Connect with us

Etkinlikler

SERTİFİKALI RÜZGAR ENERJİSİ TEMEL EĞİTİMİ BAŞLIYOR!

Yayın tarihi:

-

İKÇÜSEM ve XGEN Academy işbirliği ile düzenlenen Sertifikalı Rüzgar Enerjisi Temel Eğitimi, sektörde görev alan ve kendisini geliştirmek isteyen kişiler ve sektöre yeni girmek isteyen herkese dolu dolu 3 gün vadediyor !

İKÇÜSEM ve XGEN Academy işbirliği ile düzenlenen Sertifikalı Rüzgar Enerjisi Temel Eğitimi, sektörde görev alan ve kendisini geliştirmek isteyen kişiler ve sektöre yeni girmek isteyen herkese dolu dolu 3 gün vadediyor! Eğitim programı sonunda 3 farklı kurum tarafından düzenlenmiş 3 farklı sertifika ve katılım belgelerine sahip olacak kursiyerler, 3 gün sürecek eğitimle yenilenebilir enerji konsepti ve karbon emisyonlarından başlayarak, rüzgar enerji santrallerinin işletilmesi sürecine kadar uzanan geniş perspektifte bilgi birikimine sahip olacaklar.
Akademi ve sektör işbirliğinin önemli bir örneği olan Rüzgar Enerjisi Temel Eğitimi, sektördeki tecrübesi ile öne çıkan XGEN Academy ve sektöre yönelik akademik çalışmaları ile adını duyuran İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin iş birliği ile İzmir’de, 19-20- 21 Temmuz 2017 tarihlerinde ve kısıtlı bir kontenjan ile gerçekleştirilecek. Uygulamalı Eğitim Fırsatı Eğitime katılacak kursiyerler sadece teorik bilgiye erişmekle kalmayacak, aynı zamanda eğitimin ikinci gününde, rüzgar enerjisi geliştirme süreçlerinde toplanan verilerin incelemesini uygulamalı olarak gerçekleştirecekler. Bunun yanı sıra eğitim kampüsü içerisinde yer alan rüzgar türbinini ve güneş enerji santralini inceleme şansı yakalayacaklar.
Rüzgar Tüneli Ziyareti
Eğitim kapsamında kursiyerler MMO KALMEM bünyesinde yer alan akredite rüzgar tünelini ziyaret edecekler. Bu ziyaret sırasında temel kalibrasyon bilgisi ve kepçeli anemometre eğitimi alacak kursiyerler, rüzgar tünelinde uygulamalı olarak kepçeli anemometre kalibrasyonunu takip etme şansı yakalayacaklar.
Eğitim İçeriği
3 tam gün sürecek eğitim ile kursiyerler yoğun bir programa erişecekler. Eğitimin ilk gününde, global bakışla karbon emisyonlarının yenilenebilir enerji politikalarına etkileri tartışılacak, sonrasında ise rüzgar enerjisinin Türkiye özelindeki gelişimi ve gelecek öngörüleri aktarılacak. Bu oturumlar ile Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün gelişimi hakkında bilgi sahibi olan kursiyerler ayrıca sektörün mevcut durumunu, sektördeki temel oyuncuları ve rollerini öğrenme şansı yakalayacaklar. Günün son oturumunda ise RES geliştirme sürecine etkiyen kısıtlar idari ve teknik açıdan ele alınacak. Bu sayede bir RES geliştirmesi sırasında yaşanan tüm süreçlere hakim olunacaktır.
İkinci güne, yeni versiyonu 2017 yılında yayınlanan IEC61400-12 ‘in sektöre neler getirdiği tartışılarak başlanacak. Devamında, rüzgar ölçümünün tüm detayları uygulamalı olarak incelenecek. Bu oturumlar sonunda, RES geliştirme sürecinde büyük öneme sahip olan rüzgar ölçümünün tüm detaylarını derinlemesine öğrenme şansı yakalayacak kursiyerler, aynı zamanda kendi bilgisayarlarında yapacakları uygulamalar ile bilgilerini pratiğe dökme şansı yakalayacaklar. Günün sonunda ise TÜRKAK tarafından akredite rüzgar tüneline sahip KALMEM ziyareti gerçekleşecek. Türkiye’de alanındaki en etkili rüzgar tüneli laboratuvarını ziyaret edecek olan kursiyerler, kepçeli tip anemometre kalibrasyonu hakkında bilgi aldıktan sonra, kalibrasyon sürecini uygulamalı olarak inceleme şansı yakalayacaklar. Eğitimin 3. gününde kursiyerler, enerji ve güç akışları hakkında temel bilgi edindikten sonra rüzgar türbinlerinin ve enerji santrallerinin verimliliği hakkında bilgi sahibi olacaklar.
Eğitimde sunulacak toplam 12 oturumun başlıkları aşağıdaki gibidir:
1. Yenilenebilir Enerjiye Giriş, Kyoto’dan Paris’ e Karbon Ticaretinin Geleceği
2. Global Bakışla Rüzgar Enerjisi
3. Türkiye’de Rüzgar Enerjisinin Dünü, Bugünü Ve Yarını
4. RES Kısıtları ve Saha Seçimi
5. IEC61400-12- 1 2nd ed. Bakışı ile Saha Potansiyelinin Belirlenmesi
6. Sensör Teknolojisi ve Çalışma Prensipleri
7. Ölçüm Verilerinin Kaydı, Güvenliği ve İncelenmesi
8. TEKNİK GEZİ: Rüzgar Tüneli & Kalibrasyon Merkezi
9. Enerji Konsepti ve Form Değişimleri
10. Rüzgar Enerji Santrallerinde Güç Akışı
11. Rüzgar Türbin Teknolojisi ve Ekipmanlar
12. Rüzgar Enerji Sistemlerinde Performans
Kursiyerler Hangi Belgeleri Almaya Hak Kazanacaklar ?
Eğitim sonunda XGEN Academy tarafından katılım belgesi almaya hak kazanacak olan kursiyerler adına ayrıca, İKÇÜSEM ve MMO-KALMEM tarafından sertifikalar düzenlenecek. Bu sayede 3 günlük Temel Rüzgar Eğitimini tamamlayan kursiyerler 3 farklı belge alarak kurstan ayrılacaklar.

Etkinlikler

Tüm Dünyadan Önce İlk Kez Türkiye’de!

Yayın tarihi:

-

Yazar

Alman Devi Deutsche Messe’nin Dijital Etkinlik Platformu;

Connectiondays.com İlk Etkinliği ile 25 Haziran’da Açılıyor!

18 Haziran 2020, İstanbul – Alman Devi Deutsche Messe A.G’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey’nin yeni hizmeti; dijital etkinlik platformu Connectiondays.com ilk dijital etkinlik ve online konferansına 25 Haziran 2020’de başlıyor.

360 derece İmalat sanayiiden, otomotiv endüstrisine, iklimlendirme sektöründen, halı ve zemin kaplamalarına, enerjiden, alüminyum teknolojilerine kadar Avrasya bölgesinde alanında lider B2B ihtisas fuarlarının organizatörü Hannover Fairs Turkey, Haziran ayı itibariyle fiziki fuarlarının yanı sıra yeni markası; Connectiondays.com ile dijital etkinlikler serisinin organizatörü olarak da sektör profesyonellerinin hizmetinde olacak.

Online konferans ve dijital etkinlikler serisinin ilki “Industrial Digitalization Conference” 25 Haziran 2020 Perşembe günü tüm gün boyunca, sektör profesyonellerini connectiondays.com üzerinden biraraya getirecek.

Sektörün Buluşma Noktası  25 Haziran’da, Connectiondays.com’da!

İşletmeler, yeni nesil teknolojilerle nasıl daha rekabetçi hale dönüşebileceklerini, yeni dünya düzenindeki yeni dönemin nasıl olacağını, Hannover Fairs Turkey’in 25 Haziran’da gerçekleştireceği yeni dijital konferansı “ Industrial Digitalization Conference” ta deneyimleme fırsatı bulacaklar. 25 Haziran’da tüm gün boyunca, Karanlık Fabrikalardan, Yapay Zekaya, Artırılmış Gerçeklikten, Sanal Gerçeklik’e, Bulut ve Büyük Veri Yönetimi’nden, Katmanlı Üretime, Dijital İkiz’den Lojistik 4.0’a, Endüstriyel Güvenlik’ten Tedarik Zinciri Yönetimi’ne, 5G Teknolojileri’nden, Akıllı Üretim Çözümleri ve Endüstriyel – Robotik Otomasyonlarına kadar birçok konu sektör profesyonelleri tarafından masaya yatırılacak.

Dijital etkinlik ve konferansların yanı sıra, Advantech, Entek, Festo, Mettler Toledo, Omron, SMC, Thread In Motion, Universal Robots, WIPELOT, CPV, Rockwell Automation, SAN-AI gibi firmaların standlarını ziyaret ederek interaktif görüşmeler de yapabileceğiniz etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz izlemek için online kaydınızı www.connectiondays.com üzerinden yaptırabilirsiniz.

Devamını oku

Etkinlikler

“1 milyon tür yok oluyor”

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde türlerin yok olmasına, doğamızı onararak geri kazanma ve koruma gereğine dikkat çekerek güzelim dünyamızda birbirimizin ve tüm türlerin kıymetini bilelim çağrısını yaptı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü teması biyoçeşitlilik olarak seçildi. Çünkü bilim insanlarının genel görüşüne göre bitki, hayvan, mikroorganizma olarak tanımlanan yerküredeki 13 milyon çeşitliliğin, yaşamımızı benzersiz kılan zenginliğimizin 1 milyon türü giderek yok oluyor. Bu suç insana ait diyen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Çevresini kirleten, iklimini değiştiren, doğadaki dengeleri bozan insan; gıda güvenliği, su temini ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya. Bu gidişata dur demek, ekosistemleri onarmak, yenilemek ve korumak gerekli” açıklamasını yaptı.

“Doğaİçin” başlıklı etiketle dijital kampanya yapalım

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 2021-2030 tarihlerini “BM Ekosistem Yenileme On Yılı” olarak saptayarak, 2020’de biyoçeşitlik için adeta seferberlik yapılması, yerküremizin sesini duymamız, duyurmamız planlanmıştı. Ancak artık yaşamımızda Korona virüs var. Küresel salgın nedeniyle Dünya Çevre Günü dijital kampanya ile kutlanıyor. “Doğaİçin” başlıklı etiketle, dijital ortamda dünyamızda tüm türlerin, canlıların birbirlerine nasıl bağlı olduğu, doğamızı onararak geri kazanma ve hep korumanın gereği hususlarında yaygın bilgi ve katılım sağlamamız mühim.Kampanyaya katılalım” dedi

Biyoçeşitliliğe, doğal yaşam zincirine müdahale etmeyi bırakmalıyız

Biyolojik afet dünyamızın çığlığı, sağlığımız önceliğimiz oldu. Minicik virüs kocaman dünyamızda, adeta bir tetikleyici olarak gezegenimize yaptıklarımızı da gündemimize taşıdı. Sağlıklı insan ve sağlıklı ekonomi için dünyamızın sağlığının en önemli belirleyici etken olduğunu acı ve kayıplarla öğrendik. Doğasını değiştiren insanın yaşamının böylesi değişmesinden öğrenme yapması gerekiyor diyen Prof. Karaosmanoğlu, “Yaşamımızın, ekonomimizin refaha ulaşması için önce gezegenimiz refaha ermeli. Sağlıklı yaşam, sağlıklı gezegende mümkün. Biyoçeşitliliğe, doğal yaşam zincirine müdahale etmeyi bırakmalıyız. Dünyamızda her tür, kendi ekosisteminde yaşamalı. Türlerin birbirine muhtaç olduğunu, küçük büyük canlıların yaşam alanlarına dokunamayacağımızı bilmeliyiz. Doğamızda mükemmel tasarıma sahip yaşam mühendisliği var. Bu tasarıma küçük bir müdahale doğamızı tamamen değiştirebilir.” uyarısını yaptı.

Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü

Yunus’un dediği gibi “Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü”. Gümbürtüyü gördük. Yaşıyoruz. Korktuk. Artık gelecekteki tüm sağlık, çevre, iklim değişimi sorunlarına dirençli ülkemiz ve gezegenimiz için toparlanma zamanı diyen Dr. Karaosmanoğlu “Gelecek nesilleri önemli çevresel riskler ve ekolojik kıtlıklara maruz bırakmadan, uzun vadede eşitsizlikleri azaltarak insan refahına ulaşılan ekonomi” olarak tanımlanan yeşil ekonomiyle sanayi ve yatırımlar ilerlerse, yeni gümbürtülerle karşılaşmayız. Korkmayalım. Bilerek yaşayalım. Her üretimin, her tüketimin hem kesemize hem de güzelim dünyamıza bir bedeli olduğunu, sürdürülebilir yaşam gereğini hiç unutmayalım. İnsan baskın tür. İnsan sağlığı, mutluluğu, refahı, konforu hedef. Lakin insanoğlu da biyoçeşitliliğin fani bir üyesi. Birbirimizin ve tüm türlerin kıymetini bilmeliyiz. Biyoçeşitlilik dünyamızın dengesi. Doğa ile uyumlu yaşamalıyız. Doğadaki küpleri aradan çekemeyiz. Değişmek için dönüşmemiz gerek. Toparlanmalıyız. Yok saymak. Unutmak olmaz. Biz değişmezsek tabiatın yeni cevapları bugünümüzü aratır olabilir. Şimdi çevresini, iklimini değiştiren insanın kendini bilim temelli değiştirme vakti” vurgulamasını yaptı.

Devamını oku

Etkinlikler

TWRE, “Yeşil Sınıf” projesiyle sektör temsilcilerini buluşturacak

Yayın tarihi:

-

Turkish Women’s Network in Renewable Energy (TWRE), Covid-19 nedeniyle evde kalınan süreci, online buluşmalarla efektif hale getiriyor. Her hafta düzenlenen ve programı önceden açıklanan “Green Calls Series by Turkish Women’s Network in Renewable Energy” webinarları sonrası “Green Classes” projesiyle yeni bir etkinlik serisine hazırlanan TWRE,  farklı disiplinlerden uzman kadınlar tarafından verilecek eğitim programına başlıyor.

Enerjinin değişimi ve enerji dönüşümündeki kadınların güçlendirilmesi, cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik oluşturulması ve insan haklarının desteklenmesi misyonu ile yola çıkan TWRE, pandemi ve izolasyon günlerinde de tüm sektör paydaşlarının ve kadınların yanında olmayı sürdürüyor. Sektör temsilcisi uzmanların katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler öncesi TWRE’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Turkish Women’s Network in Renewable Energy 1200 kadın üyesi olan kuvvetli bir kadın iş ağı. Geçirdiğimiz bu zor günlerde enerji sektörü paydaşlarımız, üyelerimiz ve sektörde kariyer yapmak isteyen genç arkadaşlarımızın motivasyonu için gerçekleştirdiğimiz Green Calls Webinar Series by TWRE serisi ile yenilenebilir enerji sektörü, iklim değişikliği, toplumsal hareketler, yerli üretimden tutunda sürdürülebilir şehirlere kadar eğitici, öğretici ve bilgilendirici programlar yaptık. Artık seneler sonra benzer sorunlar yaşandığında geriye dönülüp bakıldığında faydalanılabilecek bir kaynak kütüphanemiz var. Haziran ayı itibariyle webinar serimiz evrimleşerek yerini GREEN CLASSES-YEŞİL SINIF projesine bırakıyor. Mühendislik, idari, finansal, temel ve teknik konuları, proje yönetimi, uygulama ve benzeri daha pek çok konuyu, beraber uzmanlardan öğrenmeye devam edeceğiz. Destekleriniz ve beğenileriniz için teşekkür ederiz!”

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com