Connect with us

Genel

Yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlardan güç birliği

Yayın tarihi:

-

Enerji sektöründe çalışmak isteyen, farklı disiplinlerden gelen ve sürdürülebilir yaşamın bir parçası olan tüm kadınların birlikteliğiyle kurulan Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy; TWRE) Platformu, kısa sürede sektördeki kadınların ilgisini ve takdirini kazandı.

“Kadın, enerjidir”

Sedef Budak, Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü, TWRE Kurucu Başkanı

İlk toplantısını Ocak ayı içerisinde, sektör temsilcisi 65 kadının katılımıyla gerçekleştiren platformun kuruluş amacı ve hedeflerine ilişkin bilgiler veren Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Sedef Budak, şunları kaydetti:

“Eşitlikçi bir ailede yetiştirilmiş bir Türk kadını olarak, 12 yıldır emek verdiğim yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlara bir faydam olsun istediğim için kurduğum Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun bu kadar ses getirmesinden duyduğum memnuniyeti anlatamam.

Esas amacımız sektördeki kadınlar için bir iletişim ağı oluşturmak, tecrübeli ve mevki sahibi kadınlarla, sektöre yeni başlamış veya öğrenci arkadaşlar arasında bir köprü oluşturmak.

Şu anda 750’ye yaklaşan üye sayımız için çok kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel kaynaştık ve sürdürülebilir projeler hazırlamaya başladık; mentorluk, staj ve CV desteği gibi.

Birebir insan iletişimi ve tecrübeleri paylaşma maalesef bu yüzyılın önemli bir sorunu. Biz bu çekimserliği toplantılarımızdaki arkadaş ortamı ile atmaya başladık, sıfır ego ve paylaşım grubun en önemli ilkeleri.

Çıktığım bu yolda benim yanımda olan sektörün çok kıymetli kadınlarına, üyelerimize ve diğer dernek ve platform başkanlarına, basın yayın kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

Nihai hedefimiz tüm sektörden alınan destekle sektördeki kadın istihdamını artırmak.

Kadın, enerjidir diyoruz.”

ICCI 2019’da kadın çalışanlar için özel oturum

Feraye Gürel, Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü

Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşması’nın sponsoru olan ICCI 2019’un düzenleyicisi Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel’de platformla ilgili görüşlerini paylaştı bizlerle:

“Ben Feraye Gürel, Türkiye’nin ilk enerji etkinliği olan ICCI Fuar ve Konferanslarını düzenleyen Sektörel Fuarcılık Genel Müdürlüğünü yürütüyorum. Ayrıca PennWell Ülke Müdürüyüm.

Enerji sektöründe yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum. Bu süreçte hem yurt içi hem de yurt dışında kamu; özel sektör ve akademik paydaşların hepsiyle çalışma imkânı buldum ve hâlâ da çalışıyoruz. Bu süreçte sadece Türkiye’de değil yurt dışında da enerji sektörünü domine edenlerin hep erkek çalışanlar olduğunu gözlemledim. Diğer taraftan sektörle ilgili eğitim alsa dahi kadın çalışanların eğitimleriyle ilgili bölümlerde istihdam edilmediğine defalarca şahit oldum.

Diğer taraftan enerji sektöründeki terfi sisteminin adil olmadığını; farklı sebeplerden dolayı erkek çalışanların kadınlara göre daha fazla tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Sanırım bu sadece benim gözlemim değil ki; yurt dışında enerji sektöründeki kadın çalışanların yavaş yavaş bir araya gelerek belirli dernek ve platformların çatısı altında örgütlendiğini görüyoruz. Türkiye’de bu şekilde bir dayanışmanın başlaması beni çok sevindirdi. Bu anlamda şahsım ve firmam adına elimizden ne geliyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. 28-30 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştireceğimiz ICCI 2019’da enerji sektöründeki kadın çalışanlar için Sedef Hanım başkanlığında özel bir oturum da düzenleyeceğiz. Yurt dışından da benzer platform üyesi kadın meslektaşlarımızı da davet edeceğiz. Hem kamuda hem özel sektörde kadın çalışanların artmasıyla birlikte enerji sektörünün daha da güzelleşeceğine inanıyorum.”

“Kadınlar da erkekler kadar aktif görev almalı”

Ebru Arıcı, ARI-ES Enerji ve Danışmanlık Genel Müdürü

Kadın istihdamına verdiği önemle ön plana çıkan ARI-ES Enerji ve Danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Ebru Arıcı ise Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’yla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“1998’den bu yana şehir plancısı olarak çalışmakla beraber 2000’lerin başından itibaren ağırlıklı olarak enerji projelerinde yer aldım. Kendi firmamı kurmamla gerek ortaklarım gerekse iş arkadaşlarımı ağırlıklı olarak kadınlardan seçtim. Bunun sebebi kadınların her zaman daha özenli ve titiz çalışması idi. Bugün kurucu ortağı ve genel müdürü olduğum ARI-ES Enerji ve Danışmanlık’ta kadın istihdamı %90. Aynı şekilde grup şirketlerimizden De-Planlama bünyesinde kadın istihdamı %100.

Sektörden tanıdığım ve iş birliği yaptığım Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü; sektördaşım, değerli Sedef BUDAK Hanım’ın başlattığı Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun ( TWRE ) hem firmam hem de şahsım adına canı gönülden destekliyorum.

Gerek yeşil sahada gerekse işin idari ve proje yönetimi kısmında kadınların da erkekler kadar aktif görev almasının sektör açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Biz ARI-ES ve tüm grup şirketleri olarak TWRE platformunu desteklemeye devam edeceğiz.”

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com