Connect with us

Binalardaki rüzgar yükü ve cephe rüzgar basıncı hesaplamalarında WINDTHINK uzmanlığı

Yayın tarihi:

-

Rüzgar enerjisi uygulamalarının yanı sıra hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) konusunda geniş bir deneyime sahip olan WINDTHINK, yapı fiziği alanındaki çözümleri ile hizmet portföyünü genişletiyor.

Çok katlı yüksek binalara olan mevcut eğilim, rüzgar hareketinden etkilenen birçok yapının ortaya çıkmasına neden olmuş, bu da modern yapı tasarımında kayda değer bir husus haline gelmiştir. Rüzgar, yapılarla etkileşime girdiğinde cephe elemanlarının veya yapının tamamının rüzgar yüklerinden etkilenmesine hatta zarar görmesine sebep olup güvenlik, yaşanılabilirlik gibi unsurları ve bakım-onarım maliyetlerini etkiler.

Rüzgar hareketlerinin yapılara etkileri konusundaki hizmetleriyle WINDTHINK, yapısal bileşenler üzerindeki rüzgar basıncından bina sakinlerinin rahatı ve emniyetine kadar birçok konuda rüzgarın yapınızın tasarımını ne şekilde etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Karmaşık mühendislik problemlerini çözüme kavuştururken müşterilerimize benzersiz çözümler sağlıyoruz. Bu çözümlerin müşterilerimize zamanında ulaşması yapılarını tam anlamıyla optimize etmelerine imkân tanıyor.

Hizmetimiz ve temel yetkinlikler

Yapılar üzerindeki rüzgar etkileri hizmetleri konusundaki temel yetkinliklerimiz, binalardaki rüzgar yükleri, cephe rüzgar basınçları ve yayaların rüzgar konforu ile güvenliğidir.

Basitten karmaşığa, mesken ve ticaret binaları, havalimanları, istasyonlar, stadyumlar, amfi tiyatrolar vb. dâhil olmak üzere tüm biçimlerde ve ölçülerde yapılar için rüzgar yükü ve cephe rüzgar basıncı analizi hizmetleri sağlıyoruz.

Yapı ve cephe rüzgar yükleri çalışmalarımız ve analizlerimiz hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD), toplu bölge modelleme, mühendislik pratiğini temel alan sayısal analitik ve ampirik kanunlar ile metodolojilere dayanıyor. Yaklaşımdan bağımsız olarak, yaptığımız iş, uzmanlarımızın çeşitli projelerdeki yıllara dayanan tecrübesinden besleniyor.

Çözümlerimiz, ASHRAE, EuroCode, CIBSE, BRE ve diğer mühendislik standartları ve kodlarında yer alan çok defa doğrulanmış ve onaylanmış metodolojileri temel alıyor. Bunun yanında yerel standart ve kodlara da adapte olabiliyoruz.

İnşaat sonrası aşamada veya kullanım esnasında ortaya çıkan ya da sürmekte olan problemler için değerlendirme yapıyoruz. Fizibilite ve rüzgar hareketlerinin yapısal sonuçları hakkında çözüm önerileri veriyor ve yenilikçi çözümler sağlıyoruz. Mevcut olarak, kullanımda olan yapılar ya da projenin tamamlanmasının ardından ortaya çıkan rüzgar kaynaklı problemlerin çözümü için düzeltici ölçütlerle ilgili tavsiyelerde bulunuyoruz.

Aşağıda, cephe rüzgar basıncı için CFD çalışmalarıyla ilgili, gerçek bir projeden alınmış örnekleri görebilirsiniz:

Yayaların rüzgâr konforunu test etmek ve değerlendirmek için yaya seviyesindeki ortamı ve terasların kapladığı alanları modelleyip bunları endüstri tarafından kabul görmüş endekslere göre değerlendiriyoruz. Konfor düzeyi düşük olan bölgeleri belirliyor ve iyileştirme önerileri sunuyoruz. Çalışmalarımız, şehir ısı adaları etkisini artıran şehir kanyonlarının değerlendirilmesini de kapsıyor. Ayrıca, yaya geçitleri, kaldırımlar, plazalar, teraslar vb. hakkında güvenlik değerlendirmelerini de gerçekleştiriyoruz. Bu değerlendirmeler, rüzgar koşullarının uygunluğu ve hangi tasarım düzenlemelerinin ya da iyileştirme ölçütlerinin gerektiğini gösterir.

Uygulamalarımızda tipik olarak Londra Şehri LDCC Lawson ya da Well Certification Kriterleri kullanılıyor. Bu kriterler, farklı kullanım şekillerinde ve rüzgar hızlarında belirli bir aralığın geçilmesindeki olasılıklara yüzdelik ifadeyle yer verir; bu da rüzgar konforunun ve farklı tiplerdeki konfigürasyonların ve şemaların değerlendirilmesi için pratik bir yaklaşım sağlar. Aşağıda rüzgar konforu modellemesi çıktısına bir örneği görebilirsiniz:

Nasıl çalışıyoruz?

Metodlar ve iş prosedürleri, müşterilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak en iyi çözümleri sağlamak üzere en uygun metodolojiler ve sayısal yaklaşımlarla görevlerin fiziksel ve matematiksel düzeylerde anlaşılması ve hassas formülasyona dayanıyor.

Çözümlerimiz ve hesaplama sonuçlarımız, yapı performansını geliştiren ve optimize eden mühendisler, tasarımcılar, plancılar ve mimarların kullanımına sunuluyor.

Danışmanlar olarak, müşterilerimizin rüzgarın yapılar üzerindeki etkileriyle ilgili tüm sorularını yanıtlamak üzere yakın işbirliğine giriyoruz. Sonunda da, rüzgarla ilişkili sorunların tanımlarının ve değerlendirmelerimizin yer aldığı, detaylı ve anlaşılması kolay, yaratıcı çözümleri de içeren raporumuzu sunuyoruz.

Hizmetlerimize neden ihtiyaç var?

Öncelikle ve en önemli olarak, hizmetlerimiz mesken sakinleri ve yayalar için güvenli ortamlar yaratmaya katkı sağlamaktadır. Ayrıca;

  • Optimizasyon sunucunda maalyetlerin düşürülmesi
  • Rüzgar sorunlarının erken tanımlanmasıyla optimizasyon için yapısal ve biçimsel değişkliklerin ve sönümleme sistemlerinin kullanımı ile fırsatlar yaratıyoruz.

Yapılarda rüzgar etkisi konusu dışında, WINDTHINK, trafik ve mesken sakinlerinin termal konforu ve güvenliği için bilinen potansiyel tehlikeler olan aşırı güneş parlaklığı ya da aşırı gölgeleme için de analizler sağlıyor. Ayrıca, termal konfor, hava kalitesi ve havalandırma performansı, temiz odalar, baca etkisi dahil olmak üzere kapalı ve yarı kapalı ortam değerlendirmeleri de sağlamaktayız. Bunların yanında, yangın ve duman yayılım modelleri, pasif ve aktif yangından koruma cihazlarının değerlendirmesi, mekanik havalandırma sistem değerlendirmesinden meydana gelen yangın modellemesi hizmetlerimiz de mevcuttur.

Bina fiziği ve diğer alanlardaki hizmetlerimize ve detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz: www.wind-think.com

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Genel

Hardware ve Fastener Expo Eurasia 91 Ülkeden 11.114 Ziyaretçi Ağırladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Hardware ve Fastener Expo Eurasia 91 Ülkeden 2.309 Ziyaretçi Ağırladı

Hırdavat ve bağlantı elemanları sektöründe büyük bir başarıya imza atıldı! Sektörün önde gelen buluşma noktası Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia ve Avrasya Endüstriyel Bağlantı ve Sabitleme Elemanları Fuarı Fastener Expo Eurasia, 9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde büyük bir katılım ile gerçekleşti. Fuarlar %30 rekor artışla, 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. 

Avrasya Uluslararası Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia ve Avrasya Endüstriyel Bağlantı ve Sabitleme Elemanları Fuarı Fastener Expo Eurasia fuarları, bu yıl %30 rekor bir artışla 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarı elde etti. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarlar, sektör profesyonellerini bir araya getiren ve yenilikçi ürünlerin sergilendiği önemli bir platform olarak yoğun ilgi gördü. 

HISİAD Akademi Seminerleri Ziyaretçilerden Büyük İlgi Gördü

Fuar kapsamında Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği HISİAD Akademi tarafından düzenlenen seminerlere katılım da oldukça yüksekti. 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen seminerlerde, sektörün önde gelen isimleri sunumlar yaparak katılımcılarla önemli bilgiler paylaştılar. 

Sektöre Büyük Katkı Sağlandı

RX Tüyap organizatörlüğünde HISİAD ve BESİAD iş birliği ile düzenlenen fuarlarda 300’den fazla katılımcı firma ve firma temsilcisi ürün ve hizmetlerini sergiledi. 4 gün boyunca ziyaretçiler hırdavat ve bağlantı elemanlarına yönelik en yeni trendleri ve gelişmeleri keşfetme imkanı buldu. Fuarlarda elektrikli el aletlerinden iş güvenliği malzemelerine, bağlantı elemanlarından yüzey işleme kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuldu. Geçen yıla kıyasla uluslararası ziyaretçi sayısında %30 rekor bir artış yakalayan fuarlar, 91 ülkeden 2.309 uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Fuarlar toplamda ise 11.114 kişi tarafından ziyaret edildi. 

Fuar kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle organize edilen uluslararası alım heyetleri, katılımcı firmalara yeni iş bağlantıları kurma ve ihracat potansiyellerini geliştirme imkanı sundu. Fuarın ilk günü 60’dan fazla uluslararası VIP alıcı B2B görüşmeler gerçekleştirdi. 4 gün boyunca fuarda ağırlanan 400 kişilik uluslararası alım heyetleri, Türkiye’deki hırdavat ve bağlantı elemanları sektörünün ihracat potansiyelini gözlemleme ve değerlendirme fırsatı buldu.

RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, fuarların sektöre önemli katkılar sağladığını belirterek şunları söyledi: “Hardware Eurasia Fuarı’mızın bu sene üçüncüsünü, Fastener Expo Fuarı’mızın ise ikincisini gerçekleştirdik. Hardware Eurasia ve Fastener Expo Eurasia fuarları, hırdavat ve bağlantı elemanları sektörünün önemli birer platformu olmaya devam ediyorlar. Bu fuarlarımızda geçen yıla göre uluslararası ziyaretçi sayısında %30’un üzerinde bir artış kaydettik. Önümüzdeki senelerde de düzenlenmeye devam edecek fuarlarımız her iki endüstrinin ihracat potansiyeline katkı sağlayacak.”

Devamını oku

Yatırımcılar

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Polat Enerji, Soma RES’le Avrupa’da liderlik hedefliyor 

Yayın tarihi:

-

Yazar

756,2 MWm kurulu gücüyle rüzgar enerjisinde sektör liderliğini elinde bulunduran Polat Enerji, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşması ve enerji tedarik kaynaklarının çeşitlenmesi için yatırımlarını sürdürüyor. 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlara devam eden Polat Enerji, orta vadeli hedefleri arasında Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmayı planlıyor.

Toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üreten Polat Enerji, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği rüzgar enerjisi konusunda liderliğini sürdürüyor. Yıllık enerji üretim kapasitesi 2 milyar KWh’e ulaşan Polat Enerji, kapasite artırımı yatırımlarının yanı sıra enerji depolama çalışmalarını da sürdürerek bu alanda da ilkler arasında yer almayı hedefliyor. Geçtiğimiz sene Yalova’daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımı ile santral kurulu gücünü 121,1 MWm’ye yükselten Polat Enerji, farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına bu sene de devam ediyor. 

Polat Enerji’nin orta vade yatırım hedefleri arasında ise, 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlarına devam ederek, Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmak yer alıyor.

Rüzgar enerjisinde Türkiye’de lider

Polat Enerji’nin rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık %6,1’ni oluşturuyor. Elektrik üreticilerinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sahip oldukları kurulu güçleri baz alınarak yapılan araştırmaya göre Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu 719,8MWm’lik kapasitesi ile Türkiye’de yıllardır bulunduğu lider konumunu 2023 sonu itibarı ile de koruyor. Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında 2 milyar kWh’e yakın elektrik üretimi ile yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eş değer 1,3 milyon ton civarında karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor. 

Türkiye, hedefe emin adımlarla ilerliyor

Rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrik anlamında çok önemli kaynaklara sahip olan Türkiye’de, yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı son 10 yılda önemli bir artış göstererek %29’dan %42’ye çıkıyor. Ulusal Eylem Planı (UEP) Kapsamında Türkiye’nin 2035 yılı enerji hedefleri doğrultusunda, toplam kurulu kapasitesinin 189,7 GW seviyesine ulaşması öngörülüyor. Bu çerçevede, yenilenebilir enerjinin kurulu güçteki payının yaklaşık %65’e, elektrik üretimindeki payının ise %55’e yükselmesi bekleniyor. Aynı dönemde, rüzgar ve güneş enerjisinin Türkiye toplam kurulu elektrik gücünün %43,5’ini ve toplam üretilen elektriğin ise %34,2’sini oluşturması hedefleniyor.

Türkiye’nin hedefe emin adımlarla ilerlediğini belirten Polat Enerji CEO’su Cem Deniz, “Geçen yıl rüzgar enerjisi yatırımlarında yaklaşık 400 MWe kurulu güç devreye alınabildi. Güneş enerjisinde ise yaklaşık 2 GW’a yakın kurulu güç devreye alındı, bunun neredeyse %90’ını lisanssız elektrik üretim santralleri oluşturuyor. Ulusal planlardaki hedeflere ulaşabilmemiz için ise her sene rüzgarda en az 1,5 GW, güneşte en az 3,5 GW kurulu gücü devreye almamız gerekiyor.  Türkiye’nin güçlü potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflerin dahi üzerine çıkma imkanına sahibiz. Sektör olarak en büyük beklentimiz, hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirmek ve Türkiye’nin sahip olduğu muazzam yenilenebilir enerji potansiyelini tüm paydaşlarımızla beraber gerçeğe dönüştürmek” açıklamasında bulunuyor.

Enerjide arz güvenliği önemli

Pandemi ve sonrasında yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının küresel anlamda enerji sektöründe arz güvenliği konusunu gündeme taşıdığını ifade eden Deniz, özellikle Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığını dile getiriyor. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum bağlamında stratejik bir pozisyonda olduğunu ifade eden Polat Enerji CEO’su Cem Deniz “Türkiye sadece yenilenebilir enerji üretimi ile de değil aynı zamanda yenilenebilir enerji sektörüne yönelik yerli imalat sanayinde de önemli bir aşama kaydetmiştir. Türkiye yenilenebilir enerji anlamında hem yurt içi yatırımcılar hem de yurt dışından gelecek yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuşuyor.

Devamını oku

Dernekler

Rüzgar Sektörü Eylül’de Hamburg’a Çıkartma Yapacak!

Yayın tarihi:

-

Yazar

Bu yılı rüzgarda ‘Seferberlik Yılı’ ilan eden Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), Türk rüzgar sektörünün sanayi, üretim ve ihracat potansiyelini Avrupa genelinde vurgulama amaçlı faaliyetlerine Eylül ayında düzenlenecek WindEnergy Hamburg Fuarı’na yine oldukça geniş bir heyetle katılarak devam edecek. Türkiye rüzgar sektöründe sanayi ve hizmet ihracatını artırabilmeyi ve sektörün “Avrupa’nın en güvenilir tedarik partneri” olduğunu vurgulamayı amaçlayan geniş katılımlı organizasyonda kamu ve özel sektörde karar verici konumda bulunan üst düzey yöneticiler yer alacak.

“Geleceğin Enerji Haritasını Birlikte Çizelim” temasıyla WindEnergy Hamburg organizasyonunun hazırlık çalışmalarına başlayan TÜREB yönetimi, sektörün üst düzey isimlerinden oluşan 100’ü aşkın katılımcıyla ülkemizin rüzgâr enerjisi potansiyelini uluslararası arenada tanıtmak ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek amacıyla 23-27 Eylül tarihleri arasında Hamburg’da olacak.

Rüzgar enerjisi değer zincirini baştan sona kapsayan organizasyon yapısıyla dünyanın en çok izlenen fuarlarından biri olan WindEnergy Hamburg, ekipman ve bileşen üreticilerinden proje geliştiricileri ve operatörlerine, bilim insanlarından politikacılara kadar oldukça geniş bir katılımcı kitlesine sahip. Fuarın bu yılki gündeminde yeniden güçlendirme, şebeke bağlantı zorlukları ve yeni enerji depolama çözümleri başlıkları en üst sıralarda yer alıyor. WindEnergy Hamburg kapsamında düzenlenecek 150’yi aşkın panel ve konferansta emisyon hedefleri dolayısıyla aksiyonlarını artırmaları yönünde baskı altında bulunan şebeke işletmecileri ve hükümetlerden beklentiler, rüzgar santrallerinin yaygınlaştırılması, yaşam ömrünü doldurmaya yaklaşan rüzgar enerji santrallerinde rehabilitasyon çalışmaları, depolama teknolojileri ve özellikle türbin teknolojilerinde çığır açan teknolojiler gibi sektörün öne çıkan konuları ele alınacak. Etkinliğe her yıl ortalama 100 ülkeden 40 bini aşkın ziyaretçi katılıyor.

WindEnergy Hamburg Fuarı’nda TÜREB öncülüğünde kurulacak Türkiye Pavilyonu’nda sektörün önde gelen şirketleri sundukları ürün ve çözümleri birebir fuar katılımcılarına aktaracak. Türkiye heyetinde yer alacak katılımcıların bir kısmı kamu ve özel sektör adına fuardaki çeşitli panel ve konferanslarda konuşmacı olarak da yer alacak.

İlgili kamu kurumlarından üst düzey katılımların beklendiği heyet, ziyaret kapsamında dünyanın önde gelen rüzgar şirketleriyle çeşitli iş birliği toplantılarına ve görüşmelere katılacak. Heyet üyeleri Hamburg bölgesindeki rüzgar teknolojisi tesislerine düzenlenecek teknik ziyaretlerle son gelişmeleri yerinde görme fırsatı da bulacak.

Devamını oku

Trendler