Connect with us

Genel

Limak sektöre enerji katmaya devam ediyor

Published

on

 

Limak Enerji, halihazırda geliştirilmiş veya devredilmesi düşünülen pek çok lisanslı rüzgâr projesini inceliyor ve proje geliştiricileri ile görüşmelere devam ediyor. Bu tarz projelerde satın alma ve ortak yatırım olanaklarını değerlendiriyorlar. Ancak asıl öncelikleri, yurt içinde kendi geliştirdikleri rüzgâr projelerini hayata geçirmek. Bu amaçla orta ve yüksek seviyede rüzgâr potansiyeli olan bölgelerde kendi projelerini geliştirmişler ve rüzgâr ölçümlerine başlamışlar.

Ölçümüne başladıkları ve geliştirdikleri bu projelerin toplam kurulu gücü 400 MW’ın üzerinde. Bu kapasitenin bir kısmı orta seviyede, bir kısmı da yüksek seviyede rüzgar potansiyeline sahip yerlerden oluşuyor. Geliştirmiş oldukları bu 400 MW’lık kapasite için 2015 yılında ön-lisans başvurusu yapacaklarını da dile getirdiler. Yeni mevzuata göre her yıl rüzgar enerjisine kapasite verileceğinden, önümüzdeki yıllarda başvuru yapmak için de proje geliştirme faaliyetlerine devam ediyorlar.

Şirket, uygun gördüğü yurt dışı piyasalarda da rüzgar enerjisi yatırım fırsatlarını değerlendiriyor. Bu amaçla da özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki piyasaları yakından takip ediyorlar.
Ayrıca, yaptıkları ikili anlaşmalar çerçevesinde 250 MW`ın üzerinde bir rüzgâr portföyünün üretim yönetimini ve aynı zamanda dengesizlik yönetimini gerçekleştiriyorlarmış. Bu kapsamda rüzgâr enerjisi konusunda çok ciddi bir tecrübeye sahipler.
Kendi rüzgâr santrallerinin de devreye girmesiyle birlikte, yönetilen rüzgar enerjisi portföyü açısından bu alanda Türkiye`nin en büyüğü olmayı hedefliyorlar. Bu alandaki tecrübelerini, önümüzdeki dönemde yeni iş birlikleriyle geliştirmeyi planlıyorlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com