Connect with us

Değişim rüzgârı: Rusya rüzgâr süpergücüne mi dönüşüyor?

Yayın tarihi:

-

Global güç dengesinde gelişen büyük trendler yeni oyun kuralları getiriyor: Günümüzde yenilenebilir enerji altyapısı geliştiren ülkeler büyük bir olasılıkla ileride kendilerine has yeterlilik ve sürdürülebilirlik sağlayacak gibi görünüyor. Devasa fosil yakıt rezervlerinin yanı sıra, Rusya bilinçli bir şekilde yeşil enerji kaynaklarına yöneliyor. Yani, Rusya’nın rüzgâr enerjisi endüstrisi sağlam bir hükümet desteğiyle güçlendirilmiş dünyanın en büyük rüzgâr potansiyelini hızla geliştiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre, ülke, özellikle Uzakdoğu gibi belirli bölgelerde, enerji endüstrisini geliştirmek adına rüzgâra yönelik geniş olanaklara sahip olmakta. Orada, Rusya’nın dengeyi bozmayacağına dair inancı güçlendiren, tüm bölgenin talebini karşılayacak kadar rüzgâr potansiyeline sahip oldukça büyük alanlar var.

Toplamda 99.91 MW olan kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesiyle, Rusya son zamanlarda, planlanan rüzgâr kapasitesinin 2024 yılı itibariyle ülke çapında 3600 MW’a ulaşmasını öngören, rüzgâr üretim destek programı geliştirdi. Bu bağlamda, bu büyük potansiyelin ancak elverişli bir yatırım arazisi ve geliştirilmiş yasal bir düzenleme yoluyla elde edilebileceği belliyken, yatırımları başlatmak hem federal hem de bölgesel otoritelerden giderek büyüyen bir ilgi ve destek görmektedir.

Oldukça büyük miktarlarda özel ve kamu yatırımları kapsamında, Rusya ülke çapında rüzgâr enerji parkları geliştirmek adına çok sayıda iddialı yatırım projesi yürütmekte. Birkaçından bahsetmek gerekirse:

Adygea Cumhuriyetindeki Shovgenovsk rüzgâr santrali Rosatom’ın iştirakçisi VetroOGK tarafından yapım aşamasında. Planlanan kapasite, daha sonra kurulması beklenen 60 adet teknoloji harikası rüzgâr enerjisi birimleriyle birlikte toplam 150 MW. Rüzgâr santrali koordineli olarak, 32 MW, 70 MW ve 48 MW şeklinde 3 aşamada kurulacak. Lagerwey teknolojilerine dayanan WPU parçalarının Rosatom’ın Rostov bölgesindeki Volgodonsk’ta bulunan Atommash arazilerinde üretilmesi düşünülmekte.  Maksimum proje yatırımının 20 milyar RUB olması tahmin ediliyor. Rüzgâr santralinin 2019 yılında çalışmaya başlaması planlanmakta.

Diğer bir rüzgâr santrali Kaliningrad’dan 20 km uzaklıkta Kaliningrad bölgesinde olması düşünülüyor. Kaliningrad WPP bölgedeki tüm endüstriyel ve özel müşterilere elektrik sağlamak için hizmet verecek. Toplam 200 MW kapasitesi ile, 80 MW nominal kapasiteye sahip ilk aşamanın 2025 yılında devreye girmesi planlanmakta. 120 MW’lık ikinci aşaması ise 2030 yılında devreye girecek şekilde planlanmakta.

Kurgan bölgesinin de bir rüzgâr enerjisi tesisine ev sahipliği yapması bekleniyor. Sowitec Kurgan’da kıyıya doğru bir rüzgâr santrali yapımının 2022 yılında Kushma köyünün dış alanında gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Tesis alanı toplamda 20.5 hektar. Bu tesisin seçilmesinin ana sebepleri üstün bir rüzgâr potansiyeli, elverişli bir ekonomi ve coğrafi konum. Proje tasarımını takiben, Kurgan WPP, her biri 2,5’tan 3 MW’a kadar kapasiteye sahip sayısı 16-20 arasında değişen rüzgâr jeneratörlerinden oluşacak. Toplamda 50 MW olarak tahmin edilen rüzgâr santrali kapasitesine sahip proje yaklaşık 6,5 milyar RUB değerinde.

Rüzgâr hangi yöne esiyor: Rusya’nın rüzgâr potansiyeli gerçekten büyük mü?

Rus Federal yönetimi rüzgâr enerjisi projelerine 100 milyon euro harcamakta. Bu federal yardımın nasıl dağıtıldığı ve Rusya’daki en önemli rüzgâr enerjisi trendleri ve tahminleri 13 Mart tarihinde saat 11.00’de “Rusya’da rüzgâr enerjisi endüstrisine yatırım potansiyeli” isimli ücretsiz bir web seminerinde sunulacak. Web semineri İngilizce olarak gerçekleştirilecek.

Web semineri süresince:

  • Rusya’daki enerji endüstrisinde süregelen ve gelecek yatırım projelerini keşfedecek
  • Rus rüzgâr enerji potansiyeliyle ilgili görüşler elde edecek
  • Ülke çapında rüzgâr santrallerinin yapımı için Rusya Hükümeti tarafından sağlanan teşvikleri öğreneceksiniz.

Web seminerindeki konuşmacılar:

  • Sergey Chikin, CEO, Altren

Teknoloji firması Altren, alternatif enerji, enerji verimliliği ve proje yönetiminde Ar-Ge odaklı alternatif ve yenilenebilir Rus enerji yeterlilik merkezidir.

  • Vera Popova, Proje Müdürü, Ulyanovsk bölgesi Geliştirme Şirketi

Ulyanovsk Bölgesi Geliştirme Şirketi yatırımcıları bölgeye çekme sürecini hızlandıran tek bir kontrol merkezi olarak çalışır ve mevcut işler için gelişmiş altyapılı alanlar önerir.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Sektör Haberleri

YEKDEM’de süre 6 ay uzatıldı

Yayın tarihi:

-

Resmî Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mevcut YEKDEM desteklerinden yararlanmak için geçerli olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye girmiş olma şartı 30 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

Resmî Gazete’nin 31248 sayılı nüshasında yer alan karar ile devreye girecek elektrik üretim tesislerine sağlanacak yerli üretim desteği için verilecek sürenin de 5 yıl uzatılacağı hükmü getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı şu şekilde:

“17/9/2020 TARİHLİ VE 2949 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

MADDE 1- (1) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizmasına tabi YEK Belgeli üretim lisansı sahipleri için, 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun Kanuna ekli I sayılı Cetvelde yer alan fiyatlar 31/12/2030 tarihine kadar uygulanır.

(2) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEK Belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve/veya elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlara, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle aynı Kanuna ekli II sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlar ilave edilir.

MADDE 2- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.”

Devamını oku

Türbin Üretimi

Wieringermeer şebeke projesi ilk aşamasında

Yayın tarihi:

-

Nordex Grubu, müşterisi Vattenfall için üstlendiği Hollanda’daki 300 MW Wieringermeer projesinin ilk bölümünü başarıyla tamamladı: 50 adet N117 / 3600 türbinin sonuncusu Ağustos ayında şebekeye bağlandı. Projenin konumu çeşitli zorluklar ortaya çıkardı. Diğer 32 adet N117 / 3600 türbin ile bir sonraki aşamanın inşası şimdiden devam ediyor.

Teknik, topografik ve ekolojik zorluklar başarıyla aşıldı

Amsterdam’ın 60 kilometre kuzeyinde bulunan bölgenin mükemmel rüzgar koşulları bulunuyor. Bununla birlikte, Wieringermeer deniz seviyesinin yedi metre altında ıslah edilmiş bir arazi niteliği taşıyor. 300 kilometrekarelik büyüklüğündeki alan, kanallarla kesişiyor ve aynı zamanda koruma altındaki bir ormanı da içeriyor. Bu durum da lojistik ve inşaat açısından zorlukları beraberinde getirdi. Uygun depolama alanı olmadığı için Nordex Grubu kuleleri, motor yuvalarını, aktarma organlarını ve göbekleri ancak gerektiği zaman teslim etti. Türbinler yedi farklı gövde yapılandırmasında geldi. Bu nedenle, doğru türbini uygun yere teslim etmek de önem arz etti.

Zeminin düşük taşıma kapasitesi nedeniyle, su basmasını önlemek için temellerin üst üste konulması ve ayrıca 1,5 metre yükseltilmesi gerekiyordu. Buna ek olarak, koruma altındaki kuş bölgeleri, bazı türbinlerde erişim, çalıştırma ve izin verilebilecek vinç sayısı konusunda sınırlamalara neden oldu.

Süreçler başarıya ulaşmaya yardımcı oldu

Bu projenin özel gereksinimleri Nordex Group’u süreçlerini değiştirmeye zorladı. Örneğin, jeton temelli izin sistemi, birden fazla inşaat ekibinin güvenli bir şekilde belirli türbinlere atanmasını sağladı. Bu yaklaşım, iş çakışmalarını önledi ve verimliliği en üst düzeye çıkardı.

Ek olarak, teknik proje yönetimi (TPM) gibi yeni işlevler yürürlüğe alındı. Ayrıca, kalite ve dokümantasyon yöneticilerinin yanı sıra güçlü bir HSE ekibi, Vattenfall’ın yüksek standartlarını karşılamak için sahada görevlendirildi. CEO José Luis Blanco: “Esnekliğe çok önem veriyoruz. Bu ayarlamalar, müşterilerimizin gereksinimlerini ve karşılaştıkları zorlukları anladığımızı göstermektedir. Bazı yeni süreçler, diğer büyük kamu hizmeti ölçeğindeki projelere başarıyla dahil edilmeketdir “, dedi.

COVID-19 süresince kesintisiz proje

Faaliyetlerin en yoğun zamanında, şantiyede herhangi bir zamanda sekiz büyük vinç ve 120’den fazla kişi çalışıyordu. Çok sayıda insanın COVID-19 salgınına rağmen sahada güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için Nordex Grubu, genel seyahat kısıtlamaları ve hijyen önlemlerini uygulamaya ek olarak Hollandalı bir sağlık yetkilisini görevlendirdi. Görevleri, görevlerine başlamadan önce her gün şantiyedeki tüm personelin ateşini kontrol etmek ve herhangi bir semptom geliştirdiğinde tıbbi müdahelede bulunmaktı. Bu önlemler, çalışanlara artan enfeksiyon riskinden ve birçok insanla bağlantılı temaslardan belirli bir ölçüde koruma sağladı ve başarılı da oldu.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com