Connect with us

Sektör Haberleri

TÜREB’ten ‘Rüzgar ve Güneşte Her Yıl En Ez 3’er Bin MW Kapasite Açıklanması’ Çağrısı

Published

on

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) yeni yönetimi, enerji sektöründe çalışan basın mensuplarıyla bir araya geldiği ilk toplantısında kısa vadeli arz güvenliği risklerini azaltmak ve uzun vadeli karbon emisyon hedeflerini gerçekleştirmek için önümüzdeki üç ila beş yıl için her yıl en az 3’er bin MW’lık rüzgar ve güneş kapasitesi açıklanıp yatırımcılara sunulması çağrısında bulundu.

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Sanayiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arif Günyar, Yatırımcılardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuna Güven, Kamu ve Yurt Dışı İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ebru Arıcı; Danışmanlık, Servis ve Diğer Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sacit Akbaş ve TÜREB Genel Sekreteri İskender Kökey’in katılımıyla gerçekleştirilen online sohbet toplantısında enerjide ve rüzgar sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeler ele alındı.

“Dünya iklim krizi ve uzun vadeli karbon hedefleri dolayısıyla bir yeşil dönüşüm sürecine girdi. Bölgemizdeki savaş ve son bir buçuk yıldır yaşadığımız ticari krizler de artık hiçbir ülkenin enerjide tek bir ülkeye ve tek kaynağa bağımlı olmaması gerektiğini gösteriyor” diyen TÜREB Başkanı İbrahim Erden, yaşanılan dönemden çıkışta rüzgar öncülüğünde yenilenebiir enerjinin kilit rol oynadığını belirtti. “Artık ülkeler uzun vadeli kömür ya da doğalgaz kontratlarım var diye kendini güvencede hissetmeyecek ve herkes arzı çeşitlendirmeye çalışacak. Bu riski iyice düşürmenin tek gerçek çözümü yenilenebilir enerjiye azami önem vermek; bu da daha fazla rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütleyle olacak” diyen Erden, Türkiye’nin önümüzdeki 3 ila 5 yıl boyunca her yıl en az 3’er bin MW rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi açıklayarak ihale etmesini önerdiklerini vurguladı. Türkiye’nin, gelişmiş rüzgar sektörüyle mevcut enterkonnekte sistemin kısıtlarına da takılmadan, bu kapasiteleri açıklanmalarından itibaren iki yıl sonrasında gerçekleştirmeye başlayacak yeterlilikte olduğunu kaydeden Erden, böylece kısa süre içerisinde 25-30 bin MW’lık rüzgar ve güneş kurulu gücünün ülkeye kazandırabileceğinin altını çizdi.

“Piyasa yapısı içinde kalmalıyız”

Arz güvenliğinin gerektirdiği durumlarda kullanılmak üzere sektörün uzun zamandır talep ettiği mekanik güç artışlarına dair düzenlemelerin yakın zamanda açıklandığını hatırlatan TÜREB Başkanı İbrahim Erden, güneş YEKA yarışmasında son dönemde yapılan eskalasyona dair değişiklikleri rüzgar YEKA’da da uygulanmasını beklediklerini dile getirdi. Ekonomik dalgalanmaların yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirten Erden, yine de ülkede yatırımların devam etmesi için ilgili serbest piyasa kanunları çerçevesinde hareket edilerek finansman kaynaklarına erişimi riske atmadan yeni bir ‘alım garantili sürecin başlaması gerektiğini’ düzenleyici kuruluşlarla paylaştıklarını ifade etti. Üç ya da beş yıllık uygulanabilecek YEKDEM benzeri bir mekanizmayla yatırımcıların gelecek risklerini satın alarak elektrik fiyatlarının da düşürülebileceğini söyleyen Erden, böyle bir piyasa düzenlemesine yatırımcılar ve finans kurumlarının daha olumlu bakarak yeni yatırımlar için adapte olabileceğini düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Başkan yardımcılarından ‘kapsayıcılık’ vurgusu

Toplantıya katılan TÜREB Başkan Yardımcıları Ebru Arıcı, Tuna Güven, Arif Günyar, Sacit Akbaş ve Genel Sekreter İskender Kökey de sektörün tüm alanlarına ve ilgili paydaşlarına kulak verecek kapsayıcı bir yapı içerisinde sanayi, yatırımcılar, kamu ilişkileri, servis, danışmanlık ve diğer paydaşlar adına çalışmalar gerçekleştireceklerini vurguladı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com