Connect with us

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

EKSİM, rüzgar santrallerinde Nordex’in Vortex Generator çözümlerini uyguladı

Yayın tarihi:

-

Nordex Group, Vortex Generator ile önceki nesil türbinlerin yıllık enerji üretimini optimize ediyor. Nordex Group, Gamma N100 yatırımcılarına üretim performansını artıran Vortex Generator ile yeni bir çözüm sunmaktadır.

Rüzgar türbinleri yenilenebilir elektrik enerjisi üretimi için en önemli kaynaklardandır. Üreticiler ve yatırımcılar bir türbinden her zaman için daha fazla verim almayı hedeflerler. Bu sebeple, rüzgar türbinleri kanatlarında verimliliği artırmak için bazı deneysel çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda kanadın kök kısmına yakın spesifik olarak yerleri teorik ve pratik çalışmalarca saptanmış noktalara “Vortex Generator” adı verilen bazı özel aerodinamik aparatların montajının yapılması uygun görülmüştür.

Vortex Generator’ler Emme kabuğu (Suction side) üzerinden geçen hava akımlarını, düzgün bir doğrultu yaratarak ve hava akımına en ideal yönü vererek yüzeye eşit dağıtırlar. Kanadı döndüren rüzgar momentindeki dalgalanmayı en aza indirirler. Dolayısıyla, ortalama rotor momentinde sağlanan artışa ve sahadaki rüzgar rejimine bağlı olarak yıllık enerji üretiminde (AEP) %1,5 ile %3 oranında artış sağlamaktadır.

Vortex Generator’lerin performans artışını doğrulamak amacı ile 12 aylık bir ölçüm içeren pilot proje yapılmıştır. Ölçüm değerlendirme metodolojisi ve performans analizi DNV GL tarafından onaylanan pilot proje, yıllık enerji üretiminde (AEP) %3’e varan artış göstermiştir.

Vortex Generator’un uygulaması sonunda yatırımcıya olan finansal katkısı incelendiğinde, türbin yaşı, sahadaki rüzgar rejimi ve santralin gelirine bağlı olarak, yatırımın geri dönüş süresinin 2,2 ile 2,8 yıl arasında olduğu görülmektedir.

Vortex Generator’ler, her kanadın üstüne 77 adet olmak üzere, toplamda 1 set kanat için 231 adet uygulanmaktadır. Kullanılan özel bir kimyasal ile kanatlara yapıştırılan Vortex Generator’ler için uygun hava şartları dikkate alınmalıdır. Montajın yapılabilmesi için, sahanın rüzgar hızının 8 m/sn’nin altında, hava sıcaklığının 4°C üstünde ve kanat zemininin kuru olması gerekmektedir. Bir ipli erişim ekibi ile 3 kanadın montajını 1 günde gerçekleştirmektedir.

Nordex Türkiye, en büyük türbin parklarından birine sahip olan Eksim Yatırım Holding için toplam 86 adet Gamma N100 rüzgar türbini kanadının aerodinamiğini Vortex Generator’lerle optimize etti. Vortex Generator montajı ile önceki nesil türbinlerin üretim performansının ortalama %1,5 ile %2,2 (AEP) oranında enerji artışı sağlanmıştır.

Nordex’in global Vortex Generator uygulamalarında montajı yapan ekiplerin özel eğitimli ve sertifikalı olması gerekmektedir.

Türkiye’deki projeler için yurtdışından özel izin ve eğitimler alınarak iki özel ekip kurulmuştur. Kararlılıkla kurulan özel ekipler sayesinde pandemi dönemindeki kısıtlamalara rağmen söz verilen tarihten önce başarıyla tamamlanarak teslim edilmiştir. Türkiye’deki beş farklı rüzgar sahasından oluşan bu proje, Nordex Group’un bugüne kadar olan en büyük Vortex Generator projesidir.

Eksim Yatırım Holding Genel Müdürü Sabahattin Er’in proje hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Eksim Yatırım Holding olarak portföyümüzün enerji üretimini ve verimliliğini artırmak için sürekli teknik gelişmeler arayışındayız. Gama N100 türbinlerimizin kanatlarına Vortex Generator’lerin montaj projesiyle, enerji üretiminin artırılması amaçlandı ve projenin beş farklı rüzgar parkında 86 rüzgar türbinine uygulanmasına karar verildi. Küresel Covid-19 salgını nedeniyle yaşanabilecek olası gecikmelere rağmen projenin Nordex Türkiye servis ekipleri tarafından profesyonelce yönetildiğinden ve hatta planlanan tarihten önce tamamlanmasından ötürü çok memnunuz. Nordex Türkiye ve Nordex Satış Sonrası Servis Ekiplerine, projenin planlanması ve yürütülmesindeki işbirliği, profesyonellik ve kararlılıkları için teşekkür ederiz.”

Vortex Generator’ler, önceki nesil Gamma N100 rüzgar türbinlerinin performansını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için ideal bir çözümdür.

Nordex Group, yeni türbinlerdeki en son teknolojilerini eski filosuna uyarlayarak üretim performansını artıracak ürünler (Upgrade) geliştirmektedir. Delta ve Delta4000 Platform türbin kanatlarının tamamı Vortex Generator’ler ile donatılmıştır.

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

GÜRİŞ, 765.9 MW kurulu RES gücü ile sektörün lideri

Yayın tarihi:

-

Yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yer alan GÜRİŞ Holding, 765.9 MW kurulu RES gücü ile Türkiye’nin en büyüğü olmaya devam ediyor. Yenilenebilir enerji alanında yurt dışında 2 adet (64.8 MW) ve çatısı altındaki MOGAN Enerji Holding ile yurt içinde 10 adet (701.1 MW) olmak üzere toplamda 12 adet rüzgar enerji santrali bulunan GÜRİŞ Holding, Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesine önemli katkı sağlıyor.

Türkiye, enerji üretiminde yenilenebilir kaynak kullanımı alanında yaptığı yatırımların neticesinde dünya sıralamasında sayılı ülkeler arasında yer aldı. Enerjide dışa bağımlılık, son dönemde yapılan yerli yatırımların artması ile birlikte azaldı. GÜRİŞ, yerli ve yenilenebilir enerji alanında yaptığı artan yatırımlarla kurulu rüzgâr enerjisi gücünde Türkiye’nin en büyüğü oldu.

Rüzgar gücünden elektrik üretiminde Türkiye’nin lideri

Türkiye’nin öncü enerji şirketi GÜRİŞ Holding, rüzgâr enerjisi alanında yaptığı yurt içi ve yurt dışı yatırımları ile rüzgâr enerjisinden elektrik üreten firmalar arasında ilk sırada yer alıyor. GÜRİŞ, yurt içi yatırımları ile Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ve enerji faturasını azaltmaya devam ederken, elektrik üretiminde temiz ve yenilenebilir kaynaklar kullanarak doğaya katkıda bulunuyor.

GÜRİŞ, gerçekleştirmiş olduğu temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla insan sağlığı için çalışmaya; çevre, enerji arz güvenliği, kaynak çeşitlendirmesi, turizm gibi birçok alana fayda sağlamaya ve bunların yanı sıra sanayi ve diğer pek çok alanda yarattığı iş olanakları ile istihdam kaynağı olmaya devam ediyor.

Yurt içinde 1065 MW toplam kurulu güç

2000 yılından bu yana yenilenebilir enerji alanında aktif olarak faaliyet gösteren GÜRİŞ Holding, çatısı altındaki enerji firması MOGAN Enerji Holding ile yurt içinde 10 Rüzgâr Enerji Santrali, 8 Jeotermal Enerji Santrali ve 6 Hidroelektrik Enerji Santrali ile toplam 1065 MW kurulu güce ulaştı. GÜRİŞ Holding, toplam 1065 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin enerji ihtiyacını, temiz ve yenilenebilir enerji üreterek karşılıyor.

Rüzgar enerjisi ile 834.000 bin haneye elektrik sağlıyor

2000 yılından bu yana yenilenebilir enerji alanında aktif olarak faaliyet gösteren GÜRİŞ Holding, yenilenebilir enerji alanında yurt dışı 64.8 MW, yurt içinde 1065.95 MW olmak üzere toplamda 1130.75 MW kurulu güce sahip. Türkiye’de 10, yurt dışında 2 olmak üzere toplamda 12 rüzgâr enerji santraline sahip olan GÜRİŞ Holding, sadece rüzgâr enerjisi alanında yılda 2.000.000 MWh elektrik üreterek toplamda 834.000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılıyor.

“Hem istihdam sağlıyor hem de elektrik ihtiyacını karşılıyor”

Türkiye’nin rüzgar enerji kurulu gücünü artırarak faaliyet gösterdiği bölgelerde ve ülke genelinde ekonomiye katkı sağlayan GÜRİŞ Holding, rüzgar enerjisi açısından büyük potansiyele sahip ülkemizde enerji ihtiyacını karşılamak, yerli kaynaklardan milli enerji üreterek ithal edilen enerji miktarını düşürmek ve ürettiği temiz enerji ile kullanıcıya fayda sağlamak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

 

Devamını oku

Rüzgar Santralleri

Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali tam kapasiteyle işletmede

Yayın tarihi:

-

Borusan EnBW Enerji Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme yolunda, Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne 20 türbin ile 72 MW kapasite ekleyerek tesisin kurulu gücünü 100 MW’a çıkardı.

Borusan EnBW Enerji, Ağustos 2014’ten beri 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne (RES) her biri 3,6 MW kapasiteye sahip 20 türbin ekledi. Toplam türbin sayısı 34’e çıkan Kıyıköy RES, 100 MW kapasiteye ulaşarak Borusan EnBW Enerji’nin en büyük kurulu güce sahip tesisi oldu. 2021 yılı ilk çeyrek içerisinde yatırımı devam eden portföy projelerinin de tamamlanmasıyla Borusan EnBW Enerji’nin toplam kurulu kapasitesi 725 MW’a ulaşacak.

Sürdürülebilirliğe güçlü katkı

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, “0” emisyonlu temiz enerji üretimi yapan rüzgar enerji tesisleri, fosil kaynaklarına dayalı üretim yapan enerji tesislerini ikame ettikleri için, karbondioksit salımını engelliyor ve günümüzün en büyük çevresel sorunu olan küresel ısınmayla mücadelede önemli bir destek sağlıyor.

Kıyıköy RES, Türkiye’nin yapması gereken doğalgaz ithalatını azaltarak ekonomiye her yıl 16,9 milyon ABD doları katkı sağlayacak ve dış ticaret açığının azalmasını destekleyecek.

Kıyıköy RES yılda yaklaşık 130.000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. “0” emisyonlu üretimi sayesinde atmosfere her yıl 140.000 ton karbondioksit salımı engellenecek.

 Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışmaya devam

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Pandemi nedeni ile ekonominin yavaşladığı, çalışma koşullarının zorlaştığı bir ortamda her türlü önlemi alarak yatırımımızı aksatmadan kararlılıkla sürdürdük. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Kıyıköy RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen işletmede dokuz Rüzgâr Enerji Santrali, bir Hidroelektrik Santral ve iki adet Güneş Enerji Santrali bulunan şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

Devamını oku

İşletme ve Bakım

Türkiye’nin en büyük RES’i 181 türbinle üretime devam ediyor

Yayın tarihi:

-

İlk kez 2009 yılında, 20 adet rüzgar türbiniyle üretime başlayan Soma RES, günümüzde 181 türbinle 288,1 MW kurulu güce sahiptir ve Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santralidir.

Polat Enerji’ye bağlı Soma Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından işletilen Soma RES, yılda yaklaşık olarak 470.000 ton CO2 emisyon azaltımı gerçekleştirmekte ve 273.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye’nin en büyük operasyonel rüzgar enerjisi santrali olan Soma RES, Avrupa’nın da karada kurulu sayılı santralleri arasındadır.

Some RES’te, Enercon firmasına ait 89 adet 0,9 MW gücündeki E-44, 80 adet 2 MW gücündeki E-70 ve 12 adet 4 MW gücündeki E-126 modeli türbin kullanılmaktadır.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com