlığını güçlendirmek için çok daha fazla rüzgar enerjisi istediği belirtilirken; Türkiye’nin ihaleleri doğru yapması gerektiği ve tedarik zincirlerini desteklemeye devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Avrupa rüzgâr enerjisi tedarik zincirinin önemli bir parçası

Tüm bu yeni kapasiteyi inşa etmenin sadece enerji güvenliği için değil; aynı zamanda sanayi için de iyi bir politika olduğu değerlendirmesinin yapıldığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye halihazırda güçlü bir rüzgar enerjisi tedarik zincirine sahip. İzmir çevresinde kule, kanat, redüktör ve jeneratör üreten 13 fabrika var. Ürettiklerinin %80’i, çoğu Avrupa ülkeleri olmak üzere ihraç ediliyor. Bu da Türkiye’yi daha geniş Avrupa rüzgâr enerjisi tedarik zincirinin önemli bir parçası haline getiriyor. Büyüme için geniş bir alanı da var. Çandarlı limanı çevresindeki daha fazla genişleme, Türk endüstrisini bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Bu da daha fazla ekonomik kalkınma ve yerel istihdam anlamına gelecektir.”

Avrupa’nın Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için Türkiye formülü

Tüm bunların yanı sıra, Türkiye’nin rüzgâr türbinlerindeki sabit mıknatıslarda kullanılan nadir toprak elementleri açısından büyük rezervlere sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada, bundan faydalanmanın Avrupa’nın bu malzemeler için Çin’e olan büyük bağımlılığını azaltmaya yardımcı olacağı dile getirildi. Açıklamada, Türkiye’nin rüzgar türbini kanatlarında kullanılan cam elyafı da işlediğine dikkat çekilerek, “Bunu daha fazla yapabilirler ve bu da cam elyafı konusunda Çin’e olan bağımlılığımızı azaltmaya yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin yanlış yapma riski taşıdığı bir şey var!

Önemli bir uyarının yer aldığı değerlendirmede, Türk hükümetinin rüzgâr enerjisinin yaygınlaşmasını desteklemek için pek çok iyi şey yaptığı ancak yanlış yapma riski taşıdıkları bir şeyin olduğu, şu ifadelerle paylaşıldı: “Her MW’lık yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin bir MW’lık yeni depolama kapasitesi ile eşleştirilmesini istiyorlar. Bu ‘%100 depolama’ başka hiçbir ülkede yok. Batarya fabrikaları için sipariş yaratmak isteyenler bile sadece %20 depolama yapıyor. Bu, Türkiye için de çok daha makul bir rakam olacaktır.”

“AB, Türkiye’nin sunabileceklerini kucaklamalıdır”

Açıklamada görüşleri paylaşılan WindEurope CEO’su Giles Dickson, “Türkiye, Avrupa rüzgar enerjisi tedarik zincirinde merkezi bir rol oynuyor. Pek çok bileşen üretiyorlar ve bunların çoğunu AB’ye ihraç ediyorlar. Rüzgar enerjilerini ve tedarik zincirlerini büyük ölçüde genişletmek istiyorlar. Harika. Daha da iyisi, Avrupa’nın rüzgar türbinlerinin ihtiyaç duyduğu nadir toprak yataklarına sahipler. AB, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi alanında sunabileceklerini kucaklamalıdır” ifadelerini kullandı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Genel

Enercon’da CEO değişimi: Udo Bauer, 1 Ocak’ta görevi devralıyor

Published

on

By

Enercon CEO’su Dr. Jürgen Zeschky, firmanın tek hissedarı olan Aloys Wobben Vakfı’nın Yönetim Kurulu’na katılıyor. Enercon COO’su Udo Bauer, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Enercon CEO’su olarak Dr. Jürgen Zeschky’nin yerine geçiyor.

Çeşitli sektörlerde uzun yıllara dayanan tecrübesiyle geçtiğimiz yıl Enercon’daki COO alanını oldukça başarılı bir şekilde geliştiren Udo Bauer, 2024 yılının başından itibaren şirketin yönetimle ortak geliştirilen stratejik yönetimine devam edecek. Udo Bauer’den boşalacak COO görevini ise, Enercon’da Küresel Satın Alma ve Tedarik Hattı Yönetimi’nden sorumlu olan ve bu nedenle deneyimlerini yeni görevine en iyi şekilde katabilecek Heiko Juritz üstlenecek. Udo Bauer’in vekili olarak Heiko Juritz, 1 Ocak’tan itibaren şirketin yeni COO’su olarak görev yapacak.

Şirket tarafından duyurulan gelişmede görüşlerine yer verilen Aloys Wobben Vakfı Başkanı Heiko Janssen, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulunuyor: “CEO pozisyonundaki bu değişiklikle, Enercon için kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmak için gerekli olan sürekliliği sağlıyoruz. Dr. Zeschky’ye, şirket üzerinde birçok açıdan kalıcı bir olumlu etki yarattığı son birkaç yıldaki kişisel bağlılığı için teşekkür etmek istiyoruz. Her ne kadar 2023 sonuçları hala krizin etkilerini taşıyor olsa da yeni siparişler karlı ve başarıya giden yol açık. Dr. Zeschky’nin farklı bir rolde Enercon’un geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmaya devam edecek olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Sayın Udo Bauer ile CEO pozisyonu için deneyimli ve uluslararası bir yönetici kazandık; gelecekte Enercon ekibiyle birlikte başarıya giden bu yolu izlemeye devam edeceği için çok mutluyum.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com