Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Dünyanın en büyük off-shore rüzgar türbini İngiltere’ye teste gidiyor

Yayın tarihi:

-

Dünyanın en büyük off-shore rüzgar türbini İngiltere’ye teste gidiyor

GE’nin 12 MW’lık Haliade-X motor gövdesi ve 107 metre uzunluğundaki kanadı; İngiltere’ye gelişmiş bir teknoloji testi programının parçası olarak gönderilecek. Her iki bileşen de Offshore Yenilenebilir Enerji (ORE) Catapult bölgesinde denenecek.

GE Yenilenebilir Enerji, 12 MW Haliade-X motor gövdesi ve 107 metre uzunluğundaki kanadın, Haliade-X platformunu iyileştirmeye odaklanan gelişmiş bir teknoloji programının parçası olarak, platformun 2021’de seri üretime girmeden İngiltere’ye gönderildiğini doğruladı. Haliade-X’in motor gövdesi, altı adet çift katlı Londra otobüsüyle kıyaslanabilir uzunlukta. Dünyanın en uzun kanadı GE’nin Fransa’da Saint-Nazaire ve Cherbourg’daki üretim tesislerinden ORE Catapult’un Kuzeydoğu İngiltere’de Blyth’teki deney işletmelerine nakledilecek.

12 MW’lık Haliade-X, gereken performans ve güvenilirliği doğrulamada kullanılan süreyi azaltacak gerçek dünya işletme koşullarının oluşturulacağı bir programa girecek.  Ek olarak, 107 metre uzunluğundaki LM Wind Power kanadı, (statik ve yorulma testleri dahil) geniş kapsamlı gelişmiş test işlemlerinden geçirilip, kanadın en zorlu rüzgar koşullarına dayanma ve denizde yıllarca çalışma becerisi gözlenecek.

GE’s Offshore Wind Başkanı ve CEO’su John Lavelle : “En güçlü offshore rüzgar türbinlerin dünyanın en büyük offshore rüzgar piyasasına getirmek ve teknolojimizle İngiltere Offshore Sektörü hedefini (2030 yılında 30 GW) ve İngiliz Hükümetinin sera gazlarını 2050 yılı itibariyle sıfıra indirme azmini desteklemek istiyoruz”.

ORE Catapult İcra Başkanı Andrew Jamieson : ”Dünyada önder, büyük ölçekli deney işletmelerimiz, teknik uzmanlığımız ve İngiltere rüzgar sektörüne ilişkin derin bilgimiz, bizi GE ile, dünyanın en büyük ve gelişmiş offshore rüzgar türbinlerini geliştirmelerinde ortak yaptı. İşbirliğimizle İngiltere’de araştırmada, tedarik zinciri iyileştirmesinde, maliyet azaltımında ve net sıfır hedefinde yol katedeceğiz”.

GE Renewable Energy, çoğu İngiltere’de olmak üzere, Haliade-X  ile ilgili deney ve AR-GE faaliyetlerine 15 milyon £ değerine yakın yatırım yapıyor.

 

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Grubu, 2019’un 3. çeyreği için 1.7 GW sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu 2019 3.çeyrek sipariş

Nordex Grubu 2019’un üçüncü çeyreğinde 14 ülkedeki projelerden toplam çıktısı 1700 MW’ı bulan 436 rüzgar türbini siparişi aldı. 2018 üçüncü çeyreğinde bu değer 974 MW’tı. Temmuz’dan Eylül’e kadar yapılan siparişlerin % 60’ı Avrupa’dan, % 28’i ABD’den ve % 12’si Latin Amerika’dan geldi. Sipariş hacminin % 49’unu ise son kuşak Delta4000 platformu meydana getiriyor.

Nordex Grubu Satıştan Sorumlu Yöneticisi (CSO) Patxi Landa şu yorumu yaptı: “Avrupa’da ve deniz aşırı ülkelerde rüzgar türbini sistemlerimiz için, yeni Delta4000 serisine özel, büyük bir ilgiyle birlikte, güçlü bir talep görüyoruz”. Daha önceden duyurusu yapılan projelere ek olarak, Nordex Grubu Eylül’de, İsveç, ABD, Brezilya, Meksika ve İngiltere’den büyük siparişler aldı. Bununla birlikte de 2019’un ilk 9 ayındaki siparişler toplamı 4.7 GW’a yükseldi.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

GE Yenilenebilir Enerji, Brezilya’da ilk kara anlaşmasını yaptı

Yayın tarihi:

-

Yazar

cypressprototype-general electric brezilya

GE’nin en büyük kara türbinleri Bahia’da EDF’nin rüzgar santralinde kurulacak.

GE Yenilenebilir Enerji, EDF ile Brezilya’da anlaşma imzaladığını duyurdu. GE’nin Cypress platformu için yapılan bu anlaşma, aynı zamanda firmanın EDF ile ülkedeki ilk anlaşması olma niteliğini taşıyor. GE, 5.3 MW’ta faaliyet gösterecek 25 türbinin üretimi ve teslimatından sorumlu olacak.

Yeni GE makinaları, Salvador’dan 350 km uzaklıkta, Bonito ve Mulungu do Morro şehirlerinin yakınındaki Ventos da Bahia rüzgar santralinde kurulacak. Ünite yükseklikleri 101 ve 126 metre arasında değişirken, 77 metrelik karbon kanat ve 158 metre rotor barındıracak.

Kurulumun ardından türbinler, 182 MW kapasiteyle kurulu Ventos da Bahia rüzgar santraline ek 132.5 MW kapasite saplayacak.

GE Yenilenebilir Enerji Amerika Kıtası Kara Rüzgarı CEO’su Vikas Anand, “GE, EDF ile bu heyecan verici projede çalışmaktan çok hoşnut.  GE, Brezilya’nın enerji geleceğine derinden bağlıdır. Biz de, bölgenin kurulu üssüne Cypress türbinimizi ekleyerek tüketicilere ilave yenilenebilir, sürdürülebilir enerji imkanı getirmekten gurur duyuyoruz.”, dedi.

Anlaşma, tüm ekipman GE tarafından sağlanmak üzere, 20 yıllık bakım ve onarım hizmetini de içeriyor. Cypress üniteleri GE’nin Çamaçari işletmesinde üretilecek. Kanatlar, GE’nin Suape Limanı’ndaki ünitesi LM tarafından üretilecek.

Brezilya, yenilenebilir enerji kaynaklarını, enerji çeşitliliğini artırmada alternatif olarak etkin şekilde kullanıyor ve bunun çevresel ve ekonomik avantajlarından faydalanıyor.  Ülkenin özellikle kara rüzgar enerjisi sektöründe 600 rüzgar parkı ve 7500 rüzgar turbine bulunuyor. GE ise bunun yaklaşık % 40’ını tek başına sağlıyor.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Grubu Türkiye’de 100 MW’lık sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Yazar

söke res

Nordex Grubu, Türkiye’de 110 MW’ın üstünde bir sipariş aldı. Grup, Söke rüzgar santrali için 23 adet N149/4.0-4.5 türbini kurulumu yapacak. Türbinlerin tedariği 4.8 MW modunda gerçekleşecek. Söke rüzgar santralinin müşterisi ve gelecek işletmecisiyse , Nordex Grubu ile 10 yıldır Öncelikli Servis Anlaşması olan Ulusoy Enerji.

Rüzgar santrali, yıllık rüzgar hızı ortalamalarının 6.5 metreyi bulduğu Aydın yakınlarında inşa ediliyor. 2020 yılında tamalanmasını takiben, 105 metre gövde yüksekliğindeki türbinler her yıl 286 GWs temiz elektrik üretecek.

Nordex Grubu CSO’su Patxi Landa, “Yeni müşterimize N149/4.0-4.5 türbinlerinin avantajları hakkında garanti verebildiğimiz için mutluyum. Bu, Ulusoy Enerji’nin ilk projesi. Ve Nordex Grubu için de Delta4000 serisi için, bu defa Türkiye’de olmak üzere bir başka referans proje”, dedi.

Nordex Grubu, rotor kanatlarının, çıpa kafeslerinin ve kulelerin imalatını Türkiye’de yaptırıyor. İmalattaysa nicel öncelik Ulusoy Enerji’ye ait görünüyor.

%26.7 piyasa payı ve 2038 MW kurulu kapasiteyle Nordex Grubu Türkiye’de lider konumunda bulunuyor. Söke’deki 110 MW’a ek olarak, grup, 2020 sonuna kadar toplam kapasitesi 266 MW olan türbinler inşa ediyor.

 

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com