Connect with us

Genel

Yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlardan güç birliği

Published

on

Enerji sektöründe çalışmak isteyen, farklı disiplinlerden gelen ve sürdürülebilir yaşamın bir parçası olan tüm kadınların birlikteliğiyle kurulan Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy; TWRE) Platformu, kısa sürede sektördeki kadınların ilgisini ve takdirini kazandı.

“Kadın, enerjidir”

Sedef Budak, Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü, TWRE Kurucu Başkanı

İlk toplantısını Ocak ayı içerisinde, sektör temsilcisi 65 kadının katılımıyla gerçekleştiren platformun kuruluş amacı ve hedeflerine ilişkin bilgiler veren Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Sedef Budak, şunları kaydetti:

“Eşitlikçi bir ailede yetiştirilmiş bir Türk kadını olarak, 12 yıldır emek verdiğim yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlara bir faydam olsun istediğim için kurduğum Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun bu kadar ses getirmesinden duyduğum memnuniyeti anlatamam.

Esas amacımız sektördeki kadınlar için bir iletişim ağı oluşturmak, tecrübeli ve mevki sahibi kadınlarla, sektöre yeni başlamış veya öğrenci arkadaşlar arasında bir köprü oluşturmak.

Şu anda 750’ye yaklaşan üye sayımız için çok kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel kaynaştık ve sürdürülebilir projeler hazırlamaya başladık; mentorluk, staj ve CV desteği gibi.

Birebir insan iletişimi ve tecrübeleri paylaşma maalesef bu yüzyılın önemli bir sorunu. Biz bu çekimserliği toplantılarımızdaki arkadaş ortamı ile atmaya başladık, sıfır ego ve paylaşım grubun en önemli ilkeleri.

Çıktığım bu yolda benim yanımda olan sektörün çok kıymetli kadınlarına, üyelerimize ve diğer dernek ve platform başkanlarına, basın yayın kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

Nihai hedefimiz tüm sektörden alınan destekle sektördeki kadın istihdamını artırmak.

Kadın, enerjidir diyoruz.”

ICCI 2019’da kadın çalışanlar için özel oturum

Feraye Gürel, Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü

Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşması’nın sponsoru olan ICCI 2019’un düzenleyicisi Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel’de platformla ilgili görüşlerini paylaştı bizlerle:

“Ben Feraye Gürel, Türkiye’nin ilk enerji etkinliği olan ICCI Fuar ve Konferanslarını düzenleyen Sektörel Fuarcılık Genel Müdürlüğünü yürütüyorum. Ayrıca PennWell Ülke Müdürüyüm.

Enerji sektöründe yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum. Bu süreçte hem yurt içi hem de yurt dışında kamu; özel sektör ve akademik paydaşların hepsiyle çalışma imkânı buldum ve hâlâ da çalışıyoruz. Bu süreçte sadece Türkiye’de değil yurt dışında da enerji sektörünü domine edenlerin hep erkek çalışanlar olduğunu gözlemledim. Diğer taraftan sektörle ilgili eğitim alsa dahi kadın çalışanların eğitimleriyle ilgili bölümlerde istihdam edilmediğine defalarca şahit oldum.

Diğer taraftan enerji sektöründeki terfi sisteminin adil olmadığını; farklı sebeplerden dolayı erkek çalışanların kadınlara göre daha fazla tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Sanırım bu sadece benim gözlemim değil ki; yurt dışında enerji sektöründeki kadın çalışanların yavaş yavaş bir araya gelerek belirli dernek ve platformların çatısı altında örgütlendiğini görüyoruz. Türkiye’de bu şekilde bir dayanışmanın başlaması beni çok sevindirdi. Bu anlamda şahsım ve firmam adına elimizden ne geliyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. 28-30 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştireceğimiz ICCI 2019’da enerji sektöründeki kadın çalışanlar için Sedef Hanım başkanlığında özel bir oturum da düzenleyeceğiz. Yurt dışından da benzer platform üyesi kadın meslektaşlarımızı da davet edeceğiz. Hem kamuda hem özel sektörde kadın çalışanların artmasıyla birlikte enerji sektörünün daha da güzelleşeceğine inanıyorum.”

“Kadınlar da erkekler kadar aktif görev almalı”

Ebru Arıcı, ARI-ES Enerji ve Danışmanlık Genel Müdürü

Kadın istihdamına verdiği önemle ön plana çıkan ARI-ES Enerji ve Danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Ebru Arıcı ise Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’yla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“1998’den bu yana şehir plancısı olarak çalışmakla beraber 2000’lerin başından itibaren ağırlıklı olarak enerji projelerinde yer aldım. Kendi firmamı kurmamla gerek ortaklarım gerekse iş arkadaşlarımı ağırlıklı olarak kadınlardan seçtim. Bunun sebebi kadınların her zaman daha özenli ve titiz çalışması idi. Bugün kurucu ortağı ve genel müdürü olduğum ARI-ES Enerji ve Danışmanlık’ta kadın istihdamı %90. Aynı şekilde grup şirketlerimizden De-Planlama bünyesinde kadın istihdamı %100.

Sektörden tanıdığım ve iş birliği yaptığım Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü; sektördaşım, değerli Sedef BUDAK Hanım’ın başlattığı Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun ( TWRE ) hem firmam hem de şahsım adına canı gönülden destekliyorum.

Gerek yeşil sahada gerekse işin idari ve proje yönetimi kısmında kadınların da erkekler kadar aktif görev almasının sektör açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Biz ARI-ES ve tüm grup şirketleri olarak TWRE platformunu desteklemeye devam edeceğiz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com