“Yüzde 55’i yerli” ilk rüzgâr enerjisi jeneratörü

Anı Nil DEMİRBAĞ
“Yüzde 55'i yerli” ilk rüzgâr enerjisi jeneratörü

Siemens Gamesa Renewable Energy, rüzgâr türbinleri bileşenlerinin üretimi için Türk jeneratör üreticisi EMS Electronics ile iş birliği anlaşması yaptı. Bu iş birliğiyle üretilen ve “Yerli Malı Belgesi”ne sahip olan jeneratörlerin ilk parti teslimi düzenlenen törenle yapıldı.

Siemens Gamesa Renewable Energy, Türkiye’de güçlü bir tedarik zinciri kurmak için yeni adımlar atıyor. Şirket, rüzgâr türbinleri bileşenlerinin üretimi için Yamaçtepe Rüzgâr Enerjisi Projesinde Türk jeneratör üreticisi EMS Electronics ile iş birliği anlaşması yaptı. Bu iş birliği ile jeneratörlerin “Yerli Malı Belgesi”yle üretilmesi sağlandı. Yerli üretim olan ilk parti jeneratörlerin teslimatı EMS Electronics’in İstanbul Tuzla’daki fabrikasında düzenlenen törenle yapıldı. Sektörde önemli rüzgâr türbini sağlayıcılarından biri olan Siemens Gamesa Renewable Energy, toplamda yaklaşık 1 gigawatt kapasiteye sahip, kurulu veya inşası devam eden tesislerle 2010 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Şirket yerel tedarikçiler ve iş ortaklarıyla iş birliğini güçlendirerek hızlı büyüyen pazarda liderliği elinde tutmayı amaçlıyor. 

“Yüzde 55’in üzerinde bir yerlilik oranına sahip” 

İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Siemens Gamesa Renewable Energy Türkiye CEO’su Hakan Yıldırım, rüzgâr türbinleri için üretilen jeneratörlerin yüzde 55’in üzerinde bir yerlilik oranına sahip olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’de ilk defa rüzgâr türbinleri içerisinde kullanılacak olan bu ebattaki jeneratörler yüzde 55 üzerinde yerli olarak imal edildi. Dolayısıyla bu ilk defa yapılan bir şey. Türk mühendisliği ve bizim tabii ki Siemens Gamesa olarak getirdiğimiz kalite standartlarıyla beraber yapıldı. EMS firması bugün bizim global tedarik zincirimiz içerisinde dünyada kurduğumuz herhangi bir rüzgâr türbinine jeneratör ihraç edebilecek bir potansiyele sahip” dedi.

Üretilen jeneratörler YEKA projesinde de kullanılacak

Siemens Gamesa Renewable Energy, Türkiye için yaklaşık 1 gigawatt’lık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. CEO Hakan Yıldırım, Türkiye’de üretilen jeneratörlerin YEKA projesinde de kullanılacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bugün burada kurulmuş olan jeneratörler bizim YEKA’dan önce kuracağımız 10 türbinlik bir santralde kullanılacak olan jeneratörler. Ama aynı türler, belki bir büyüğü YEKA’da da kullanılacak. Dolayısıyla bu kabiliyeti belki YEKA projesine başlamamıza, fabrikayı kurmamıza bir buçuk sene olmasına rağmen bu kabiliyete ulaşmış olmak tabii YEKA projesiyle ilgili de bizim özgüvenimizi artırıyor ciddi bir şekilde.”

EMS Electronics Genel Müdürü Hüsamettin Canbaz ise yerlilik oranını yüzde 55’ten yüzde 70’lere kadar çıkarmayı hedeflediklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. (Kaynak: iha.com.tr)

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap