Connect with us

Genel

ENERCON, 21 MW’lık rüzgar santralini kara rüzgarı fonuna satıyor

Published

on

Enercon

ENERCON, geçtiğimiz sonbaharda Hessen’de ve şebeke bağlantısı yapılan, kendi geliştirdiği Heringen-Waltersberg rüzgar santralini ‘ENERCON Wind Onshore Deutschland I’ yatırım fonuna sattı. İşlem, Aralık ayının sonunda başarıyla tamamlandı. Rüzgar santrali, 149 metrelik göbek yüksekliğinde hibrit kuleler üzerine kurulmuş yedi adet E-101/3.05 MW rüzgar enerjisi dönüştürücüsünden oluşuyor. Bu, rüzgar santraline 21,35 MW’lık bir güç çıkışı sağlıyor.Taraflar, staın alma fiyatına ilişkin bilgileri ifşa etmemeyi tercih ettiler.

ENERCON Mali Müşaviri Dr Peter Koßmann, “Bu vitrin projesinin satışı, yatırımcıların rüzgar enerjisi dönüştürücü teknolojimize ve ENERCON’a üretici ve kara rüzgarı projelerini gerçekleştirmede proje ortağı olarak duydukları büyük güvenin bir başka kanıtıdır” diyor. Fon, kapalı uçlu rezerve alternatif yatırım fonu niteliğini taşıyor (S.A., SICAV-RAIF). İki büyük kamu hukuku sigorta şirketi çapa yatırımcısı olarak hareket etmektedir.

ENERCON 25 yıl boyunca bakım ve servisi üstlenecek

Heringen-Waltersberg rüzgar çiftliğindeki rüzgar enerjisi dönüştürücülerinin yanı sıra, fon halihazırda Almanya’da faaliyet gösteren beş rüzgar çiftliğinde toplam 79 megavat nominal güce sahip 31 rüzgar enerjisi dönüştürücüsünden oluşuyor. Birlikte her yıl yaklaşık 175 milyon kilovat saat yenilenebilir enerji üretiyorlar. Tüm projeler, 20 yıl boyunca Alman Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası (EEG) kapsamında sabit tarife garantisi alıyor. ENERCON, rüzgar enerjisi dönüştürücülerinin bakım ve servisini 25 yıl boyunca üstlenecek.

Fon, ENERCON tarafından 2021 baharında başlatılan kurumsal yatırımcılar için fon platformunun ilk yatırım ürünü özelliğini taşıyor. Platformun amacı, Almanya ve Avrupa’daki kara rüzgar projelerinin pazarlanmasını ilerletmek ve ENERCON müşterilerine ve tedarikçilerine projelerini gerçekleştirmelerinde kurumsal yatırımcılara ve sermayeye erişimlerini sağlamaktır. ENERCON, bu desteğini, rüzgar enerjisi dönüştürücülerini tedarik etmenin ve işletme aşamasında hizmet sağlamanın yanı sıra müşteri hizmetlerinin bir başka unsuru olarak görmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com