Connect with us

Genel

Dört milyon evin elektriği rüzgardan karşılanıyor

Yayın tarihi:

-

Kurulu güç içinde rüzgarın payının ilk defa yüzde 5’i geçtiğini belirten Yıldız, yaklaşık 4 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar santrallerinden karşılandığını dile getirdi.

 

  1. Enerjive Tabi Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği(EWEA) ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) iş birliği ile Türkiye RüzgarEnerjisi Birliği (TÜREB) tarafından organize edilen kongreye,Kıbrıs ve Ürdün Enerji Bakanlarının yanı sıra, İngiltere, Almanya, Danimarka, İspanya, Kore,Fransa, Polonya, Güney Afrika, Tunus, Makedonya, Japonya, İtalya, Yunanistan,Cezayir ülkelerinin rüzgar enerjisi başkanları ve yetkilileri katıldı.

Kongrede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, IWPC Kongre

Başkanı Doç. Dr. H. Murat Mercan, Küresel Rüzgar Enerji Konseyi başkanı Dr. Klaus Rave,  Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Markus Tacke ve TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yurt dışında olduğundan kongreye video konuşmalarıyla katıldı. Yıldız, rüzgar enerjisinin Türkiye için güvenilir ve sürdürülebilir bir enerji çeşidi olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

 

Rüzgar enerjisi kurulu gücümüz, 13 yıl önceki 19 megavattan bugün 4 bin megavatlara ulaşan bir seyir izliyor. Ülkemizde rüzgar enerjisine 15 milyar lira yatırımyapıldı. 2014 yılı en fazla rüzgar kurulum gücünün devreye girdiği yıl oldu.Sadece geçtiğimiz yıl içinde kurulu gücümüze 800 megavattan fazla rüzgar santrali ekledik. 2014 yılında rüzgar enerjisi yatırımlarında ülkemiz Avrupa’da5. dünyada 10. sırada yer aldı. Devreye giren rüzgar santralleriyle geçtiğimiz yıl 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapıldı.”

 

“Rüzgarın payı yüzde 5’i geçti”

 

Kurulu güç içinde rüzgarın payının ilk defa yüzde 5’i geçtiğini belirten Yıldız, yaklaşık 4 milyon evin

yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar santrallerinden karşılandığını dile getirdi.

 

“5.400 Rüzgar Türbinine İhtiyaç Var”

Bilim Sanayive Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada nüfus, sanayi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak artan enerji talebinin karşılanması için ülkelerin arz güvenliğini sağlamaya önem verdiğini belirtti. Bölgemizde devam eden çatışmaların enerji kaynaklarını kontrol etme mücadelesi sonucu ortaya çıktığını hatırlatan Işık, OECD ülkeleri arasında enerji talebinin en hızlı arttığı ülke olduğumuzu aktardı. Avrupa’nın 6. dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan ülkemizde kişi başına tüketilen elektrik miktarının neredeyse Avrupa’nınyarısı kadar olduğunu söyleyen Işık, 2023 yılında ülkemizdeki kişi başına tüketilen miktarın 3.237 kw/saatten 5.000 kw/saate çıkacağını ifade etti. Önümüzdeki10 yılda ülkemizde artan enerji talebini karşılamak üzere yıllık ortalama 12 milyar $’lık, toplamda ise 120 milyar $’lık enerji yatırımına ihtiyacımız olduğunu vurgulan Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“Her yıl enerji için yurt dışına 55 milyar $ ödüyoruz. Eğer enerji üretiminde kendi kendimize yetebilseydik bu yıl bütçe açığımız olmayacak, üstelik 9 milyar $ fazla paramız olacaktı. Bu nedenle rüzgara ve güneşe önem vermeliyiz. 2023 yılınakadar 16.238 MW’lık tesisi hizmete almalıyız. Bu da 5.400 adet türbine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Ülkemizde 8,5 milyar $’lık türbin pazarı oluşacak. Sanayi ürünlerinin yerli olarak karşılanması durumunda ek teşvikler veriyoruz. Satın alma garantimiz var. Yani Türkiye’de cazip bir yatırım ortamı var. Türkiye’ye yatırım yapanlar fırtınalı dönemler olsa bile kazanıyor.” dedi.

“Türkiye Avrupa’nın Parlayan Yıldızı”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin arttığına

dikkat çekti. Rüzgar enerjisinin bir sektör haline geldiğini belirterek, “son dönemde yapılan yatırımlar ve üretime geçen rüzgar santralleriyle, Türkiye Avrupa’nın parlayan yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi. Yılmaz, son 7 yılda dünyadaki rüzgar kurulu gücü 3 kat artarken Türkiye’nin rüzgar kurulu güç kapasitesinin 24 kat arttığına işaret ederek, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde global kurulu gücün yüzde 1’ine ulaştığını aktardı.

“Bu Kongre Maya Tutacak”

IWPC Kongre Başkanı Doç Dr. H. Murat Mercan, Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin

Afrika ülkelerine enerji sağlama çabası sayesinde doğduğunu anlatarak sözlerine başladı. Kongrenin daha da büyüyerek devam edeceğini belirten Mercan, “katılıma baktığımda görüyorum ki bu kongre maya tutacak. Bu buluşma yerlerinde iş fırsatları ve büyük bir sinerji yaratılıyor. Değerlendirmek lazım. Hem özel sektörde, hem kamu tarafında rüzgarı büyütmek için iyi niyetli çabalar var” dedi.

Yolumuz uzun, hedeflerimiz açık, yürüyüşümüz kararlı”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu kongrenin yapılış amacının bilgi alışverişi sağlayarak, küresel rüzgar enerjisi gelişimine katkı sağlamak olduğunu aktardı.Gelin güçlerimizi birleştirelim ve bilgilerimizi çoğaltarak sektörü geliştirelim diyen Ataseven, Yunus Emre’nin ünlü dizeleri “Gelin Tanış Olalım,İşi kolay kılalım” sözleri ile yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

Bu kongreden çıkacak güçlü mesajlarla küresel sorularımıza cevap bulacağız diyen Ataseven, yolumuz uzun, hedeflerimiz açık, yürüyüşümüz kararlı vurgusu yaptı.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Markus Tacke ise sektörün genç bir sektörolduğunu, ortak hedefler doğrultusunda herkesi bir araya getirdiğini belirtti. Bilgileri paylaşırsak başarılı oluruz diyen Tacke, bu kongreyi iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi Başkanı Dr. Klaus Rave, dünya güzeli olan bir şehirde olmaktan mutluyuz diyerek sözlerine başladı. Fikir alışverişi sağlamak ve sorulara cevap bulabilmek için bu fuarda bağlantılar kurulabileceğinin altını çizen Rave, Türk hükümetini iddialı hedeflerinden dolayı kutladı.

IWPC

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com