Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Enercon’dan İsveç’e 250 MW’lık rüzgâr santrali

Published

on

İsviçreli yatırımcı, büyük ölçekli Markbygden Faz II projesinde 63 adet E-138 EP3 WEC’nin hissesinin çoğunluğunu satın aldı.

Enercon, İsveç’te büyük ölçekli bir kara rüzgâr enerjisi projesi olan Markbygden II projesinin “kuzey kısmı”nda hisse çoğunluğunu alarak Credit Suisse Enerji Altyapı Ortakları AG’ye (CSEIP) hak kazandı. İsviçreli yatırımcı, İsveç’in kuzeyinde, Norrbotten bölgesindeki Piteå’da kara rüzgâr santrali hisselerinin yüzde 85’ini satın aldı.

Enercon, bu projeye nominal gücü 252,7 MW olan projeye 63 adet E-138 EP3 rüzgar enerjisi konvertörü tedarik edecek. Enercon, hisselerinin bir kısmı ile uzun vadeli hissedar olarak kalmayı ve rüzgâr enerjisi merkezi olan İsveç’e kalıcı stratejik ilgisini destekler biçimde hareket etmeyi planlıyor.

CSEIP sözleşmeleri 29 Mayıs Cuma günü imzalandı

ENERCON, MB Etapp II grubunun tek sahibi durumundadır. MB Etapp II, 63 x E-138 EP3 WEC’li “kuzey bölümü” ve 97 x E-138 EP3 WEC’li “güney bölümü”nden oluşuyor. Şebeke bağlantısı ve altyapı için gerekli çalışmalar 2019 yılında başlamıştır. Kuzey bölümünün inşasının 2021 yılı üçüncü çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Güney kısmı bunu takip edecektir.

Enercon  bu projede, rüzgâr enerjisi konvertörlerinin hem anahtar teslimi tedarikçisi hem de uzun vadeli tam hizmet ortağı olarak hareket ediyor. Konvertörlerin, kanıtlanmış Enercon PartnerKonzept (EPK) sayesinde yüzde 98 oranında teknik kullanılabilirliğinin garantisi veriliyor. Ayrıca Enercon, rüzgâr santralinin ticari ve teknik işletmesinin sorumluluğunu da bulunduruyor. Enercon’un kapsamlı taahhüdü, CSEIP için kuzey İsveç’teki bu çekici rüzgâr santrali projesine katılmaya karar verme ve seçme konusunda önemli bir faktör oldu.

Enercon, DNB Markets tarafından finansal danışman olarak desteklenmektedir. Cirio, bu işlemde Enercon için hukuk danışmanılığı üstlenmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com