Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Greenpeace Energy ve QUADRA’dan yüksek verim için iş birliği

Yayın tarihi:

-

Greenpeace Energy ve QUADRA Enerji işbirliği

İşbirliği, rüzgar enerjisi dönüştürücülerinin, EEG fazının sona ermesinin ardından çalıştırılmasını garantiye alıyor

Ekolojik enerji tedarikçisi Greenpeace Energy ve ENERCON’a ait doğrudan pazarlama firması QUADRA Energy,  bir “Yeşil PPA Enerji Satın Alma Anlaşması” anlaşmasının çerçevesini oluşturdular. Anlaşma, 2021’den itibaren artık EEG kapsamında fon alamayacak olan rüzgar enerjisi dönüştürücülerinden elde edilecek yüksek kalitede rüzgar enerjisi satın alınmasını da kapsıyor.

Bu işbirliği çerçevesinde, QUADRA Energy, 50 MW kapasitedeki mevcut ENERCON dönüştürücülerini bir havuza alacak. Greenpeace Energy içinse her yıl 60 GWh yüksek kalitede enerji tedarik edecek. Bu da, Greenpeace’in yıllık satın aldığı miktarın yaklaşık  %13’üne karşılık geliyor. Yeşil PPA’nın oluşturulması, iki firma arasındaki işbirliğinin ilk adımını meydana getiriyor. Greenpeace Energy Yönetim Kurulu Üyesi Sönke Tangermann ise, QUADRA Energy’nin gelecekte önemli bir stratejik ortak haline geleceğini ifade ediyor.

QUADRA Energy Genel Müdürü Dr Holger Clever ise şunları ifade ediyor:  ”İki firmanın işbirliği, var olan WEC’lerin işletmecilerine ve sahiplerine kârlı bir şekilde çalışmayı sürdürmeye imkân tanıyor.

Greenpeace Energy, “Yeşil PPA”dan, güvenilir ENERCON WEC teknolojisine ve yeni pazarlama durumuna uyumlanmış servis konseptine bağlı olarak faydalanacak. QUADRA Energy de sonuç olarak, gerekli planlama güvenliğini garanti altına alacak ve diğer enerji lojistiği konularını çözüme kavuşturacak.

Sönke Tangermann şunları ifade ediyor: “Var olan WEC’lerin uygun servis konseptiyle düzgün şekilde çalışmasının (Rüzgâr Enerjisi Dönüştürücüleri) garanti altına alınması imkanı ortaya çıkıyor. Bu da bize dalgalı karaktere sahip rüzgâr enerjisini satın alma planlarımıza dahil etmek için gereken ön koşulları sağlıyor. Dolayısıyla da işletmeciler ve işletme sahiplerine çalışmayı sürdürme çerçevesi sunuluyor”.

HUSUM Wind 2019 (10-13 Eylül) ile kesişmek amacıyla QUADRA Energy, var olan WEC’lerin işletmecilerine ve sahiplerine QUADRA 20+ havuzuna dahil olma imkanı tanıyor. Bu amaçla, QUADRA Energy ve ENERCON işletmeciler ve işletme sahipleri için servis ve pazarlama konsepti geliştirdi. Bu konsept, EEG sonrasındaki duruma (Yeşil Enerji Satın Alma ve Servis Anlaşması) özel olarak uygun hale getirildi. Bu da QUADRA Energy’nin, işletmecilerin ve işletme sahiplerinin karşılaşacağı yeni güçlüklerle başa çıkabilmesi ve gelir güvenliğini garanti altına alması anlamına geliyor.

QUADRA Energy Satış Müdürü Dr. Thomas Krings konuyla ilgili; “Yeşil PPSA’mızı geliştirirken, daha eski rüzgâr enerjisi dönüştürücülerinin yeni piyasa koşullarında çalışmalarını sürdürmeleri için kaygılardan arındıran bir paket hazırladık. İşletmeciler ev sahipler de bu koşulları kabul ettikleri için mutlular.”

Saksonya-Anhalt’taki Dorna rüzgâr santrali, QUADRA Energy tarafından havuza katılan ilk santral oldu. İşbirliği sayesinde, 2021 yılının Ocak ayından itibaren EEG teşviki alamayacak on üç rüzgar enerjisi dönüştürücüsü, programlanan değiştirilme tarihlerine kadar kârlı bir şekilde çalışmayı sürdürebilecekler.

EEG sonrasında devre dışı kalacak WEC’lerin çalıştırılmasına devam edilmesi, elektrik sisteminde sürdürülebilir CO2 tasarrufunu da beraberinde getiriyor. WEC’lerin, değiştirilme tarihleri planlanmaksızın devreden çıkarılması ise, ortaya çıkacak dengesizliğin, elektriğin konvansiyonel yöntemlerle üretilerek giderilmesi durumuna yol açacaktı.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 3 GW ve 1000 türbin eşiklerini aşarak Pazar liderliğini devam ettiriyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex-Ödemiş

1 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan TÜREB Temmuz 2021 İstatistik raporuna göre, Nordex Türkiye
rüzgar enerjisi alanında %28,55’lik pazar payı ile Türkiye’deki pazar liderliğine güçlenerek devam
ediyor.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü, Ergun Gültekin, Nordex’inTürkiye’de 2020 ve 2021 senesinde yoğun türbin montaj ve devreye alma döneminden sonra Pazar liderliğinin güçlendirerek devam ettirmesi bizler ve tüm ekip arkadaşlarımız için gurur verici olduğunu söyledi.

Gültekin, Nordex’in Türkiye’de 3 GW ve 1000. türbin eşiklerinin aşmasının Nordex Türkiye’nin bu bölgede ve Nordex’in global operasyonları içerisinde yerini çok farklı bir noktaya taşıdığını
kaydederek, bu başarının Nordex’in global yönetiminin Türkiye’ye  olan yatırımlarının artırarak devam etmesinin ve Türkiye’nin global operasyonlar için artan şekilde insan kaynağı desteği sağlamasının önünü açtığını söyledi. 2021 yılı içinde, onlarca uzman personelinin, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Ukrayna, Hollanda, Belçika ve Şili gibi dünyanın çeşitli bölgesinde çalışmalarda bulunmasının, hem Türkiye Nordex, hem de ülkemiz adına gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti.

Nordex, Türkiye rüzgar pazarında bugün itibariyle ulaştığı 3022,05 MW işletmede kurulu gücün yanısıra, inşa halinde olan 80 türbin ve 378 MW güçle beş farklı saha proje faliyetlerine devam etmektedir.

Gültekin, Nordex’in Pazar liderliğinin arkasındaki en önemli ve kritik başarı faktörlerinden birininde Türkiye’deki servis organizasyonun kaliteli ve güvenilir hizmet sağlaması olduğuna dikkat çekti. 2020 yılında yatırımı tamamlanan ve tam olarak operasyonel hale geçen yeni İzmir-Servis ve Eğitim Merkezi’nin ise başarılı servis operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

Gültekin, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağıyla ve çok geniş bir yedek parça stoğuyla, yatırımcılarınının Nordex’e olan güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü Ergun Gültekin kimdir?
ODTÜ İnşaat Mühendisliği alanında Lisans ve Y. Lisans derecesine sahip olan Gültekin, Proje Yönetimi,
Montaj, Servis Operasyon ve Satış Sonrası Hizmetler kapsamında geniş operasyonel ve yönetsel,
deneyime sahiptir. Kasım 2013’de, Nordex Türkiye’de Servis Direktörü olarak göre başlamış olup,
2015 yılında Orta Doğu Bölgesi Servis Direktörlüğüne getirilmiştir.

2017 ortasında, Çin ve Japonya marketleri, Satış Sonrası Hizmetler sorumluluğu, Türkiye servis organizasyonuna sorumluluğuna verilmiş olup, kendisi , 2019’dan beri Doğu Avrupa Bölgesi, Servis organizasyonunda başındadır. Ekim 2021 itibariyle toplamda 364 kişilik bir servis ekibiyle, 9 ülkede 1350 adetlik türbin filosunun bakım, servis sorumluluğuna devam etmektedir.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

GE, 3D yazıcılar ile rüzgar türbini basacak

Yayın tarihi:

-

GE Yenilenebili Enerji

General Electric, off-shore rüzgar uygulamaları için Dünya’nın en büyük 3D yazıcısını geliştirmek için Fraunhofer Döküm, Kompozit ve İşleme Teknolojisi Enstitüsü (Fraunhofer IGCV) ve endüstriyel 3D baskı şirketi voxeljet AG ile ortaklık kuruyor.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, teknolojinin GE’nin Haliade-X açık deniz türbininin döküm bileşenlerinin üretimini hızlandıracağını ve optimize edeceğini söyledi.

Gelişmiş Döküm Hücreli (ACC) 3D yazıcı, türbin motorunun temel bileşenlerinin 9,5 metre çapa ve 60 tondan fazla ağırlığa kalıp çıktısını alabilecek. GE, açık deniz rüzgar projelerinin yakınında büyük türbin parçalarının üretilmesine izin vererek nakliye maliyetlerinin düşmesini ve çevresel faydalar ile karbon ayak izinin azalmasını sağlayacağı bildirildi.

Tasarım mühendisi Juan Pablo Cilia, “Bu benzeri görülmemiş üretim teknolojisi, yüksek maliyetli ülkelerde yerelleştirilmiş üretime imkan tanıyan üretim yöntemleri için oyun değiştirici ve off-shore rüzgarının yerel ekonomik kalkınma faydalarını en üst düzeye çıkarmak isteyen müşterilerimiz için önemli bir avantaj olacak” dedi.

Projenin son çeyrekte başlaması bekleniyor. 2022’nin ilk çeyreğindede  ilk yazıcı denemelerine başlanması planlıyor.

Yazıcı geliştirme projesi, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 1000. türbin montajını tamamladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Türkiye, çalışanları ve yöneticileriyle birlikte,  19 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul, Silivri’de yer alan Ömerli Rüzgar Santrali proje sahasında yatırımcısı Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu’nun üst düzey yöneticileri Nordex Türkiye’nin 1000. Türbin Montaj etkinliğinde bir araya geldi.

Nordex Türkiye, çalışmalarına 2008 yılında başladığı Türkiye’de; Kırklareli’nden Hatay’a, İzmir’den Bitlis’e, Ağrı’ya faaliyet gösteren güçlü kadrosuyla 19 Ağustos 2021 itibariyle 1000. türbinin dikimini gerçekleştirmiş oldu.

Etkinlikte görüşlerini paylaşan,  Nordex Türkiye ve Ortadoğu Projeler Direktörü Oytun Ababay, şunları ifade etti:

“2020 ve 2021 yıllarında yoğun geçen yeni projelerin inşaasını tamamladıktan sonra,  Türkiye’de 1000. türbinimiz montajını tamamlandığımız bugünde, Nordex Türkiye ekip arkadaşlarımızla ve yatırımcımızla birlikte ile bu başarıyı kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun çalışma ve özverilerinden dolayı Nordex Türkiye’nin tüm değerli çalışanlarına ve bizlere olan güven ve işbirliklerinden dolayı tüm değerli Nordex yatırımcılarına teşekkür ederiz.”

Nordex Türkiye, İstanbul ve İzmir ofisleri ile toplamda 330 kişilik ekibiyle, TÜREB’in açıkladığı verilere istinaden 2020 yıl sonu itibariyle %26,8’lik pazar payı ile Türkiye’de 2021 yılında 3,000 MW’ı aşkın kurulu gücüyle pazar liderliğini sürdürmektedir.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler