Connect with us

Genel

Enerjisa Üretim, önceliğine rüzgâr ve güneşi aldı

Published

on

Enerjisa Üretim Santralleri AŞ Üst Yöneticisi Armanç Ekinci, “Üretimde rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında oluşabilecek yeni fırsatların değerlendirilmesi ve dinamik portföy yönetimi ana önceliklerimizi oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

Enerjisa Üretim Santralleri AŞ Üst Yöneticisi Armanç Ekinci, şirketinin faaliyetlerine ilişkin, Enerjisa Üretim olarak elektrik üretimi ve ticaretinden oluşan iki ana iş kolunda büyük bir portföyü yönettiklerini aktardı. 

Şu anda 5 farklı kaynaktan oluşan dengeli bir enerji üretim portföyüne sahip olduklarını vurgulayan Ekinci, bu portföyde 12 hidroelektrik, 3 doğalgaz, 2 rüzgâr enerjisi santrali (RES), 2 güneş ve bir linyit santrali bulunduğunu söyledi.

Şirketin kurulu gücü içerisinde yenilenebilir kaynakların payının yüzde 44’e ulaştığına dikkati çeken Ekinci, “5 milyar avroyu aşan bir yatırımla ortaya çıkan 3 bin 607 megavatlık kurulu gücümüzle özel sektörün en büyük enerji üretim şirketiyiz. Yenilenebilirin yanı sıra yerli kaynaklar da düşünüldüğünde, bu iki unsurun portföyümüzdeki payı ise yaklaşık yüzde 56’yı buluyor. Bu önemli oran, portföyümüzün rekabetçiliğinin yanı sıra, ülkemizin enerji arz güvenliğine ve cari işlemler dengesinin iyileştirilmesi hedeflerine de önemli katkı sağlıyor” diye konuştu.

 “Kurulu güçteki payımız yüzde 4,5”

Ekinci, Türkiye’deki kurulu güç içerisindeki paylarını yüzde 4,5’e, serbest piyasada aktif özel sektör oyuncuları arasındaki pazar paylarının da yüzde 7,3’e yükseldiğini kaydetti.

Geçen yıl itibariyle portföy yatırımlarını büyük ölçüde tamamladıklarını anlatan Ekinci, şöyle devam etti:

“Geçen yıl ilk güneş yatırımlarımızı Karabük (7 megavat) ve Bandırma’da (2 megavat) devreye aldık. Ayrıca, Adana Seyhan Havzası’nda 62 megavat kurulu güçte Doğançay Hidroelektrik Santrali’mizi devreye aldık. Halen inşa halinde bir yatırımımız bulunmuyor. Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin geçen yılki RES yarışmalarında bağlantı hakkı kazandığımız 65 megavat gücündeki Erciyes RES için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 Ocak’ta ‘ÇED Olumlu’ kararını verdi. Böylece, Erciyes RES bağlantı hakkı kazanan 85 proje içerisinde ÇED kararını alan ilk proje oldu. Şu anda, 65 megavatlık Erciyes RES için izin süreci devam ediyor. 30 megavatlık Balıkesir ve 21 megavatlık Dağpazarı rüzgâr enerjisi santrallerimizde kapasite artış hakkını aldık. Bu iki santralin de proje geliştirme sürecine devam ediyoruz. Üretimde rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında oluşabilecek yeni fırsatların değerlendirilmesi ve dinamik portföy yönetimi ana önceliklerimizi oluşturuyor.” (Kaynak: aa.com.tr)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com