Connect with us

Türbin Komponantleri

Mega projelerin aranan markası Berdan Cıvata, 2.800 RES’in bağlantıdaki çözüm ortağı oldu

Published

on

1915 Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Kıbrıs Su Temini Projesi, Trans Anadolu Doğal Gaz Projesi, Kuveyt Uluslararası Havaalanı Projesi ve daha pek çok sektörde birçok mega projenin çözüm ortağı olan Berdan Cıvata; 8 adet patent, 4 adet faydalı model çalışması ve toplamda 50 adet Ar-Ge projesi ile bağlantı elemanlarında ileri teknoloji sunuyor. 10.9 kalite, sıcak galvaniz kaplamalı ve hidrojen kırılganlığı riski sıfıra indirgenmiş bağlantı elemanlarıyla küresel ölçekte yaklaşık 2.800 RES projesinin onaylı tedarikçisi olan Berdan Cıvata, rüzgar türbinlerinde kule-zemin, kule-kule ve kule-nasel bağlantı elemanlarının tamamını yerli olarak üretiyor ve yerli malı belgelendirmesini sağlıyor. Firma ayrıca, kanat saplamalarının da üretimlerini tam entegre fabrikasında tek bir elden sağlayabiliyor.

Bağlantı elemanları üretimine 1979 yılında başlayan, Ar-Ge’ye verdiği önemle alanında birçok ilke imza atan Berdan Cıvata, uluslararası kalite standartlarında yüksek dayanımlı cıvata, ankraj, saplama, dişli çubuk ve somun üretimiyle rüzgar enerjisi başta olmak üzere birçok sektörün bağlantı uzmanı konumunda. Çözümleriyle küresel ölçekte tanınan firmanın faaliyetleri hakkında röportaj gerçekleştirdiğimiz Berdan Cıvata Genel Müdürü Zeynep Şemsi Aysalar, ayrıntıları Rüzgar Enerjisi Dergisi’yle paylaşıyor.

Alanında Türkiye’nin en eski üreticilerinden biri olan Berdan Cıvata’yı tanıyabilir miyiz?

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 bin m²’si kapalı toplamda 48 bin m²’lik alana kurulu, sıcak-soğuk cıvata somun dövme tesisleri, ısıl işlem (sertleştirme-meneviş) tesisleri, yüzey kaplama (SDG, EG, Çinko Lamel vb.) tesisleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezi ve yine sektörün ilk ve tek ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli Test Laboratuvarı ile tam entegre üretim tesislerinde, alanında uzman 75 mühendis ve toplamda 435 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Ürünlerinizin yanı sıra; test ve analiz, yüzey kaplama işlemleri ve ısıl işlem gibi hizmetler de sunuyorsunuz. Bu hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Akredite Belgeli Test Laboratuvarı envanterinde 500 ton kapasiteli Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı (Berdan Cıvata Patentli) ile birlikte 30.000 N/m kapasiteli Avrupa’nın en güçlü tork testi cihazını bulundurmakta ve bu laboratuvarda; kimyasal analiz, mikro – makro analiz, çentik darbe testi (-150 °C), çatlak kontrol testi vb. şekilde toplamda 22 adet test işlemi gerçekleştirmektedir.

Rüzgar enerjisi sektörüne sunduğunuz ürünler ve çözümlerden bahsedebilir misiniz?

Rüzgar türbinlerinde kule-zemin, kule-kule ve kule-nasel bağlantı elemanlarının tamamını yerli olarak üretiyor ve yerli malı belgelendirmesini sağlıyoruz. Ayrıca kanat saplamalarının da üretimlerini tam entegre fabrikamızda tek bir elden sağlayabiliyoruz.

Mega projelerde yer alan bir firma olarak hem genel hem de rüzgar enerjisi özelinde, yer aldığınız referans projelerden söz edebilir misiniz?

  • Kıbrıs Su Temini Projesi: Anamur’dan 80 km uzaklıktaki Kıbrıs’a, denizin 250 m altından giden 1,6 m çaptaki boru hattının Bercrome® kaplamalı flanş saplamaları (6.500 saat tuz püskürtme testini başarı ile geçmiştir, bu süre korozyona takriben 150 yıl dayanım demektir, Bercrome® kaplama Berdan Cıvata patentlidir.) 
  • Trans Anadolu Doğal Gaz Projesi (TANAP): 1.850 km’lik kısmı Türkiye’den geçen doğal gaz boru hattının teflon kaplamalı (Tuz püskürtme testine 2.400 saat korozyon dayanımlı) flanş cıvataları, saplamaları, somunları ve pulları (Türkiye’de bağlantı elemanlarını teflon kaplayabilen Berdan Cıvata’dır). 
  • Petrokimya ve rafineriler için yüksek sıcaklığa ve basınca, sıfırın altında düşük sıcaklıklara dayanıklı ASTM A193 Gr.B7 ve ASTM A194 Gr.2H vb. bağlantı elemanları üretmiş, TÜPRAŞ, STAR, PETKİM, SOCAR, BOTAŞ, TPAO, EXXONMOBIL gibi rafinerilerin onaylı tedarikçisi olmuştur. 
  • Dünya genelinde yaklaşık 2.800 adet Rüzgar Enerji Santral (RES) projesinin 10.9 kalite, sıcak galvaniz kaplamalı ve hidrojen kırılganlığı riski sıfıra indirgenmiş EN 14399-3/4/5/6/8/9/10 ağır hizmet tipi cıvata, somun ve pullara ek olarak (Patenti Berdan Cıvata’ya ait) kritik bağlantı elemanlarının onaylı tedarikçisi olmuş, 
  • Türkiye’nin 4.3 milyar USD ile yurt dışında aldığı en büyük ihale olan “Kuveyt Uluslararası Havaalanı Projesi için 720 ton bağlantı elemanı (cıvata, somun, saplama vb.) üretmiş ve sevk etmiş, 
  • Türkiye’nin en büyük lisansına sahip Konya-Karaman’da bulunan 1000 MW’lık güneş enerji santrali projesinin bağlantı elemanları üretmiş ve sevk etmiştir.
  • Dün (2015), Avrupa’nın en uzun ikinci asma köprüsü İzmit (Osmangazi Körfez) Geçiş Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan (Her biri 790 kg ağırlığındaki ve 10 m boydaki); bugün (2019), dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün de ayaklarını taşıyan (Her biri 600 kg ağırlığındaki ve 10 m boydaki) cıvatalarımızdır.
  • Köprü ayaklarını taşıyan ankraj cıvatalarını Japon köprü devi IHI ve G. Kore köprü devi DAELIM, LİMAK, SK+, YAPI MERKEZİ konsorsiyumu için üretmiştir.

Berdan Cıvata olarak üretim yaptığınız alanda birçok ilklere imza attınız. Bunlardan söz ederek Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge merkezi ile yapmış olduğu inovasyonlar neticesinde yurt içi 6, yurt dışı 2 olmak üzere toplam 8 adet patent, 4 adet faydalı model çalışması ve toplamda 50 adet Ar-Ge projesi ile üretimlerinde ileri teknoloji mühendisliği kullanan öncü bağlantı elemanları üreticisidir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Bakım- onarım

Tuiz Wind ve Capella’dan Türkiye’deki hizmetleri kapsayan iş birliği

Published

on

By

Sektöre sunduğu çeşitli hizmetlerle rüzgar enerjisinin büyüyen ismi Tuiz Wind, Capella Wind’in Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlendi.

Kurulum, servis, bakım ve onarım, ana bileşen değişimi, teknik destek, lojistik destek, yükleme-indirme operasyonları, kanat bakım ve onarım; bertaraf, muayene ve ölçüm-raporlama çözümleriyle rüzgar enerjisinin çözüm ortağı olan Tuiz Wind, Capella Wind ile Türkiye’deki türbinlerinin kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini kapsayan iş birliği anlaşması imzaladı.

Rüzgar enerjisi sektöründe “Her alanda rekabet” sloganıyla yer alan Capella’nın türbinleri; daha az sayıda kritik bileşene ve 25 yıllık yorulma ömrüne sahip modüler bir tasarımda basit ve verimli rüzgar türbini olarak öne çıkıyor. Sağlam tasarımı, yedekliliğe sahip temel jeneratör bileşenlerinin kule üstü değişimi ve uzatılmış yorulma ömrü ile birleştiğinde kullanılabilirliği artıran ve işletme maliyetini azaltan Capella Wind türbinleri, Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlenen Tuiz Wind’in uzmanlığıyla daha da güçleniyor. Kurulduğu günden bu yana rüzgar enerjisi sektöründeki büyümesini sürdüren Tuiz Wind, farklı türbin modellerinde deneyim sahibi olan uzman ekibiyle sunduğu servis ve bakım-onarım hizmetleriyle türbinlerin performansını artırıyor. 

Her alanda rekabetçi Capella türbini:

Standart atölyelerde uygun maliyetli bir şekilde üretilebilen ve sahaya standart konteynerler/kamyonlarla gönderilebilen basit bir modüler tasarım.

Döküm ana yatak düzeneği üzerinde kaynaklı boru yapısında %94 verimliliğe sahip ultra doğrudan tahrikli jeneratör tasarım, değiştirilebilir/yedek üniteler ve yüksek riskli bileşenlerin ortadan kaldırılmasıyla en üst düzeye çıkan performans ve kolaylaşan lokalizasyon.

Dönüştürücü ünitesinin kulenin alt kısmına yerleştirilmesiyle sağlanan yangına dayanıklı ve hacimli üretimi kolay nasel.

Kule, temel ve kurulum masraflarını en aza indiren, saha yakınında üretim ile sahada montaja olanak tanıyan ve bakım gerektirmeyen cıvatalarla servis ihtiyacını ortadan kaldıran standart profillerle tasarlanmış son teknoloji kafes kule tasarımı.

Ana çerçeveyi, sapma sistemini ve destek sistemlerini içeren tam atölye montajı; lokalizasyonu hızlı ve güvenli hale getiren taşımaya elverişli döküm yük taşıma parçaları

LM kanatlarıyla esnek, etkili ve güvenilir seçim

25 yıllık yorulma ömrüyle azalan servis maliyeti ve artan güvenilirlik.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Türbin Komponantleri

Kanthal, Almanya’daki üretim kapasitesini genişletiyor

Published

on

By

Kanthal, çelik, güneş enerjisi ve yarı iletkenler gibi çeşitli sektörlerde artan elektrifikasyon talebini karşılamak için Almanya’nın Walldorf kentinde yer alan üretim tesisini genişleteceğini duyurdu. Endüstriyel ısıtma teknolojileri ve rezistans malzemesi alanlarında global çapta faaliyet gösteren firma, elektrikli endüstriyel ısıtma alanındaki büyümeyi yakalamak ve artan otomasyon yoluyla operasyonel iyileştirmeleri desteklemeyi amaçlıyor.

Fibrothal® ısıtma modülleri, akış ısıtıcıları, metalik ısıtma elemanları ve difüzyon kasetleri gibi ürünler üreten Kanthal, tüm bu ürünleriyle endüstrilerin yeşil teknolojiye geçiş yapmasını sağlıyor. 2500 m² üretim alanına sahip mevcut tesislerinin genişletilmesini yakındaki bir tesisin kiralanması yoluyla yapan Kanthal’ın yatırımı, bunun yanı sıra yeni ekipman ve otomasyon iyileştirmelerini de içeriyor. Firmanın ayrıca, çalışan sayısının yaklaşık 10 kişi artması bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Kanthal Isıtma Sistemleri İş Birimi Başkanı Aaron Roy, “Yatırım, endüstriyel ısıtmanın elektrifikasyonundaki büyümeyi yakalayabilmemizi sağlıyor, bu da küresel olarak operasyonlarımızın hızlanmasını gerektirecek. Geleneksel ısıtma çözümlerimizin yanı sıra şu anda birkaç pilot projede test edilmekte olan yeni geliştirdiğimiz yüksek sıcaklık proses gazlı ısıtıcılarımıza yönelik hızla artan bir talep bekliyoruz” diyor.

Yatırım Mayıs ayında başladı

Firmanın üretim kapasitesini genişleme sürecine geçtiğimiz Mayıs ayında başladığını bildiren Aaron Roy, “Bu, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kilit rol oynayacak ürünlerin daha iyi kullanılabilirliği ve daha hızlı teslimatı ile müşterilere fayda sağlayacaktır. Ayrıca genişleme, yerel topluluğa Walldorf’a yatırım yaptığımızı ve yeni ve çekici işler sunduğumuzu gösteriyor. Girişim Mayıs ayında başladı ve 2024’ün 1. çeyreğinde tam olarak uygulanması bekleniyor” açıklamasında bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rulmanlar

Türbinler için 1 milyondan fazla rulman teslim eden Schaeffler, rüzgar enerjisinde güvenilirliği sağlıyor

Published

on

By

Rüzgar türbinleri ve bileşenlerinin güvenilirliğine ilişkin artan talepleri 10 yılı aşkın bir süredir dikkate alarak standartları belirleyen Schaeffler, rüzgar türbinleri için teslim ettiği 1 milyondan fazla rulmanıyla sektörde maksimum güvenilirliği sağlıyor.

İddialı iklim hedefleri ve toplumdaki sürdürülebilirlik konularına ilişkin sürekli artan farkındalık karşısında, merkezi bir bileşen olarak rüzgar enerjisi de dahil olmak üzere yenilenebilir enerjinin önemi giderek artıyor. Otomotiv ve endüstriyel sektörlerin pazar lideri ve stratejik geliştirme ortağı olan Schaeffler, yaklaşık 40 yıldır hem kara hem de deniz üstü rüzgar türbinleri için güvenilir rulman çözümleri sunuyor. Dünya genelinde her iki veya üç rüzgar türbininde Schaeffler rulmanları yer alıyor.

10 yılı aşkın bir süredir rüzgar türbini rulmanları için türbinlerin ve ilgili bileşenlerin güvenilirliğine yönelik yüksek talepleri dikkate alan Schaeffler, Rüzgar Enerjisi Standardı’nı uygulamaya koydu. Ürünlere ve süreçlere yönelik bu standardıyla, rüzgar türbini rulmanlarının otomotiv, havacılık ve uzay endüstrilerinde de uygulandığı gibi en yüksek kalite standartlarına tabi olmasını sağlayan Schaeffler, 2023 yılının başlangıcında Rüzgar Enerjisi Standardı’na uygun olarak milyonuncu rulmanını üreterek teslim etti.

Rulmanlar rüzgar türbinlerinde önemli bir rol oynuyor

Multi-megavat türbinlere geçiş, bileşenleri daha da fazla zorlayan daha yüksek yük ve torklara yol açar. Bir arıza durumunda arıza süresi ve bakım çalışmasıyla ilgili maliyetler, özellikle deniz üstü sistemlerin söz konusu olduğu yerlerde, giderek daha yüksek hale gelir. Konuyla ilgili konuşan Schaeffler Rüzgar Enerjisi İş Birimi Başkanı Bernd Endres, “Müşterilerimiz, rüzgar türbinlerinde artan güç yoğunluğunun tam potansiyeliyle kullanılmasına izin veren güvenilir bileşenlere ihtiyaç duyuyor. Rüzgar Enerjisi Standardı ve bugüne kadar sunduğumuz 1 milyondan fazla rulmanla 10 yılı aşkın bir süredir en yüksek kalite seviyesini sağlıyoruz” diyor.

Tedarik zinciri için rüzgar enerjisi uygulamalarına özgü süreçler

Schaeffler bu yüksek standartları; koordineli ve şeffaf süreçler, tanımlı bir değişiklik yönetim sistemi, sıkı kalite kontrolü, müşterileri ve tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışarak sağlar. Hedefe yönelik tedarikçi geliştirme faaliyetleri, en yüksek kalite standardının en baştan elde edilmesini sağlar.

Uzun yıllara dayanan deneyim ve kapsamlı sistem uzmanlığı

Schaeffler, tüm geliştirme ve tasarım ekipleri ile rüzgar türbinleri için rulman tasarlayan ve üreten tüm tesisleri için küresel ölçekte geçerli olan katı kalite standartlarına uyumu, iç denetimler aracılığıyla kontrol eder. Schaeffler’deki uzmanların uzun yıllara dayanan deneyimine ve kapsamlı sistem uzmanlığına ek olarak, özellikle son teknoloji hesaplama ve simülasyon programlarının kullanılması, rüzgar türbini rulmanlarının optimum etki için tasarlanmasını sağlar. Hesaplamalar, güçlü test donanımlarında tamamlanır ve doğrulanır. Schaeffler, özellikle rotor rulmanları için büyük boyutlu rulman test teçhizatı “Astraios” ile kapsamlı test seçenekleri sunar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com