Connect with us

Genel

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

Published

on

2013 yılından bu yana İran’da aktif olarak Rüzgar ve Güneş pazarını yakından takip eden XGEN Enerji, İran’daki mevzuatların tamamlanmasıyla gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki yatırımcılar için proje geliştirme faaliyetlerine hız verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan XGEN Enerji Yönetici Ortağı İskender Kökey, İran pazarındaki ilk proje geliştirme sözleşmelerini 10 MW kapasiteli bir rüzgar enerji santrali projesi için Türkiye’den bir yatırımcı ile imzaladıklarını ifade etti. Iran’daki fırsatların altını çizen Kökey “Iran yenilenebilir enerji pazarı gerek Rüzgar ve Güneş Enerjisi yatırımcıları için hiç olmadığı kadar cazip fırsatlar sunuyor,bir yıl içerisinde PPA’in imzalanabilmesine olanak tanıyan mevzuat ile yatırımcılar rüzgar enerjisinde 0,13 USD/kWh, güneş enerjisinde ise 0,15USD/kWh tarifeden 20 yıl süre ile enerjisini devlete satabilmekteler” şeklinde açıklama yaptı. Geliştirmekte oldukları projenin PPA’ini 2018’in 2. çeyreğinde imzalamayı hedeflediklerini belirten Kökey, devamında ise farklı kapasitedeki proje geliştirmeler için Türkiye, Almanya ve İspanya’ daki farklı yatırımcılarla masada olduklarını ifade etti.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com