TWRE sektörün enerjisini yükseltmeye devam ediyor

Editör
TWRE sektörün enerjisini yükseltmeye devam ediyor

Covid-19 salgını, Dünya’yı dönüştürüyor. Salgın nedeniyle ekonomi ve toplumsal hayattaki zorunlu dönüşümün gelecek yıllarda yazılım, iletişim, online eğitim, veri depolama, online perakende ve enerji sektörlerini daha çok ön plana çıkarması bekleniyor. 

Enerji sektörünün gelişiminde ve dönüşümde rol oynayan kadınların iletişim ağı olarak kurulmuş olan Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu TWRE gerçekleştirdiği Green Calls Webinar Serisi ile sektörün odağı oldu.

Nisan-Mayıs 2020 tarihlerinde her hafta ortalama 3 konukla gerçekleştirilmiş olan ücretsiz webinarlar ile sektör paydaşları ve sektörde kariyer yapmak isteyen gençlere motivasyon kaynağı olan proje kapsamında 25 farklı buluşma gerçekleştirildi.

Programın en dikkat çeken oturumlarından;

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Fatma Şahin ile “Sürdürülebilir Siyasette Kadının Gücü” başlığı altında Sürdürülebilir Şehirler, Sıfır Atık ve Belediyelerde Kadın istihdamı konuşulurken, Sayın Fatma Şahin ekibinin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve özellikle mühendislik alanlarında kadınlarla çalışmaktan çok memnun olduğunun altını çizilmiştir.

Global Wind Energy Council (Küresel Rüzgâr Enerji Konseyi) Politikalar ve Operasyon Direktörü Sayın Joyce Lee ve Polat Enerji Strateji Direktörü Sayın Alkım Bağ ile gerçekleştirilen Rüzgarda Kadın oturumunda, Türkiye ve Dünyada rüzgar enerji sektöründe kadınların karar mevkilerinde nasıl yükselecekleri konusunda önerilerde bulunulmuştur.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü İyi Niyet Elçisi ve İhtiyaç Haritası Kooperatifinin Kurucusu Sayın Mert Fırat ile yapılan görüşmede sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda TWRE gibi grupların ne kadar kilit noktalarda olduğuna vurgu yapılmıştır.

Güneş enerji sektörünün önde gelen Sanayicilerinden ve GENSED Başkanı Sayın Halil Demirdağ ise “Fırsat eşitliği” ilkesi ile kadın çalışan oranının Smart Enerji’de %50’ye yakın olduğunu belirtmiş, firma olarak her zaman kadın istihdamı ve eğitimini destekleyeceklerini ifade etmiştir.

Elektrik ve Güç Endüstrisinde Afrikalı Kadınlar Derneği Kurucu Başkanı Sayın Bertha Dlamini ile Kadın Güçlendirilmesi konusunda yapılan oturumda ise, Afrika’da gerçekleştirilen yatırım, eğitim ve istihdam uygulamaları hakkında önemli bilgiler paylaşılmıştır.

Akademisyen ve Sosyal Girişimci, Adım Adım Platformu Kurucusu Sayın Doç.Dr. Itır Erhart ile Toplumsal hareketler ve dijital iletişim felsefesi hakkında konuşulurken Sayın Erhart Covid 19 dönenimin toplumsal ve bireysel alışkanlıklarımızda yarattığı değişikleri anlatmış, dinleyicileri motive edici önerilerde bulunmuştur.

BlockChain ve EnerjiDijital Dönüşüm konusunda Mena Pay’ın CEO’su Sayın Çağla Gül Şenkardeş ile yapılan webinar’da ise BlockChain teknolojisinin dağıtık, dönüşük ve düşük karbon uygulamalara nasıl adapte edileceği konusunda çok değerli bilgilere vakıf olunmuştur.

Bunlarla beraber Deniz Kite, Meltem Ataç, Seyran Hatipoğlu, Yasemin Somuncu, Selen İnal, Afrodit Adsal, Dilara Göker, Tuna Kerman, Simay Akar, Ayşe Kaşıkçı, Feraye Gürel, Dilan Yıldız, Sevinç Meşeci, Fatma Sedefçi gibi konularının uzmanı değerli kadınlardan müzakere, sıfır atık, dijital dönüşüm, etkili iletişim, kongreler, finansal ilişkiler, rüzgar ve güneş enerjisi tedarik zinciri, gün içi piyasası, dijital iş görüşmesi taktikleri gibi tüm katılımcıların bilgi ve bilinç düzeylerini yükseltici webinarlar hayata geçirilmiştir.

Green Calls Webinar serisi ile 3000’e yakın katılımcıya ulaşan TWRE, açtığı YouTube kanalında oluşturduğu video arşivi ile 5000’den fazla izleyiciye ulaşılmıştır.

Haziran ayı itibariyle Green Classes- Yeşil Sınıflar projesini hayata geçirmeye başlamış olan grup; Rüzgar, Güneş, Biyokütle, Enerji Verimliliği, Yeşil Binalar, Finans eğitimleri ile yaz ayları boyunca sektörle duayenleri bir araya getirmeye devam edecektir.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap