Connect with us

Değişim rüzgârı: Rusya rüzgâr süpergücüne mi dönüşüyor?

Published

on

Global güç dengesinde gelişen büyük trendler yeni oyun kuralları getiriyor: Günümüzde yenilenebilir enerji altyapısı geliştiren ülkeler büyük bir olasılıkla ileride kendilerine has yeterlilik ve sürdürülebilirlik sağlayacak gibi görünüyor. Devasa fosil yakıt rezervlerinin yanı sıra, Rusya bilinçli bir şekilde yeşil enerji kaynaklarına yöneliyor. Yani, Rusya’nın rüzgâr enerjisi endüstrisi sağlam bir hükümet desteğiyle güçlendirilmiş dünyanın en büyük rüzgâr potansiyelini hızla geliştiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre, ülke, özellikle Uzakdoğu gibi belirli bölgelerde, enerji endüstrisini geliştirmek adına rüzgâra yönelik geniş olanaklara sahip olmakta. Orada, Rusya’nın dengeyi bozmayacağına dair inancı güçlendiren, tüm bölgenin talebini karşılayacak kadar rüzgâr potansiyeline sahip oldukça büyük alanlar var.

Toplamda 99.91 MW olan kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesiyle, Rusya son zamanlarda, planlanan rüzgâr kapasitesinin 2024 yılı itibariyle ülke çapında 3600 MW’a ulaşmasını öngören, rüzgâr üretim destek programı geliştirdi. Bu bağlamda, bu büyük potansiyelin ancak elverişli bir yatırım arazisi ve geliştirilmiş yasal bir düzenleme yoluyla elde edilebileceği belliyken, yatırımları başlatmak hem federal hem de bölgesel otoritelerden giderek büyüyen bir ilgi ve destek görmektedir.

Oldukça büyük miktarlarda özel ve kamu yatırımları kapsamında, Rusya ülke çapında rüzgâr enerji parkları geliştirmek adına çok sayıda iddialı yatırım projesi yürütmekte. Birkaçından bahsetmek gerekirse:

Adygea Cumhuriyetindeki Shovgenovsk rüzgâr santrali Rosatom’ın iştirakçisi VetroOGK tarafından yapım aşamasında. Planlanan kapasite, daha sonra kurulması beklenen 60 adet teknoloji harikası rüzgâr enerjisi birimleriyle birlikte toplam 150 MW. Rüzgâr santrali koordineli olarak, 32 MW, 70 MW ve 48 MW şeklinde 3 aşamada kurulacak. Lagerwey teknolojilerine dayanan WPU parçalarının Rosatom’ın Rostov bölgesindeki Volgodonsk’ta bulunan Atommash arazilerinde üretilmesi düşünülmekte.  Maksimum proje yatırımının 20 milyar RUB olması tahmin ediliyor. Rüzgâr santralinin 2019 yılında çalışmaya başlaması planlanmakta.

Diğer bir rüzgâr santrali Kaliningrad’dan 20 km uzaklıkta Kaliningrad bölgesinde olması düşünülüyor. Kaliningrad WPP bölgedeki tüm endüstriyel ve özel müşterilere elektrik sağlamak için hizmet verecek. Toplam 200 MW kapasitesi ile, 80 MW nominal kapasiteye sahip ilk aşamanın 2025 yılında devreye girmesi planlanmakta. 120 MW’lık ikinci aşaması ise 2030 yılında devreye girecek şekilde planlanmakta.

Kurgan bölgesinin de bir rüzgâr enerjisi tesisine ev sahipliği yapması bekleniyor. Sowitec Kurgan’da kıyıya doğru bir rüzgâr santrali yapımının 2022 yılında Kushma köyünün dış alanında gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Tesis alanı toplamda 20.5 hektar. Bu tesisin seçilmesinin ana sebepleri üstün bir rüzgâr potansiyeli, elverişli bir ekonomi ve coğrafi konum. Proje tasarımını takiben, Kurgan WPP, her biri 2,5’tan 3 MW’a kadar kapasiteye sahip sayısı 16-20 arasında değişen rüzgâr jeneratörlerinden oluşacak. Toplamda 50 MW olarak tahmin edilen rüzgâr santrali kapasitesine sahip proje yaklaşık 6,5 milyar RUB değerinde.

Rüzgâr hangi yöne esiyor: Rusya’nın rüzgâr potansiyeli gerçekten büyük mü?

Rus Federal yönetimi rüzgâr enerjisi projelerine 100 milyon euro harcamakta. Bu federal yardımın nasıl dağıtıldığı ve Rusya’daki en önemli rüzgâr enerjisi trendleri ve tahminleri 13 Mart tarihinde saat 11.00’de “Rusya’da rüzgâr enerjisi endüstrisine yatırım potansiyeli” isimli ücretsiz bir web seminerinde sunulacak. Web semineri İngilizce olarak gerçekleştirilecek.

Web semineri süresince:

  • Rusya’daki enerji endüstrisinde süregelen ve gelecek yatırım projelerini keşfedecek
  • Rus rüzgâr enerji potansiyeliyle ilgili görüşler elde edecek
  • Ülke çapında rüzgâr santrallerinin yapımı için Rusya Hükümeti tarafından sağlanan teşvikleri öğreneceksiniz.

Web seminerindeki konuşmacılar:

  • Sergey Chikin, CEO, Altren

Teknoloji firması Altren, alternatif enerji, enerji verimliliği ve proje yönetiminde Ar-Ge odaklı alternatif ve yenilenebilir Rus enerji yeterlilik merkezidir.

  • Vera Popova, Proje Müdürü, Ulyanovsk bölgesi Geliştirme Şirketi

Ulyanovsk Bölgesi Geliştirme Şirketi yatırımcıları bölgeye çekme sürecini hızlandıran tek bir kontrol merkezi olarak çalışır ve mevcut işler için gelişmiş altyapılı alanlar önerir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com