Connect with us

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

YEKA RES-2 ertelendi!

Yayın tarihi:

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, YEKA RES-2 ihalesinin ertelendiğini duyurdu. Ertelemenin gerekçesi ise başvuru yapan şirketlerden birinin itirazı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen bin megavat kapasiteli Rüzgar YEKA RES-2 ihalesine 9 şirket başvuruda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, 4 bölgede toplam bin megavat kapasiteli İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesine 9 şirket başvuruda bulundu.

Bakanlıkta düzenlenen “YEKA RES-2 Yarışma Başvuru Dosyalarının İncelenmesi Toplantısı”nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ihaleye katılmak için başvuran şirketlerle ilgili açıklamada bulundu.

Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla bölgeleri için belirlenen projeler için toplamda 1 milyar dolar yatırım yapılması öngörüldü. Projeler tamamlandığında 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılamaya yetecek bir kurulum gerçekleştirilmiş olacak.

Tarihi daha sonra duyurulacak ihalenin, açık eksiltme usulüyle gerçekleştirileceği ve kilovatsaat başına tavan fiyatın 5,5 dolar/cent olacağı açıklanmıştı.

İhaleye girecek şirketler her bölge için ayrı fiyat teklifi sunacak. YEKA RES-2 ihalesi kapsamında kurulacak tesisler için lisans süresi ise 49 yıl olacak.

İhaleye katılmak için başvuruda bulunan 9 şirketin bölgelere göre dağılımı şöyle:

Balıkesir Bölgesi

Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd Şti

– Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ

– RES Anatolia Holding AŞ

– Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

– B. Ergünler Yol Yapı İnşaat, Taahhüt, Madencilik, Nakliyecilik, Sanayi Ticaret AŞ

– Eze İnşaat AŞ

– Çinili RES Enerji Üretim Sanayi Tic AŞ

– İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

Çanakkale Bölgesi

– Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd Şti

– Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ

– Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

– Eze İnşaat AŞ

– Gem Wind Sanayi Tic AŞ

– İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

Aydın Bölgesi

– Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd Şti

– Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

– Eze İnşaat Anonim Şirket

– İklim Elektrik Yatırım ve Sanayi Ticaret AŞ

Muğla Bölgesi

– Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd Şti

– Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

– Eze İnşaat AŞ

– İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

Kocalar RES’te elektrik üretimi başladı

Yayın tarihi:

-

2020’ye kadar yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 1000 MW’lık enerji üretim santrali kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji; yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Akfen’in Çanakkale’de bulunan 30,6 MW gücündeki Kocalar rüzgâr enerji santrali elektrik üretimine başladı.

 Akfen Yenilenebilir Enerji 2019 yılı içerisinde Çanakkale ve Denizli’de toplam kurulu gücü 245 MW olan 3 rüzgâr enerjisi santrali projesi daha hayata geçirecek. Böylelikle şirketin sadece rüzgârda toplam kurulu gücü 275 MW’a ulaşırken; yenilenebilir enerji kaynaklarından toplam kurulu gücü 632 MW’a çıkacak.

Türkiye’nin 5 bölgesine 530 milyon dolar değerinde 378 MW gücünde tamamı yerli ve yenilenebilir 13 rüzgâr ve güneş enerjisi santrali kurmak için yerli – yabancı 6 bankanın güçlerini birleştirip ‘Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini’ sağladığı Akfen Yenilenebilir Enerji yatırımlarına devam ediyor.

Son yıllardaki yatırım atılımıyla Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yerli ve yenilenebilir enerji santrallerinin önemli bir oyuncusu haline gelen Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ilk rüzgâr enerjisi santrali olma özelliği taşıyan Çanakkale’deki Kocalar RES projesinde elektrik üretimi başladı.

30,6 MW kurulu gücündeki Kocalar RES projesinde üretilen enerjiyi ulusal elektrik ağı üzerinden tüm Türkiye’ye ulaştırarak 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını rüzgârdan tek başına karşılayacak.

Kocalar RES’in yanı sıra; 2019 yılı içerisinde Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından yapımı devam edilen Çanakkale’deki 112 MW’lık Üçpınar RES ve 58 MW’lık Hasanoba RES; Denizli’deki 75 MW’lık Denizli RES projelerinin tamamlanıp; elektrik üretimine başlamasıyla şirketin rüzgardaki kurulu gücü 275 MW’a ulaşacak.

Çanakkale’de 120 bin hanenin yıllık elektriği rüzgârdan

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu; Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip en yüksek illerinden Çanakkale’de üretime geçen Kocalar RES projesinin; 120 bin kişinin yıllık enerji tüketimini; tek başına karşılayacağını ifade etti.

9 adet rüzgâr türbininin oluşturduğu Kocalar RES’in; yıllık 60 GWh elektriği ulusal şebeke üzerinden Türkiye’nin hizmetine sunacağına ve 48 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salınımını engelleyeceğine dikkat çeken Karabeyoğlu: “Akfen Yenilenebilir Enerji olarak tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yıl sonuna kadar 4 rüzgâr santralimizin elektrik üretimine başlamasıyla; sadece rüzgârda; 275 MW’lık kurulu güç kapasitesine ulaşacağız. Bu yatırımlarla; yenilenebilir enerjideki toplam kurulu gücümüz; 632 MW’a çıkacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

Dinar RES, elektrik üretimini artırıyor

Yayın tarihi:

-

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde bulunan Türkiye’nin ikinci büyük rüzgâr enerji santrali Dinar RES Ocak ayında, santralin kuruluşundan bu yanaki en yüksek ocak ayı elektrik üretim rakamına ulaştı.

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde bulunan Türkiye’nin ikinci büyük rüzgâr enerji santralinde Ocak’ta, santralin kuruluşundan itibaren en yüksek ocak ayı elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Yapımına GÜRİŞ tarafından 2012 yılında 22 türbinle başlanan Dinar Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES), 2013 yılında 12, bir yıl sonra da 16 türbinin eklenmesiyle büyüdü. Projenin ikinci etabında ise santral 31 türbin inşa edilerek Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrallerinden biri oldu.

Dinar RES İşletme Müdürü Alparslan Astepe, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, firma olarak 2000’li yıllarda enerji sektörüne girdiklerini söyledi. Astepe, bu sektördeki yatırımlarının tamamen yenilenebilir enerji üzerine olduğunu, rüzgar enerjisi santralleri, hidroelektrik santraller ve jeotermal enerji yatırımlarının bulunduğunu ifade etti.

Önemli yatırımlarından birinin Dinar RES olduğunu dile getiren Astepe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dinar RES, 2012 yılında 22 türbinle faaliyete başladı. 2013 yılında 12 türbin, 2014 yılında 16 türbin faaliyete geçti. 2016 yılında ilave yatırımlarımızla 31 türbin daha eklenerek toplamda 81 türbin ve 200 megavatla Türkiye’nin ikinci büyük rüzgâr enerjisi santrali oldu. Santralimiz yılda yaklaşık 600 milyon kilovatsaat enerji üretimiyle, yıllık 250 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede.”

“Rekor seviyede üretim gerçekleştirdik”

Santralde çalışanların yörede yaşayan kişiler olduğunu, bu açıdan bulundukları bölgeye istihdam açısından da katkı sağladıklarını vurgulayan Astepe, şöyle konuştu: “Yatırımımızı, rüzgâr ölçümleri ve fizibilite çalışmalarına dayanarak yaptık. Santralimiz kurulduğundan itibaren ocak ayları içindeki en iyi üretimimizi gerçekleştirdik. Üretimin yüksek olması tamamen rüzgârın fazla olmasına bağlı. Üretimimiz yaklaşık 60 milyon kilovatsaat olarak gerçekleşti. Bu rakam tahminlerimizin üzerinde. Aynı şekilde hidroelektirik santrallerimizde de rekor seviyede üretim gerçekleştirdik.”

Astepe, enerji sektörünün oldukça geniş bir sektör olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Ülkemiz maalesef enerjide dışa bağımlı durumda. Hâlâ enerjimizin yaklaşık yüzde 45’ini doğal gazdan karşılıyoruz. Bizim buradaki en büyük hedefimiz, ülkemizin öz kaynaklarıyla, milli kaynaklarıyla üretim gerçekleştirmek. Bunları en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Dolayısıyla yatırımlarımızı tamamen öz kaynaklarımızla yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapıyoruz. Amacımız, doğal gazdan sağladığımız enerjinin miktarını, dolayısıyla yurt dışına bağımlığımızı azaltmak. Cari açığın en büyük kısmı doğal gazdan kaynaklanıyor. Cari açığımızı azaltmak ve ülkemizin menfaatleri açısından yenilenebilir enerji yatırımları önemli.” (Kaynak: aa.com.tr)

 

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com