Connect with us

Sektör Haberleri

TWRE sektörün enerjisini yükseltmeye devam ediyor

Yayın tarihi:

-

Covid-19 salgını, Dünya’yı dönüştürüyor. Salgın nedeniyle ekonomi ve toplumsal hayattaki zorunlu dönüşümün gelecek yıllarda yazılım, iletişim, online eğitim, veri depolama, online perakende ve enerji sektörlerini daha çok ön plana çıkarması bekleniyor. 

Enerji sektörünün gelişiminde ve dönüşümde rol oynayan kadınların iletişim ağı olarak kurulmuş olan Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu TWRE gerçekleştirdiği Green Calls Webinar Serisi ile sektörün odağı oldu.

Nisan-Mayıs 2020 tarihlerinde her hafta ortalama 3 konukla gerçekleştirilmiş olan ücretsiz webinarlar ile sektör paydaşları ve sektörde kariyer yapmak isteyen gençlere motivasyon kaynağı olan proje kapsamında 25 farklı buluşma gerçekleştirildi.

Programın en dikkat çeken oturumlarından;

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Fatma Şahin ile “Sürdürülebilir Siyasette Kadının Gücü” başlığı altında Sürdürülebilir Şehirler, Sıfır Atık ve Belediyelerde Kadın istihdamı konuşulurken, Sayın Fatma Şahin ekibinin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve özellikle mühendislik alanlarında kadınlarla çalışmaktan çok memnun olduğunun altını çizilmiştir.

Global Wind Energy Council (Küresel Rüzgâr Enerji Konseyi) Politikalar ve Operasyon Direktörü Sayın Joyce Lee ve Polat Enerji Strateji Direktörü Sayın Alkım Bağ ile gerçekleştirilen Rüzgarda Kadın oturumunda, Türkiye ve Dünyada rüzgar enerji sektöründe kadınların karar mevkilerinde nasıl yükselecekleri konusunda önerilerde bulunulmuştur.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü İyi Niyet Elçisi ve İhtiyaç Haritası Kooperatifinin Kurucusu Sayın Mert Fırat ile yapılan görüşmede sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda TWRE gibi grupların ne kadar kilit noktalarda olduğuna vurgu yapılmıştır.

Güneş enerji sektörünün önde gelen Sanayicilerinden ve GENSED Başkanı Sayın Halil Demirdağ ise “Fırsat eşitliği” ilkesi ile kadın çalışan oranının Smart Enerji’de %50’ye yakın olduğunu belirtmiş, firma olarak her zaman kadın istihdamı ve eğitimini destekleyeceklerini ifade etmiştir.

Elektrik ve Güç Endüstrisinde Afrikalı Kadınlar Derneği Kurucu Başkanı Sayın Bertha Dlamini ile Kadın Güçlendirilmesi konusunda yapılan oturumda ise, Afrika’da gerçekleştirilen yatırım, eğitim ve istihdam uygulamaları hakkında önemli bilgiler paylaşılmıştır.

Akademisyen ve Sosyal Girişimci, Adım Adım Platformu Kurucusu Sayın Doç.Dr. Itır Erhart ile Toplumsal hareketler ve dijital iletişim felsefesi hakkında konuşulurken Sayın Erhart Covid 19 dönenimin toplumsal ve bireysel alışkanlıklarımızda yarattığı değişikleri anlatmış, dinleyicileri motive edici önerilerde bulunmuştur.

BlockChain ve EnerjiDijital Dönüşüm konusunda Mena Pay’ın CEO’su Sayın Çağla Gül Şenkardeş ile yapılan webinar’da ise BlockChain teknolojisinin dağıtık, dönüşük ve düşük karbon uygulamalara nasıl adapte edileceği konusunda çok değerli bilgilere vakıf olunmuştur.

Bunlarla beraber Deniz Kite, Meltem Ataç, Seyran Hatipoğlu, Yasemin Somuncu, Selen İnal, Afrodit Adsal, Dilara Göker, Tuna Kerman, Simay Akar, Ayşe Kaşıkçı, Feraye Gürel, Dilan Yıldız, Sevinç Meşeci, Fatma Sedefçi gibi konularının uzmanı değerli kadınlardan müzakere, sıfır atık, dijital dönüşüm, etkili iletişim, kongreler, finansal ilişkiler, rüzgar ve güneş enerjisi tedarik zinciri, gün içi piyasası, dijital iş görüşmesi taktikleri gibi tüm katılımcıların bilgi ve bilinç düzeylerini yükseltici webinarlar hayata geçirilmiştir.

Green Calls Webinar serisi ile 3000’e yakın katılımcıya ulaşan TWRE, açtığı YouTube kanalında oluşturduğu video arşivi ile 5000’den fazla izleyiciye ulaşılmıştır.

Haziran ayı itibariyle Green Classes- Yeşil Sınıflar projesini hayata geçirmeye başlamış olan grup; Rüzgar, Güneş, Biyokütle, Enerji Verimliliği, Yeşil Binalar, Finans eğitimleri ile yaz ayları boyunca sektörle duayenleri bir araya getirmeye devam edecektir.

Sektör Haberleri

YEKDEM’de süre 6 ay uzatıldı

Yayın tarihi:

-

Resmî Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mevcut YEKDEM desteklerinden yararlanmak için geçerli olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye girmiş olma şartı 30 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

Resmî Gazete’nin 31248 sayılı nüshasında yer alan karar ile devreye girecek elektrik üretim tesislerine sağlanacak yerli üretim desteği için verilecek sürenin de 5 yıl uzatılacağı hükmü getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı şu şekilde:

“17/9/2020 TARİHLİ VE 2949 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

MADDE 1- (1) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizmasına tabi YEK Belgeli üretim lisansı sahipleri için, 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun Kanuna ekli I sayılı Cetvelde yer alan fiyatlar 31/12/2030 tarihine kadar uygulanır.

(2) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEK Belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve/veya elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlara, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle aynı Kanuna ekli II sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlar ilave edilir.

MADDE 2- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.”

Devamını oku

Sektör Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doğal gaz müjdesi

Yayın tarihi:

-

Hafta içinde, Cuma günü bir müjde açıklayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kulislerde dolaşan doğal gaz bulunduğu yönünde açıklama yapacağı söylentilerini doğru çıkardı ve Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirdiği ‘Millete Sesleniş’ konuşmasında, “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi” müjdesini verdi.

Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz Tuna-1’deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” ifadelerini kullandı.

2019 yılında 45 milyar metreküp gaz tükettiği düşünüldüğünde rezervin ülkenin ihtiyaçlarına 7 yıl yeteceği anlaşılıyor. Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın metreküp fiyatı göz önüne alındığında ise rezervin büyüklüğü 60 milyar dolar civarına karşılık geliyor.

Bulunan rezervle Türkiye’nin mevcut gaz rezervi, trilyon feet cinsinden 3.4 trilyon feet düzeyine ulaşıyor ve Dünya kuru doğal gaz rezervi sıralamasında sıralamasında Polonya’nın arkasından 54. sıraya yükseliyor.

Devamını oku

Sektör Haberleri

AB tarihinde ilk: Yenilenebilir enerji, fosil yakıtları geçti

Yayın tarihi:

-

Avrupa Birliği ülkelerinin 2020’nin ilk yarısında kullandıkları elektriğin yüzde 40’ı yenilenebilir kaynaklardan, yüzde 34’ü ise fosil yakıtlardan üretildi. Böylece tarihte bir ilk yaşandı. AB’de Kovid-19 salgınının etkisiyle elektriğe olan talep ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7 azaldı.

Avrupa Birliği’nin yılın ilk altı ayındaki enerji raporu yayınlandı. Ortaya tarihi rakamlar çıktı. Bloomberg’de yer alan habere göre, Avrupa’da ilk kez yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji kullanımı, fosil yakıtları geride bıraktı.

Karbon salınımı yüzde 23 azaldı

Kovid-19 salgını nedeniyle enerjiye olan talebin düşmesi ve çevre konusundaki bilinçlenme, bunda büyük pay sahibi oldu. AB’nin yılın ilk yarısında ürettiği elektriğin yüzde 40’ı rüzgâr türbinleri, güneş panelleri gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edildi. Yüzde 34’ü ise fosil yakıtlardan sağlandı. Bunun sonucunda enerji sektöründen kaynaklanan karbondioksit salınımı da yüzde 23 azaldı. Rakamlardaki bu gelişmeler, yüzyılın ortasına kadar karbon ayak izini sıfırlamayı hedefleyen Avrupalı yetkilileri fazlasıyla cesaretlendirdi.

Fosil yakıtla üretim yüzde 18 düştü

Enerji alanındaki düşünce kuruluşlarından Ember’in elektrik analisti Dave Jones, “Bu, Avrupa’nın elektrik dönüşümünde sembolik bir anı işaret ediyor. Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi kömürden nasıl kurtulacağını düşünen ülkeler için kesin bir çıkış olduğunu gösteriyor” dedi.

Kovid-19 salgınının yarattığı ekonomik kargaşada yenilenebilir enerjinin yükselişi, nadir olumlu gelişmelerden biri oldu. Hem talebin azalması hem de salgın endişesi nedeniyle fosil yakıtla çalışan tesisler üretimi durdururken, yenilenebilir kaynakların kapasitesi artırıldı. Ember’in verilerine göre yılın ilk yarısında AB’de elektrik talebi yüzde 7 düştü. Fosil yakıtla üretim ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azaldı. Buna karşın yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji yüzde 11 arttı.

Elektrik kullanana ödeme

2020’nin en büyük kaybedeni, çevreye en fazla zararı olan kaynakların başında gelen kömür oldu. Hükümetlerin emisyonları azaltmak için attığı adımlar, karbon fiyatı yükseldikçe, bu yakıt kaynağından vazgeçilmeye başlandı. Kömürün Avrupa Birliği genelindeki kullanımı yüzde 32 azaldı.

Yenilenebilir enerjinin daha fazla tercih edilmesinin bir sonucu da ‘negatif fiyatlar’ olacak. Rüzgârlı ya da güneşli bir günde, yeterince tüketim olmadığında şebekeler güçle dolup taşabilir. Bu durumda müşterilere elektrik kullanmaları için ödeme yapılacak.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com