Connect with us

Genel

6 soruda deniz üstü rüzgar için açıklanan 5 GW hedefi: Türkiye için yeterli mi?

Yayın tarihi:

-

Türkiye, 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi odağında 2035 yılına kadar olan dönemi kapsayan Ulusal Enerji Planı’nı açıkladı. Toplam 29,6 GW rüzgar hedefinin yer aldığı planda; 24,6 GW’ı kara üstü, 5 GW’ı ise deniz üstü hedefleri belirlendi. Sektörün uzun bir süredir beklediği hedef, Türkiye’nin deniz üstü rüzgardaki gayeleri için yeterli mi?

Rüzgar Enerjisi Dergisi’nin sorularını, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Durak cevapladı.

Deniz üstü rüzgar enerjisi 2023 yılına güzel bir haberle giriş yaptı. Türkiye Ulusal Enerji Planı’nda 2035 yılı için 5 GW deniz üstü rüzgar enerjisi hedefi açıklandı. GWEC’in yayımladığı rapora göre en yüksek deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeline sahip 4 ülke arasında yer alan Türkiye için 5 GW hedefi yeterli mi?

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye Ulusal Enerji Planı’nda 2035 yılı için belirtilen 5 GW hedefi başlangıç için yeterli ve realistik bir hedeftir. Bu yaklaşımla ülkemiz DRES projeleri ile ilgili gerekli know how, finansman, inşaat gibi konuları öğretecektir. DRES süreçleri öğrenildikten sonra ileriki yıllardaki ulusal enerji planlarında hedefler revize edilebilir.

Açıklanan hedef, Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisinde bölgesel bir tedarik üssü olma planları için yeterli mi? Uluslararası düzlemde Türkiye’yi ön plana çıkarabilir mi?

Belki 5 GW tedarik zinciri için çekici olmayabilir. Ancak tedarik zinciri ile ilgili planlama yaparken sadece ülkemiz değil; civar ülkelerdeki piyasa yapıları da dikkate alınmalıdır. Civar ülkelerde 1100 GW’a yakın bir potansiyel bulunmaktadır. Bunun parasal anlamı ise 3 trilyon dolar civarındadır. Böyle bir pazar varken gerek sanayi ve gerekse de denizüstü RES yatırımlarının bu bölgeye kayacağı aşikardır.  Aşağıdaki tabloda Dünya Bankası raporlarına göre civarımızda bulunan ülkelerin potansiyelleri görülmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜRED olarak kurulduğunuz günden bu yana deniz üstü rüzgar enerjisinde kamuoyu farkındalığı çalışmaları yürüttünüz ve gündem maddelerinizin en üst sırasında “politik hedef” yer aldı. DÜRED’in bundan sonraki ana gündem maddesi ne olacak?

DÜRED olarak kuruluşumuzdan bu yana 2 yıl geçmesine rağmen; ülkemiz enerji kamuoyunda çok ciddi bir farkındalık yarattık. Burada belirtmek isterim ki, sadece ülkemizde değil, civar ülkeler olan Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerde de webinar, seminer, konferans gibi etkinlikler ile ciddi farkındalık yarattık.

Denizüstü rüzgar enerjisi sadece elektrik üretim tesisi değil; aynı zamanda deniz kıta sahanlığı sınırlarını belirleyen stratejik bir tesistir. Aşağıdaki tablo WindEurope raporundan alınmıştır. Tablodan da görüldüğü gibi kıyıya 200 km mesafede DRES projeleri izin sürecindedir. Karaya daha yakın yapılabilecekken 200 km mesafelere çıkartılmıştır. Buraya dikkat etmek gereklidir.

Deniz üstü rüzgar enerjisinde bir santral için yatırımlara bugün başlansa; lisanslama ve izin verme prosedürleri, altyapı, kurulum çalışmaları ve tüm süreçlerin ardından Türkiye’nin ilk DRES’i ne zaman devreye alınabilir?

Karaüstü RES projelerinde gerçek bir başarı hikayesi yazan ülkemiz aynı başarı hikayesini denizüstü RES projelerinde de yazabilir. Karaüstü RES deneyimi ile denizcilik sektörünün bir araya getirilmesi gereklidir. Derneğimizin önemli çalışma alanlarından birisi de budur. Doğru bir planlama ve koordineli bir izin süreci ile 2030 yılında ilk denizüstü RES projemizin işletmeye girebileceğini düşünüyorum. 

Türkiye’nin ilk DRES’i için ön plana çıkan bir bölge var mı? Yatırıma en uygun denizimiz hangisi?

Marmara ve Ege denizlerimiz ön plana çıkmaktadır. Yüksek nüfus ve dolayısıyla enerji tüketiminin yanında bu bölgelerde sanayi sektörü de gelişmiştir. Ülkemizin en gelişmiş limanları ile tersane sektörü bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Ayrıca bu bölgelerde yenilenebilir enerji ile ilgili ciddi bir ekosistem bulunmaktadır. 

Türkiye deniz üstü rüzgar enerjisi sektörünün bundan sonraki hedefi nedir?

En önemli hedef, ilk projeye bir an önce başlayarak bu teknolojinin bir an evvel öğrenilmesidir. Ülkemiz bundan geri kalmamalıdır. Bölgesinde karaüstünde lider ülke olabildiği gibi denizüstü RES sektöründe de liderliği alarak civar ülkelere ekipman, know how, eğitim ihraç edebilir.  

Derneğimizin konu ile ilgili girişimleri bulunmaktadır ve önümüzdeki haftalarda konu daha da somutlaşacaktır.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Genel

ENERCON ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için türbin anlaşması imzaladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enercon ve Enerjisa Üretim, WindEurope Bilbao etkinliğinde YEKA-2 projeleri kapsamında 250 MW’lık türbin sevkiyat sözleşmesi imzaladı. 750 MW’lık türbin teslimat anlaşmalarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinin ardından imzalanan anlaşma ile 1.000 MW’lık projenin tamamlanması için önemli bir adım atıldı. 250 MW kapasite için imzalanan anlaşma kapsamında, 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 Rüzgar Türbini teslim edilecek.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün önde gelen şirketlerinden ENERCON ve Enerjisa Üretim, İspanya’nın Bilbao kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğinde Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, YEKA-2 projesi kapsamında iş birliklerine devam ettiklerini duyurdu. 20 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde; ENERCON CEO’su Udo Bauer, ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden de yer aldı.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün öncü firmaları olarak, yaptıkları iş birliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunan Enercon ve Enerjisa Üretim, bu katkıyı sürdürmeye devam ediyor. 2022’nin Ekim ayında gerçekleştirdikleri stratejik bir anlaşma ile YEKA-2 Projesi’nde toplam 1000 MW’lık bir kapasite için çerçeve anlaşması imzalayan şirketlerin bu projesi, Türkiye rüzgar enerjisi endüstrisinin sürdürülebilir geleceği için önemli bir adımı temsil ediyor. İlk fazda başarıyla tamamlanan 750 MW’lık türbin sevkiyat anlaşmalarının ardından, bugün geriye kalan 250 MW’lık kapasite için 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 rüzgar türbini içeren sevkiyat anlaşması ile projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılarak, toplam 1000 MW’lık kapasite için türbin üretimine yeşil ışık yakılmış oluyor. Bu gelişme, YEKA 2 Projesi’nin başarılı bir şekilde ilerlediğini gösterirken, Türkiye temiz enerji hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Törende konuşan ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, şunları söylüyor: “Türkiye, rüzgar türbinlerinin üretimi, satışı, kurulumu ve servisi açısından ENERCON için odak pazar olmaya devam ediyor. Büyük perspektifler sunuyor ve yetkili makamlar tarafından muazzam bir destek alıyoruz. Ülkenin yenilenebilir enerjinin ve özellikle de kara rüzgârının yaygınlaştırılması konusunda net bir kararlılığı var. Türkiye’deki sahalarda son derece güvenilir olduğu kanıtlanmış, sınıfının en iyisi rüzgar türbini teknolojisini sağlayarak müşterimiz Enerjisa Üretim ile birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Enerjisa Üretim’e güvenleri için teşekkür ediyor ve verimli iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.”

ENERCON Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Arif Günyar, yapılan anlaşma ve projenin önemine dair şu açıklamalarda bulunuyor: “ENERCON olarak, partnerimiz Enerjisa Üretim ile 2022 yılında Avrupa’da tek kalemde imzalanan en büyük 1000 MW ilk çerçeve anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. YEKA II ihalesinin getirdiği derin yerlilik kapsamlarına uygun olarak, yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim ve sanayinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olmuştur.”

Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, “1.000 MW YEKA 2 Projesi, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne tarihi bir yatırımdır. ENERCON iş birliğiyle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak her üç rüzgar türbininden biri Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yön verecek” diyor.

İlk YEKA projesi Akköy RES’in devreye alınması

İlk faz için rüzgar türbinlerinin üretimi devam ederken ENERCON, Aydın’ın Didim ilçesindeki 25,2 MW kapasiteli 6 adet E-138 EP3 E2 türbininden oluşan ilk YEKA projesi Akköy Rüzgar Santrali’ni 2023 yılı sonunda devreye alarak YEKA 2 yolculuğuna başarılı bir başlangıç yapıyor. ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, şunları ekliyor: “Projelerin başarılı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm ekiplerimize, tedarikçilerimize ve alt yüklenicilerimize minnettarız. Enerjisa Üretim ile birlikte ENERCON ekipleri de projelerin başarıyla hayata geçirilmesi için yoğun çaba ve hazırlıklarını sürdürüyor.”

Devamını oku

Genel

WindEurope Bilbao hızlı başladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin geniş bir heyetle katıldığı WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliği, 20 Mart’ta Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’in de konuşmacıları arasında olduğu özel ‘Bakanlar Oturumu’ ile başladı. TÜREB Standı’nın açılışını da yapan Dönmez, standı ziyaretinde katılımcı şirketlerin üst düzey yöneticilerinden fuar temaslarına ve sektöre dair görüşlerini aldı.

WindEurope CEO’su Giles Dickson’ın modere ettiği ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’in de konuşmacı olarak yer aldığı Bakanlar Oturumu yoğun ilgiyle takip edildi. Oturumun diğer konuşmacıları Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Philipp Nimmermann, Yunanistan Enerji ve Çevre Bakan Yardımcısı Alexandra Sdoukou, Moldova Enerji Bakan Yardımcısı Carolina Novac, Siemens Gamesa Renewable Energy CEO’su Jochen Eickholt, RWE Onshore Wind/PV Europe & Australia CEO’su Katja Wünschel, Iberdrola Renewables Yönetici Direktörü Xabier Viteri Solaun ve EDPR Avrupa ve Latin Amerika CEO’su Duarte Bello oldu.

Oturum sonrasında TÜREB Başkanı İbrahim Erden ve Enerji İşleri Genel Müdürü Ahmet Özkaya ile birlikte ‘Türkiye Pavilyonu’ olarak da kabul edilen TÜREB Standı’nın açılışını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Dönmez, fuara katılan Türk şirketlerin temsilcilerinden fuardaki temas programları hakkında bilgi aldı. TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Türkiye’yi böyle bir etkinlikte üst düzeyde temsil ediyor olmaktan memnun olduklarını belirterek fuar süresince düzenleyecekleri teknik ziyaretler ve gerçekleştirecekleri temaslarla sektörün büyümesine katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Devamını oku

Genel

Türk rüzgarı Bilbao’ya uzandı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) öncülüğünde üst düzey kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan büyük bir heyet, 20-22 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliği katılımı için Bilbao’ya uçtu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de çeşitli görüşmeler yapmak üzere aralarında yer aldığı heyet, Türkiye rüzgar sektörünün Avrupa’nın en güvenilir tedarik partneri olduğunu mesajını bir kez daha vurgularken yerli rüzgar sanayisinin daha da gelişmesine ve iş hacmini artırmasına yönelik temaslar gerçekleştirecek. 

‘Rüzgarda Seferberlik Yılı’ mottosuyla sektörün büyümesini hızlandıracak adımlar atmayı sürdüren TÜREB öncülüğündeki geniş bir heyet, Türkiye rüzgar sektörünü dünyadan ve Avrupa’dan temsilcilerle buluşturmak üzere WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliğine katılmak üzere Bilbao’ya uçtu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan üst düzey temsilcilerin de katıldığı programda, heyet mensupları, ‘Türkiye Pavilyonu’ niteliği taşıyacak TÜREB standında Avrupa rüzgar sektörü temsilcileriyle çeşitli temaslar gerçekleştirecek.

Dünyanın farklı ülkelerinden 12 binden fazla rüzgar profesyonelini bir araya getirecek olan WindEurope 2024 Yıllık Etkinliği, küresel anlamda en etkili sektör platformları arasında yer alıyor. TÜREB Başkanı İbrahim Erden, yatırımcılardan türbin şirketlerine, yerli sanayiden sektörle ilgili karar verici kurumlara kadar çok geniş bir yelpazeden üst düzey temsilcilerin yer aldığı Bilbao Heyeti’nin, Türk rüzgar sektörü adına verimli iş birliklerine imza atacağına inandığını söyledi.  Sanayi Yılı ve Yatırım Yılı’nın ardından 2024’ü ‘Rüzgarda Seferberlik Yılı’ ilan ettiklerinin altını çizen Erden, büyük potansiyelini gerçekleştirme yolunda ilerleyen Türkiye rüzgar sektörü olarak yurt içinde proje izin süreçleri, finansman ve sürdürülebilir büyümeye; yurt dışında ise yerli rüzgar sanayisinin Avrupa’nın en güçlü tedarik ortağı olduğu mesajını vermeye odaklandıklarını hatırlattı. İbrahim Erden, WindEurope etkinliklerinin Türkiye’nin bu alandaki gücünü ve potansiyelini uluslararası arenada vurgulamak açısından en uygun platformlar olduğunu kaydederek 2035 ulusal emisyon hedeflerine erişimde daha fazla rüzgar kurulu gücünü hızla gerçekleştirmenin giderek daha kritik bir etken haline geldiğini sözlerine ekledi.

Etkinlikte ikili temasların yanı sıra Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelini, teknolojik gelişmelerini ve vizyonunu katılımcılara tanıtacak olan TÜREB Heyeti, 22 Mart’ta sona erecek WindEurope Bilbao Fuarı’nın tamamlanmasının ardından 23 Mart’ta Türkiye’ye dönecek.

Devamını oku

Trendler