Avrupa Birliği’nden General Electric’e para cezası

Editör
Avrupa Birliği’nden General Electric'e para cezası

Avrupa Birliği, General Electric’e hatalı bilgi beyanı gerekçesiyle 52 milyon avro para cezasına çarptırdı.

Avrupa Birliği (AB), şirket satın alma sürecinde yanlış bilgi beyanında bulunduğu gerekçesiyle General Electric (GE) firmasına 52 milyon avro para cezası verdi. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, şirket satın almasına ilişkin inceleme sürecinde hatalı bilgi paylaştığı gerekçesiyle ABD şirketi GE’ye para cezası verildiği kaydedildi. Açıklamada, GE’nin 2017 yılında LG Wind firmasına yönelik satın alma sürecinde rüzgâr türbini alanındaki projeleriyle ilgili hatalı bilgiler paylaştığının belirlendiği ve bu nedenle firmaya 52 milyon avro para cezası verildiği belirtildi.

AB Komisyonu, rekabet şartlarını korumak üzere denetleme yapıyor

Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek Avrupa Birliği Komisyonu’nun yetkileri arasında yer alıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme ve satın almaları engellenmesine kadar varabilen yaptırımlar uygulayabiliyor. (Kaynak: aa.com.tr)

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap