Connect with us

Portekiz elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden karşıladı

Published

on

Mart ayında, Avrupa ülkelerinden Portekiz’de yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi, ülkenin toplam elektrik tüketimini geride bıraktı.

Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji öncüsü ülkelerinden biri olarak bilinen Portekiz’in Enerji Altyapı Şirketi’nin (REN) verilerine göre, ülkedeki bol yağışlı ve rüzgârlı hava koşulları geçen ay hidroelektrik ve rüzgâr santrallerinde üretimi artırdı.

Portekiz’de söz konusu ayda yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik miktarı 4 milyar 812 milyon kilovatsaate ulaştı. Bu ayda ülkede gerçekleşen elektrik tüketimi ise toplam 4 milyar 647 milyon kilovatsaat olarak ölçüldü. Böylece geçen ay ülkede tüketilen elektriğin tamamı yenilenebilir enerjiden karşılanmış oldu.

70 saat kesintisiz üretim

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Portekiz’de 9 Mart’ta başlayan süreçte, 70 saat boyunca tüm tüketim kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı ve hiç emisyon üretilmedi.

Öte yandan Portekiz Sürdürülebilir Karasal Sistem Birliği’ne göre, ülkede Mart ayında yenilenebilir enerji üretimi sayesinde 1.8 milyon tonluk karbondioksit salımı engellenmiş oldu. Bu miktarın karbon piyasasında 21 milyon avroluk ödeneğe karşılık geldiği bildirildi.

Ayrıca yılın ilk çeyreğinde Portekiz’de yenilenebilir enerji üretimi toplam tüketimin yüzde 61’ini karşıladı. Bu miktarın yüzde 31’ini rüzgâr, yüzde 24’ünü hidroelektrik, yüzde 5’ini biyokütle, yüzde 1’ini ise güneş enerjisi santralleri oluşturdu.

Portekiz 2016 yılında, 107 saat boyunca toplam elektrik tüketimini tamamen ve kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamıştı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com