Connect with us

İngiltere sıfır karbon emisyonuna gidiyor

Published

on

Hükümetin iklim değişikliği danışmanı birçok sanayiye dokunacak ölçütlerle geldi.

İngiliz halkının, gezegene zarar veren yeşil sera gazlarının salınımını azaltmak için daha az uçması, elektrikli araba kullanması, daha az et yemesi ve ev termostatlarını 19 dereceye indirmesi gerekecek.

Hükümetin resmi danışmanı tarafından iklim değişikliğiyle ilgili yapılan bu tavsiyeler, kirliliği azaltmak için sanayi dünyasının tümünde katı önlemleri beraberinde getiriyor. Hukukçular, bilim insanları, sanayi yetkilileri ve analistleri kapsayan grup tarafından oluşturulan 277 sayfalık rapor, ayrıca sanayi, tarım ve havacılık için de ciddi kararlar içeriyor.

Bulgular, Başbakan Theresa May ve ardıllarının sıfır net emisyon hedefine 2050 yılı itibariyle ulaşabileceğini ortaya koyuyor. Sıfır emisyon da, bilim insanlarının ifade ettiği üzere, şiddetli fırtınalar ve deniz yükselmelerini önlemek için gerekli. Bu aynı zamanda, hukukçuların dahi Avrupa Birliği’nin ne şekilde terk edilmesi gerektiği konusunda derin görüş ayrılıklarına düştüğü konusundaki yaygınlaşan kanıyı destekleyen bir gösterge.

İklim değişikliğiyle ilgili kurulu yöneten muhafazakar hukukçu John Gummer, raporun yayınlanmasından önce muhabirlere“İnsanlardan zavallı bir yaşam sürdürmelerini istemiyoruz” dedi; “Bugün sahip olduğumuz gibi içi dolu, değişik ve çeşitlenmiş bir hayat istiyoruz ve bunu geleceğe saygı duyarak gerçekleştirmek istiyoruz”.

U.K.'s Long-Term Emissions Target “Yokoluşa İsyan” grubundan binlerce gösterici, hükümetin herhangi bir vaatte bulunmamasını, Nisan’da Londra’da tüm ana arterleri tıkayarak 2025 yılında net sıfır emisyona ulaşılması için çağrıda bulunmuştu. Muhalefet lideri Jeremy Corbyn, bakanların acilen iklimle ilgili kararlar açıklaması gerektiğini ifade etmişti.

Politik tayftan bakanlar komiteden düzenli olarak tavsiyeler alıyor. Hükümet raporu ele alacak ve bir süre sonra detaylı bir yanıt yayınlayacak. İş, Enerji ve Sanayi Stratejisinden sorumlu kabine bakanı Greg Clark, bakanların en azından bazı bulguları dikkate alacağının işaretini verdi.

İngiltere İklim Değişikliği Komitesi karbon nötrlüğüne GSMH’nın % 1.3’ü kadar maliyetle 2050 yılında ulaşılabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Bloomberg

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com