Connect with us

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

EKSİM, rüzgar santrallerinde Nordex’in Vortex Generator çözümlerini uyguladı

Yayın tarihi:

-

Nordex Group, Vortex Generator ile önceki nesil türbinlerin yıllık enerji üretimini optimize ediyor. Nordex Group, Gamma N100 yatırımcılarına üretim performansını artıran Vortex Generator ile yeni bir çözüm sunmaktadır.

Rüzgar türbinleri yenilenebilir elektrik enerjisi üretimi için en önemli kaynaklardandır. Üreticiler ve yatırımcılar bir türbinden her zaman için daha fazla verim almayı hedeflerler. Bu sebeple, rüzgar türbinleri kanatlarında verimliliği artırmak için bazı deneysel çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda kanadın kök kısmına yakın spesifik olarak yerleri teorik ve pratik çalışmalarca saptanmış noktalara “Vortex Generator” adı verilen bazı özel aerodinamik aparatların montajının yapılması uygun görülmüştür.

Vortex Generator’ler Emme kabuğu (Suction side) üzerinden geçen hava akımlarını, düzgün bir doğrultu yaratarak ve hava akımına en ideal yönü vererek yüzeye eşit dağıtırlar. Kanadı döndüren rüzgar momentindeki dalgalanmayı en aza indirirler. Dolayısıyla, ortalama rotor momentinde sağlanan artışa ve sahadaki rüzgar rejimine bağlı olarak yıllık enerji üretiminde (AEP) %1,5 ile %3 oranında artış sağlamaktadır.

Vortex Generator’lerin performans artışını doğrulamak amacı ile 12 aylık bir ölçüm içeren pilot proje yapılmıştır. Ölçüm değerlendirme metodolojisi ve performans analizi DNV GL tarafından onaylanan pilot proje, yıllık enerji üretiminde (AEP) %3’e varan artış göstermiştir.

Vortex Generator’un uygulaması sonunda yatırımcıya olan finansal katkısı incelendiğinde, türbin yaşı, sahadaki rüzgar rejimi ve santralin gelirine bağlı olarak, yatırımın geri dönüş süresinin 2,2 ile 2,8 yıl arasında olduğu görülmektedir.

Vortex Generator’ler, her kanadın üstüne 77 adet olmak üzere, toplamda 1 set kanat için 231 adet uygulanmaktadır. Kullanılan özel bir kimyasal ile kanatlara yapıştırılan Vortex Generator’ler için uygun hava şartları dikkate alınmalıdır. Montajın yapılabilmesi için, sahanın rüzgar hızının 8 m/sn’nin altında, hava sıcaklığının 4°C üstünde ve kanat zemininin kuru olması gerekmektedir. Bir ipli erişim ekibi ile 3 kanadın montajını 1 günde gerçekleştirmektedir.

Nordex Türkiye, en büyük türbin parklarından birine sahip olan Eksim Yatırım Holding için toplam 86 adet Gamma N100 rüzgar türbini kanadının aerodinamiğini Vortex Generator’lerle optimize etti. Vortex Generator montajı ile önceki nesil türbinlerin üretim performansının ortalama %1,5 ile %2,2 (AEP) oranında enerji artışı sağlanmıştır.

Nordex’in global Vortex Generator uygulamalarında montajı yapan ekiplerin özel eğitimli ve sertifikalı olması gerekmektedir.

Türkiye’deki projeler için yurtdışından özel izin ve eğitimler alınarak iki özel ekip kurulmuştur. Kararlılıkla kurulan özel ekipler sayesinde pandemi dönemindeki kısıtlamalara rağmen söz verilen tarihten önce başarıyla tamamlanarak teslim edilmiştir. Türkiye’deki beş farklı rüzgar sahasından oluşan bu proje, Nordex Group’un bugüne kadar olan en büyük Vortex Generator projesidir.

Eksim Yatırım Holding Genel Müdürü Sabahattin Er’in proje hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Eksim Yatırım Holding olarak portföyümüzün enerji üretimini ve verimliliğini artırmak için sürekli teknik gelişmeler arayışındayız. Gama N100 türbinlerimizin kanatlarına Vortex Generator’lerin montaj projesiyle, enerji üretiminin artırılması amaçlandı ve projenin beş farklı rüzgar parkında 86 rüzgar türbinine uygulanmasına karar verildi. Küresel Covid-19 salgını nedeniyle yaşanabilecek olası gecikmelere rağmen projenin Nordex Türkiye servis ekipleri tarafından profesyonelce yönetildiğinden ve hatta planlanan tarihten önce tamamlanmasından ötürü çok memnunuz. Nordex Türkiye ve Nordex Satış Sonrası Servis Ekiplerine, projenin planlanması ve yürütülmesindeki işbirliği, profesyonellik ve kararlılıkları için teşekkür ederiz.”

Vortex Generator’ler, önceki nesil Gamma N100 rüzgar türbinlerinin performansını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için ideal bir çözümdür.

Nordex Group, yeni türbinlerdeki en son teknolojilerini eski filosuna uyarlayarak üretim performansını artıracak ürünler (Upgrade) geliştirmektedir. Delta ve Delta4000 Platform türbin kanatlarının tamamı Vortex Generator’ler ile donatılmıştır.

Rüzgar Santralleri

Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali tam kapasiteyle işletmede

Yayın tarihi:

-

Borusan EnBW Enerji Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme yolunda, Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne 20 türbin ile 72 MW kapasite ekleyerek tesisin kurulu gücünü 100 MW’a çıkardı.

Borusan EnBW Enerji, Ağustos 2014’ten beri 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne (RES) her biri 3,6 MW kapasiteye sahip 20 türbin ekledi. Toplam türbin sayısı 34’e çıkan Kıyıköy RES, 100 MW kapasiteye ulaşarak Borusan EnBW Enerji’nin en büyük kurulu güce sahip tesisi oldu. 2021 yılı ilk çeyrek içerisinde yatırımı devam eden portföy projelerinin de tamamlanmasıyla Borusan EnBW Enerji’nin toplam kurulu kapasitesi 725 MW’a ulaşacak.

Sürdürülebilirliğe güçlü katkı

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, “0” emisyonlu temiz enerji üretimi yapan rüzgar enerji tesisleri, fosil kaynaklarına dayalı üretim yapan enerji tesislerini ikame ettikleri için, karbondioksit salımını engelliyor ve günümüzün en büyük çevresel sorunu olan küresel ısınmayla mücadelede önemli bir destek sağlıyor.

Kıyıköy RES, Türkiye’nin yapması gereken doğalgaz ithalatını azaltarak ekonomiye her yıl 16,9 milyon ABD doları katkı sağlayacak ve dış ticaret açığının azalmasını destekleyecek.

Kıyıköy RES yılda yaklaşık 130.000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. “0” emisyonlu üretimi sayesinde atmosfere her yıl 140.000 ton karbondioksit salımı engellenecek.

 Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışmaya devam

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Pandemi nedeni ile ekonominin yavaşladığı, çalışma koşullarının zorlaştığı bir ortamda her türlü önlemi alarak yatırımımızı aksatmadan kararlılıkla sürdürdük. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Kıyıköy RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen işletmede dokuz Rüzgâr Enerji Santrali, bir Hidroelektrik Santral ve iki adet Güneş Enerji Santrali bulunan şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

Devamını oku

İşletme ve Bakım

Türkiye’nin en büyük RES’i 181 türbinle üretime devam ediyor

Yayın tarihi:

-

İlk kez 2009 yılında, 20 adet rüzgar türbiniyle üretime başlayan Soma RES, günümüzde 181 türbinle 288,1 MW kurulu güce sahiptir ve Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santralidir.

Polat Enerji’ye bağlı Soma Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından işletilen Soma RES, yılda yaklaşık olarak 470.000 ton CO2 emisyon azaltımı gerçekleştirmekte ve 273.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye’nin en büyük operasyonel rüzgar enerjisi santrali olan Soma RES, Avrupa’nın da karada kurulu sayılı santralleri arasındadır.

Some RES’te, Enercon firmasına ait 89 adet 0,9 MW gücündeki E-44, 80 adet 2 MW gücündeki E-70 ve 12 adet 4 MW gücündeki E-126 modeli türbin kullanılmaktadır.

Devamını oku

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

Leasing’in avantajları nelerdir?

Yayın tarihi:

-

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, leasing’in avantajları, yatırımcılar ve üretim sektörü için sundukları finansman modelleri hakkında açıklamalarda bulundu. Çetin Düz, şunları kaydetti: “Aklease olarak üretim sektörü içerisinde makine ve ekipmanları, iş-inşaat makineleri, üretim hatları, hava, deniz, kara tüm ulaşım araçları, enerji ve sağlık sektörü ekipmanları gibi yatırım gerektiren tüm projelerde yer alıyor, yatırımın nakit akışına uygun çözümler sunuyoruz.

Hedefimiz müşterilerimize ihtiyaçlarına uygun doğru finansal çözümleri üretmek ve leasingin avantajlarını doğru finansal modelleme ile yatırımcıya sunarak yatırımların ve ekonominin gelişimine katkı sağlamak.

Aynı zamanda verimlilik; uzun vadeli stratejimiz olan sağlıklı, karlı ve sürdürülebilir büyümenin çok önemli bir saç ayağı ve şirket kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Bu kapsamda, süreçlerin kaliteden ödün verilmeden iyileştirilmesi ve hızlandırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu sayede müşteri memnuniyetinin sürdürülebilirliğini de amaçlıyoruz.

Önümüzdeki dönem büyük-küçük her tutardaki yatırıma destek olarak daha çok sayıda yatırımcıya ulaşmayı ve yeni işlem hacminde büyümeyi hedefliyoruz.

Aklease olarak, müşterilerimizin yatırımlarında kullanabilecekleri çok geniş bir fonlama ağına sahibiz. Fonlama ağımızın içerisinde para ve sermaye piyasaları haricinde, yurt içi ve yurt dışı bankalar, uluslararası ve çok taraflı finansal kuruluşlar (Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası vb.), ihracat kredi kuruluşları (Hermes, US Exim vb.) ve sektör bazlı özel fonlar yer alıyor. Bu çok çeşitli kaynaklardan sağladığımız fonları müşterilerimize çok uygun şartlarda ve uzun vadeli olarak aktarabiliyoruz.

Özellikle yurt dışından makine-ekipman ithalatı yolu ile yapılacak yatırımlarında, ihracat kredi kuruluşları (ECA-Export Credit Agency) kaynaklı, uzun vadeli ve uygun maliyetli fonları, leasingin avantajları ve uzman operasyonel destek ile birleştirerek müşterilerimize sunuyoruz.”

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz

Leasing’in avantajları

Leasingin sağladığı avantajların üç ana başlık altında toplanabileceğini belirten Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, bu konuda şunları kaydetti:

“Maliyet Avantajı: Birçok makine ve ekipmanda indirimli KDV (%1) oranı uygulanmakta olup, faiz ödemeleri üzerinden BSMV ödenmez. Teminatlar her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. KDV faizlendirilmez ve taksitler halinde geri ödenir.

Uzman Kadro ile Operasyonel Kolaylık: Satınalma için gerekli tüm hukuki ve operasyonel süreçler şirketimizin ekipleri tarafından yürütülür. Özellikli satın alma süreçlerinde uzman kadro desteği sağlanır. İthal işlemlerde akreditif, gümrük vb. tüm süreçler tarafımızca yönetilir.

Nakit Akışı Avantajı: Yatırımların nakit akışına uygun taksitle ve uzun vade ile finansmanı sağlanır. Projenin gelir döviz cinsi ve proje nakit döngüsüne göre esnek geri ödeme planı oluşturulabilir. Böylece hem uzun vadeli kaynak sağlanır hem de yatırımcının banka işletme sermayesi limitlerinin daha da etkin kullanılması sağlanmış olur.”

10 adımda leasing süreci

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz’e göre leasing sürecindeki adımlarsa şu şekilde:

  1. Yatırımcı ve ekipmanı satan firma malın modeli, fiyatı ve geri ödeme koşullarında anlaşır.
  2. Aklease, yatırım ile ilgili alternatif ödeme planlarını değerlendirmek üzere yatırımcıya iletir.
  3. Yatırımcı, kredi tesisi için gerekli evrakları iletir.
  4. Aklease tarafında kredi incelemesi yapılır ve koşullar belirlenir.
  5. Yatırımcı ile Aklease arasında Finansal Kirtalama Sözleşmesi imzalanır.
  6. Yatırıma konu malın tüm satınalma işlemleri Aklease tarafından gerçekleştirilir.
  7. Satınalma sonrası oluşan kesin ödeme planı yatırımcıya (kiracıya) gönderilir.
  8. Kiracı, ödeme planı doğrultusunda kira ödemelerine başlar.
  9. Her kira ödemesi için Aklease tarafından kiracıya fatura düzenlenir.
  10. Vade sonunda mal kiracıya devredilir.

 

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com