Connect with us

Türbin Komponantleri

Mega projelerin aranan markası Berdan Cıvata, 2.800 RES’in bağlantıdaki çözüm ortağı oldu

Yayın tarihi:

-

1915 Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Kıbrıs Su Temini Projesi, Trans Anadolu Doğal Gaz Projesi, Kuveyt Uluslararası Havaalanı Projesi ve daha pek çok sektörde birçok mega projenin çözüm ortağı olan Berdan Cıvata; 8 adet patent, 4 adet faydalı model çalışması ve toplamda 50 adet Ar-Ge projesi ile bağlantı elemanlarında ileri teknoloji sunuyor. 10.9 kalite, sıcak galvaniz kaplamalı ve hidrojen kırılganlığı riski sıfıra indirgenmiş bağlantı elemanlarıyla küresel ölçekte yaklaşık 2.800 RES projesinin onaylı tedarikçisi olan Berdan Cıvata, rüzgar türbinlerinde kule-zemin, kule-kule ve kule-nasel bağlantı elemanlarının tamamını yerli olarak üretiyor ve yerli malı belgelendirmesini sağlıyor. Firma ayrıca, kanat saplamalarının da üretimlerini tam entegre fabrikasında tek bir elden sağlayabiliyor.

Bağlantı elemanları üretimine 1979 yılında başlayan, Ar-Ge’ye verdiği önemle alanında birçok ilke imza atan Berdan Cıvata, uluslararası kalite standartlarında yüksek dayanımlı cıvata, ankraj, saplama, dişli çubuk ve somun üretimiyle rüzgar enerjisi başta olmak üzere birçok sektörün bağlantı uzmanı konumunda. Çözümleriyle küresel ölçekte tanınan firmanın faaliyetleri hakkında röportaj gerçekleştirdiğimiz Berdan Cıvata Genel Müdürü Zeynep Şemsi Aysalar, ayrıntıları Rüzgar Enerjisi Dergisi’yle paylaşıyor.

Alanında Türkiye’nin en eski üreticilerinden biri olan Berdan Cıvata’yı tanıyabilir miyiz?

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 bin m²’si kapalı toplamda 48 bin m²’lik alana kurulu, sıcak-soğuk cıvata somun dövme tesisleri, ısıl işlem (sertleştirme-meneviş) tesisleri, yüzey kaplama (SDG, EG, Çinko Lamel vb.) tesisleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezi ve yine sektörün ilk ve tek ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli Test Laboratuvarı ile tam entegre üretim tesislerinde, alanında uzman 75 mühendis ve toplamda 435 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Ürünlerinizin yanı sıra; test ve analiz, yüzey kaplama işlemleri ve ısıl işlem gibi hizmetler de sunuyorsunuz. Bu hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Akredite Belgeli Test Laboratuvarı envanterinde 500 ton kapasiteli Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı (Berdan Cıvata Patentli) ile birlikte 30.000 N/m kapasiteli Avrupa’nın en güçlü tork testi cihazını bulundurmakta ve bu laboratuvarda; kimyasal analiz, mikro – makro analiz, çentik darbe testi (-150 °C), çatlak kontrol testi vb. şekilde toplamda 22 adet test işlemi gerçekleştirmektedir.

Rüzgar enerjisi sektörüne sunduğunuz ürünler ve çözümlerden bahsedebilir misiniz?

Rüzgar türbinlerinde kule-zemin, kule-kule ve kule-nasel bağlantı elemanlarının tamamını yerli olarak üretiyor ve yerli malı belgelendirmesini sağlıyoruz. Ayrıca kanat saplamalarının da üretimlerini tam entegre fabrikamızda tek bir elden sağlayabiliyoruz.

Mega projelerde yer alan bir firma olarak hem genel hem de rüzgar enerjisi özelinde, yer aldığınız referans projelerden söz edebilir misiniz?

  • Kıbrıs Su Temini Projesi: Anamur’dan 80 km uzaklıktaki Kıbrıs’a, denizin 250 m altından giden 1,6 m çaptaki boru hattının Bercrome® kaplamalı flanş saplamaları (6.500 saat tuz püskürtme testini başarı ile geçmiştir, bu süre korozyona takriben 150 yıl dayanım demektir, Bercrome® kaplama Berdan Cıvata patentlidir.) 
  • Trans Anadolu Doğal Gaz Projesi (TANAP): 1.850 km’lik kısmı Türkiye’den geçen doğal gaz boru hattının teflon kaplamalı (Tuz püskürtme testine 2.400 saat korozyon dayanımlı) flanş cıvataları, saplamaları, somunları ve pulları (Türkiye’de bağlantı elemanlarını teflon kaplayabilen Berdan Cıvata’dır). 
  • Petrokimya ve rafineriler için yüksek sıcaklığa ve basınca, sıfırın altında düşük sıcaklıklara dayanıklı ASTM A193 Gr.B7 ve ASTM A194 Gr.2H vb. bağlantı elemanları üretmiş, TÜPRAŞ, STAR, PETKİM, SOCAR, BOTAŞ, TPAO, EXXONMOBIL gibi rafinerilerin onaylı tedarikçisi olmuştur. 
  • Dünya genelinde yaklaşık 2.800 adet Rüzgar Enerji Santral (RES) projesinin 10.9 kalite, sıcak galvaniz kaplamalı ve hidrojen kırılganlığı riski sıfıra indirgenmiş EN 14399-3/4/5/6/8/9/10 ağır hizmet tipi cıvata, somun ve pullara ek olarak (Patenti Berdan Cıvata’ya ait) kritik bağlantı elemanlarının onaylı tedarikçisi olmuş, 
  • Türkiye’nin 4.3 milyar USD ile yurt dışında aldığı en büyük ihale olan “Kuveyt Uluslararası Havaalanı Projesi için 720 ton bağlantı elemanı (cıvata, somun, saplama vb.) üretmiş ve sevk etmiş, 
  • Türkiye’nin en büyük lisansına sahip Konya-Karaman’da bulunan 1000 MW’lık güneş enerji santrali projesinin bağlantı elemanları üretmiş ve sevk etmiştir.
  • Dün (2015), Avrupa’nın en uzun ikinci asma köprüsü İzmit (Osmangazi Körfez) Geçiş Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan (Her biri 790 kg ağırlığındaki ve 10 m boydaki); bugün (2019), dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün de ayaklarını taşıyan (Her biri 600 kg ağırlığındaki ve 10 m boydaki) cıvatalarımızdır.
  • Köprü ayaklarını taşıyan ankraj cıvatalarını Japon köprü devi IHI ve G. Kore köprü devi DAELIM, LİMAK, SK+, YAPI MERKEZİ konsorsiyumu için üretmiştir.

Berdan Cıvata olarak üretim yaptığınız alanda birçok ilklere imza attınız. Bunlardan söz ederek Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge merkezi ile yapmış olduğu inovasyonlar neticesinde yurt içi 6, yurt dışı 2 olmak üzere toplam 8 adet patent, 4 adet faydalı model çalışması ve toplamda 50 adet Ar-Ge projesi ile üretimlerinde ileri teknoloji mühendisliği kullanan öncü bağlantı elemanları üreticisidir. 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Türbin Komponantleri

İnovasyon ve sürdürülebilirlik: LEITWIND, Türkiye rüzgar enerjisi pazarını dönüştürüyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

İnovasyon ve sürdürülebilirlik: LEITWIND, Türkiye rüzgar enerjisi pazarını dönüştürüyor

Rüzgar enerjisi, ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasında kilit bir rol oynuyor. Megawatt sınıfı rüzgar türbinlerinin (250 kW ile 3.000 kW arasında değişen) tasarımı, kurulumu ve bakımı konusunda uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi olan LEITWIND, Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar ve geniş ürün yelpazesi sayesinde en uygun çözümleri sunarak, her ihtiyaca göre en yüksek kalite ve güvenilirliği sağlıyor.

Bu taahhüdün açık bir örneğini, 1500 kW nominal güce sahip LTW90 konfigürasyonunun geliştirilmesi oluşturuyor. Büyük rotor çapı ile bu türbin, düşük rüzgar koşullarında bile önemli ölçüde enerji üretimi sağlayarak aynı pazar segmentindeki rakiplerinden ayrılıyor.

Bu rüzgar türbininin Türkiye’deki  kurulumu, Marmara Bölgesi’nin Kırklareli ilinde bulunan Lüleburgaz İlçesi’nde 2023’ün bahar aylarında başarıyla tamamlandı. Bu rüzgar türbininin yıllık ortalama enerji üretimi 1.100’den fazla Türk hanesinin yıllık tüketimini karşılayabiliyor. Rüzgar türbini ayrıca; elektrik enerjisi kontrolü, frenlerin verimli kullanımı, şebeke kurallarına uyum ve azaltılmış gürültü emisyonlarında önemli avantajlar sunan en gelişmiş jeneratör modeli D4.1 ile donatılıyor.

Türkiye Satış Müdürü Can Güven, “LEITWIND’i Türkiye pazarında bu kadar rekabetçi kılan çeşitli faktörler var: En ileri teknoloji, Avrupa standartlarına uygun yatırım yaklaşımı ve son olarak da güçlü bir yerel varlık. Aslında LEITWIND’in Türkiye’deki iştiraki kapılarını 2012’nin Mayıs ayında teleferik sektörüne yönelik açılışı yapılan LEITNER TURKEY’den sonra, Bursa’da açıyor. LEITWIND; kurulum sürecinde sunulan geniş hizmet yelpazesine, ürünlerin kalitesi ve güvenilirliğinden yatırımın hızlı geri dönüşüne ve ait olduğu HTI grubu ile paylaştığı bilgi birikime kadar projenin her aşamasında rakiplerinden ayrılıyor. Bu sayede Türkiye’de, 10 adet LEITWIND rüzgar türbininin kurulumunu başarıyla gerçekleştirdik ve giderek artan sayıda yerel yatırımcı ile çalışabiliyoruz” diyor.

Devamını oku

Türbin Komponantleri

Vestas, offshore rüzgar enerjisindeki talebi karşılamak için Polonya’da ikinci fabrika planlıyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Vestas, offshore rüzgar enerjisindeki talebi karşılamak için Polonya'da ikinci fabrika planlıyor

Avrupa’nın deniz üstü rüzgar enerjisi santrallerinin inşasını destekleyerek deniz üstü rüzgarda lider olmak isteyen Vestas, Polonya’nın Szczecin kentinde yeni bir kanat fabrikası kurmayı planlıyor. Vestas’ın amiral gemisi olan V236-15.0 MW deniz üstü rüzgar türbini için kanat üretmesi planlanan fabrikanın, 2026 yılında faaliyete geçerek 1.000’den fazla kişiye istihdam yaratması bekleniyor. Daha önce de Szczecin’de offshore naselleri için bir montaj fabrikası kurma planlarını duyuran Vestas’ın, bu fabrikalarla üretim hacmini 2026 yılına kadar 1.700’den fazla doğrudan istihdamla artırması planlanıyor.

Planlanan yeni fabrikayla ilgili konuşan Vestas COO’su Tommy Rahbek Nielsen, “Vestas, Avrupa’da açık deniz rüzgarına yönelik talepte beklenen büyümeyi karşılamak için gereken ölçeği sağlayabilecek sürdürülebilir bir tedarik zincirinin geliştirilmesine öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Polonya’daki iki yeni offshore fabrikası için planlarımız, Avrupa’nın offshore rüzgar projeleri için doğru uzun vadeli politika taahhütleri ile rüzgar endüstrisi yatırımlarını ve yeşil istihdamı teşvik edebileceğinin altını çiziyor” açıklamasında bulunuyor. 

Konuyla ilgili konuşan Vestas Kuzey ve Orta Avrupa Başkanı Nils de Baar ise, “Polonya enerji sistemini dönüştürüyor ve hem karada hem de açık denizde iyi rüzgar koşullarına sahip gelecek vadeden bir rüzgar enerjisi pazarı. Polonya, Baltık Bölgesi ve Avrupa’nın geri kalanı için bir açık deniz merkezi haline gelebilecek yüksek vasıflı bir iş gücüne ve büyüyen bir rüzgar endüstrisine sahip. Polonya’da 20 yılı aşkın bir süredir pazar lideriyiz ve Szczecin’deki bir sonraki yatırım planlarımızı açıklamaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullanıyor.

Montaj fabrikasının 2025’te faaliyete geçmesi hedefleniyor

Yeni offshore kanat fabrikasının, Vestas’ın 2023 yılının Şubat ayında satın aldığı Szczecin’in kuzeyindeki bir sahada yer alması planlanıyor. Saha, Vestas’ın planlanan nasel montaj fabrikasının yer alacağı Szczecin’deki Ostrów Brdowski Adası’na yakın bir konumda yer alıyor. Montaj fabrikasının 2025 yılında faaliyete geçmesi ve doğrudan 700 kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

Yeni fabrikaların Avrupa ve belirli ölçüde küresel talebi desteklemesi hedeflenirken, Polonya ve Avrupa deniz üstü rüzgar pazarını ve endüstrisini desteklemede önemli bir rol oynaması planlanıyor. Vestas’ın halihazırda mevcut olan üretim hacmi ve Szczecin’deki iki yeni fabrika ile birlikte yakın zamanda Polonya’da 2.500’den fazla kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

Devamını oku

Türbin Komponantleri

Nordex Group 2023 yılında 7,4 GW’lık siparişe ulaştı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Group 2023 yılında 7,4 GW'lık siparişe ulaştı

2022 yılında 1.235 rüzgar türbini ile 6,3 GW’lık sipariş alan Nordex Group, 2023 yılı için sipariş alımını yüzde 16 oranında artırarak 1.270 rüzgar türbini ile toplam 7,4 GW’lık sipariş aldı. Avrupa, 19 ülke ile Nordex Group’un toplam sipariş alımının yüzde 86’sını oluştururken, bireysel Avrupa pazarlarında Almanya, Türkiye, İspanya ve İsveç ilk sıralarda yer aldı.

Nordex Group, 2023 yılında 23 ülkeden megavat kapasite başına euro cinsinden ortalama satış fiyatı (ASP) 0,84 milyon Euro/MW sipariş aldı. 2023’te 19 ülke ile toplam sipariş alımının yüzde 86’sını Avrupa’da gerçekleştiren Nordex Group’un, en büyük bireysel Avrupa pazarları ise Almanya, Türkiye, İspanya ve İsveç oldu. Brezilya ve Şili’nin de dahil olduğu Latin Amerika bölgesi, Nordex Group sipariş hacminin yüzde 8’ini oluştururken, Kuzey Amerika bölgesi Kanada ile birlikte siparişlerin yüzde 4’ünü, dünyanın geri kalanı ise Güney Afrika ile birlikte yüzde 2’sini oluşturdu.

2023’ün 4. çeyreğinde toplam 2,5 GW’lık 420 rüzgar türbini sipariş alan Nordex Group, 2022’nin 4. çeyreğinde 386 rüzgar türbini ile 1,9 GW olan siparişlerinde ortalama yüzde 30’luk bir artış sağladı.

Nordex Group’un 2023’ün son çeyreğinde MW cinsinden siparişlerinin en büyük kısmını yüzde 92’lik pay ile Avrupa oluştururken, 2023’ün son çeyreğinde 12 ülke arasında en büyük bireysel pazarları Almanya, İsveç ve İspanya oluşturdu.

Konuyla ilgili konuşan Nordex Group CEO’su José Luis Blanco, “Beklediğimiz gibi, yılın sonuna doğru yüksek miktarda sipariş aldık. Dördüncü çeyrekte yaklaşık 2,5 GW ile zaten iyi olan üçüncü çeyreğe kıyasla bir artış daha elde edebildiğimiz için çok memnunum. Ürün portföyümüz istikrarlı fiyatlarla rekabetçi olduğunu kanıtlıyor. Özellikle Almanya’da yüksek oranlı çıktılara sahip çok sayıda küçük proje kendini açıkça hissettirdi” açıklamasında bulundu.

Devamını oku

Trendler