Connect with us

İşletme ve Bakım

Rüzgar Santrali Yönetim Yazılımı

Published

on

RES’lerde rüzgar santrali yönetim yazılımının önemi çok büyüktür. Çünkü yapılan yatırımların geri dönüşlerini analiz etmek ve yeni yapılacak yatırımlara yol gösterme açısından veri toplama ve değerlendirme sistemleri önemlidir.

Robosoft, bu amaçla birçok santralde veri toplama ve izleme sistemi kurmuştur. Bu sistemlerde türbinlerden alınan veriler değerlendirilerek MS SQL Server veri tabanı altında tutulmaktadır. Bu veriler Azure Bulut platformu üzerinde olabildiği gibi firmaların kendi içinde tahsis ettiği bir sistemde de olabilir. RBS Report yazılımıyla toplanan bu veriler istenildiği takdirde Excel dashboardlara çıkacak şekilde ayarları yapılabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar bağımsız şekilde bu raporların çıktılarını kendileri düzenleyebilmektedir.

Toplanan bu veriler sonrasında değerlendirilmek için ayrıca big data sistemine aktarılmaktadır. Bu amaçla kullandığımız RBS Report Big Data yazılımı hem müşterilerimizin kendi dashboardlarını oluşturmasında hem de big data üzerinde trend vb. analizleri yapmasında yardımcı olmaktadır. Sistem bulut üzerinde kurgulandığı gibi müşterinin bilgisayar sisteminede kurulması mümkündür.

İstenilen bütün analizler tüm türbinler üzerinde yapılabilmektedir. Ve istenilen tüm dashboardlar hem firmaya verilen eğitimler ile hem de Robosoft tarafından yapılabilmektedir.

İstenilen bütün analizler tüm türbinler üzerinde yapılabilmektedir. Ve istenilen tüm dashboardlar hem firmaya verilen eğitimler ile hem de Robosoft tarafından yapılabilmektedir.

Bu toplanan veriler ile Python ile Machine learning modelleri geliştirilebileceğiniz gibi ayrıca RBS Report Big Data Sisteminin kendi Machine learning araçları ile birlikte tahmin modelleri geliştirmeniz mümkündür. Robosoft ayıca online izleme yazılımları ile bu verileri tüm platformlardan canlı izlemenizi sağlamaktadır. Bu yazılım ile istenilen tüm veriler canlı olarak bulut sistemler üzerinden size sağlanmaktadır.

Bu sistemdeki asıl amaç tümüyle sistemlerin tek merkezden insansız yönetilmesidir. Ve verileri analiz ederek sistemlerin verilerden daha çok para kazanması ve sistem duruşlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Böylece firmaların kârlılıkları artacak ve yatırımlarını ona göre değerlendirmeleri sağlanacaktır.

RBS Report nedir?

RBS Report, temel anlamda bir raporlama yazılımıdır. Endüstriyel Excel® ve Trend raporlama programı olarak da adlandırılan bu yazılım ile WINCC® ve diğer SCADA paketlerinin yapamadığı Excel® raporlarınızı kendiniz tasarlayarak oluşturabilirsiniz. Buradaki en önemli konu bağımsız tasarımları kendiniz yapabilirsiniz. Raporlama sistemi temel olarak bir OPC Client uygulaması olarak herhangi bir OPC Server’a bağlanıp tag değerlerini MS SQL Server® üzerinde kaydetmektedir. Endüstride ve dünyada en çok kullanılan Excel® yazılımını kullanarak kullanıcıya etkin raporlama imkanı vermektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com