Connect with us

Türbin Komponantleri

Rüzgâr türbininizi yıldırımdan nasıl korursunuz?

Published

on

DTN Türkiye Temsilcisi Mert Gün ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Mert Bey, RES’lere yıldırımlı  hava koşulları başta olmak üzere 50 farklı parametre hakkında erken uyarı hizmeti sunan  Weather Sentry Online: Wind Addition isimli özel yazılım hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı.

DTN’den ve faaliyet alanlarından bahseder  misiniz? 

DTN, Minnesota merkezli olarak 1984 yılında kurulmuş özel bir şirkettir. Dünyada  18 farklı ülkede ofisi bulunmaktadır. Firma,  toplamda 750’nin üzerinde uzman personel  çalıştırmaktadır. Her yıl, 200 milyon USD ciro  kaydetmektedir. Hizmet verdiği başlıca sektörler; enerji, tarım, petro-kimya, havacılık ve  gemi taşımacılığıdır.

Rüzgar enerjisi sektörüne hangi hizmetleri  sunuyorsunuz? Global ve yerel düzeydeki  faaliyetleriniz hakkında genel bilgi alabilir  miyiz? 

Endüstriyel meteorolojide esas hedef operasyondaki kararlarınızı ve işinizi, mevcut  en doğru verilere ve öngörülere bağlı olarak  yönetmeye fayda sağlamaktır. DTN, bir veri  analitiği ve teknoloji şirketi olarak, şirket  kârlılığını iyileştiren ve riski azaltan, işletme  açısından doğru kararlar almanız için ihtiyaç  duyduğunuz altyapıyı sizlere sunuyor.

DTN’in rüzgar enerjisinde operasyondaki  santraller için geliştirmiş olduğu Weather  Sentry Online: Wind Addition isimli çok özel  bir yazılım mevcuttur. Bu yazılımda müşte

rilerimizin santrallerini global sistemimize  lisanslama yapıyoruz. Şu an dünyanın her kıtasında 2.500’ün üzerinde rüzgar enerji santralinde yazılım aktif olarak kullanılıyor.

Yıldırım Erken Uyarı Sistemi hizmetleriniz  hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?  

Faaliyetteki rüzgar enerjisi santrallerde en  büyük sorunlardan birisi maalesef yıldırım  kaynaklı hasarlardır. Yıldırım hadisesi, santral genelinde ve rüzgar türbinlerinde, hâliha zırda yıldırıma karşı koruma ve yıldırım iletim  sistemleri olmasına rağmen, türbin üzerinde  majör hasarlar bırakabiliyor. Kanatlar, trafo lar, elektriksel sistemler, konveryörler bunların başlıcaları diyebiliriz.

Yıldırımın, rüzgar santralinde ve türbin ekipmanları üzerinde kalıcı ve ağır masraflı hasarlar bırakmasının farklı farklı sebepleri oluyor. Bu hasarların kök sebebinin RES işletme yönetimini ve türbin tedarikçisinin tahkik etmesi lazım.

Yazılım asıl odaklandığı nokta rüzgâr enerjisi  santralinin olumsuz hava koşulları hakkında,  50 farklı parametre set edebiliyor oluşunuz dur. Bunların başında gelen de yıldırımlı hava  koşullarının yaklaşmasında sizlere erken  uyarı verebiliyor olmasıdır. Aynı zamanda  sahanıza düşen yıldırımları kayıt altına alma  imkânı sağlıyorsunuz.

Bu lisanslamanın müşterilere faydaları nelerdir ? 

Yazılımın başlıca faydalarını aşağıdaki ana  başlıklar ile sıralayabiliriz:

  • İş Güvenliği: Malumunuz kötü hava  koşullarında türbinde herhangi bir iş  yapılması tehlikeli ve yasaktır. Eğer bu  esnada türbinde çalışan var ise ivedilikle  türbini terk etmelidir. Yazılım sizi bu konularda erken uyarı sistemiyle bilgilendir.  Bu durum, iş güvenliği açısından çok büyük önem arz eder.
  • Sigorta: Santralde sigortaya esas bir  dosya açıldığında, dosyaya atanan sigorta experleri sizlerden bu olumsuz  hava koşullarının kayıtlarını isterler.  Bazı marka model türbinlerde bu veriler  Scada üzerinden sağlanabilirken çoğu  türbinde bu veriler tutulmaz. Yazılım sahanıza düşen yıldırımları size tarih, saat,  lokasyon ve kA biriminde yıldırım şiddetini kayıtlarınıza sunar.
  • Kanatlar: Nerdeyse tüm yatırımcılar her  sene santrallerinde yıldırım kaynaklı  kanat hasarlarının tamiratını gerçekleştirirler. Sözleşmesel olarak, bu yıldırım  kaynaklı hasarlar force-major olarak değerlendirilir ve genellikle yatırımcılar bu  tamirat bedelini üstlenmek zorunda kalır. Hasarın boyutuna göre, tamir süresi  değişir ve bazı durumlarda bu masraflar  can yakıcı bir hâl alabilir. Yazılıma sahanızdaki türbin koordinatlarınızı da tanımladığımızda, günlük raporlar halinde,  hangi türbininize kaç metre mesafede  yıldırım düştüğü konusunda bilgi sahibi  olursunuz. Böylelikle o türbin kanatların da kontrol sağlayarak, olası kanat hasarlarının büyümesini önleyebilirsiniz.
  • Servis Planlaması: Yazılımın rüzgar  enerjisi santralleri özelinde hazırlandığını  belirtmiştim. İlave olarak sistem istediğiniz zamanda tanımladığınız hub yüksekliğinde rüzgar hızının saatlik öngörüsünü  sizlere verir. Bu da günlük planlamalarınızı daha sağlıklı oluşturmanızı sağlar.

Türkiye’de referanslarınız var mıdır? 

Türkiye pazarında şu an sistemimizde 18  rüzgar enerjisi santraline hizmet veriyoruz.

Aralarında borsaya kota olan şirketler de mevcuttur.

Sizi rakiplerinizden ayıran şeyler neler? 

Weather Sentry Online: Wind Addition’a çok  rahat kullanımlı bir arayüz ile erişim sağlıyorsunuz. Google Earth üzerinden santralinizi görselleme imkânınız oluyor. İstediğiniz  olumsuz hava koşulu parametresini kendiniz  ayarlama imkânına sahipsiniz. Örnek olarak,  tahmini rüzgar hızı 30 m/s ve 30-60 derece  açılarında estiğinde bize uyarı gönder gibi.  Ayrıca harita üzerinden türbin bazında noktasal yıldırım bilgilendirmesi sektörde sade ce bizim patentimizde olan bir uygulamadır.

Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır? 

Dileyen tüm yatırımcılara ve türbin tedarikçilerine ücretsiz limitli süreli demo sağlayabiliriz. Böylelikle yazılım hakkında daha detaylı  bilgi sahibi olunabilir. İsteyen herkesi de bir  fiili ziyaret edip, yazılım hakkında daha detaylı bilgi geçebiliriz.

Mert Gün kimdir? 

2012 yılından bu yana Rüzgâr Enerjisi  sektörüne gönül veren profesyoneller den biriyim. Uzun yıllar farklı marka-model türbin portföylerinden oluşan Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji santrali  yatırımcısında yönetici pozisyonunda  görev aldım. Uzmanlığım faaliyetteki  rüzgâr enerjisi santrallerinde İşletme ve  Bakım yönetimidir. Yeni görevimde, Da nimarka menşeili uluslararası bir kanat  servis firmasının bölge direktörlüğünü  yapıyorum. Bunun yanı sıra Amerika  Birleşik Devletleri menşeili dünyanın en  büyük endüstriyel meteoroloji hizmeti  veren DTN firmasının Türkiye temsilciliğini yürütüyorum.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metal Tedarikçileri ve Bileşenleri

Enerji sektörü için iletken tel ve bara tedarikinde yüksek standartlar: Sar Power

Published

on

By

Sar Power®, yenilenebilir enerji pazarındaki büyük üreticilere esnek bakır iletken, kaynaklı bakır/alüminyum parçalar ve monte edilmiş hazır kit ürünler sunuyor.

Sar Makina San. ve Tic. AŞ, 1991 yılında Türkiye’nin lider bakır üretici Sarkuysan Elektrolitik Bakır AŞ tarafından kurulmuş olan mühendislik, üretim ve taahhüt firmasıdır. Firma, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, 13,000 metrekare kapalı, toplamda 16,000 metrekare alana sahip fabrikada üretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sar Makine; enerji endüstrisi, tel ve kablo sektörüne bara, kağıt izoleli iletken tel, tel çözücü, tel sarıcı, tel bükme makinesi, bobin sarıcı makine, çelik tel ve kablo makaraları, komple kalay kaplama hattı, emülsiyon filtre sistemi gibi ürünlerle başarıyla hizmet etmektedir. Firmanın ana ürün grupları şu iki başlık altında toplanmıştır:

Enerji bölümü: Bara & kağıt izoleli iletken tel

Makine ve ekipman bölümü: Çelik tel ve kablo makaraları, makine ve yardımcı ekipmanlar.

Enerji sektörünün yüksek kalite standartlarına uygun iletken tel ve bara tedariki

Sar Power®, Sar Makina San. ve Tic. AŞ firmasının enerji endüstrisine hizmet eden markasıdır. Geniş kapsamda, trafo, şalt pano, konverter, jeneratör, enerji hücreleri batarya hücreleri kısaca mükemmel elektrik iletiminin ihtiyaç olduğu yerlere bakır, alüminyum bara ve kağıt izoleli iletken tel tedariki sağlamaktadır. 

Sar Power®, bara ve izoleli iletken tel üretimi konusunda uzman ve konusunda Türkiye’de lider bir firmanın markasıdır. Son yıllarda özellikle yenilenebilir enerji pazarındaki büyük üreticilere esnek bakır iletken, kaynaklı bakır / alüminyum parçalar ve monte edilmiş hazır kit ürünler sunmaktadır. Hızlı aksiyon ve kaliteli çözüm anlayışıyla öne çıkan firma, “Bir tedarikçiden daha fazlası…” mottosunu benimsemiştir.

Güçlü referanslar

Enerji sektöründe hem yurt içi hem de yurt dışından birçok güçlü firmayla iş ortaklıkları bulunan Sar Power®’ın referansları arasında; Siemens Gamesa, Enercon, Schneider Electric, General Electric, Siemens, Sarkuysan, Best Elektromekanik, Astor Transformatör, Leroy-Somer, Nidec ASI, ABB Power Grids, Schlomo Group, Doosan Power, Sönmez Transformatör ve Metal Center yer alıyor.

Continue Reading

Kompozit Materyaller

Nordex ve TPI işbirliği kanatlanıyor

Published

on

Süregelen piyasa momentumunda ve sipariş alımında meydana gelen küçük geri çekilmeye rağmen  Nordex Grubu ve Amerikan rotor kanadı üreticisi TPI Composites, Türkiye ve Hindistan’da işbirliğine ek olarak stratejik ortaklık üzerinde de anlaşmaya vardılar. Bu yenilikçi işbirliği modelinin bir parçası olarak Nordex Grubu Meksika, Matamoros’taki rotor kanadı üretimini üç yıllığına TPI’ya transfer edecek. Temmuz 2021’de başlayacak bu süreçte iki ortak, daha çok Amerika piyasalarına yönelik yapılan üretimin verimliliğini ve kalitesini, TPI’nın rotor kanadı işleme teknolojisindeki benzersiz uzmanlığıyla katlayarak artıracaklar.

Nordex işletmesi şu anda iki tip rotor kanadı üretiyor. TPI işletme devralacak ve Nordex Grubu’na özel üretime başlayacak. Anlaşma ayrıca işletmenin 2024 yılında tam çalışır durumda Nordex Grubu’na geri verilmesini de içeriyor. Ayrıca, üretim sürekliliğinin sağlanması için ek bir madde de bulunuyor. Buna göre, TPI Matamoros’taki Nordex rotor kanadı işletmesinin 1500 çalışanını da bünyesine katacak.

Anlaşma, küresel imalat ayak izini bir adım daha artırıp temel bileşen tedarik zincirindeki esnekliğini artıran Nordex için bir dönüm noktası daha anlamına geliyor.

Nordex grubu CEO’su José Luis Blanco, “Meksika’da güçlü bir ayağı bulunan, rotor kanadı üretiminde küresel lider TPI ile stratejik ortak olduğumuz için memnunuz. Bu ortaklık gelecek yıllardaki karlı büyümemizi güvence altına almamıza ve hızlı teslimat ve özellikle ABD müşterilerimiz için teslimatta yüksek güvenilirlikle ilerleyen zamanlardaki piyasa fırsatlarını  yakalamamıza imkan tanıyor. Bu da dünya çapında diğer stratejik etkinlikler için kaynaklarımıza odaklanmamızı sağlıyor”, dedi.

TPI CEO’su Bill Siwek ise “Nordex’in Meksika’da kanat imalatlarıyla ilgili olarak bize güvenmesi ve TPI ile ilişkilerini genişletmesinden memnunuz. 2013 yılından bu yana küresel çapta güçlü ilişkimiz devam ediyor” dedi.

Nordex Grubu ve TPI, uzun süredir, 2013 yılından bu yana birlikte çalışıyorlar. Nordex Grubu, rotor kanatlarını Türkiye’de TPI’dan tedarik etmekteydi. 202o yılından itibaren Çin’de, 2021 yılından itibaren de Hindistan’da da TPI’dan satın alıyor.

Continue Reading

Güç Aktarım Bileşenleri

Yılmaz Redüktör’den rüzgar türbinleri için pitch ve yaw drive çözümleri

Published

on

By

Yılmaz Redüktör Genel Müdürü Metin Yılmaz’la bir röportaj gerçekleştirdik. Köklü firmanın geçmişi ve merhum Mesut Yılmaz’ın ilham verici hikâyesini dinlediğimiz Metin Bey’den, rüzgar türbinlerine dönük redüktör çözümleri ve partnerlik yaptıkları türbin üreticisi firmalar hakkında da bilgiler aldık.

Yılmaz Redüktör’ün yarım asrı aşan yolculuğundan kısaca bahsedebilir misiniz?

Yılmaz Redüktör, 1958 yılında kurulmuş bir şirkettir. Kurucusu Sayın Mesut Yılmaz’ı 2001 yılında kaybettik ve kendisini rahmetle anıyoruz. Mesut Yılmaz’ın hikâyesi, Türkiye sanayicisinin o dönem içinde yaşadığı zorlukların bir aynasıdır ve geleceğe bakarken sahip olduğumuz günümüz değerlerinin kıymetini bize hatırlatmaktadır. Henüz 14 yaşında iken “ben tornacı olacağım” diyerek babasının Kastamonu Abana’da bulunan kahve dükkanında çalışmayı reddeden ve gizlice bir mavnanın kapalı bölümüne saklanarak İstanbul’a kaçan azimli bir gencin hikâyesidir bu. Parasız pulsuz, İstanbul’da, Karaköy’de, o dönem kalafat yeri denen yerde, içinde torna gördüğü bir atölyeye yanaşıp, Ermeni ustasına “Ben çalışmaya geldim… para falan istemiyorum… Yiyecek aş, yatacak yer ve bana çalışacak bir torna verin” diyebilecek kadar azimli bir gencin hikâyesi. Sonrasında ondan çok şey öğreneceği ustası onu kendi evladı gibi sevecek ve o gün “Sana iş de, aş da, yatacak yer de vereceğim. Yevmiyeni de alacaksın. Ama önce babanı bulup bir konuşalım…” diyecekti. Ermeni ustasının yanında yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra, yaşlanan ustasından kendi işini kurma iznini almış ve 1958’de kendi şirketini kurmuştur. O dönem kendi imkânları ile kendi ürettiği ilk tornası ve satın aldığı tek matkap ile kendi işine başlayacak ve hatta tornanın motorunu, eşinin dikiş makinesini satarak satın alabilecekti. 1963 yılına kadar farklı sektörlere parça imalatı yaptıktan sonra, kendisine sürekli tamir için getirilen redüktörlere yani dişli kutularına özel bir ilgisi olmuştur ve 1963 yılından itibaren yalnızca dişli kutusu üretmeye karar vermiştir. İlk büyük işini yine aynı yıl Kastamonu orman işletmelerine yapmış, o dönem 150 adedin üzerinde olan ilk seri imalatını yapmıştır. O günlerde 5 kişi ile başlayan firmamız bugün grup olarak 1300 kişilik bir ekip olmuştur. Mesut Bey’in 3 oğlu yönetim kurulundadır ve Yılmaz Grubu’nu başarı ile yönetmektedirler. Sektöründe Ortadoğu’da lider Avrupa’da ilk beş firma içinde yer alan firmamız, dünyada 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Yılmaz Grubu’nun günümüzde 3 ayrı üretim merkezi bulunmaktadır. Biri Esenyurt diğer ikisi Çerkezköy yerleşkesindedir. Yine Çerkezköy’de dördüncü fabrikanın da temelleri atılmış ve bu yıl içerisinde faaliyete geçecektir. Bu fabrikalardan biri ELK markası ile asenkron elektrik motorları üretmekte, diğer bir fabrika MES markası altında pik ve sfero döküm dökmektedir. YILMAZ markası altında ise hem Esenyurt hem Çerkezköy fabrikalarında dişli kutusu üretimi yapılmaktadır. 2021 yıl sonuna kadar, grup toplamda yaklaşık 250.000 metrekarelik kapalı üretim alanına kavuşacaktır.

Rüzgar enerjisi sektörüne yönelik çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Rüzgar türbinlerinde, rüzgarın hızına göre kanadın açısını çeviren “pitch drive” dediğimiz redüktörler ve nasel dediğimiz ana gövdeyi, kanatlar rüzgara dik olacak şekilde çeviren “yaw drive” redüktörler bulunmaktadır. Bunun haricinde kanat ile jeneratör arasında ana redüktör veya “direct drive” jeneratör bulunmaktadır. Biz Yılmaz Redüktör olarak “pitch ve yaw” drive redüktörler üretmekteyiz. GE, Siemens ve Enercon temasta olduğumuz rüzgar türbini üreticileridir. GE ve Siemens için test aşamaları geçilmiş ve seri üretim 2021 yılının son çeyreği olarak planlanmıştır. Enercon muhtemel olarak 2022 yılının başı olacaktır. Bu redüktörler müşteri isteklerine göre tasarlanmış, uzun ömür ve performans testlerinden geçirilmiş özel redüktörlerdir. Beklenen çalışma ömürleri ve maruz kaldıkları yükler, birçok klasik redüktörle kıyaslandığında oldukça farklıdır ve ciddi tasarım bilgisi ve tecrübe gerektirmektedir. Laboratuvarların hızlandırılmış ömür testlerini yapabilecek kabiliyette olması gerekmektedir. Bütün bu zorlayıcı şartlar altında rekabetçi bir ürün tasarlanamaz ise pazarda şans bulamaz. Yılmaz Redüktör’ün kullandığı üretim teknolojisi ve Ar-Ge kabiliyetleri bunu gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. 

Türkiye’de ve dünyada rüzgar enerjisi sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizi bu sektöre yönelten ne oldu?

Hepimizin bildiği son yıllarda yaşadığımız iklim değişiklikleri geleceğimiz için kaygı verici. Dünya üzerinde ortalama sıcaklıkların bir derecelik artışları, buzulların erimesi ve deniz seviyelerinin yükselmesi ile sonuçlanıyor. Kıyı şeridinde yaşayan milyonlarca insan tehdit altında olduğu gibi, tatlı su kaynaklarının da azalması ile kuraklık, geleceğin en büyük tehdidi. Bunu gelecek nesillerimize hiçbirimiz yaşatmak istemiyoruz. Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya istiyoruz. Ortalama sıcaklığın artmasında, sera gazları ve karbondioksitin etkisini hepimiz biliyor ve tartışıyoruz. Tüm ülkeler karbon izlerini azaltmak zorunda. Bir taraftan da yeni teknolojilere kabaran iştahımız ve hayat standartlarındaki yükselmenin sonucu olarak enerji ihtiyacımız artıyor. Bu çıkmazdan kurtulmanın yolu temiz enerjiden geçiyor. Fosil yakıtlardan tamamen çıkıp, dönüştürülebilir enerji kaynaklarına geçmemiz gerekiyor. Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri de fosil yakıtların yerine geçebilecek, teknolojisi bilinen, yeni enerji üretim kaynakları. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu konuya artan bir ivmeyle önem gösteriliyor ve teşvik edici politikalar açıklanıyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’de yüzbinlerce rüzgar Türbininin kurulacağını düşünüyorum. Bunu yaparken yabancı bağımlılığından da kurtulmamız gerekiyor. Biz kendi sektörümüz içinde parçaları üretmek için son iki yıldır yatırım yapıyoruz. Çerkezköy’de kurulan 4. üretim merkezimizin ana çıkış noktası bu olmuştur. Diğer parçalarda da farklı sektörlerde ciddi çalışmalar yürütülüyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde bu parçaları bir araya getiren komple rüzgar türbini üreten güçlü yerli firmaların çıkacağını umut ediyorum.   

Rüzgar enerjisi sektöründe ürün sağladığınız projeler ya da partnerlik yaptığınız üreticiler varsa bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Daha önce değinmiştim. GE ve Siemens için ürün test ve onaylama süreci tamamlandı. 2021 yılı dördüncü çeyreği için üretim planlamamız yapıldı. Enercon firması için de henüz tasarım aşamasındayız. Yerli bir türbin üreticisi çıkması durumunda, ürün sağlama noktasında şimdiden hazır olduğumuzu bildirebilirim. 

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Kısa vadede daha büyük planet redüktörler planımızda bulunuyor. Yıl sonuna kadar 500000Nm’lere varan planet redüktörlerimiz kataloğa eklenecek. Bu, 50000Nmc ile sınırlı olan mevcut serinin 10 kat artırılması demek oluyor. Yeni üretim merkezimizin yıl sonuna kadar inşaatı tamamlanacak ve devreye alınacak. Yine kısa vadeli programımızın içerisinde yerli sürücü imalatı bulunuyor. 2021 yılının ikinci yarısında üretime başlanacak. 

Uzun vadede yenilenen fabrikalarımız, yalın üretim felsefesi ile çalışan, otomasyon ağırlıklı, kâğıtsız, dijital fabrikalar haline gelecek. Günümüzde bu konuda oldukça yol kat ettik. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizin daha ileri götürmek, dünyada daha rekabetçi ürünler üretebilmek ve rakiplerimizin önünde koşabilmek için, nitelikli, iyi eğitimli elemanlara ihtiyacımız var. Gelecek stratejilerimiz içerisinde en önemli konunun bu olduğunu düşünüyorum. Araştıran, kalıpları içinde hapsolmadan özgürce düşünebilen tertemiz beyinlere ihtiyacımız var. Bu insanlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ortam ve kaynak sağlamalıyız ve teşvik etmeliyiz. Bu insanları ülkemizde tutabilecek heyecan ve imkânı sağlamalıyız. Gelecek, bilgiye ve teknolojiye hâkim insanların elinde olacak, makinelerin ve robotların değil.

Metin Yılmaz kimdir?
1971 Almanya doğumluyum ve çocukluğum Almanya’da geçti. Lise yıllarım Kastamonu Abana ilçesinde geçti. ITÜ Gemi İnşaat Fakültesi Gemi İnşaat Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldum. Makine Fakültesi’nin bir alt dalı iken bağımsız bir fakülte haline gelmiş bir fakültedir. Staj dönemlerimi saymaz isek, Yılmaz Redüktör’e 1993 yılında başladım ve 1994 yıllında dil eğitimi için İngiltere’ye gittim. 1996 yılında tekrar kısa dönem askerlik hizmetimi de tamamlamış olarak Yılmaz Redüktör’de işe başladım. Uzun yıllar sonra Boğaziçi Üniversitesi Mekatronik Bölümü’nde yüksek lisans da yaptım. İmalat, Kalite Kontrol, Satış Teknik Destek, Planlama ve Ar-Ge bölümlerinden sonra Genel Müdür olarak atandım. Son birkaç yıldır bu görevi üstlenmekteyim.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com