İlk “deniz rüzgârı” projesinde Ege Denizi ön plana çıkıyor

Anı Nil DEMİRBAĞ
İlk “deniz rüzgârı” projesinde Ege Denizi ön plana çıkıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın bu yıl ihalesinin planlandığını açıkladığı ve Türkiye’nin ilk off-shore rüzgâr santrali olacak proje için Ege Denizi ön plana çıkıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın bu yıl ihalesinin planlandığını açıkladığı ve Türkiye’nin ilk off-shore Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) rüzgâr santrali olacak proje için, dünyada en fazla rüzgâr potansiyeline sahip bölgeler arasında Ege Denizi öne çıkıyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin sektör yetkililerinden aldığı bilgiye göre, genellikle 20-50 metre derinlikte kurulan off-shore santrallerin ilk örneğinin, Türkiye’nin denizleri bu açıdan dikkate alındığında “yakın deniz” (near-shore) şeklinde gerçekleştirilmesi fikri ağırlık kazanıyor.

Daha önce off-shore rüzgâr santrali yapılmadığı için henüz bakir konumda bulunan Türkiye’deki denizlerin okyanus derinliğinde olmaması, maliyetleri düşürecek bir etken olarak değerlendiriliyor.

Bakan Albayrak’ın “dünyanın en büyük off-shore rüzgâr enerjisi santrali için YEKA ihalesinin bu yıl yapılmasının planlandığını” açıkladığı proje için, dünyada en fazla rüzgâr potansiyeline sahip bölgeler arasında Ege Denizi ön plana çıkıyor.

Bu yıl ilkbahar aylarında ihale şartları netleşecek proje için, Ege’de özellikle Bozcaada’nın kıta sahanlığı içinde kalan bölgeler ve Gökçeada açıklarının, Çanakkale bölgesi ve Saros Körfezi ile Trakya’nın Karadeniz kıyılarının ciddi potansiyel bulundurduğu belirtiliyor.

 “Endüstride gelişmelerin önünü açacak”

 

Siemens Gamesa Yenilenebilir Enerji Türkiye Üst Yöneticisi Hakan Yıldırım, ülkenin rüzgâr enerjisinde “birinci lig”e çıkması yönünde çok olumlu adımlar atıldığını söyledi.

Özellikle son 10 yıldır rüzgârda yaklaşık 7 bin megavat kurulu güce ulaşılmasının bundan sonraki süreçte ihtiyaç duyulacak her türlü bilgi ve becerinin kazanılmasına olanak sağladığını belirten Yıldırım, “YEKA projeleriyle sadece kurulu güç artırılmayacak, aynı zamanda endüstri tarafında da gelişmelerin önü açılacaktır.” şeklinde konuştu. 

“Türkiye’nin potansiyeli 32 bin megavat”

 

 

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği WindEurope Başkanı Giles Dickson ise şu anda Avrupa’da rüzgârdan üretilen elektriğin yüzde 13’ünün off-shore santrallerden sağlandığını aktardı. 

Dickson, Türkiye’nin off-shore rüzgâr potansiyelinin de oldukça yüksek olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Analizler, Türkiye için off-shore potansiyelinin 32 bin megavat seviyesinde olabileceğini gösteriyor. Türkiye’nin denizlerindeki derinlikler bu potansiyelin kullanılmasını geciktirmiş olabilir ama denizlerin derin taraflarındaki potansiyel de şimdilerde trend olmaya başlayan yüzer off-shore rüzgâr santralleriyle değerlendirilebilir.

 Dünyada lider İngiltere

Özellikle karasal alanı müsait olmayan ülkelerin elektrik üretmek için tercih ettiği off-shore rüzgâr santrallerini, başarıyla uygulayan ülkelerden Danimarka, İsveç ve Almanya’nın yanı sıra İngiltere de son dönemde bu alandaki yatırımlarıyla öne çıkıyor. 

Off-shore santrallerde İngiltere toplamda 6 bin 836 megavat kapasiteyle lider konumdayken, bunu 5 bin 836 megavatla Almanya izliyor. Son yıllarda geliştirdiği yenilenebilir enerji politikalarıyla tüm temiz kaynaklar potansiyelini artıran Çin ise 2 bin 788 megavat kapasiteyle bu alanda üçüncü sırada yer alıyor.

 Yüksek verimlilikle arz güvenliği

Kurulumuna karar verildikten sonra ortalama üç yılda hayata geçirilebilen off-shore rüzgâr santrallerinin karadaki rüzgâr santrallerine göre maliyetleri daha yüksek oluyor.

Maliyet unsuruna karşın, her bir türbinin ortalama 6-7 megavat büyüklüğünde olduğu off-shore santraller, daha yüksek verimlilikte ve düzenli bir seyirde çalıştıkları için arz güvenliğine de daha fazla katkı sağlıyor.

Geçen yıl Hollanda’daki off-shore rüzgâr enerjisi ihalelerinde megavatsaat başına 72 avrodan başlayan fiyatların, Danimarka’nın Krieger’s Flak projesinde megavatsaat başına 49,9 avroya kadar gerilemesi, söz konusu yatırımlara ilginin artacağına işaret ediyor. (Kaynak: AA)

 

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap