Connect with us

Genel

Tam donanımlı türbin dişli kutusunda gerçekleştirilmiş enerji verimlilik testleri

Yayın tarihi:

-

 

Carlos M.C.G. Fernandesa*, Luis Blazquezb, Jorge Sanestebanc, Ramiro C. Martinsa, Jorge H.O. Seabrada INEGI, Universidade do Porto, Campus FEUP, Rua Dr. Roberto Frias 400, 4200-465 Porto, Portugalb BP Portugal, Lagoas Park– Edifício 3, 2740-266 Porto Salvo, Portugalc Sincro Mecánica S.L., Ctra. de Cedeira Km. 1,4, 15570 Narón Coruña, Spaind FEUP, Universidade do Porto, Rua Dr. Roberto Frias s/n, 4200-465 Porto, Portugal

 

Makale tarihçesi:

14 Mart 2016’da alınmıştır.

27 Nisan 2016’da revizyonlu hali alınmıştır

3 Mayıs 2016’da onaylanmıştır

4 May 2016’da online olarak paylaşılmıştır

Keywords:

Wind turbine gearboxes

Gear oils

Additives

Efficiency

Özet

Muhtelif Rüzgar Türbini yağı formülasyonlarının verimlilik testlerini gerçekleştirmek üzere, Rüzgar türbini sahalarında geniş olarak kullanılmakta olan 850 kW gücünde Rüzgar Türbini dişli kutusu kullanılmıştır.

Ticari olarak piyasada bulunan bir adet mineral baz yağ ve 3 adet polyalfaolefin baz yağ formülasyonlu yağlar seçilmiştir. Tümü Rüzgar Türbini dişli yağı ISO VG 320 katagorisindendir. Bu çalışmanın amacı farklı dişli yağı teknolojilerinin dişli kutusu transmisyon verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Sonuçlar aynı baz yağların kullanılmasına rağmen farklı enerji verimlilik değerleri ve farklı yağ partikül değerlerinin oluştuğunu göstermektedir.

1.Giriş 

Çevre duyarlılığını artmasından dolayı, yenilenebilir enerji dünyada sürdürülebilirlik açısından yeni bir yol haritası oluşturulmasında katkıda bulunmaktadır [1–4]. Rüzgar yenilenebilir enerji kaynakları arasında en efektif alternatif olarak kabul edilmekte ve bu kapsamda en hızlı gelişen yenilenebilir enerji kaynağıdır [5]. Buna rüzgarın sonsuz ve bedava kaynak olması, enerji üretiminde hiçbir olumsuz çıktısının olmaması başlıca sebeplerdir. Rüzgar türbinleri rüzgarın kinetik enerjisini mekanik enerjiye çevirirler.

Rüzgar türbini kanatları düşük hızla döner –tipik olarak 20 dev/dk -. Bu hız konvansiyonel alternatör ile enerji üretimine uygun değildir. Bu sorun göbek ile alternatör arasında oransal katkı sağlayan dişli kutusu kullanımıyla çözülmüştür. [6,7]. Rüzgar enerjisindeki hızlı büyüme teknolojide de hızlı iyileştirmeleri gerektirmektedir. Rüzgar enerjisinin gelecekte diğer alternatif enerji üretim şekillerine göre rekabetçi olabilmesi için, dişli kutularının verimliliği, kullanımı, güvenirliği ve işletme ömrünün geliştirilmesi gerekmektedir. [8–11]. 

Binek otomobiller veya otobüs dişli kutularının verimliliği genel olarak çok yüksek olarak değerlendirilir ve güç kaybını önlemek konusunda motor ve araç ağırlığı üzerinde yoğunlaşılır [12,13], lakin Rüzgar türbini dişli kutuları üzerlerinden binlerce megawatt güç aktarır ve en ufak verimlilik artışı yüzlerce evin enerjisinin üretilmesinde fayda sağlar.[14]. Dişli kutusunun verimliliğinin arttırılması için güç kaybına sebebiyet veren nedenlerin ana kaynağının belirlenmesi önemlidir. 

Genel olarak Rüzgar türbini dişli kutuları bir veya iki planet dişli kademesi ve iki veya bir paralel kademeye sahiptirler. Güç kaybının en çok yaşandığı yer karşılıklı dişler arasındaki sürtünme [15–20]; yataklarda sürtünme [15,21–23]; sızdırmazlık elemanlarında [15,23,24]; yüksüz çalışma dişli kayıpları [25–30]; ve hava sürüklenmesi kayıplarıdır [31–33]. Toplam güç kaybı yükte ve yüksüz durumlarda oluştuğu için, temas halindeki güç iletim komponentleri için düşük sürtünmeyi sağlayan bir yağın seçilmesi önemlidir. Bu sayede yatak, dişli ve yağ ömrü arttırılabilecektir.

Makalenin Devamı İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın!

https://view.publitas.com/p222-1755/ruzgar-enerjisi-dergisi-ekim-kasim-sayisi-sayi-13/page/36-37

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku

Bilgi Kaynakları

GWEC’ten çarpıcı Covid-19 raporu!

Yayın tarihi:

-

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan rapor, Küresel Rüzgar Raporu 2019, en son piyasa verileri, ülke profilleri, trendler ve GWEC Piyasa analizleri yoluyla küresel rüzgar endüstrisine kapsamlı bir genel bakış sunar. Rüzgar enerjisi son 20 yılda hızla arttı ve dünya çapında temiz, uygun maliyetli bir enerji kaynağı haline geldi.

Önemli bulgular:
  • 2019’da küresel bazda 60.4 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kuruldu, 2018’deki kurulumlara göre yüzde 19 artış ile rüzgâr için tarihinde en iyi ikinci yıl olma niteliği taşıyor.
  • Dünya genelinde rüzgâr enerjisi için toplam kapasite, 2018’e göre yüzde 10 artışla 651 GW’ın üzerinde gerçekleşti.
  • Çin ve ABD, 2019 yılında yeni kapasitenin yüzde 60’ından fazlasını oluşturarak, Dünya’nın en büyük kara rüzgâr pazarları olmaya devam ediyor.
  • Açık deniz rüzgarı, küresel rüzgar tesislerinin yönlendirilmesinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve sektör 2019’da 6,1 GW rekor kırarak yeni tesislerin yüzde 10’luk bir rekor payını oluşturmaktadır.
  • Rapor, rüzgâr enerjisi büyümesini daha da hızlandırmak için iki önemli araç tanımlamaktadır: Odak noktasını LCOE’den rüzgar ve yenilenebilir endüstrilerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini destekleyen bina enerji pazarlarına kaydırmak; ve sektöre yeni fırsatlar açmak için hibridizasyon ve yeşil hidrojen gibi yeni teknolojik çözümlerin kullanılması.
  • 2020’nin rüzgar enerjisi için rekor bir yıl olması bekleniyordu. GWEC, 76 GW yeni kapasite öngörüyordu. Bununla birlikte, COVID-19’un rüzgar enerjisi kurulumları üzerindeki tam etkisi hala bilinmemektedir. GWEC, COVID-19’un küresel ekonomi ve enerji piyasaları üzerindeki potansiyel etkileri ışığında 2020-2024 tahminlerini gözden geçirecek ve 2020 ikinci çeyreğinde güncellenmiş bir piyasa görünümü yayınlayacaktır.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com