Connect with us

Türbin Komponantleri

Liebherr LR 1700-1.0’ı Türkiye’ye getiren Sistem Vinç’ten, türbinlerde artan tonaj ve metraja güçlü çözüm

Published

on

Rüzgar enerjisinin vinç hizmetleri ve nakliyedeki çözüm ortağı olan Sistem Vinç, makine parkına dev bir yatırım yaptı. Liebherr’in ürettiği 13. LR 1700-1.0 Paletli Vinç’i Türkiye’ye getirerek bir ilke imza atan Sistem Vinç, rüzgar enerjisinde artan türbin yükseklikleri ve tonajlara rakipsiz bir çözüm sunacak. Farklı teknik detaylara sahip olan bom yapısı ile daha yüksek kapasiteli yükleri güvenli bir şekilde kaldırabilen Liebherr LR 1700-1.0; 700 ton yükleme kapasitesi, 196 metre kaldırma yüksekliği ve 160 metre yarıçap özellikleriyle dikkat çekiyor.

Dünya genelinde ve Türkiye’de rüzgar türbinlerinin kurulum ve bakım hizmetleri başta olmak üzere; enerji santralleri, inşaat sektörü ve gemi üretim sanayisinin birçok alanına ağır taşımacılık ve vinç hizmetleri sunan Sistem Vinç, sahip olduğu geniş makine parkını dev bir yatırımla güçlendirdi. Rüzgar enerjisinde artan türbin yükseklikleri ve tonajları dikkate alarak yatırım yapan Sistem Vinç, Liebherr’in yeni ürünü LR 1700-1.0 Paletli Vinç’i Türkiye’ye getiren ilk firma oldu. Yatırımla ilgili açıklamalarda bulunan Sistem Vinç Pazarlama Müdürü Bayram Yıldırımer, müşterilerine sundukları kaliteli hizmeti sürdürmek için yeni yatırım planlarına özen gösterdiklerini söyledi. Liebherr LR 1700-1.0 yatırımlarını türbin montajı gibi hizmetlerde yükselen metraj ve tonajları dikkate alarak gerçekleştirdiklerini belirten Yıldırımer, “Yeni yatırımımızdan önce 110-120 metre kaldırabildiğimiz tonajları, şimdi 140-150 metrelere kaldırmamız gerekiyor. Dolayısıyla burada ekipmanlarımızı güncellememiz gerekiyordu. Bu yüzden yeni yatırım yapma kararı aldık. Metraj ve tonajları istediğimiz şekilde karşıladığı için Liebherr LR 1700-1.0’i tercih ettik. LR 1700-1.0, 196 metreye ulaşan kaldırma kapasitesiyle işlerimizi daha da kolaylaştıracak” dedi.

default

Liebherr LR 1700-1.02’ın eğitim ve ilk kurulum sürecinin ardından önemli projelerde yer almaya başladığını açıklayan Yıldırımer, “Yakın zamanda parkımıza katılan yeni yatırımımız hızlı bir şekilde ilk işine gitti. Makine şu anda Gemlik Gübre Tesisi Projesi’nde yer alıyor. Oradaki kurulumu tamamlandı ve çalışmayı bekliyor. LR 1700’ün proje kapsamında 1 ay boyunca çalışması bekleniyor. 1 ayın sonunda planladığımız başka bir işte faaliyet gösterecek” ifadelerini kullandı.

Büyük heavy lift operasyonları artık daha kolay

Liebherr LR 1700-1.0 ile Türkiye’deki büyük heavy lift (ağır kaldırma) operasyonların daha rahat bir şekilde yapabileceğine değinen Bayram Yıldırımer, “LR 1700-1.0, Liebherr’in yeni ürün gamının ilk serisi. Bu sınıfta Türkiye’de en fazla 15 adet makine bulunuyor. Dolayısıyla dünya markası olan Liebherr’in yeni teknolojiyle ürettiği 13. makineyi Sistem Vinç olarak biz satın aldık. Bu yatırımı gerçekleştirmek için yaklaşık 1.5-2 sene öncesinden teslimat sırasına girdik ve Avrupa’daki 13. Liebherr LR 1700-1.0 modelini Türkiye’ye getirdik. Liebherr Türkiye, bu konuda bize önemli destekler sağladı. Pazara yeni teknolojiye sahip makine katmaktan dolayı da oldukça memnunuz. Artık Türkiye’de, Liebherr LR 1700-1.0 ile büyük heavy lift operasyonları daha rahat bir şekilde yapabileceğiz” diye konuştu.

Liebherr LR 1700-1.0’ın tasarım detayları hakkında bilgiler aktaran Yıldırımer, “LR 1700-1.0, yeni teknolojilerle donatılmış bir vinç olduğu için daha kompakt yapıda ve daha büyük işler ile başa çıkabiliyor. Makine, farklı teknik detaylara sahip olan bom yapısı sayesinde daha yüksek kapasiteli yükleri güvenli bir şekilde kaldırabiliyor. Liebherr LR 1700-1.0’ın eski modellere kıyasla bazı uzaktan bağlantı farklılıkları da bulunuyor. Makinenin basar değer oranları ise eski nesil vinçlere göre daha başarılı. Yeni makine, işlerimizin daha verimli gerçekleşmesini sağlarken aynı zamanda parkımızın yaş ortalaması da düşürüyor. Böylece müşterilerimizin daha fazla ilgisini kazanıyoruz. Daha kompakt ve hafif bomlar ile kurulan bir makine daha fazla tonaj verebiliyor. Düz bom yerine açılı bomlar kullanılarak tonaj artışı gerçekleştirilen bu makine, ağır tonajlı malzemelerin en güvenli şekilde montajlanmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Makine parkını daha da güçlendirecek yeni vinçler yolda

Sistem Vinç olarak başarılı bir yılı geride bıraktıklarını dile getiren Bayram Yıldırımer, 2022 yılı hedeflerinin tamamına ulaştıklarını söyledi. 2021 yılında da aynı başarıyı yakaladıklarını belirten Yıldırımer, 2023 yılı için de hedeflerine erken ulaşmayı umduklarını kaydetti. Liebherr LR 1700-1.0’ın haricinde de yatırımlar gerçekleştirdiklerini ve siparişlerin yakın bir zamanda makine garajlarında olacağını açıklayan Yıldırımer, “Paletli vinç dışında mobil vinç yatırımlarımızda da var. Yine Liebherr’den bir tane 230 mobil vincimiz var. Kasım ayının ilk haftasında makinenin garajımızda olacağını tahmin ediyorum. Aynı zamanda bir tane 230 mobil vinç daha parkımıza katılacak, o ekipmanımızda yaklaşık 2 ay sonra teslim edilir. Onun ardından yine özellikle uzun bomlu olan 300 ton kapasiteli mobil vinç siparişimiz de var. Bu ürün ilk defa üretildi. Bu ürünümüzün de 2023 yılı Ağustos ayında garajımıza ulaşacağını düşünüyorum. O da özellikle şehir içinde fly, jip gibi konfigürasyonların kurulumu olmadan, istediği noktaya ulaşabilme açısından özellikle büyük şehirlerde çok önemli bir farklılık yaratacağını düşünüyorum. Kurulumdan sonra 90 metreye ulaşabilmek büyük bir avantaj. Daha önce bu süreç zahmetli oluyordu” şeklinde konuştu.

“Büyümeye ve yatırımlara devam edeceğiz”

Sektörün mevcut durumu ve gelecek beklentileri hakkında değerlendirme yapan Bayram Yıldırımer, şu ifadeleri kullandı: “Son zamanlarda sektörde çok fazla büyük proje yer almıyor fakat önümüzdeki dönemde kapsamlı projelerde tekrar bir artış olacaktır. Büyük projeler her zaman olmaya devam edecek. Önümüzdeki seçim döneminden dolayı işlerin birkaç ay yavaşlayacağını düşünüyorum. Yıl döndükten sonra ilk aylar bir durgunluk olmasını bekliyoruz. Seçimle bu süreç uzayacaktır ama yatırımlar yavaşlasa da durmadan devam edecektir. Pandemi döneminde de sektör olarak çalışmalarımıza hiç ara vermedik hatta içinde bulunduğumuz projeler artarak devam etti. Türkiye büyüyor ve her geçen gün yenileniyor. Sistem Vinç olarak biz de büyümeye ve yeni yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz. Bu sebepten dolayı projeler kapsamında vinç ve kaldırma ekipmanlarına ihtiyacın kesilmeyeceğini düşünüyorum.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Bakım- onarım

Tuiz Wind ve Capella’dan Türkiye’deki hizmetleri kapsayan iş birliği

Published

on

By

Sektöre sunduğu çeşitli hizmetlerle rüzgar enerjisinin büyüyen ismi Tuiz Wind, Capella Wind’in Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlendi.

Kurulum, servis, bakım ve onarım, ana bileşen değişimi, teknik destek, lojistik destek, yükleme-indirme operasyonları, kanat bakım ve onarım; bertaraf, muayene ve ölçüm-raporlama çözümleriyle rüzgar enerjisinin çözüm ortağı olan Tuiz Wind, Capella Wind ile Türkiye’deki türbinlerinin kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini kapsayan iş birliği anlaşması imzaladı.

Rüzgar enerjisi sektöründe “Her alanda rekabet” sloganıyla yer alan Capella’nın türbinleri; daha az sayıda kritik bileşene ve 25 yıllık yorulma ömrüne sahip modüler bir tasarımda basit ve verimli rüzgar türbini olarak öne çıkıyor. Sağlam tasarımı, yedekliliğe sahip temel jeneratör bileşenlerinin kule üstü değişimi ve uzatılmış yorulma ömrü ile birleştiğinde kullanılabilirliği artıran ve işletme maliyetini azaltan Capella Wind türbinleri, Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlenen Tuiz Wind’in uzmanlığıyla daha da güçleniyor. Kurulduğu günden bu yana rüzgar enerjisi sektöründeki büyümesini sürdüren Tuiz Wind, farklı türbin modellerinde deneyim sahibi olan uzman ekibiyle sunduğu servis ve bakım-onarım hizmetleriyle türbinlerin performansını artırıyor. 

Her alanda rekabetçi Capella türbini:

Standart atölyelerde uygun maliyetli bir şekilde üretilebilen ve sahaya standart konteynerler/kamyonlarla gönderilebilen basit bir modüler tasarım.

Döküm ana yatak düzeneği üzerinde kaynaklı boru yapısında %94 verimliliğe sahip ultra doğrudan tahrikli jeneratör tasarım, değiştirilebilir/yedek üniteler ve yüksek riskli bileşenlerin ortadan kaldırılmasıyla en üst düzeye çıkan performans ve kolaylaşan lokalizasyon.

Dönüştürücü ünitesinin kulenin alt kısmına yerleştirilmesiyle sağlanan yangına dayanıklı ve hacimli üretimi kolay nasel.

Kule, temel ve kurulum masraflarını en aza indiren, saha yakınında üretim ile sahada montaja olanak tanıyan ve bakım gerektirmeyen cıvatalarla servis ihtiyacını ortadan kaldıran standart profillerle tasarlanmış son teknoloji kafes kule tasarımı.

Ana çerçeveyi, sapma sistemini ve destek sistemlerini içeren tam atölye montajı; lokalizasyonu hızlı ve güvenli hale getiren taşımaya elverişli döküm yük taşıma parçaları

LM kanatlarıyla esnek, etkili ve güvenilir seçim

25 yıllık yorulma ömrüyle azalan servis maliyeti ve artan güvenilirlik.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Türbin Komponantleri

Kanthal, Almanya’daki üretim kapasitesini genişletiyor

Published

on

By

Kanthal, çelik, güneş enerjisi ve yarı iletkenler gibi çeşitli sektörlerde artan elektrifikasyon talebini karşılamak için Almanya’nın Walldorf kentinde yer alan üretim tesisini genişleteceğini duyurdu. Endüstriyel ısıtma teknolojileri ve rezistans malzemesi alanlarında global çapta faaliyet gösteren firma, elektrikli endüstriyel ısıtma alanındaki büyümeyi yakalamak ve artan otomasyon yoluyla operasyonel iyileştirmeleri desteklemeyi amaçlıyor.

Fibrothal® ısıtma modülleri, akış ısıtıcıları, metalik ısıtma elemanları ve difüzyon kasetleri gibi ürünler üreten Kanthal, tüm bu ürünleriyle endüstrilerin yeşil teknolojiye geçiş yapmasını sağlıyor. 2500 m² üretim alanına sahip mevcut tesislerinin genişletilmesini yakındaki bir tesisin kiralanması yoluyla yapan Kanthal’ın yatırımı, bunun yanı sıra yeni ekipman ve otomasyon iyileştirmelerini de içeriyor. Firmanın ayrıca, çalışan sayısının yaklaşık 10 kişi artması bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Kanthal Isıtma Sistemleri İş Birimi Başkanı Aaron Roy, “Yatırım, endüstriyel ısıtmanın elektrifikasyonundaki büyümeyi yakalayabilmemizi sağlıyor, bu da küresel olarak operasyonlarımızın hızlanmasını gerektirecek. Geleneksel ısıtma çözümlerimizin yanı sıra şu anda birkaç pilot projede test edilmekte olan yeni geliştirdiğimiz yüksek sıcaklık proses gazlı ısıtıcılarımıza yönelik hızla artan bir talep bekliyoruz” diyor.

Yatırım Mayıs ayında başladı

Firmanın üretim kapasitesini genişleme sürecine geçtiğimiz Mayıs ayında başladığını bildiren Aaron Roy, “Bu, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kilit rol oynayacak ürünlerin daha iyi kullanılabilirliği ve daha hızlı teslimatı ile müşterilere fayda sağlayacaktır. Ayrıca genişleme, yerel topluluğa Walldorf’a yatırım yaptığımızı ve yeni ve çekici işler sunduğumuzu gösteriyor. Girişim Mayıs ayında başladı ve 2024’ün 1. çeyreğinde tam olarak uygulanması bekleniyor” açıklamasında bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rulmanlar

Türbinler için 1 milyondan fazla rulman teslim eden Schaeffler, rüzgar enerjisinde güvenilirliği sağlıyor

Published

on

By

Rüzgar türbinleri ve bileşenlerinin güvenilirliğine ilişkin artan talepleri 10 yılı aşkın bir süredir dikkate alarak standartları belirleyen Schaeffler, rüzgar türbinleri için teslim ettiği 1 milyondan fazla rulmanıyla sektörde maksimum güvenilirliği sağlıyor.

İddialı iklim hedefleri ve toplumdaki sürdürülebilirlik konularına ilişkin sürekli artan farkındalık karşısında, merkezi bir bileşen olarak rüzgar enerjisi de dahil olmak üzere yenilenebilir enerjinin önemi giderek artıyor. Otomotiv ve endüstriyel sektörlerin pazar lideri ve stratejik geliştirme ortağı olan Schaeffler, yaklaşık 40 yıldır hem kara hem de deniz üstü rüzgar türbinleri için güvenilir rulman çözümleri sunuyor. Dünya genelinde her iki veya üç rüzgar türbininde Schaeffler rulmanları yer alıyor.

10 yılı aşkın bir süredir rüzgar türbini rulmanları için türbinlerin ve ilgili bileşenlerin güvenilirliğine yönelik yüksek talepleri dikkate alan Schaeffler, Rüzgar Enerjisi Standardı’nı uygulamaya koydu. Ürünlere ve süreçlere yönelik bu standardıyla, rüzgar türbini rulmanlarının otomotiv, havacılık ve uzay endüstrilerinde de uygulandığı gibi en yüksek kalite standartlarına tabi olmasını sağlayan Schaeffler, 2023 yılının başlangıcında Rüzgar Enerjisi Standardı’na uygun olarak milyonuncu rulmanını üreterek teslim etti.

Rulmanlar rüzgar türbinlerinde önemli bir rol oynuyor

Multi-megavat türbinlere geçiş, bileşenleri daha da fazla zorlayan daha yüksek yük ve torklara yol açar. Bir arıza durumunda arıza süresi ve bakım çalışmasıyla ilgili maliyetler, özellikle deniz üstü sistemlerin söz konusu olduğu yerlerde, giderek daha yüksek hale gelir. Konuyla ilgili konuşan Schaeffler Rüzgar Enerjisi İş Birimi Başkanı Bernd Endres, “Müşterilerimiz, rüzgar türbinlerinde artan güç yoğunluğunun tam potansiyeliyle kullanılmasına izin veren güvenilir bileşenlere ihtiyaç duyuyor. Rüzgar Enerjisi Standardı ve bugüne kadar sunduğumuz 1 milyondan fazla rulmanla 10 yılı aşkın bir süredir en yüksek kalite seviyesini sağlıyoruz” diyor.

Tedarik zinciri için rüzgar enerjisi uygulamalarına özgü süreçler

Schaeffler bu yüksek standartları; koordineli ve şeffaf süreçler, tanımlı bir değişiklik yönetim sistemi, sıkı kalite kontrolü, müşterileri ve tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışarak sağlar. Hedefe yönelik tedarikçi geliştirme faaliyetleri, en yüksek kalite standardının en baştan elde edilmesini sağlar.

Uzun yıllara dayanan deneyim ve kapsamlı sistem uzmanlığı

Schaeffler, tüm geliştirme ve tasarım ekipleri ile rüzgar türbinleri için rulman tasarlayan ve üreten tüm tesisleri için küresel ölçekte geçerli olan katı kalite standartlarına uyumu, iç denetimler aracılığıyla kontrol eder. Schaeffler’deki uzmanların uzun yıllara dayanan deneyimine ve kapsamlı sistem uzmanlığına ek olarak, özellikle son teknoloji hesaplama ve simülasyon programlarının kullanılması, rüzgar türbini rulmanlarının optimum etki için tasarlanmasını sağlar. Hesaplamalar, güçlü test donanımlarında tamamlanır ve doğrulanır. Schaeffler, özellikle rotor rulmanları için büyük boyutlu rulman test teçhizatı “Astraios” ile kapsamlı test seçenekleri sunar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com