Connect with us

Genel

Tam donanımlı türbin dişli kutusunda gerçekleştirilmiş enerji verimlilik testleri

Yayın tarihi:

-

 

Carlos M.C.G. Fernandesa*, Luis Blazquezb, Jorge Sanestebanc, Ramiro C. Martinsa, Jorge H.O. Seabrada INEGI, Universidade do Porto, Campus FEUP, Rua Dr. Roberto Frias 400, 4200-465 Porto, Portugalb BP Portugal, Lagoas Park– Edifício 3, 2740-266 Porto Salvo, Portugalc Sincro Mecánica S.L., Ctra. de Cedeira Km. 1,4, 15570 Narón Coruña, Spaind FEUP, Universidade do Porto, Rua Dr. Roberto Frias s/n, 4200-465 Porto, Portugal

 

Makale tarihçesi:

14 Mart 2016’da alınmıştır.

27 Nisan 2016’da revizyonlu hali alınmıştır

3 Mayıs 2016’da onaylanmıştır

4 May 2016’da online olarak paylaşılmıştır

Keywords:

Wind turbine gearboxes

Gear oils

Additives

Efficiency

Özet

Muhtelif Rüzgar Türbini yağı formülasyonlarının verimlilik testlerini gerçekleştirmek üzere, Rüzgar türbini sahalarında geniş olarak kullanılmakta olan 850 kW gücünde Rüzgar Türbini dişli kutusu kullanılmıştır.

Ticari olarak piyasada bulunan bir adet mineral baz yağ ve 3 adet polyalfaolefin baz yağ formülasyonlu yağlar seçilmiştir. Tümü Rüzgar Türbini dişli yağı ISO VG 320 katagorisindendir. Bu çalışmanın amacı farklı dişli yağı teknolojilerinin dişli kutusu transmisyon verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Sonuçlar aynı baz yağların kullanılmasına rağmen farklı enerji verimlilik değerleri ve farklı yağ partikül değerlerinin oluştuğunu göstermektedir.

1.Giriş 

Çevre duyarlılığını artmasından dolayı, yenilenebilir enerji dünyada sürdürülebilirlik açısından yeni bir yol haritası oluşturulmasında katkıda bulunmaktadır [1–4]. Rüzgar yenilenebilir enerji kaynakları arasında en efektif alternatif olarak kabul edilmekte ve bu kapsamda en hızlı gelişen yenilenebilir enerji kaynağıdır [5]. Buna rüzgarın sonsuz ve bedava kaynak olması, enerji üretiminde hiçbir olumsuz çıktısının olmaması başlıca sebeplerdir. Rüzgar türbinleri rüzgarın kinetik enerjisini mekanik enerjiye çevirirler.

Rüzgar türbini kanatları düşük hızla döner –tipik olarak 20 dev/dk -. Bu hız konvansiyonel alternatör ile enerji üretimine uygun değildir. Bu sorun göbek ile alternatör arasında oransal katkı sağlayan dişli kutusu kullanımıyla çözülmüştür. [6,7]. Rüzgar enerjisindeki hızlı büyüme teknolojide de hızlı iyileştirmeleri gerektirmektedir. Rüzgar enerjisinin gelecekte diğer alternatif enerji üretim şekillerine göre rekabetçi olabilmesi için, dişli kutularının verimliliği, kullanımı, güvenirliği ve işletme ömrünün geliştirilmesi gerekmektedir. [8–11]. 

Binek otomobiller veya otobüs dişli kutularının verimliliği genel olarak çok yüksek olarak değerlendirilir ve güç kaybını önlemek konusunda motor ve araç ağırlığı üzerinde yoğunlaşılır [12,13], lakin Rüzgar türbini dişli kutuları üzerlerinden binlerce megawatt güç aktarır ve en ufak verimlilik artışı yüzlerce evin enerjisinin üretilmesinde fayda sağlar.[14]. Dişli kutusunun verimliliğinin arttırılması için güç kaybına sebebiyet veren nedenlerin ana kaynağının belirlenmesi önemlidir. 

Genel olarak Rüzgar türbini dişli kutuları bir veya iki planet dişli kademesi ve iki veya bir paralel kademeye sahiptirler. Güç kaybının en çok yaşandığı yer karşılıklı dişler arasındaki sürtünme [15–20]; yataklarda sürtünme [15,21–23]; sızdırmazlık elemanlarında [15,23,24]; yüksüz çalışma dişli kayıpları [25–30]; ve hava sürüklenmesi kayıplarıdır [31–33]. Toplam güç kaybı yükte ve yüksüz durumlarda oluştuğu için, temas halindeki güç iletim komponentleri için düşük sürtünmeyi sağlayan bir yağın seçilmesi önemlidir. Bu sayede yatak, dişli ve yağ ömrü arttırılabilecektir.

Makalenin Devamı İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın!

https://view.publitas.com/p222-1755/ruzgar-enerjisi-dergisi-ekim-kasim-sayisi-sayi-13/page/36-37

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com