Connect with us

Eğitim ve Kurs

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Ağı TWRE, 3 yaşında

Published

on

Sedef Budak
TWRE Kurucu Başkanı

Kurulduğu Mayıs 2018’den pandeminin başlangıcına kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 60 farklı etkinlikte enerji sektörünü başarıyla temsil eden TWRE, bugün %70’e yakını mühendislik dallarında çalışan veya öğrenci olan 1507 kadın üyesi ile sektörün en aktif iş ağı olmuştur.

Pandeminin başlangıcı itibariyle gerçekleştirdiği hızlı dijital dönüşüm ile sektörün, politikanın ve kamunun önemli isimlerini 25 farklı Green Calls programı ile sizlerle buluşturmuştur. On binlerce kişiye ulaşan programımız, yoğunlaştırılmış idari, finansal ve teknik ders serisi olan Green Classes ile “Yeşil Seri” devam etmiştir. Bugüne kadar güneş, rüzgâr ve biyokütle başta olmak üzere yenilenebilir, atık ve elektromobilite konularında 20 farklı ders verilmiş, binlerce gencin ve sektör paydaşının konusunun en yetkin uzmanlarından doğru ve nitelikli bilgiye ulaşmaları sağlanmıştır.

Dünyanın önde gelen özel sektör, banka ve holdinglerinin üst düzey kadın temsilcilerinin ağırlandığı Green Talks programının 16. Etkinliği, 27 Mayıs 2021 Perşembe akşamı “Bilişim Tekolojileri Sektöründe Kadın” konu başlığıyla DELL Technologies Türkiye Genel Müdürü Sayın Işıl Hasdemir ile gerçekleştirilmiştir.

E-mobilite çalışma grubunun aylık olarak yayınladığı bilgilendirme notları ile elektromobilite, elektrikli araçlar ve mevzuatlar hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapılmaktadır.

Woman to Woman usta çırak programının ilk ayağını tamamlamış olan TWRE, STEM Connector ve Turkish Win ile imzaladığı mutabakat ile Milyon Kadına Mentor programının paydaşı ve destekçisi olmuştur. Bununla beraber TESAB’in temsilcisi olduğu CİGRE’nin Women in Engineering bölümü, MÜKAD Mimar ve Mühendis Kadınlar Derneği ve WİRE Women in Renewables, Kanada’nın da kardeş platformu olmuştur.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü’nün Kore Hükümeti tarafından desteklenen “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluk Üyeleri İçin İstihdam Edilebilirliğin Arttırılması Projesi” kapsamında eğitim desteği verilmiştir.

İngiltere Büyükelçiliği’nin COP21’e hazırlık olarak gerçekleştirdiği Dünya Kadınlar Günü Haftası “İklim Krizi” etkinliğine katılım sağlanmıştır.

Kanada Ticari Ataşeliği için Türkiye’nin yenilenebilir enerji değişimi ve dönüşümü konusunda tamamen kadın uzmanlarla rapor hazırlanış ve güneş, jeotermal ve hidrojen semineri verilmiştir.

Toplumsal ve sektörel eşitlik konusunda itici güç olan TWRE, eş zamanlı olarak devam eden 10 farklı projesi ile sektör için gönüllü olarak üretmeye, yaratmaya ve çalışmaya devam etmektedir.

Yaz ayında Enerji Dönüşümünde Kadın Raporu ile sektörde daha önce bilinmeyen istihdam ve eşitlik rakamları ile yapılmış olan onlarca mülakatın sonunda ortaya çıkan sonuçlar tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilecektir.

Windbaba ile ortak “Askıda Eğitim” kampanyasına destek veren Polat Enerji, Zorlu Enerji, Akın Holding ve Ateş Çelik gibi sektörün öncü kuruluşları sayesinde 70’e yakın kız öğrenciye eğitim sağlanmıştır.

Eğitim ve Kurs

DÜRED’den denizüstü eğitim programı

Published

on

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED), Denizüstü Rüzgar Enerjisi Eğitim Programı düzenliyor

13 Eylül ile 24 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim online yapılacak.

Eğitim, denizüstü rüzgar enerjisi, denizüstü rüzgar türbin teknolojileri ve denizüstü rüzgar elektrik santral proje yönetimi konularında katılımcılara kapsayıcı bilgiler sağlamayı amaçlıyor.

Eğitime 40 kişilik kontenjan ayrılırken son başvuru tarihi 10 Eylül 2021 olarak belirlendi. Türkçe gerçekleştirilecek eğitimin sonunda en az % 80 oranında devam sağlayanlara “Katılımcı Belgesi” verilecek. Eğitim ücretiyse 1500 TL.

Bilgiye ulaşmak için info@dured.org adresine yazabilir ya da 0 532 588 8689 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

 

Continue Reading

Eğitim ve Kurs

Rüzgâr Adam yayın hayatına başlıyor

Published

on

By

Rüzgâr enerjisi sektöründe bilgi kaynağı olmak ve iletişimi güçlendirmek amacıyla yepyeni bir proje hayata geçiriliyor: Rüzgâr Adam. Projenin mimarı da olan Vega Enerji Genel Müdürü Erman Kaya ile Rüzgâr Adam hakkında bir söyleşi yaptık.

Rüzgar Adam projesinden bahseder misiniz?

Rüzgâr Adam, rüzgâr enerjisi sektörüne merakı olan, kendini bu alanda yetiştirmek isteyen tüm ilgililere eğitim vermek ve bilgi sağlamak amacıyla 15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü’nde yayın hayatına başlayacaktır.

Rüzgâr olayının oluşumundan başlayarak, rüzgâr ölçümü, santral kurulumu öncesi yapılması gerekenler, alınması gereken izinler, hukuksal süreçler, santral kurulumunda baştan sona gerçekleşen tüm proje safahatı, rüzgâr türbini ve bakımına dair tüm içerikler, kısacası A’dan Z’ye sektörü kapsayıcı 40 farklı ders içeriği, türbin içi vloglar ve sektörün önde gelen isimleri ile yapılan sohbetler bulunmaktadır.

Rüzgâr Adam, eğitimlere erişim hakkının tamamen ücretsiz olması gerektiği ilkesini benimsemiştir. Bunun yanında katılımcılar arasından seçilecek kişilere ücretsiz GWO (Global Wind Organisation) eğitimi, akademik ve sektörel kitap hediyeleri, rüzgâr adam logolu ürünlerin hediyesi, öğrenciler için rüzgâr enerjisi santralinde staj imkânı ve bu bağlamda sektörde önde gelen yönetici ve paydaşlarla bir araya gelme ve en önemlisi de öğrenciye öne çıkma avantajı sunacaktır.

İçeriklere hangi mecralardan erişilebilecek?

Rüzgar Adam platformuna, Youtube kanalından, www.ruzgaradam.org sitesinden, ayrıca Instagram, LinkedIn, Twitter ve Facebook sosyal medya kanallarından erişilebilecektir.

Bu proje için hangi kurumlarla iş birliği yapıyorsunuz?

Rüzgar Adam projesinin en büyük iş birlikçisi Vega Enerji A.Ş. şirketidir. Ayrıca türbin üreticileri ve üniversitelerle görüşmelerimiz devam etmektedir.

Rüzgar Adam projesinin temelinin bir kitap çalışmasına dayandığını biliyoruz. Bu kitaptan bahseder misiniz?

Kitap serüveninin başlangıcı aslında 2014 yılına uzanmaktadır. Şirketimiz bünyesinde staj yapan öğrenci arkadaşlardan aldığımız enerji ve yarattığımız sinerjiyle her yıl yeni projeler geliştirmek için çalıştık. Hedefimiz, sektör bazlı kitap ve dijital içerik platformlarının hayata geçirilmesiydi. Yoğun çalışmalar sonucunda tüm projeleri hayata geçirmeye başladık. Kitabımız da bu projelerin ilkidir. 15 bölümden oluşan kitabımızda, A’dan Z’ye rüzgar enerjisi santrallerinin hayata geçirilmesi için yapılan tüm çalışmaların detaylı bir anlatımı mevcuttur. Nordex Enerji A.Ş. firmasının büyük desteğiyle Haziran ayı içerisinde ücretsiz olarak tüm mesleki okullara ve sektör paydaşlarına dağıtımı yapılacaktır. 

Vega Enerji Genel Müdürü Erman Kaya

Sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması adına hem özel hem de kamu ayağında ne tür adımlar atılmalı size göre?

İş gücünün nitelikli olması iyi bir eğitim ile başlar. Eğitimin ulaşılabilirliği, çeşitliliği, kalitesi çok önemlidir. Bu noktada Rüzgâr Adam projemiz tüm bunların bilinciyle, hiçbir maddi kaygı taşımadan öğrencilere bu desteği vermeyi hedeflemektedir. Tüm sektör paydaşlarının staj imkânlarını arttırması ve uygulamalı bir eğitim modelini benimsemeleri gelecek dönemlerde rüzgar enerjisi sektörünün gelişmesine daha çok katkı sağlayacaktır. Özellikle ara eleman yetiştirmede büyük öneme sahip mesleki ve teknik liselerin müfredatlarının sektöre uygun olarak güncellenmesi, saha eğitimlerine ağırlık verilmesi ve gençlerin özendirilmesi gerekmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Rüzgâr Adam’ı takip etmeyi unutmayın!

Rüzgârla kalın, dostça kalın, hoşça kalın…

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com