Connect with us

Rüzgar Santralleri

Nordex Grubu’na Brezilya’dan 399 MW sipariş

Yayın tarihi:

-

Nordex, Brezilya’dan 399 MW kapasitede sipariş aldı. Grup, Brezilya’nın kuzeydoğu eyaleti Piaui’deki rüzgar enerjisi santrali için 70 adet N163/5.X türbini tedarik edecek. Anlaşma, türbinler için 5 yıllık süre boyunca servis anlaşmasını da içeriyor.

Projeye özel 5.7 MW modunda teslim edilecek türbinlerin kurulumunun 2023 yılı başlarında başlaması bekleniyor.

Nordex Grubu rotor kanatlarını ve 120 metre yükseklikteki beton kuleleri yerel imkanlar ile üretecek. Nordex’in Brezilya’daki müşterileri N163/5.X  türbinlerini FINAME olarak bilinen avantajlı kredi ve yerel amaçları tanımlamada akreditasyon parametresi olarak kullanılan BNDES (Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Ulusal Bankası) yoluyla satın alacaklar.

Geçen yıl sonunda Nordex, N163/5.X rüzgar türbini modeli için bu akreditasyonu , Brezilya’nın en büyük kamu kalkınma bankasından almıştı.

Rüzgar Santralleri

Nordex Grubu, İtalya’dan 55 MW sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Nordex Grubu, İtalya’dan, iki rüzgar santraline kapasitesi 54.9 MW düzeyine ulaşan Delta4000 türbinleri tedariği için sipariş aldı. Grup, santrallerin birine 26.1 MW kapasitede beş adet N149/5.X türbin, diğerine de altı adet N133/4.8 türbin kurulumu gerçekleştirecek. Siparişler, aynı zamanda, ilk iki yıl temel olmak üzere çeşitli seçeneklerle  10 yıla kadar uzatılabilen öncelikli servis anlaşmalarını da kapsıyor.

Projeler ve müşteri, istek üzerine gizli tutuluyor.

Türbinlerin kurulumu 2022 yazında gerçekleştirilecek. Rüzgar santralleri de aynı yılın sonbaharında tamamlanacak. Her iki santral de Güneydoğu İtalya’da Campania bölgesinde denizden yüksekliği 900 metre civarındaki dağlık bölgede inşa edilecek.

2021 yılı başlangıcından bu yana, Nordex Grubu İtalya’dan toplam 143 MW kapasiteye karşılık gelen sipariş aldı. Aralarında İtalya’da kurulumu gerçekleştirilecek en büyük türbinler olan beş adet N163/5.X türbini de bulunuyor. Tüm projeler 2022’de tamamlanacak.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

LEITWIND rüzgar türbinleri, Türkiye’de beklentileri aşan bir performans sergiledi

Yayın tarihi:

-

Çorum Belediyesi’nin, Samsun Ladik’teki santralinde bulunan LEITWIND rüzgar türbinleri beklentilerin üzerine çıkan bir performans sergiledi. Türkiye’deki güçlü performans, LEITWIND rüzgar türbinlerinin kalitesini ve güvenilirliğini ispat ediyor.

Kanıtlanmış teknoloji, gelişmiş performans ve yüksek güvenilirlik: Bunlar müşterilerin LEITWIND’i tercih etmesinin nedenlerinden sadece birkaçıdır. Temiz, merkezi olmayan rüzgar enerjisi üretimi LEITWIND’in misyonudur. İtalyan üretici, DirectDrive adı ile bilinen son derece güvenilir, daimi mıknatıslı, senkronize jeneratör ile donatılmış dişlisiz rüzgar türbinleri üretmektedir. DirectDrive, LEITWIND’in düşük bakım gereksinimleri, daha düşük işletim maliyetleri ve daha yüksek verimlilik oranları için garantisidir. LEITWIND’in ürün portföyü, 250 kW ile 3 MW arasında değişen, farklı rotor çapları ve kule yüksekliklerinin kombinasyonlarını içeren, her müşterinin ihtiyacını karşılayan özel yapım bir rüzgar türbini sağlayan eksiksiz bir ürün gamını içerir. 

2018 yılından bu yana 4 LEITWIND türbini, Türkiye’nin bereketli Anadolu topraklarında  çevreci, yerel kaynaklı rüzgar enerjisi sağlıyor. Çorum Belediyesi tarafından Samsun Ladik bölgesine yerleştirilen, 65 metre göbek yüksekliğine sahip 4 adet LTW80 1,0 MW rüzgar türbini, deniz seviyesinden 1100m rakıma kurulmuştur. 

Sadece birkaç yıldır faaliyette olan rüzgar çiftliği, şimdiden yüksek enerji üretimi rakamlarına ulaştı. Nitekim 2020 boyunca 4 adet LTW80 1,0 MW türbin, mükemmel enerji üretimini ve yüksek teknik kullanılabilirlik özelliklerini sergilemiştir. Söz konusu mükemmel performans, özellikle rüzgar santralinin enerji potansiyelinden yararlanan LEITWIND servis ve bakım birimleri tarafından yönlendirildi. Nitekim Çorum Belediyesi’ne ait rüzgar santrali, 2020 boyunca Türkiye topraklarında faaliyet gösteren en verimli ve en iyi rüzgar santrallerinden biri olmuştur. 

Aşağıda, Samsun Ladik’te kurulu 4 adet LTW80 LEITWIND türbininin gelişmiş performansının altını çizen bazı gerçekler ve rakamlar sıralanmıştır.

Olağanüstü yüksek emre amadelik

LEITWIND, Samsun Ladik’in saha gereksinimlerini mükemmel bir şekilde karşıladı ve dişlisiz DirectDrive tasarımı ve yüksek kaliteli malzemeleri nedeniyle çok az bakım gerektiren 4 adet LTW80 türbini, yaklaşık %97,3’e varan güçlü emre amadelik rakamlarına ulaştı.

Çok yüksek yıllık enerji üretimi

Çorum Belediyesi tarafından Samsun Ladik’te geliştirilen rüzgar santralinde üretilen enerji, tüm beklentileri aştı: 2020 boyunca yıllık enerji üretimi, yaklaşık 7 m/s’lik ortalama rüzgar hızlarında dahi yaklaşık 16 milyon Kilowatt saate ulaşmıştır. Görev başarıyla tamamlanmıştır: 4 LTW tarafından üretilen enerji, Çorum Belediyesi’nin tüm enerji ihtiyacını karşılamaya yetmiştir. 

LEITWIND Ülke Müdürü Can Güven, bu başarı öyküsünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi: “LEITWIND’i özellikle Türkiye pazarında rekabetçi kılan birçok faktör var: Modern teknolojiyi, güçlü bir yerel mevcudiyeti ve rüzgar türbini jeneratörlerinin standart teslimatını, proje mühendisliğini, organizasyonunu, izinlerin alınmasını ve inşaatın kendisini içeren, her şey dahil anahtar teslim çözüm önerileri. Türkiye’de elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimi konusunda son derece etkili olan en son mevzuat, tüm tüketicilere eşsiz fırsatlar sunuyor. LEITWIND, her projeyi müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlayan farklı rotor çapı ve kule yüksekliği kombinasyonlarıyla 0,25 MW ila 3,0 MW arasında tam bir portföy sunar. Vizyon sahibi KOBİ’lerin yanı sıra belediyeler ve kamu kurumları (hastaneler, üniversiteler) gibi büyük kuruluşların enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyoruz. Bu durum büyük ölçüde, en son LEITWIND teknolojisinin yanı sıra, birlikte kullanılması halinde gelecekte büyük değer üretimi yaratacak olan yenilikçi Türk enerji mevzuatından kaynaklanıyor.”

Devamını oku

Rüzgar Santralleri

Nordex, Polonya firması OX2’den 45 MW sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Polonya’nın enerji dönüşümünü destekleyecek, ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesini genişletecek ve fosil yakıtlara bağımlılığını ortadan kaldıracak yeni bir proje hayata geçiyor.

İsveçli santral geliştiricisi OX2, Nordex Grubu’na “Huszlew” santrali için,15 adet N117/3000 türbin siparişi verdi.

Sipariş, aynı zamanda türbinlerin 30 yıllık bakım anlaşmasını da içeriyor.

45 MW kapasiteli Huszlew” rüzgar santrali, Polonya’nın Doğusunda Mazowieckie bölgesinde inşa edilecek. Nordex,  120 metre gövde yüksekliğinde boru çelik kulelere yerleştirilmek üzere N117/3000 türbinlerinin tedariğini gerçekleştirecek.

Santralin 2023 yılında devreye alınması bekleniyor. Yıl başına üretilecek temiz enerjinin yaklaşık 130 GWs olacağı tahmin ediliyor. Bu da 30.000 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık geliyor. Huszlew”, yılda yaklaşık 45.000 ton CO2 emisyonunun salınmasını önleyecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com