Connect with us

Genel

Rüzgar türbinlerinin elektrik bakımı alanında eğitim İçin fikir sunmaktadır

Yayın tarihi:

-

 

Piyasaya hakim olan enerji üretimi bizleri rüzgar enerjisine doğru yönlendirse de, hem kamu politikası hem de kendi menfaatimizin bir sonucu olmaktadır. 2009 yılı Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası, temiz enerji ve buna bağlı ulaşım progamları adına 70 milyar dolarlık bir hasılatı aşmış bulunmaktadır.

 

Bay Hastings’e göre, Fluke 87 volt dijital Multimetre (yukarıdaki / yandaki resimde bulunan) ve Fluke 1587 izolasyon multimetresi endüstri atolyeleri olmaktadırlar.

 

2011 Japonya’daki depremde dramatik bir hal alan nükleer enerjinin tehlikelerine, fosil yakıt arzının ve fiyat dolandırıcılığına ve karbondan kaynaklanan küresel ısınmaya bağlı olan endişeler göz önüne alındığı zaman, rüzgar enerisi gibi yenilenebilir enerji  kaynaklarının geliştirilmesi daha da mantıklı bir hal almış durumdadır.

 

Washington’da Vancouver adasında bulunmakta olan Northwest Yenilenebilir Enerji Enstitüsü (NW – REI) bu durum için beklememekte ve girişimlerde bulunmaktadır. NW – REI, öğrencileri rüzgar endüstrisindeki kariyerlere hazırlamak adına bir eğitim program ile yola çıkmıştır. Program yöneticisi olan Jason Bodily’ye göre, bu yıl NW – REI, 390 öğrenciyi – içlerinden 5 öğrencinin kıdemli olması üzere – rüzgar türbini teknisyenleri yetiştirmektedir. Program, mezunlara, belirli türbin markalarının ve modellerinin ayrıntılarını öğretmeye devam edecek olup aynı zamanda endüstride direk olarak başlamaları adına da temel bilgiler içermektedir.

 

Karmaşık Makinalar

Bir rüzgar türbini teknisyeni olarak başarılı olmak, bir üretici için kurulum, devreye alma ve garanti hizmeti alıp alamayacağına, ister bir elektrikli program ya da servis için devam eden garanti sonrası servisi ve bakımı yapmaya isterse elektrik, mekanik, hidrolik ve kontrol sistemlerinde geniş bir beceri yetisine sahip olmalarını inşa edecektir. Rüzgar türbinleri karmaşık makinalar olmaktadırlar (En aşağıdaki tabloya Bakınız).

 

Kontrol sistemleri, rüzgar hızı ve yönündeki değişiklikleri algılar ve aynı zamanda rüzgar değişim gösterirken RPM’leri tutarlı bir hale getirmek adına dev rotor kanatlarının açısını değiştirmekte olan adım ayarlama sistemlerine komut gönderir ya da türbinin hizalamasını rüzgar yönü kaymalarına doğru olacak şekilde değiştirir. Bu devasa, ağır parçaları gerçekte harekete geçirmekte olan mekanik ya da hidrolik sistemler, aniden gerçekleşmekte olan durmaları önlemek adına değişken frekanslı motor sürücülerine (VFD’ler) sahip olma ihtimalleri yüksek olmaktadır. Bir dişli kutusu türbin milini jeneratöre direk olarak bağlar ve türbinin jeneratöründe 5 ila 8 devir/dakika ile 1500 ila 1800 rpm hızlandırması sağlanmaktadır. Büyük rulmanlar her dönmekte olan bileşeni desteklemektedirler.

 

En Üstten Başlamak

Her biri 4 ila 6 milyon dolarlık bir maliyet ile (kurulum hariç ve burada bahsedilen günümüzdeki MW sınıfı türbinlerdir, 2MW-3MW gibi), türbinler koruma değerinde olan büyük yatırımlardır. Genel olarak operatörlerin türbin bileşenlerinin performansını uzaktan kontrol etmek ve izlemek için kullanmış olduğu bir ağa bağlanmaları söz konusu olmaktadır. Fakat bu monitörler gerekli gördükleri zaman rüzgar türbini teknisyenini sevk ederler.

 

Fluke titreşim ölçer, rulman problemlerini teşhis etmeye ve daha fazlasına yardımcı olmaktadır.

Teknikler “orada gözetim altında tutulmayacak” şeklinde öğretim üyesi David Hastings tarafından aktarılmış olmakta ve koşulların zorlu olduğunu yine ardından eklemektedir. Tırmanmak zorunda kalınan 280 adımlık kuleler bulunmakta ve bu durumda güçlü bacaklar ve kollar (aynı zamanda güvenlik eğitimi) şartlarını da beraberinde getirmektedir. Rotor göbeklerini, dişli kutularını ve jeneratörlerini barındırmakta olan naseller (aerodinamik muhafazalar) çalışması için cüzi bir yer bırakmaktadır.

 

Ancak bir rüzgar teknisyeni olarak yukarıda yani metrelerce yükseklikte iş başı yapabilir ve hiçbir CEO daha iyi bir manzaraya / görüntüye sahip olmamaktadır.

 

Rüzgar Türbini Eğitimi

• 24 hafta boyunca sürmekte olan NW – REI eğitim program, 6 adet dört haftalara ayrılan periyotlardan oluşmaktadır:

• Rüzgara giriş, enerji kaynağı olarak rüzgar tarihi, OSHA Güvenlik Sertifikası, Rüzgar türbini güvenlik uygulamaları, arma, envanter, uyuşturucu ve alkol bilinci, ilk yardım / CPR / AED eğitimi, teknik yazı ve tırmanma ile kurtarma sertifikası.

• Mekanik sürücülerdeki (türbin rotorlarını jeneratörlerine bağlamakta olan ana bileşenler) mekaniğin kapsamış olduğu iki seçenek olan lazer hizalama ve titreşim analizi de söz konusu olmaktadır.

• Multimetreler (Hastings’e göre 87 volt dijital multimetre (DMM) ve Fluke 1587 izolasyon multimetre), AC / DC elektrik sistemleri, elektrikli role kontrolü ve Nitelikli Güvenli Elektrik İşçliği eğitimine giriş konularını içermekte olmaktadır.

• Öğrencilerin elektrikli makinelerde (AC ve DC elektrik motorları) ve Fluke 87V DMM’yi kullanma eğitimi almaya devam ettikleri motor kontrolleri bulunmaktadır. Aynı zamanda temel programlama, motor kontrolü ve sorun giderme gibi programlanabilir mantık kontrolcülerini de incelemektedirler.

• Hidrolik, hidrolik güç sistemleri, temel hidrolik devreler, hidrolik basınç ve akış prensipleri, hidrolik hız kontrolü ve basınç kontrol devreleri gibi rüzgar türbini endüstrisinde kullanılan sistemleri içermektedir.

• Metalurji, demir, çelik ve diğer ticari metallerin kökenlerini, özelliklerini ve kullanım alanlarını araştırır ve controller, teçhizat, civata atma, tork ve germe gibi konularda da eğitimler sunulur.

 

Kurallar ve İmkan

Hastings, öğretimin, ekip çalışmasının önemi ve iyi bir iş tutumu içerisinde olmayı, zamanı iyi değerlendiren ve öğrenmeye istekli olma gibi temel konularda başlamakta olduğunu söylemiştir. Güvenliğin önemli olduğunu ve öğrencilerin, Rüzgar türbinininin CAT III ve CAT IV ortamlarında güvenli bir şekilde kalmasını gerektiren prosedürleri ve koruyucu aparatları (CAT – tehlike sertifikalı test araçları da dahil olmak üzere) öğrenmek için Ulusal Yangın Önleme Derneği (NFPA), 70E standardını incelemektedir.

 

Rüzgar teknolojisi meslek piyasasıyla ilgili daha fazla bilgi AWEA, ABD Çalışma Bakanlığı ve Çalışma İstatistikleri Bürosu gibi çeşitli kaynaklar üzerinden elde edilmesi mümkün olmaktadır. Rüzgar tarlaları ülkenin birçok yerinde bulunduğundan ötürü rüzgar türbinleri servis teknisyenleri için yakınlarda karşılarına çıkan bir fırsat yakalamaları zor olmasa gerek.

 

Bodily, “Öğrenciler sadece Kuzeybatı’dan değil, her yerden gelebilmektedirler” diye aktardı. “Programımız genelinde yüksek bir muhafaza oranına sahip olmaktayız ve aynı zamanda yüksek bir yerleştirme oranına yine sahip olmaktayız. Ülkemizdeki her üretici için bir mezun sunmaktayız. Mezunlar tesislerde, inşaatta, işletmeye almada ve proje yönetimi alanlarında bulunmaktadırlar”

 

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com