Connect with us

Bilgi Kaynakları

COVID-19’un rüzgar endüstrisi üzerindeki etkisini değerlendirmek için çok erken

Published

on

COVID-19'un rüzgar endüstrisi üzerindeki etkisini değerlendirmek için çok erken

Avrupa rüzgar endüstrisi, dünya çapında 80’den fazla ülkede proje gerçekleştirmektedir, rüzgar türbini pazarında dünya lideridir. Bu nedenle şirketlerimiz hammadde ve bileşenler için hem Avrupa’daki hem de küresel tedarik zincirlerine bağlıdır. COVID-19 virüsü uluslararası ticareti engelliyor ve farklı endüstriyel sektörler için gecikmeler ve belirsizlikler yaratıyor. Enfeksiyonların sayısı arttıkça, Avrupa rüzgar endüstrisinin etkilenmesi olasılık dahilindedir.

İlk analiz, COVID-19’un rüzgar enerjisi için uluslararası tedarik zincirleri üzerinde orta dereceli etkileri olacağını göstermektedir. COVID-19‘un neden olduğu durum, Avrupa ve diğer ülkelerde hala göreli olarak erken bir aşamada bulunuyor. Sektördeki üretimin ve gelirlerin üzerindeki etkisini değerlendirmek için henüz çok erken. Bununla birlikte, tedarik zincirindeki ilk lojistik gecikmeler gözle görülür duruma geldi.

WindEurope CEO’su Giles Dickson, AB Komisyonu’nun bu hafta başlarında sunulan Sanayi Stratejisi ile ilgili olarak şunları ifade etti: “Çin’de üretimdeki yavaşlamanın etkisi diğer ülkelerde hali hazırda gözlemlenebiliyor. Rüzgar endüstrisi, karantinalar, seyahat kısıtlamaları ve kapalı fabrikalar nedeniyle sorun yaşayan tek endüstri elbette değildir. Araç ve gemi üreticileri, güneş-PV paneli ve akü üreticileri de aynı oranda etkileniyor. Kesintinin en aza indirilmesini sağlamak için stratejik bir yaklaşım izlememiz gerekecek ”.

“COVID-19 ile birlikte, yeni rüzgar santrali projelerinin geliştirilmesinde, geliştiricilerin ülkelerin ihale sistemlerindeki termin tarihlerini kaçırmasına ve mali cezalarla karşı karşıya kalmasına neden olabilecek gecikmeler göreceğiz. Hükümetler kuraların uygulanmasında esnek olmalıdır. Ayrıca, geliştiricilerin zamanında teklif verememesi nedeniyle ihalelerde boşluklar ortaya çıkıyorsa, hükümetler mevcut kapasiteleri değerlendirmeli ve diğer kapasiteleri bir sonraki aşamada sisteme almalıdır ”.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com