Connect with us

Genel

Dört milyon evin elektriği rüzgardan karşılanıyor

Yayın tarihi:

-

Kurulu güç içinde rüzgarın payının ilk defa yüzde 5’i geçtiğini belirten Yıldız, yaklaşık 4 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar santrallerinden karşılandığını dile getirdi.

 

  1. Enerjive Tabi Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği(EWEA) ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) iş birliği ile Türkiye RüzgarEnerjisi Birliği (TÜREB) tarafından organize edilen kongreye,Kıbrıs ve Ürdün Enerji Bakanlarının yanı sıra, İngiltere, Almanya, Danimarka, İspanya, Kore,Fransa, Polonya, Güney Afrika, Tunus, Makedonya, Japonya, İtalya, Yunanistan,Cezayir ülkelerinin rüzgar enerjisi başkanları ve yetkilileri katıldı.

Kongrede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, IWPC Kongre

Başkanı Doç. Dr. H. Murat Mercan, Küresel Rüzgar Enerji Konseyi başkanı Dr. Klaus Rave,  Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Markus Tacke ve TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yurt dışında olduğundan kongreye video konuşmalarıyla katıldı. Yıldız, rüzgar enerjisinin Türkiye için güvenilir ve sürdürülebilir bir enerji çeşidi olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

 

Rüzgar enerjisi kurulu gücümüz, 13 yıl önceki 19 megavattan bugün 4 bin megavatlara ulaşan bir seyir izliyor. Ülkemizde rüzgar enerjisine 15 milyar lira yatırımyapıldı. 2014 yılı en fazla rüzgar kurulum gücünün devreye girdiği yıl oldu.Sadece geçtiğimiz yıl içinde kurulu gücümüze 800 megavattan fazla rüzgar santrali ekledik. 2014 yılında rüzgar enerjisi yatırımlarında ülkemiz Avrupa’da5. dünyada 10. sırada yer aldı. Devreye giren rüzgar santralleriyle geçtiğimiz yıl 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapıldı.”

 

“Rüzgarın payı yüzde 5’i geçti”

 

Kurulu güç içinde rüzgarın payının ilk defa yüzde 5’i geçtiğini belirten Yıldız, yaklaşık 4 milyon evin

yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar santrallerinden karşılandığını dile getirdi.

 

“5.400 Rüzgar Türbinine İhtiyaç Var”

Bilim Sanayive Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada nüfus, sanayi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak artan enerji talebinin karşılanması için ülkelerin arz güvenliğini sağlamaya önem verdiğini belirtti. Bölgemizde devam eden çatışmaların enerji kaynaklarını kontrol etme mücadelesi sonucu ortaya çıktığını hatırlatan Işık, OECD ülkeleri arasında enerji talebinin en hızlı arttığı ülke olduğumuzu aktardı. Avrupa’nın 6. dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan ülkemizde kişi başına tüketilen elektrik miktarının neredeyse Avrupa’nınyarısı kadar olduğunu söyleyen Işık, 2023 yılında ülkemizdeki kişi başına tüketilen miktarın 3.237 kw/saatten 5.000 kw/saate çıkacağını ifade etti. Önümüzdeki10 yılda ülkemizde artan enerji talebini karşılamak üzere yıllık ortalama 12 milyar $’lık, toplamda ise 120 milyar $’lık enerji yatırımına ihtiyacımız olduğunu vurgulan Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“Her yıl enerji için yurt dışına 55 milyar $ ödüyoruz. Eğer enerji üretiminde kendi kendimize yetebilseydik bu yıl bütçe açığımız olmayacak, üstelik 9 milyar $ fazla paramız olacaktı. Bu nedenle rüzgara ve güneşe önem vermeliyiz. 2023 yılınakadar 16.238 MW’lık tesisi hizmete almalıyız. Bu da 5.400 adet türbine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Ülkemizde 8,5 milyar $’lık türbin pazarı oluşacak. Sanayi ürünlerinin yerli olarak karşılanması durumunda ek teşvikler veriyoruz. Satın alma garantimiz var. Yani Türkiye’de cazip bir yatırım ortamı var. Türkiye’ye yatırım yapanlar fırtınalı dönemler olsa bile kazanıyor.” dedi.

“Türkiye Avrupa’nın Parlayan Yıldızı”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin arttığına

dikkat çekti. Rüzgar enerjisinin bir sektör haline geldiğini belirterek, “son dönemde yapılan yatırımlar ve üretime geçen rüzgar santralleriyle, Türkiye Avrupa’nın parlayan yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi. Yılmaz, son 7 yılda dünyadaki rüzgar kurulu gücü 3 kat artarken Türkiye’nin rüzgar kurulu güç kapasitesinin 24 kat arttığına işaret ederek, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde global kurulu gücün yüzde 1’ine ulaştığını aktardı.

“Bu Kongre Maya Tutacak”

IWPC Kongre Başkanı Doç Dr. H. Murat Mercan, Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin

Afrika ülkelerine enerji sağlama çabası sayesinde doğduğunu anlatarak sözlerine başladı. Kongrenin daha da büyüyerek devam edeceğini belirten Mercan, “katılıma baktığımda görüyorum ki bu kongre maya tutacak. Bu buluşma yerlerinde iş fırsatları ve büyük bir sinerji yaratılıyor. Değerlendirmek lazım. Hem özel sektörde, hem kamu tarafında rüzgarı büyütmek için iyi niyetli çabalar var” dedi.

Yolumuz uzun, hedeflerimiz açık, yürüyüşümüz kararlı”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu kongrenin yapılış amacının bilgi alışverişi sağlayarak, küresel rüzgar enerjisi gelişimine katkı sağlamak olduğunu aktardı.Gelin güçlerimizi birleştirelim ve bilgilerimizi çoğaltarak sektörü geliştirelim diyen Ataseven, Yunus Emre’nin ünlü dizeleri “Gelin Tanış Olalım,İşi kolay kılalım” sözleri ile yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

Bu kongreden çıkacak güçlü mesajlarla küresel sorularımıza cevap bulacağız diyen Ataseven, yolumuz uzun, hedeflerimiz açık, yürüyüşümüz kararlı vurgusu yaptı.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Markus Tacke ise sektörün genç bir sektörolduğunu, ortak hedefler doğrultusunda herkesi bir araya getirdiğini belirtti. Bilgileri paylaşırsak başarılı oluruz diyen Tacke, bu kongreyi iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi Başkanı Dr. Klaus Rave, dünya güzeli olan bir şehirde olmaktan mutluyuz diyerek sözlerine başladı. Fikir alışverişi sağlamak ve sorulara cevap bulabilmek için bu fuarda bağlantılar kurulabileceğinin altını çizen Rave, Türk hükümetini iddialı hedeflerinden dolayı kutladı.

IWPC

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com