Connect with us

Etkinlikler

Enerji ve iklim planı taslakları %32 yenilenebilir hedefini karşılamıyor

Published

on

Windeurope’un Bibao’daki yıllık etkinliğinde yayınlanan analize göre, Avrupa’nın ulusal enerji ve iklim planları, AB’nin 2030 için yenilenebilir enerji hedefi olan % 32’yi karşılamada yetersiz kalıyor.

Analiz, bazı AB ülkelerinin planlarına oldukça iyi hacimlerde rüzgar enerjisi dahil ettiklerini gösteriyor. Ancak, planlar, gerçekleştirilmelerini sağlayacak detaylı politik ölçütlerden yoksun gözüküyor. Bu da planları anlamlı olmaktan çıkarıyor.

Avrupa ülkeleri, geçen yıl Ulusal Enerji ve İklim Planlarının, Avrupa’nın enerji ve iklim hedeflerini karşılayacak şekilde yapılandırılması konusunda anlaşmışlardı. Windeurope’un analizi ise her ülkeyi, planlarında çerçevesi oluşturulan politik ölçütler bakımından yetersiz ya da zayıf olarak derecelendirdi.

Plan taslaklarının çoğunluğu, yatırım kesinliğini desteklemede çok az destek gerçekleştirerek, yenilenebilir enerji ihalelerine dair hiçbir uzun dönem görünürlük sağlamıyor. Sadece Almanya’da 2030 yılına çizelgelenmiş bir ihale görülebiliyor. Ülkelerin hiçbiri, rüzgar türbini yüksekliğine ya da uzaklığına getirilen kısıtlamalar gibi konularda planlama ve izinleri   basitleştirecek bir adımda atmıyor.

Ulusal planlar, sadece yenilenebilir enerji kapasitelerini değil, aynı zamanda, şimdiden itibaren 2030’a kadar işletme ömrü dolacak yenilenebilir santralleri ülkelerin ne yapacağını da detaylandırmak üzere hazırlanıyor. Ancak, hiçbir ülke bu konuyla ilgili politika beyanında bulunmuyor.  Bu sorunu kabul eden ülke sayısı ise sadece altı ( Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya).

Planların değinmesi gereken bir diğer konu ise ısıtma ve ulaşıma daha çok yenilenebilir kaynağın nasıl dahil edilebileceği. Bu, enerjinin karbonsuzlaştırılmasının olmazsa olmazlarından; çünkü enerjinin ¾’ü ısıtma ve ulaşımda tüketiliyor. Ancak, planlar ısıtma ve ulaşımının elektrikli hale getirilmesi konusunda çok az detay sunuyor. Hiçbir Avrupa ülkesi, kurumsal, Yenilenebilir Enerji Yönergesinde de değinilen yenilenebilir Enerji Satın Alma Sözleşmelerini (PPA) basitleştirme konusunda bir plan yapmadı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com