Rüzgar türbinlerinin elektrik bakımı alanında eğitim İçin fikir sunmaktadır

Anı Nil DEMİRBAĞ
Rüzgar türbinlerinin elektrik bakımı alanında eğitim İçin fikir sunmaktadır

Piyasaya hakim olan enerji üretimi bizleri rüzgar enerjisine doğru yönlendirse de, hem kamu politikası hem de kendi menfaatimizin bir sonucu olmaktadır. 2009 yılı Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası, temiz enerji ve buna bağlı ulaşım progamları adına 70 milyar dolarlık bir hasılatı aşmış bulunmaktadır.

Bay Hastings’e göre, Fluke 87 volt dijital Multimetre (yukarıdaki / yandaki resimde bulunan) ve Fluke 1587 izolasyon multimetresi endüstri atolyeleri olmaktadırlar.

2011 Japonya’daki depremde dramatik bir hal alan nükleer enerjinin tehlikelerine, fosil yakıt arzının ve fiyat dolandırıcılığına ve karbondan kaynaklanan küresel ısınmaya bağlı olan endişeler göz önüne alındığı zaman, rüzgar enerisi gibi yenilenebilir enerji  kaynaklarının geliştirilmesi daha da mantıklı bir hal almış durumdadır.

Washington’da Vancouver adasında bulunmakta olan Northwest Yenilenebilir Enerji Enstitüsü (NW – REI) bu durum için beklememekte ve girişimlerde bulunmaktadır. NW – REI, öğrencileri rüzgar endüstrisindeki kariyerlere hazırlamak adına bir eğitim program ile yola çıkmıştır. Program yöneticisi olan Jason Bodily’ye göre, bu yıl NW – REI, 390 öğrenciyi – içlerinden 5 öğrencinin kıdemli olması üzere – rüzgar türbini teknisyenleri yetiştirmektedir. Program, mezunlara, belirli türbin markalarının ve modellerinin ayrıntılarını öğretmeye devam edecek olup aynı zamanda endüstride direk olarak başlamaları adına da temel bilgiler içermektedir.

Karmaşık Makinalar

Bir rüzgar türbini teknisyeni olarak başarılı olmak, bir üretici için kurulum, devreye alma ve garanti hizmeti alıp alamayacağına, ister bir elektrikli program ya da servis için devam eden garanti sonrası servisi ve bakımı yapmaya isterse elektrik, mekanik, hidrolik ve kontrol sistemlerinde geniş bir beceri yetisine sahip olmalarını inşa edecektir. Rüzgar türbinleri karmaşık makinalar olmaktadırlar (En aşağıdaki tabloya Bakınız).

Kontrol sistemleri, rüzgar hızı ve yönündeki değişiklikleri algılar ve aynı zamanda rüzgar değişim gösterirken RPM’leri tutarlı bir hale getirmek adına dev rotor kanatlarının açısını değiştirmekte olan adım ayarlama sistemlerine komut gönderir ya da türbinin hizalamasını rüzgar yönü kaymalarına doğru olacak şekilde değiştirir. Bu devasa, ağır parçaları gerçekte harekete geçirmekte olan mekanik ya da hidrolik sistemler, aniden gerçekleşmekte olan durmaları önlemek adına değişken frekanslı motor sürücülerine (VFD’ler) sahip olma ihtimalleri yüksek olmaktadır. Bir dişli kutusu türbin milini jeneratöre direk olarak bağlar ve türbinin jeneratöründe 5 ila 8 devir/dakika ile 1500 ila 1800 rpm hızlandırması sağlanmaktadır. Büyük rulmanlar her dönmekte olan bileşeni desteklemektedirler.

En Üstten Başlamak

Her biri 4 ila 6 milyon dolarlık bir maliyet ile (kurulum hariç ve burada bahsedilen günümüzdeki MW sınıfı türbinlerdir, 2MW-3MW gibi), türbinler koruma değerinde olan büyük yatırımlardır. Genel olarak operatörlerin türbin bileşenlerinin performansını uzaktan kontrol etmek ve izlemek için kullanmış olduğu bir ağa bağlanmaları söz konusu olmaktadır. Fakat bu monitörler gerekli gördükleri zaman rüzgar türbini teknisyenini sevk ederler.

Fluke titreşim ölçer, rulman problemlerini teşhis etmeye ve daha fazlasına yardımcı olmaktadır.

Teknikler “orada gözetim altında tutulmayacak” şeklinde öğretim üyesi David Hastings tarafından aktarılmış olmakta ve koşulların zorlu olduğunu yine ardından eklemektedir. Tırmanmak zorunda kalınan 280 adımlık kuleler bulunmakta ve bu durumda güçlü bacaklar ve kollar (aynı zamanda güvenlik eğitimi) şartlarını da beraberinde getirmektedir. Rotor göbeklerini, dişli kutularını ve jeneratörlerini barındırmakta olan naseller (aerodinamik muhafazalar) çalışması için cüzi bir yer bırakmaktadır.

Ancak bir rüzgar teknisyeni olarak yukarıda yani metrelerce yükseklikte iş başı yapabilir ve hiçbir CEO daha iyi bir manzaraya / görüntüye sahip olmamaktadır.

Rüzgar Türbini Eğitimi

• 24 hafta boyunca sürmekte olan NW – REI eğitim program, 6 adet dört haftalara ayrılan periyotlardan oluşmaktadır:

• Rüzgara giriş, enerji kaynağı olarak rüzgar tarihi, OSHA Güvenlik Sertifikası, Rüzgar türbini güvenlik uygulamaları, arma, envanter, uyuşturucu ve alkol bilinci, ilk yardım / CPR / AED eğitimi, teknik yazı ve tırmanma ile kurtarma sertifikası.

• Mekanik sürücülerdeki (türbin rotorlarını jeneratörlerine bağlamakta olan ana bileşenler) mekaniğin kapsamış olduğu iki seçenek olan lazer hizalama ve titreşim analizi de söz konusu olmaktadır.

• Multimetreler (Hastings’e göre 87 volt dijital multimetre (DMM) ve Fluke 1587 izolasyon multimetre), AC / DC elektrik sistemleri, elektrikli role kontrolü ve Nitelikli Güvenli Elektrik İşçliği eğitimine giriş konularını içermekte olmaktadır.

• Öğrencilerin elektrikli makinelerde (AC ve DC elektrik motorları) ve Fluke 87V DMM’yi kullanma eğitimi almaya devam ettikleri motor kontrolleri bulunmaktadır. Aynı zamanda temel programlama, motor kontrolü ve sorun giderme gibi programlanabilir mantık kontrolcülerini de incelemektedirler.

• Hidrolik, hidrolik güç sistemleri, temel hidrolik devreler, hidrolik basınç ve akış prensipleri, hidrolik hız kontrolü ve basınç kontrol devreleri gibi rüzgar türbini endüstrisinde kullanılan sistemleri içermektedir.

• Metalurji, demir, çelik ve diğer ticari metallerin kökenlerini, özelliklerini ve kullanım alanlarını araştırır ve controller, teçhizat, civata atma, tork ve germe gibi konularda da eğitimler sunulur.

Kurallar ve İmkan

Hastings, öğretimin, ekip çalışmasının önemi ve iyi bir iş tutumu içerisinde olmayı, zamanı iyi değerlendiren ve öğrenmeye istekli olma gibi temel konularda başlamakta olduğunu söylemiştir. Güvenliğin önemli olduğunu ve öğrencilerin, Rüzgar türbinininin CAT III ve CAT IV ortamlarında güvenli bir şekilde kalmasını gerektiren prosedürleri ve koruyucu aparatları (CAT – tehlike sertifikalı test araçları da dahil olmak üzere) öğrenmek için Ulusal Yangın Önleme Derneği (NFPA), 70E standardını incelemektedir.

Rüzgar teknolojisi meslek piyasasıyla ilgili daha fazla bilgi AWEA, ABD Çalışma Bakanlığı ve Çalışma İstatistikleri Bürosu gibi çeşitli kaynaklar üzerinden elde edilmesi mümkün olmaktadır. Rüzgar tarlaları ülkenin birçok yerinde bulunduğundan ötürü rüzgar türbinleri servis teknisyenleri için yakınlarda karşılarına çıkan bir fırsat yakalamaları zor olmasa gerek.

Bodily, “Öğrenciler sadece Kuzeybatı’dan değil, her yerden gelebilmektedirler” diye aktardı. “Programımız genelinde yüksek bir muhafaza oranına sahip olmaktayız ve aynı zamanda yüksek bir yerleştirme oranına yine sahip olmaktayız. Ülkemizdeki her üretici için bir mezun sunmaktayız. Mezunlar tesislerde, inşaatta, işletmeye almada ve proje yönetimi alanlarında bulunmaktadırlar”

 

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap