Connect with us

Genel

TÜREK 2015 Kasım’da rüzgar sektörünü yine bir araya getiriyor

Yayın tarihi:

-

 

Ataseven “Bu yılki TÜREK 2015 kongresi daha çok Nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatların ne şekilde yapılacağına kilitlenecek” dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015) 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de yapılacak. İki gün sürecek kongrede dünyadaki ve ülkemizdeki rüzgar sektörünün gelişimi konuşulacak.

 

TÜREB’in Mart 2015’te İstanbul’da başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresinden sonra Kasım’da düzenleyeceği TÜREK 2015 kongresinin Ankara’da yapılacak olması yurt dışından gelecek konukları memnun etti. Türkiye’ye geldiklerinde genellikle İstanbul’da ağırlanan misafirler bu kez ülkenin başkentini de görme fırsatı yakalayacak.  Yurt dışından gelecek konuklar için Ankara’da küçük bir gezi ve özel bir yemek planlanıyor.

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, Orman ve Su işleri Bakanlığı, TEİAŞ, Enerji İşleri Müdürlüğü, Yenilenebilir Enerji, EPDK, Elektrik Dairesi Başkanlığı, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi, Uluslararası yenilenebilir enerji ajansı gibi kurumların temsil edilmesinin beklendiği kongrede amaç, rüzgar sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik fikirleri arttırmak, özel ve kamu sektör temsilcilerinin daha fazla bir araya gelmesini sağlamak, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri en yetkili ağızlardan dinlemek ve sektörün geleceğine yön vermek.

 

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu seneki kongrenin siyasetin nabzının güçlü attığı Ankara’da yapılmasını önemsediklerini, İstanbul’da olduğundan daha fazla kamu temsilcisinin katılım sağlayabileceğini ifade etti. Rüzgar sektörünün a’dan z’ye konuşulacağı kongrede gerek konuşmacı olarak, gerek dinleyici olarak yer alacak tüm sektör paydaşlarına teşekkür eden Ataseven, sektörün gelişimini sağlayacak ve sorunlarına çözüm getirecek önerileri beklediklerini söyledi.

 

Etkinliğin seçimlerden hemen sonrasına denk gelmesinden dolayı TBMM çevre ve enerji komisyonlarının kurulamamasını ve bazı kurum yöneticilerinin değişebileceğini göz önünde tutarak hareket kabiliyeti yüksek bir program üzerinde çalıştıklarının altını çizen Ataseven, “Bu yılki TÜREK 2015 kongresi daha çok Nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatların ne şekilde yapılacağına kilitlenecek” dedi.

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com