Enercon, uzun vadeli finansmanını güvenceye aldı

Editör
Enercon, uzun vadeli finansmanını güvenceye aldı

Enercon, bankalarla ve Aloys Wobben Stiftung ile uzun vadeli bir finansman anlaşması imzaladı. Anlaşma, mevcut bir kredinin yanı sıra yeni bir garanti tesisini de kapsıyor. Bu, özellikle Enercon‘un diğer ülkelerde büyük ölçekli kara projeleri için gerekli garantileri sağlaması anlamına geliyor. Ayrıca, grup seviyesindeki (toplam varlıklara kıyasla yönetilebilir) harici finansmanın planlandığı gibi geri ödenmesi de planlanmaktadır. Anlaşma ilk etapta 2023’ün sonuna kadar geçerlidir.

Enercon CFO’su Dr. Thomas Cobet şunları söyledi: “Düzenleme bize piyasaya dönüş işlemlerini başarıyla uygulamaya devam etmemizde gereken planlama güvenliğini sağlıyor. Bu nedenle görüşmeleri iyi sonuçlandırmada başarı gösterdiğimiz için çok mutluyum.” 

Yönetim, anlaşmanın uluslararası işletmeyi korumanın ve proje finansmanı sağlamlaştırmasının yanı sıra Enercon ve tedarikçileri arasındaki ilişkileri normalleştirmesini de bekliyor.

Geçmişte Enercon’un faaliyetlerinin odak noktası olan Alman kara piyasasının çöküşünün ardından şirket şu anda uluslararası pazarlarda büyümeye odaklanıyor. Enercon CEO’su Hans-Dieter Kettwig, “Bu, Enercon’un temel işine, yani kara rüzgâr enerjisi dönüştürücülerinin geliştirilmesi, satış ve servisi ve bununla doğrudan ilişkili alanlara daha güçlü bir odaklanması ile bağlantılı. Bu stratejik yöntemin bir parçası olarak, WEC faaliyet, enerji üretimi ve enerji pazarlaması iş kolu yeni bir şirkete devredilecektir. EWE AG ile ortak girişim kurma niyet beyanı imzalandı. Dış kaynak kullanımı yoluyla hem Enercon’un iş modelinin hem de karadaki WEC’lerden enerji üretimi ve pazarlamasının sürdürülebilir bir şekilde daha çok geliştirilmesi için sağlam bir temel oluşturacağımızdan eminiz. Bu da enerji geçişinin bir sonraki aşamasında daha önemli hale gelecek açıklamasını yaptı.

Yeni stratejik odak yanında, Enercon’un yeniden oryantasyonu, aynı zamanda şirket organizasyonundaki yapısal değişiklikleri, yeni rekabetçi ve maliyeti optimize edilmiş rüzgar enerjisi dönüştürücülerini geliştirme dürtüsünü ve küresel tedarik zincirini daha zorlu uluslararası rekabet koşulları zemininde optimize etme amacını da kapsıyor. Enercon CRO’su Dr. Martin Prillmann, “Bankalarla yapılan anlaşma, hedeflerimizin gerçekleşmesindeki süreklilik için gerekli temeli oluşturmaktadır. Sağlanan güven ve bankalar cephesi bizim seçtiğimiz yaklaşımı destekliyor. Anlaşma bizimle birlikte bu yönde ilerlemeye istekli olduklarını kanıtlıyor. Yönetim; bu önkoşullar, hissedarımızın kayıtsız desteği ve Enercon ekibinin taahhüdü ile toparlanmanın belirlenen üç yıllık zaman diliminde başarılı olacağına inanıyor” dedi.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap