Suudi Aramco petrol kuyularının yapımcısı rüzgar sektörüne giriyor

Editör
Suudi Aramco petrol kuyularının yapımcısı rüzgar sektörüne giriyor

Petrol devi Suudi Aramco için sondaj platformları inşa eden Abu Dabi merkezli bir firma, faaliyetlerini yenilenebilir enerjiyle çeşitlendirmeyi planlıyor. Firma, offshore rüzgar santralleri için dişli tedarik edecek.

İcra Kurulu Başkanı Ahmed Al Dhaheri’nin söylediğine göre Ulusal Petrol İnşaat A.Ş. (NPCC), Kuzey Denizi’ndeki ihalelere katılıyor, Hindistan ve Güneydoğu Asya’dan gelen ihaleleri takip ediyor. Abu Dabi hükümetinin sahibi olduğu NPCC, Ortadoğu ve Hindistan’daki petrol firmaları için ağır teçhizat, depolama tankları, kargabaşları imalatı yapıyor. Bu firmaların arasında, dünyadaki en büyük ihracatçı Aramco da var.

Al Dhaheri şunları söyledi: “Gelişeceğimiz yeni bir sektör arıyoruz, bu da yenilenebilir enerji. Bu alanda da offshore rüzgara odaklanıyoruz. Offshore rüzgar santralleri için elektrik dağıtımı yapılarının üretim ve kurulumunu hedefliyoruz. Gereken kaynaklara ve mühendislik becerilerine hâkimiz.“

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap