Connect with us

Genel

Rüzgar türbini servis platformları artık Türkiye’de üretiliyor

Yayın tarihi:

-

 

Değerli Rüzgar Enerjisi Dergisi okurları, bu sayımızda sizler için Avrasya Rüzgar Genel Müdürü O. Buğra AKBIYIK Bey ile sektöre yönelik gelişmeleri değerlendirdiğimiz önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanızı dileriz.

 

Bizlere firmanızdan ,verdiğiniz hizmet ve ürünlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Firmamız Avrasya Rüzgar öncelikle rüzgar Türbin kanat imalatı ve kanat bakımları için kurulmuş bir şirkettir. Sektörde 15 yıllık bir tecrübeye sahip olan firmamız MILRES projesi kapsamında alt yüklenici olarak 500 kW’lık kanatların imalatını gerçekleştirmiş ve 2010 yılından bu yana Nordex, Suzlon, Gamesa gibi türbin üreticilerinin kanat kontrol, bakım ve tamirat ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Müşterilerimizden gelen talepleri daha kaliteli ve daha hızlı gerçekleştirmek amacı ile Türkiye’de Rüzgar Servis platformlarına (Geçici Askılı Platform) ilk yatırım yapan firmayız. Hali hazırda 3 adet Megawatt sınıfı kanat servis platformu, 1 adet kule servis platformu, 2 adet genel maksat platformu olmak üzere toplamda 6 adet platformla rüzgar enerjisi sektöründe müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Bu platformlar sizin kendi üretiminiz platformlar mıdır?

Platformları Alman ASMUS GmbH firmasından dış tedarik yolu ile temin ettik ve yolumuza bu şekilde başladık. Ürünlerin güvenilirliğini ve kalitesini saha uygulamalarında görme şansımız oldu. Buna istinaden müşterilerden gelen talepler neticesinde ASMUS firması ile birlikte 2016 başında AS-Lift ortaklığını kurup platformların Türkiye’de üretilmesi kararını aldık. Patentli bir ürün olan platformlarımız CE belgesine sahip ve ilk ihracatımızı 6 adet olmak üzere bu Eylül ayı içerisinde Almanya’ya gerçekleştirdik. Şu anda Latin Amerika pazarı için 2 adet platformun imalatına devam ediyoruz. Yine kendi ihtiyacımız olan platformları üretim planımıza alıp imalatlarını gerçekleştireceğiz.

Platformlar geleneksel iple erişim tekniklerine göre ne gibi avantajlar sunuyorlar?

Özellikle kanat veya kule tamiratlarında müşterilerin beklentisi tamiratların en kısa sürede bitirilmesi oluyor aynı zamanda da bu kısa sürede işin istenilen vasıflarda bitirilmesi gerekiyor. Platform ile çalışan ekipler ayaklarının üzerinde çalıştıklarından ve tamirat veya bakımda kullanacakları teknik malzemeleri de rahatlıkla yanlarında yukarı çıkarttıklarından tamirat ve bakımlar iple erişime göre %60 daha kısa sürede ve daha yüksek kalite ile sonuçlanıyor.

Platform kanadı 360 derece sardığından ve istenildiği takdirde yukarı ve aşağı hareket edebildiğinden tamir yapılacak bölgeye ulaşım için zaman kaybedilmiyor.  Bunun yanı sıra bazı tamiratları iple erişim ile yapmak taşınabilecek teknik malzeme ağır veya tamirat büyük olduğu anlarda mümkün olmuyordu. Bir örnek vermek gerekir ise platform kullanarak 3-4 metrekarelik bir arızalı bölge vakum teknikleri kullanılarak çok kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Platformun olmadığı durumlarda böyle büyük bir tamirat yapılacağı zaman kanadın yere inmesi gerekiyordu. Bu da uzun süreli ve yüksek maliyetli bir durum oluşturmaktaydı.

Yukarıya çıkartabildiğiniz faydalı yük ne kadar ve hangi rüzgar hızlarına kadar çalışılabiliyorsunuz?

Tasarımsal olarak limitimiz 300 kg. bu da azami 80 kg’lık 3 teknisyen + 60 kg tamir malzemesi ve ekipmanı anlamına geliyor. Yine Tasarımsal rüzgar hızı limitimiz 12 m/s . Ancak daha güvenli ve rahat çalışma şartları sağlamak için 10 m/s’nin üzerinde fazla kalmamaya çalışıyoruz.

Platform malzemesi olarak çoğunlukla Alüminyum kullanıldığını görüyoruz, avantajları nelerdir?

Ana avantajı tabi ki hafif olması ancak çok önemli bir unsur da korozyon sorunu yaşamamamız. Kullanılan profiller Türkiye’de üretilmeyen ölçülerde olduğu için yerli üreticiler ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdik ve tüm profilleri Türkiye’de imal edilebilir hale getirmeyi başardık.

Platform ile çalışmada bir gün nasıl geçiyor?

Öncelikle çalışmadan önce platformun ve ekibin gerekli tüm doküman ve sertifikaları çalışma yapılacak firmalar ile paylaşılıyor. Müşteri onayına istinaden sahaya veya türbine intikal ediliyor. Bakım veya tamir olacak kanat saat 6 pozisyonuna getirilip Rotor kilitleniyor. Nasel içerisinde güvenli bağlantı noktalarına kullanılacak kaldırma halatlarının bağlantısı yapılıyor. Bir platformda 2 kaldırma , 2 emniyet hattı olmak üzere toplam 4 adet çelik halat kullanılıyor. Platform halatlara bağlanarak çalışmaya hazır hale getiriliyor. Tüm bu işlem 1-1,5 saat içerisinde tamamlanıyor. Ekip, bir kanatta çalışmayı bitirdiğinde sistemi türbinden ayırmadan sadece aşağıya iniyor, yeni kanat çevrilip rotor kilidi yapılıyor ve 10-15 dakika içerisinde 2.kanatta çalışma yapabiliyoruz. Çalışma bitiminde platform yere indirilip naseldeki halatlar sökülüyor ve türbin tekrar devreye alınıyor.

Müşterilerinize başka ne gibi hizmetler sunabiliyorsunuz?

Servis platformlarını istenildiği takdirde müşterilerimize kiralayabiliyoruz. Platform kullanımına dair eğitimler verebiliyoruz. Bunun yanı sıra Kule içi ekipman kontrolü ve bakımı işlerimizde önemli bir yer tutuyor. Kule içi servis asansörlerinin, düşüş durdurucu sistemlerin ve nasel vinçlerinin periyodik bakımlarını yapabiliyoruz. Eğitim Birimimiz GWO onaylı olup, GWO Temel Güvenlik Eğitimi, Yüksekte Çalışma Eğitimleri verebiliyoruz. 

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com