Connect with us

Rüzgar Santralleri

Nordex Türkiye’nin kalite ordusu

Published

on

Nordex Türkiye’nin Proje, Servis, Kanat Üretimi ve Kule Üretimi alanlarında çalışan 22 kişilik dev bir kalite ordusu var. Dergimizin bu sayısında Nordex Türkiye’nin Kalite Ekibi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kalite ekipleri olarak görevlerini ve hangi departmanlarla iş birliği içerisinde olduklarını öğrenerek, ekibi yakından tanıma fırsatı yakaladık.

Kalite Ekibi ile Nordex Academy İzmir – Sevis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimden kareler.

Kalite Ekibi ile Nordex Academy İzmir – Sevis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimden kareler.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sektör ve Nordex ailesi ile 2011 yılında Eskişehir’de gerçekleşen anahtar teslim projemizde görev alarak tanıştım. İlk 6 sene içerisinde 10 projede saha yönetimi sorumluluğunu üstlendim. 2017 yılında Proje Kalite Mühendisi olarak katıldığım kalite ekibimizdeki görevimi, 2020 yılından bu yana Türkiye ve Ortadoğu Proje Kalite Müdürü olarak sürdürmekteyim.

Proje Kalite Bölümü’nü tanıyabilir miyiz?

Proje kalite ekibimiz, ben ve kalite mühendisimiz ile birlikte iki kişiden oluşan çekirdek bir yapıya sahip. Türbinlerimizin güncel teknoloji ve endüstri standartlarına uygun olarak “kurulum – devreye alma” süreçlerinin gerçekleştirilerek, kalite standartlarımıza uygun bir şekilde operasyon ve servis hayatına başlamalarını sağlamaktayız. Bu bağlamda proje döngüsü süresince organizasyon içerisinde satış, üretim kalite, nakliye, mühendislik ve servis departmanlarımız ile yakinen çalışıyoruz. Organizasyon dışında ise nakliye, kurulum, bakım ve diğer servis tedarikçilerimizin, standartlarımıza uygun hizmet verebilmesi adına gerekli teknik desteği sağlıyoruz.

Hızla gelişen türbin teknolojimize paralel olarak değişen ve gelişen süreçlerimizi akıcı bir şekilde uygulamaya koymaya ve kalite standartlarımızı ön planda tutarak, projelerin müşterilerimize teslim edilmesini sağlamaya devam edeceğiz.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi mezunuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği lisans ve sonrasında İşletme (MBA) yüksek lisansı dereceleri ile mezun oldum. Otomotiv ana sanayinde üretimde ve sonrasında enerji dağıtım sistemlerine elektrik-elektronik ürün üreten firmalarda kalite süreçlerinde hem mühendis hem yönetici olarak görev aldım. 2019 yılında da Nordex ailesinin bir üyesi oldum.

Nordex Türkiye’nin Servis Kalite Bölümü’nü tanıyabilir miyiz?

Nordex Türkiye Servis Kalite ekibine katıldığımda sadece 6 kişilik bir ekibimiz vardı. O günden bugüne 4 arkadaşımızı daha ekibimize kattık ve şu anda 10 kişilik bir ekibiz. Ekibimizde, çoğunluğu sektörün içinden olmakla birlikte farklı sektörlerde çalışmış arkadaşlarımız da yer alıyor; liderlik görevi de olan bir uzman mühendisimiz, bir genç mühendisimiz ve her biri konusunda uzman yedi tekniker arkadaşımız ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Uzmanlık konularımız; türbin elektrik-mekanik sistemi, asansör, kaldırma ekipmanları ve diğer kule içi ekipmanlar, yangın sistemleri ve türbin kanatlarıdır. Elektrik-mekanik sistemlerinde teknik destek görevini teknik destek bölümümüzle paylaşıyoruz. Kule içi ekipman, yangın sistemleri ve kanat tarafında ise tüm teknik destek görevlerini ekibimiz üstlenmiş durumda. Bir rüzgar türbininin neredeyse tüm bileşenleri sorumluluk alanımıza giriyor.

Türbin alt sistemlerinin periyodik bakım faaliyetlerini düzenli olarak denetleyip operasyonu gerçekleştiren Nordex ve alt yüklenici ekiplerine teknik tarafta önderlik ediyoruz. Zaman içerisinde ortaya çıkabilen birtakım problemlerin analizini yaparak çözümler geliştirmek, Nordex Global Mühendislik ekipleriyle koordinasyonu sağlamak ve operasyon ekiplerine destek olmak da sorumluluklarımız arasında. Dolayısıyla zamanımızın önemli bir kısmını sahalarda ve türbinlerde geçiriyoruz. Yeri geliyor bir kanat tamirinde tamir ekibiyle birlikte vinç üzerinde tamir işlemini denetliyoruz, yeri geliyor kule içerisinde merdivene tırmanarak hasar tespiti yapıyoruz, yeri geliyor bir iyileştirme çalışmasının en verimli şekilde nasıl uygulanacağına dair teknisyenlerimizle birlikte türbinde çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte bakım ve tamir çalışmalarında kullanılan malzemelerle ilgili bilgilendirme, ekipmanların sağlık durumu, kalibrasyonu ve yıllık kontrolünün takibi de operasyon ekibiyle ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalardandır. Saha ziyaretlerimiz esnasında saha ekipleriyle yaptığımız görüşmelerle, paylaştığımız bilgi ve belgelerle yahut bizzat tutum ve davranışlarımızla; Nordex ailesi olarak iş sağlığı ve güvenliği, çevreye duyarlılık ve huzurlu bir iş ortamı için özen gösterilmesi gereken konularda en yüksek bilince ulaşmak için çaba gösteriyoruz.

Servis sahalarımızda çalışacak alt yüklenicilerin devreye alınma sürecinde Nordex Global Tedarikçi Kalite ekibiyle birlikte çalışıp, devamında alt yüklenicilerimizin kalite yönetim sistemlerini periyodik olarak denetleyerek gelişimlerine katkı sağlamaktayız. Başta servis teknisyenleri olmak üzere operasyon yönetimi, İSG, malzeme yönetimi, teknik destek, eğitim, satın alma, mühendislik ekipleri ve alt yüklenicilerimiz ile her an iş birliği halindeyiz. Bunun yanında santral yöneticileri yani müşterilerimiz ile bir araya gelerek onlara kulak veriyor, geri bildirimlerini alıyor ve kendilerine faaliyetlerimizi anlatıyoruz.

Değer zincirinin tedarikten son müşteriye neredeyse her halkası ile iletişim ve iş birliği içinde olup, her bir süreçte oluşabilecek darboğazların önlenmesinde bizzat sorumluluk aldığımızdan, ekip olarak oldukça kritik bir görevdeyiz. Hepimiz üstlendiğimiz sorumluluğun ciddiyetinin farkında olarak, takım ruhunu kaybetmeden, keyifle görevimizi yerine getirmeye çalışıyor, Nordex ailesinin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Lisans mezunu olarak 2010 yılında profesyonel kariyerime başladım. 2014 yılında kanat üretimi ile başlamış olduğum rüzgar enerjisi sektöründe, 2018 yılından itibaren Nordex Enerji bünyesinde “Kanat Denetimcisi” olarak görevime devam ediyorum.

Sektörün dinamik olması ve bu süreçte doğru yerde ve pozisyonda konumlanmış olmanın büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Sizin aracılığınız ile yeni mezun olacak mühendis arkadaşlara yenilenebilir enerji endüstrisini yakından takip edip, olası fırsatları değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Kanat Üretimi Kalite Bölümü’nü tanıyabilir miyiz?

Global Kanat Kalite ekibi; dünyadaki tüm kanat üretim tesislerinin (şirket dahili veya şirket harici) genel kalite süreçlerinin tamamını yönetiyor. Bizim ekibimiz ise Blade Quality çatısı altında, Türkiye’de 2, Danimarka’da 2, İspanya’da 1 ve Almanya’da 1 olmak üzere toplam 6 kişilik bir expert grubundan oluşuyor. Aynı zamanda ekstra destek gereken durumlarda dış kaynak uzman ekiplerden de destek alıyoruz.

Ekibimiz, kendi kanat fabrikalarımızda veya tedarikçi-üretici firmalarda üretilmiş olan kanatların Nordex Spesifikasyonları’na uygun üretilmiş olduğunun kontrollerini yapıyor. Eş zamanlı olarak fabrika ekiplerine tüm kalite süreçlerinde destek oluyoruz.

Aynı zamanda, sürekli olarak büyümeye devam eden sektörümüzde (bunu hem pazar hem de kanat boyu olarak düşünebilirsiniz) Nordex Mühendislik ekibi ile beraber yeni kanat modellerinin devreye alma dönemlerinde, lokal fabrika ekiplerinde yer alan arkadaşlara, teknik oryantasyon ve eğitimler veriyoruz.

Ekip olarak ana hedeflerimizin başında, proje ve servis ekiplerine sorunsuz kanatlar göndermek geliyor. Sahalarda yapılabilecek olan reworkler projelerdeki zaman kaybının yanında maddi olarak da çok ciddi yükler getirebiliyor. Bu sebeple yapmış olduğumuz işin önem seviyesinin çok yüksek olduğunun farkındayız ve bu bilinçle çalışmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de inşaat mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimimi Almanya’da tamamladım. Rüzgar sektörüyle ilk olarak 2008 yılında tanıştım. 4 yıl çelik kule üretimi yapan sektörün öncü firmalarından birinde, kalite sorumlusu olarak görev aldım. Daha sonra 2012 yılında Nordex Türkiye’de işe başladım.

Kule Üretimi Kalite Bölümü’nü tanıyabilir miyiz?

Dünya çapında yer alan tedarikçilerimizle birlikte bizim için tüm zamanlı çalışan bir ekibimiz bulunmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren ekibimizin sayısı şu an itibarıyla 5 kişidir.

Ekibimizle birlikte çelik kulelerimizin bütün üretim aşamalarındaki uyulması gereken zorunlu kalite kurallarının takibini yapmaktayız. Kalite ekibi olarak, Nordex ve tedarikçi arasında yer alan tüm teknik desteği sağlamaktayız. Bu yüzden kule satın alma, proje yönetimi, mühendislik, lojistik ve birçok diğer departmanlarla çok yakın çalışmaktayız.

Uzun yıllardan beri birlikte çalıştığımız tedarikçilerimizle birlikte ulaşmış olduğumuz kalite seviyesi, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha iyi seviyededir. Bu yüzden mevcut birçok yurt dışı projelerinin kule üretimlerini, Türkiye’de yer alan imalatçılarımızda gerçekleştirmekteyiz. Bu, bizi oldukça gururlandıran bir durum. Asıl önemli olan bu seviyeyi korumak ve daha da üst seviyelere taşıyabilmektir. Bu noktada emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma kendi adıma teşekkür ederim.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com