Connect with us

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Sektörü ve Tedarik Zincirinde Fırsatlar semineri Kopenhag’da gerçekleştirildi

Published

on

15 Mart Perşembe günü, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, “Türkiye Rüzgâr Enerjisi Sektörü ve Tedarik Zincirinde Fırsatlar” başlıklı seminer başarıyla gerçekleştirildi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nda, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Rüzgâr Enerjisi İhracatçılar Birliği ortaklığında düzenlenen etkinlikte, Türkiye’deki yatırım ortamı ve teşvikler, Danimarka’nın Türkiye’deki finansman olanakları, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyeli ve önümüzdeki günlerde düzenlenecek onshore ve offshore YEKA ihaleleri gibi farklı konular ele alındı.

Türkiye’den ve Danimarka’dan yoğun ilginin olduğu seminerin destekçileri arasında bulunan TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile İzmir Kalkınma Ajansı yetkilileri, katılımcılara Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektörünün gelişimi ve hedeflerle ilgili bilgi verdiler ve özellikle enerji ve makine ekipmanları alanındaki yatırım ve üretim olanaklarını tanıttılar.

İlk rüzgâr YEKA ihalesinin kazananı Siemens Gamesa Renewable Energy firmasından üst düzey temsilcilerin de yer aldığı seminerde, firmanın Kuzey Afrika ve Ortadoğu Satın Alma Direktörü David Howard da ana konuşmacı olarak YEKA modelini anlattı ve modelin Türk rüzgâr yan sanayi ve tedarik zincirine katkısını vurguladı. Siemens Gamesa Renewable Energy 27 Şubat tarihinde YEKA sözleşmesinin imzalanmasının ardından, iki yıl içinde rüzgâr türbin fabrikasının kurulumunu tamamlayacak ve 2022’nin ikinci çeyreğine kadar bin megavat gücünde elektrik üretecek.

Seminer, Türkiye’de rüzgâr sanayinin, dünyada bu alanda öncü ülkelerden olan Danimarka teknolojilerinden ilham alarak gelişmesini ve Türk ve Danimarkalı firmalar arasındaki ortaklıkları artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, 2018 yılında Türkiye ve Danimarka’dan rüzgâr enerjisi firmalarının, Türkiye’de önemli yatırımlara imza atacakları biliniyor.

Danimarka, şu an enerji ihtiyacının %30’unu rüzgâr gücüyle karşılıyor ve bu sektörde 28.000 nitelikli çalışan istihdam ediliyor. 2020’ye kadar enerjisinin %50’sini rüzgârdan elde etmeyi hedefleyen Danimarka, bu amaca ulaşmak için hem özel sektör hem de üniversiteler ve araştırma ve geliştirme merkezleri ile yakın bir iş birliği içinde hareket ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com