Connect with us

Rüzgar Santralleri

Innogy, Polonya’da Nordex türbinleriyle inşaata başladı

Yayın tarihi:

-

Zukowice’de 33 megawattlık rüzgar santrali

Nordex Grubu’nun stratejik ortağı Innogy SE, bu hafta Polonya’da Zukowice’de onshore rüzgar santralinin inşaat işlerine başlıyor. Zukowice projesi, Aşağı Sliesia’da, Kasım 2018’de Polonya’nın ilk onshore rüzgar enerjisi ihalesini kazanmıştı.  Proje şimdi ilk siparişini alacak duruma geldi. Projede, Nordex Grubu tarafından üretilen (on N131/3000  ve bir  11 N117/3000.) türbin kurulacak. Nordex Grubu ve innogy, Avrupa ve ABD’deki yeni onshore projelerinde  gelecekte hayli rekabetçi bir hale gelecek piyasada en uygun şekilde büyümek amacıyla birlikte çalışıyorlar. Zukowice rüzgar santralinin piyasaya 2020’de enerji satması öngörülüyor.

innogy SE Yenilenebilir İşletme Şef Sorumlusu Hans Büting şunları dile getiriyor: “Dört yıldan sonra, Polonya’da nihayet yeni türbinler kurabiliyoruz. Geçen Kasım yapılan ve bizim için çok başarılı geçen ihale, rüzgar santralleri için çok sayıda mükemmel konum barındıran Polonya rüzgar piyasasını canlandırmak için önemli bir adımdı. Şimdi, ihalenin başarısının ardından rüzgar santrali inşası yükümlülüğümüzü yerine getirmekten memnunuz.  Bunun da çok kısa sürede gerçekleşebilmesi, Nordex Grubu ile yeni stratejik işbirliğimizin başarılı bir sonucudur.

Satış Şefi Ptaxi Landa : “Innogy ile olan stratejik ortaklığımızdaki son projeden mutluyuz. Özelleştirilmiş türbin tedariğimiz ve servis paketimiz, Innogy’nin Polonya’da çok rekabetli geçen 2018 ihalesini kazanmasına imkan tanıdı.”

Yenilenebilir enerjide Polonya piyasası

Rüzgar enerjisi, Polonya’da da en kapsamlı gelişmiş ve ilerlemiş yenilenebilir enerji teknolojisi durumunda. Polonya, 2020 itibariyle elektriğinin % 15’ini yenilenebilir enerjiden üretmeyi planlıyor. Polonya’da şu anda kurulu rüzgar türbinlerinin kapasitesi 6 gigawatta ulaşıyor.

Innogy’de yenilenebilir enerji

Enerji üretmek ve yenilenebilir kaynaklardan enerji elde etmek amacıyla santraller planlıyor, inşa ediyor ve işletiyoruz. Portfolyomuzun bir kısmını güneş ve biyokütle kadar rüzgar ve hidro enerji santralleri oluşturuyor. Şu anda, özellikle ana piyasamız Almanya’da olmak üzere, İngiltere, İspanya, Hollanda, Polonya ve İtalya’da güçlü bir şekilde temsiliyetimiz mevcut. Amacımız, kendi başımıza olsun, ortaklarla çalışarak olsun, yenilenebilir enerjiyi tüm dünyaya yaymak. Birlikte çalışmanın enerjide geçişi başarıya ulaştıracağına inanıyoruz. Innogy, Avrupa’da offshore ve onshore rüzgar enerjisinde önemli işleticilerden biri durumundadır. Rüzgar enerjisine ek olarak, şebeke ölçeğinde güneş enerjisi santralinde de büyümek istiyoruz. Çekirdek piyasalarımıza ek olarak, ABD, Avusturalya ve Kanada gibi yeni piyasalarda da etkiniz.

Polonya’da Innogy’nin rüzgar portfolyosu

Polonya, Innogy açısından önemli bir çekirdek piyasa. Firma, Polonya’da toplam kurulu enerji çıkışı 240 MW değerine ulaşan sekiz onshore rüzgar santralini işletiyor. Rüzgar santralleri dört bölgede konumlanmış durumda: Gdansk yakınlarında Nowy Staw, Poznan bölgesinde Opalenica, Batı Pomerenia’da Krzecin ve Tychowo. Suwalki, Piecki ve Taciewo rüzgar santralleri de, kuzeydoğu Polonya’da diğer santral Podlachia’nın yakınlarında bulunuyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Yönetimi

Dev enerji potansiyeline ilk dokunuşlar

Yayın tarihi:

-

Yazar

Deniz üstü rüzgar enerjisi üretiminde ülkemizde kısa sürede büyük adımlar atılıyor. Marentech Expo da bu adımlardan biri. Deniz üstü rüzgarında bir ilk olarak Türkiye enerji sektörü tarihine geçen Marentech’i, Bifaş Yönetim Kurulu Üyesi Feraye Gürel ile konuştuk. 

Feraye Gürel
BİFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi

Marentech Expo’yu gerçekleştirme hikayenizi anlatır mısınız? 

8400 km olan kıyı uzunluğumuzu ve ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu düşününce Türkiye’nin deniz üstü rüzgarı konusunda inanılmaz bir potansiyeli olduğunu görüyoruz. Türkiye’de çok yeni bir başlık olan Deniz üstü Enerji Teknolojileri konusu ile ilgili DÜRED, dernek kuruluşundan hemen sonra konferans ve fuar çalışmaları yapmak, bu konuyu Türkiye’de daha bilinir hale getirmek ve Türkiye’yi bu konuda olması gereken noktaya taşımak istedi. Kısacası, Marentech Fuar ve Konferansının fikir babası tamamen DÜRED’tir. Projenin ciddiyeti ve sorumluluğu nedeni ile DÜRED bizlerle çalışmayı tercih etti. Biz de enerji sektöründeki yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 25 yıllık deneyimimiz ile bu projenin bir parçası olmak için seve seve projeye bu farklı projeye dahil olduk.

Marentech Expo sektörde hangi branşlardan ve firmalardan katılım gerçekleşiyor?

Türkiye’nin ve bölgenin deniz üstü enerji sektörüne ev sahipliği yapan Marentech Expo’da rüzgar türbin tedarikçileri, türbin temel tedarikçileri, güneş panelleri, dalga enerji ekipman tedarikçileri, akıntı, enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik firmaları, deniz nakliyat firmaları, tersaneler, marina ekipman firmaları, liman inşaat firmaları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinden 300’ün üzerinde firma, doğru alıcı ve yatırımcıyı ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Expo’nun hitap ettiği ziyaretçi kitlesini hangi kesimler meydana getiriyor?

Enerji sektörü profesyonelleri, denizcilik sektörü profesyonelleri, kamu kurumları, enerji yatırımcı firmaları, türbin firmaları, tersaneler, deniz taşımacılığı firmaları, ölçüm ve mühendislik şirketleri, üniversiteler, basın ve medya, dernek ve federasyonların ziyaretiyle gerçekleşecek Marentech Expo’da katılımcılar, iş ağını ve ihracat ivmelerini arttırırken; ziyaretçiler de son teknoloji ürünlerle buluşma fırsatı yakalayacak.

Marentech Expo’nun ortaya çıkmasında nasıl bir iş birliği ağından söz edebiliriz?

İzmir Kalkınma Ajansı, ENSİA ve GENSED gibi derneklerin yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın da destekleri ile projemizi harekete geçirdik. Uluslararası deneyimimiz ve sektör bilgimiz ile de iştirakçi ağımızı genişlettik.

Marentceh Expo’da hangi başlıklar ele alındı?

Marentech kapsamındaki konferansta, Deniz Üstü Rüzgâr Enerjisi, Ülkelerin Deniz Üstü Enerji Mevzuatı, Yüzer Temelli Deniz üstü Rüzgâr Elektrik Santralleri, Yüzer Güneş Elektrik Santralları, Dalga Enerjisi, Akıntı Enerjisi, Hidrojen Enerjisi, Sanayi ve Üretim ana başlıkları ele alındı.

Marentech Expo’nun sektöre ve ihracat rakamlarına nasıl faydası ve katkısı olacak?

Avrupa, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden profesyonel yatırımcı ve alıcılar, deniz üstü enerji pazarındaki en inovatif ürün ve teknolojilerinin sergilendiği Marentech Expo ile ticaret ve yatırım hacmini genişletme fırsatı sunuyoruz.

Marentech Expo, 24 ülkeden 20.000’in üzerinde yerli ve yabancı firmayı ağırlamasının yanı sıra, özel yatırımcılarına ve önde gelen üretici firmalarına sağladığı B2B toplantıları ile uluslararası iş ağını oluşturarak eşsiz bir buluşma platformu sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde meclis onayından geçen Paris iklim anlaşması, küresel iklim değişikliği sorunu ve bu sorunun yönetimi için yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi ortaya koyuyor. Offshore potansiyelimizi düşünürsek, iklim değişikliği hedeflerimize katkısı hakkında neler söylemek istersiniz?

Paris İklim Anlaşması’nın sağlanması, Dünya’da yeşil enerji devrimini sağlayacaktır. Buna energy transition, enerjinin dönüşümü de deniyor. Ülkemiz bu konuda zaten üzerine düşeni yaptı. Karada RES’lerde. Şimdi sıra deniz üstü RES’lerde. 2030-2040 yılları arasına bakarsak, Dünya’da en önemli sözler deniz üstü konusunda verildiği için 2040 yılında Avrupa’da enerjinin %60’a yakınının deniz üstü RES’lerden karşılanacağı projekte ediliyor. Paris Anlaşması’nın bir diğer önemli konusu da ülkelerin ihracat yapabilmesi için artık enerjilerinin ne kadarlık kısmını yenilenebilir enerjiden karşıladıklarını ispatlamak zorunda kalacaklar, olay oraya doğru gidiyor. Artık bir ülke bir ülkeye ihracat yaparken ya da Avrupa Birlği’ne giriş için yenilenebilir enerji bir kriter olarak gelecek. Ülkemiz de Paris İklim Anlaşması’nı imzalayaraktan aslında çok net bir yenilenebilir enerji hedefi koydu. 

Ülkemizde yenilenebilir enerjide en önemli kriter, önümüzdeki yıllarda deniz üstü RES’ler olacaktır. Çünkü ülkemizdeki yaklaşık 100GW potansiyel düşünüldüğünde ve etrafımızdaki gerek Karadeniz gerek Hazar Denizi ile ele alındığında, Dünya Bankası raporlarına göre yaklaşık 1000GW kapasiteden bahsediliyor. Bu kapasitenin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke tarafından kullanılmaması söz konusu olamaz. 

Marentech Expo’nun gelecekte alacağı biçimle ilgili ön görüleriniz nelerdir?

Türkiye’de 10 yıl içerisinde öngörülen enerji sektörünün büyük potansiyelini göz önünde bulundurarak; 2035 yılına kadar 4 adet 1000 MW DRES kurulumu ile yaklaşık 12 milyar Euro hacminde pazar oluşmasını bekliyoruz. Ayrıca yüzer GES’ler başta olmak üzere diğer deniz üstü enerji kaynaklarının da gelişeceği görülmektedir. Sektörün tek buluşma noktası olacak Marentech Expo – Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı, Türkiye deniz üstü enerji sektörünün ticaret hacmine büyük katkı ve ivme sağlayacak.

Devamını oku

Proje Yönetimi

Eksim, Ukrayna’da rüzgar enerjisi yatırımı için Nordex ile anlaştı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Eksim Enerji, Ukrayna’nın Skole bölgesinde 67.2 MW kurulu gücünde rüzgar enerjisi santrali inşa etmek üzere Nordex ile anlaşmaya vardı.

Eksim Holding’in Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi yatırımcıları arasında yer alan yüzde 100 yenilenebilir enerji şirketi Eksim Enerji, Ukrayna’da 67.2 MW kurulu güce sahip Skole Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için Nordex ile anlaşmaya vardı. Anlaşma 15 senelik “Premium Service” hizmetini de kapsıyor.

Ukrayna’nın Skole şehri yakınlarında gerçekleştirilecek projede 14 adet N149/4.0-4.5 türbin Nordex tarafından tedarik edilecek. Projede yüksek emre amadelik hedefiyle soğuk iklim koşulları göz önüne alınarak “Cold Climate Version” türbinleri kullanılacak. 

Türbinlerin dikimine Şubat 2022’de başlanması planlanan Skole Rüzgar Enerjisi Santrali’nin Haziran 2022 itibariyle Ukrayna ulusal şebekesine temiz enerji sağlamaya başlayacağı öngörülüyor.

Eksim Türkiye’de 8 rüzgar santraliyle temiz enerji üretiyor

Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er projenin imza töreninde şunları kaydetti:  “Rüzgar enerjisi yatırımlarımıza bir yenisini ekleyeceğimiz için gurur duyuyoruz. Skole Projesi’ne yaklaşık 1.5 senedir emek veriyoruz. Ukrayna bizler için enerji alanında yeni bir pazar olsa da aslında Eksim Holding’in yıllardır dış ticaret yaptığı bir ülke. Grup olarak bu projeyi de başarıyla bitireceğimizden şüphemiz yok. Uzun yıllardır Türkiye’de birlikte çalıştığımız türbin tedarikçimiz Nordex, Ukrayna’da da bizlere tam destek sağlayarak projemizin tedarik sözleşmesini tamamlamıştır.” 

Er’in verdiği bilgiye göre, 2011 senesinde başladığı rüzgar yatırımlarına hız kesmeden devam eden Eksim, bugün itibariyle Türkiye’de 8 farklı tesiste toplam 451 MW aktif kapasiteyle Türkiye’ye temiz enerji sağlıyor. Eksim Enerji, kurulu güç bakımından Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi yatırımcıları arasında yer alıyor.

Nordex Türkiye Genel Müdürü Babacan: “Eksim ile işbirliğimizi Ukrayna’ya taşımamız memnuniyet verici”

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan ise şunları söyledi: “Eksim ile işbirliğimizin 10. yılını tamamladık. 2011’den beri süre gelen bu işbirliğinde Nordex, Eksim’in rüzgar enerjisinde büyümesine, Eksim ise Nordex’in Türkiye pazarında büyümesine destek oldu. Bu 10 yıllık işbirliğinin Skole Projesi’yle taçlandırılması, Nordex’in Eksim’e Türkiye dışındaki ilk rüzgar projesine destek sağlaması memnuniyet verici. Eksim’in bundan sonra yapacağı yurtdışı rüzgar yatırımlarına bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Skole Projesi’nin hayırlı olmasını diler, Eksim’e, Nordex’e olan güvenlerinden dolayı tekrar teşekkür ederim.”

Devamını oku

Rüzgar Santralleri

Vestas  değişen ürün portföyü için Avrupa’da üç fabrikada üretimi durduruyor

Yayın tarihi:

-

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırmak ve rüzgar enerjisinin rekabet gücünü artırmak için Vestas, sunduğu ürün ve hizmetleri genişletirken tedarik zincirlerindeki, uzman ortaklarla da işbirliğini sürdürüyor. Kara ve offshore rüzgarından devam eden entegrasyon, verimli bir çalışma modeli ve karbon ayak izinin garantilenmesi için gerçekleştirilecek gelişmenin bir parçası olarak görünüyor. Bu sürecin parçası olarak Vestas Almanya, İspanya ve Danimarka’daki üretim ayak izinde yapılacak düzenlemeleri ilan etti.

Spesifik olarak, bu değişiklikler Vestas’ın Almanya Lauchhammer, İspanya Viveiro ve Danimarka Esbjerg fabrikalarında üretimi durdurma kararını gösteriyor. Vestas, güçlü bir ayak izini sürdürürken tesisleri ve tedarik zinciri ortaklarıyla Avrupa’daki 12 tesisten müşterilerine kara ve deniz rüzgar türbini bileşenleri tedarik etmeye devam ediyor. Ayrıca, Vestas’ın servis tarafı da  Almanya, İspanya ve Danimarka’daki 19 GW’dan fazla kapasitenin devamında önemli rol oynuyor.

Genel Müdür Yardımcısı ve COO Tommy Rahbek Nielsen, “Bugünün hızlı hareket eden enerji geçişi, yeni ürünlerin hızlı tanıtımı ve kara ve deniz işlerimizin yakın zamanda entegrasyonu, tedarik zinciri ağımızı ve üretim ayak izimizi daha da olgunlaştırmamızı ve geliştirmemizi gerektiriyor. Vestas, Avrupa’da üretim ve hizmet genelinde güçlü bir ayak izini sürdürecek. Vestas’taki iyi, çalışkan meslektaşlarımızı olumsuz etkileyen kararlar almak her zaman zor oldu. Fabrikalarımızdaki üretimin durmasından ne yazık ki etkilenecek olan meslektaşlarımız için istihdam fırsatlarını araştırmaya sonuna kadar bağlı olduğumuzu vurgulamak isterim” dedi.

Vestas’ın Almanya, Lauchhammer’daki fabrikası, iki yıl önce faaliyetlerini azaltmasından bu yana V117 ve V136 türbinleri için sınırlı sayıda kanat üretimine devam etti. Şu anda da yaklaşık 460 kişiyi istihdam ediyor. Vestas, V117 ve V136 türbinleri için ileride ortaya çıkacak müşteri ihtiyaçlarını da dünyanın dört bir yanındaki diğer kanat fabrikalarından tedarik ederek karşılamayı umuyor. 2021’in sonunda Lauchhammer’da üretimin sona ermesi ve Vestas’ın Lauchhammer’daki çalışanlarını Almanya’daki diğer Vestas tesislerine yerleştirme fırsatlarını araştırması bekleniyor. Ağustos 2021 itibariyle 15 GW’tan fazla kapasitede kurulu, 11 GW kapasitede de hizmette olan türbin, 2.500’den fazla çalışanı ile Vestas, Alman pazarına ve yerleşik tedarik zincirine olan bağlılığını sürdürüyor.

Vestas’ın Viveiro, İspanya’daki fabrikası, İspanya dışındaki pazarlar için 2 MW kara platformu jeneratörleri ve V164 açık deniz türbini kontrol panelleri üreten yaklaşık 115 kişiyi istihdam ediyor. Hem 2 MW platformuna olan talebin azalması hem de açık deniz üretimini optimize etme ihtiyacı nedeniyle, Viveiro’da faaliyetlerinin devamı sürdürülebilir görünmüyor. Mevcut planlara göre Vestas, 2021’in sonunda Viveiro’da üretimi sonlandıracak ve şu anda Viveiro’da çalışanların İspanya’daki diğer Vestas tesislerine transferi için seçenekler sunacak. Fabrikaların kapanışının etkilerinin azaltılması için Vestas ulusal ve bölgesel hükümetlerle ve sosyal paydaşlarla el ele çalışacağını duyurdu. İspanya, Daimiel’deki kanat fabrikası, servis operasyonları ve Vestas’ın Akdeniz bölgesi genel merkezi dahil olmak üzere Ağustos 2021 itibariyle 4,8 GW kapasiteden fazla kurulu, 6 GW kapasitede hizmette türbin ve,200’den fazla çalışanıyla Vestas için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Vestas’ın Danimarka, Esbjerg’deki fabrikasında V164 ve V174 offshore türbinleri güç dönüştürme modülleri üreten yaklaşık 75 kişi çalışıyor. Bu modüllere olan talep kademeli olarak Avrupa dışındaki pazarlara kayacağı ve daha yerel üretim tesisleri aracılığıyla teslim edileceği için Vestas, 2022’nin ilk yarısında Esbjerg’de güç dönüştürme modüllerinin üretimini sonlandırmayı planlıyor. Vestas, halihazırda çalışmakta olan çalışanlarının istihdamını ele alacak. Esbjerg’deki ve diğer Danimarka tesisleri, Ağustos 2021 itibariyle 5.900’den fazla çalışanı ile Vestas’ın küresel ayak izinin vazgeçilmez parçası olmayı sürdürüyorlar.

Yerel ve ulusal yasalara uygun şekilde Vestas, etkilenen tüm çalışanlar için işçi temsilcileri ve yerel çalışma konseyleri ile yasal işlemler ve müzakereler başlatacak. Ağustos 2021 itibariyle, Vestas, kara ve offshore faaliyetlerinde dünya çapında 29.000’den fazla istihdam sağlıyor. Vestas’ın 2021 kılavuzunda belirtildiği gibi, toplam maliyet, offshore tesislerinin entegrasyonu ile ilgili özel kalemler olarak kaydedilecek ve 2021’in üçüncü çeyreğinde mahsup edilecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler