Greenpeace Energy ve QUADRA’dan yüksek verim için iş birliği

Editör

İşbirliği, rüzgar enerjisi dönüştürücülerinin, EEG fazının sona ermesinin ardından çalıştırılmasını garantiye alıyor

Ekolojik enerji tedarikçisi Greenpeace Energy ve ENERCON’a ait doğrudan pazarlama firması QUADRA Energy,  bir “Yeşil PPA Enerji Satın Alma Anlaşması” anlaşmasının çerçevesini oluşturdular. Anlaşma, 2021’den itibaren artık EEG kapsamında fon alamayacak olan rüzgar enerjisi dönüştürücülerinden elde edilecek yüksek kalitede rüzgar enerjisi satın alınmasını da kapsıyor.

Bu işbirliği çerçevesinde, QUADRA Energy, 50 MW kapasitedeki mevcut ENERCON dönüştürücülerini bir havuza alacak. Greenpeace Energy içinse her yıl 60 GWh yüksek kalitede enerji tedarik edecek. Bu da, Greenpeace’in yıllık satın aldığı miktarın yaklaşık  %13’üne karşılık geliyor. Yeşil PPA’nın oluşturulması, iki firma arasındaki işbirliğinin ilk adımını meydana getiriyor. Greenpeace Energy Yönetim Kurulu Üyesi Sönke Tangermann ise, QUADRA Energy’nin gelecekte önemli bir stratejik ortak haline geleceğini ifade ediyor.

QUADRA Energy Genel Müdürü Dr Holger Clever ise şunları ifade ediyor:  ”İki firmanın işbirliği, var olan WEC’lerin işletmecilerine ve sahiplerine kârlı bir şekilde çalışmayı sürdürmeye imkân tanıyor.

Greenpeace Energy, “Yeşil PPA”dan, güvenilir ENERCON WEC teknolojisine ve yeni pazarlama durumuna uyumlanmış servis konseptine bağlı olarak faydalanacak. QUADRA Energy de sonuç olarak, gerekli planlama güvenliğini garanti altına alacak ve diğer enerji lojistiği konularını çözüme kavuşturacak.

Sönke Tangermann şunları ifade ediyor: “Var olan WEC’lerin uygun servis konseptiyle düzgün şekilde çalışmasının (Rüzgâr Enerjisi Dönüştürücüleri) garanti altına alınması imkanı ortaya çıkıyor. Bu da bize dalgalı karaktere sahip rüzgâr enerjisini satın alma planlarımıza dahil etmek için gereken ön koşulları sağlıyor. Dolayısıyla da işletmeciler ve işletme sahiplerine çalışmayı sürdürme çerçevesi sunuluyor”.

HUSUM Wind 2019 (10-13 Eylül) ile kesişmek amacıyla QUADRA Energy, var olan WEC’lerin işletmecilerine ve sahiplerine QUADRA 20+ havuzuna dahil olma imkanı tanıyor. Bu amaçla, QUADRA Energy ve ENERCON işletmeciler ve işletme sahipleri için servis ve pazarlama konsepti geliştirdi. Bu konsept, EEG sonrasındaki duruma (Yeşil Enerji Satın Alma ve Servis Anlaşması) özel olarak uygun hale getirildi. Bu da QUADRA Energy’nin, işletmecilerin ve işletme sahiplerinin karşılaşacağı yeni güçlüklerle başa çıkabilmesi ve gelir güvenliğini garanti altına alması anlamına geliyor.

QUADRA Energy Satış Müdürü Dr. Thomas Krings konuyla ilgili; “Yeşil PPSA’mızı geliştirirken, daha eski rüzgâr enerjisi dönüştürücülerinin yeni piyasa koşullarında çalışmalarını sürdürmeleri için kaygılardan arındıran bir paket hazırladık. İşletmeciler ev sahipler de bu koşulları kabul ettikleri için mutlular.”

Saksonya-Anhalt’taki Dorna rüzgâr santrali, QUADRA Energy tarafından havuza katılan ilk santral oldu. İşbirliği sayesinde, 2021 yılının Ocak ayından itibaren EEG teşviki alamayacak on üç rüzgar enerjisi dönüştürücüsü, programlanan değiştirilme tarihlerine kadar kârlı bir şekilde çalışmayı sürdürebilecekler.

EEG sonrasında devre dışı kalacak WEC’lerin çalıştırılmasına devam edilmesi, elektrik sisteminde sürdürülebilir CO2 tasarrufunu da beraberinde getiriyor. WEC’lerin, değiştirilme tarihleri planlanmaksızın devreden çıkarılması ise, ortaya çıkacak dengesizliğin, elektriğin konvansiyonel yöntemlerle üretilerek giderilmesi durumuna yol açacaktı.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap