Connect with us

Binalardaki rüzgar yükü ve cephe rüzgar basıncı hesaplamalarında WINDTHINK uzmanlığı

Published

on

Rüzgar enerjisi uygulamalarının yanı sıra hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) konusunda geniş bir deneyime sahip olan WINDTHINK, yapı fiziği alanındaki çözümleri ile hizmet portföyünü genişletiyor.

Çok katlı yüksek binalara olan mevcut eğilim, rüzgar hareketinden etkilenen birçok yapının ortaya çıkmasına neden olmuş, bu da modern yapı tasarımında kayda değer bir husus haline gelmiştir. Rüzgar, yapılarla etkileşime girdiğinde cephe elemanlarının veya yapının tamamının rüzgar yüklerinden etkilenmesine hatta zarar görmesine sebep olup güvenlik, yaşanılabilirlik gibi unsurları ve bakım-onarım maliyetlerini etkiler.

Rüzgar hareketlerinin yapılara etkileri konusundaki hizmetleriyle WINDTHINK, yapısal bileşenler üzerindeki rüzgar basıncından bina sakinlerinin rahatı ve emniyetine kadar birçok konuda rüzgarın yapınızın tasarımını ne şekilde etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Karmaşık mühendislik problemlerini çözüme kavuştururken müşterilerimize benzersiz çözümler sağlıyoruz. Bu çözümlerin müşterilerimize zamanında ulaşması yapılarını tam anlamıyla optimize etmelerine imkân tanıyor.

Hizmetimiz ve temel yetkinlikler

Yapılar üzerindeki rüzgar etkileri hizmetleri konusundaki temel yetkinliklerimiz, binalardaki rüzgar yükleri, cephe rüzgar basınçları ve yayaların rüzgar konforu ile güvenliğidir.

Basitten karmaşığa, mesken ve ticaret binaları, havalimanları, istasyonlar, stadyumlar, amfi tiyatrolar vb. dâhil olmak üzere tüm biçimlerde ve ölçülerde yapılar için rüzgar yükü ve cephe rüzgar basıncı analizi hizmetleri sağlıyoruz.

Yapı ve cephe rüzgar yükleri çalışmalarımız ve analizlerimiz hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD), toplu bölge modelleme, mühendislik pratiğini temel alan sayısal analitik ve ampirik kanunlar ile metodolojilere dayanıyor. Yaklaşımdan bağımsız olarak, yaptığımız iş, uzmanlarımızın çeşitli projelerdeki yıllara dayanan tecrübesinden besleniyor.

Çözümlerimiz, ASHRAE, EuroCode, CIBSE, BRE ve diğer mühendislik standartları ve kodlarında yer alan çok defa doğrulanmış ve onaylanmış metodolojileri temel alıyor. Bunun yanında yerel standart ve kodlara da adapte olabiliyoruz.

İnşaat sonrası aşamada veya kullanım esnasında ortaya çıkan ya da sürmekte olan problemler için değerlendirme yapıyoruz. Fizibilite ve rüzgar hareketlerinin yapısal sonuçları hakkında çözüm önerileri veriyor ve yenilikçi çözümler sağlıyoruz. Mevcut olarak, kullanımda olan yapılar ya da projenin tamamlanmasının ardından ortaya çıkan rüzgar kaynaklı problemlerin çözümü için düzeltici ölçütlerle ilgili tavsiyelerde bulunuyoruz.

Aşağıda, cephe rüzgar basıncı için CFD çalışmalarıyla ilgili, gerçek bir projeden alınmış örnekleri görebilirsiniz:

Yayaların rüzgâr konforunu test etmek ve değerlendirmek için yaya seviyesindeki ortamı ve terasların kapladığı alanları modelleyip bunları endüstri tarafından kabul görmüş endekslere göre değerlendiriyoruz. Konfor düzeyi düşük olan bölgeleri belirliyor ve iyileştirme önerileri sunuyoruz. Çalışmalarımız, şehir ısı adaları etkisini artıran şehir kanyonlarının değerlendirilmesini de kapsıyor. Ayrıca, yaya geçitleri, kaldırımlar, plazalar, teraslar vb. hakkında güvenlik değerlendirmelerini de gerçekleştiriyoruz. Bu değerlendirmeler, rüzgar koşullarının uygunluğu ve hangi tasarım düzenlemelerinin ya da iyileştirme ölçütlerinin gerektiğini gösterir.

Uygulamalarımızda tipik olarak Londra Şehri LDCC Lawson ya da Well Certification Kriterleri kullanılıyor. Bu kriterler, farklı kullanım şekillerinde ve rüzgar hızlarında belirli bir aralığın geçilmesindeki olasılıklara yüzdelik ifadeyle yer verir; bu da rüzgar konforunun ve farklı tiplerdeki konfigürasyonların ve şemaların değerlendirilmesi için pratik bir yaklaşım sağlar. Aşağıda rüzgar konforu modellemesi çıktısına bir örneği görebilirsiniz:

Nasıl çalışıyoruz?

Metodlar ve iş prosedürleri, müşterilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak en iyi çözümleri sağlamak üzere en uygun metodolojiler ve sayısal yaklaşımlarla görevlerin fiziksel ve matematiksel düzeylerde anlaşılması ve hassas formülasyona dayanıyor.

Çözümlerimiz ve hesaplama sonuçlarımız, yapı performansını geliştiren ve optimize eden mühendisler, tasarımcılar, plancılar ve mimarların kullanımına sunuluyor.

Danışmanlar olarak, müşterilerimizin rüzgarın yapılar üzerindeki etkileriyle ilgili tüm sorularını yanıtlamak üzere yakın işbirliğine giriyoruz. Sonunda da, rüzgarla ilişkili sorunların tanımlarının ve değerlendirmelerimizin yer aldığı, detaylı ve anlaşılması kolay, yaratıcı çözümleri de içeren raporumuzu sunuyoruz.

Hizmetlerimize neden ihtiyaç var?

Öncelikle ve en önemli olarak, hizmetlerimiz mesken sakinleri ve yayalar için güvenli ortamlar yaratmaya katkı sağlamaktadır. Ayrıca;

  • Optimizasyon sunucunda maalyetlerin düşürülmesi
  • Rüzgar sorunlarının erken tanımlanmasıyla optimizasyon için yapısal ve biçimsel değişkliklerin ve sönümleme sistemlerinin kullanımı ile fırsatlar yaratıyoruz.

Yapılarda rüzgar etkisi konusu dışında, WINDTHINK, trafik ve mesken sakinlerinin termal konforu ve güvenliği için bilinen potansiyel tehlikeler olan aşırı güneş parlaklığı ya da aşırı gölgeleme için de analizler sağlıyor. Ayrıca, termal konfor, hava kalitesi ve havalandırma performansı, temiz odalar, baca etkisi dahil olmak üzere kapalı ve yarı kapalı ortam değerlendirmeleri de sağlamaktayız. Bunların yanında, yangın ve duman yayılım modelleri, pasif ve aktif yangından koruma cihazlarının değerlendirmesi, mekanik havalandırma sistem değerlendirmesinden meydana gelen yangın modellemesi hizmetlerimiz de mevcuttur.

Bina fiziği ve diğer alanlardaki hizmetlerimize ve detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz: www.wind-think.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com