Connect with us

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku

Genel

Hydrostor and NRStor Dünya’nın ilk ileri sıkıştırılmış hava enerjisi depolama işletmesini (A-CAES) duyurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

İleri Sıkıştırılmış Hava Enerjisi Depolama projeleri geliştiricisi Hydrostor, Kanadalı enerji depolama projeleri geliştircisi NRStor ile ortak olarak Kanada, Ontario, Goderich’teki A-CAES işletmesinin tamamlandığını ilan etti. Santral, uzun dayanımlı enerji depolamada pivot oluşturacak bir gelişmeye işaret ettiği gibi, yakıtısz (adyabatik) CAES teknolojisinin başarılı şekilde ilk ticarileştirilmesi niteliğini de taşıyor.

Açılış, işletmedeki kurdela kesme töreniyle kutlandı.

Goderich A-CAES işletmesi, en yüksek kapasitenin gerçekleştirilmesi, yardımcı hizmetler ve ticari enerji piyasasına güvenilir entegrasyon amacıyla Ontario Bağımsız Elektrik Sistemi Operatörüyle ticari anlaşma sağladı. Tamamen yakıtsız olan santral, sıfır sera emisyonu ortaya çıkarıyor ve daha temiz, esnek, ekonomik elektrik şebekesine imkan tanıyor.

Hydrostor’un A-CAES Becerisi

1.75 MW üst güç çıktısı, 2.2 MW şarj oranı ve 10 MWh depolama kapasitesiyle, bu başarı A-CAES teknolojisinin işletme boyutundaki ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Teknoloji, IESO tarafından belirlenen ara bağlantı, çalışma süresi, performans ve dağıtım standartlarına uygun. İşletme, Hydrostor’un elektrik piyasaları için anlamlı şebeke hizmetleri sağlama konusundaki becerisini de gösteriyor.

A-CAES teknolojisinde hava kompresörünü çalıştırmak için şebekeden elektrik kullanılıyor. Bu da sıcak sıkıştırılmış hava üretiyor. Isı hava akımından çıkarılıyor ve daha sonra kullanılmak üzere depolanıyor. Soğuk sıkıştırılmış hava, ardından yeraltına sevk ediliyor ve daha önceden var olan ya da bu amaçla inşa edilen bir mağarada depolanıyor. Şebekede sevk edilebilir enerji kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda, hava tekrar yüzeye taşınıyor, depolanan ısıyı alıyor ve istenen enerjiyi elde etmek üzere hava türbinine yollanıyor.

Proje, Kanada İhracat Geliştirme Merkezi (EDC) tarafından desteklendi. Temiz teknolojileri getirmek amacıyla Kanadalı firmalarla çalışan Kanada Sürdürülebilir Gelişme Ajansı’ndan fon aldı. Ayrıca, Ontario Mükemmeliyet Merkezleri yoluyla Ontario Hükümetinden da fon sağlandı.

Bu ayın başlarında Goderich A-CAES işletmesi, Kuzey Amerika Enerji Depolama Yenilik Ödülünü de aldı. Bu da, enerji depolamadaki ve sanayideki liderliğinin ve olumlu etkisinin göstergesi niteliğini taşıyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com